قرص لیروپریم برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض قرص لیروپریم

قرص لیروپریم برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض قرص لیروپریم قرص لیروپریم برای چیست؛ فواید و عوارض قرص لیروپریم ؛ کاربردها، طریقه مصرف قرص لیروپریم کاهش قند خون و دیابت، تداخل دارویی و قیمت قرص لیروپریم را در سلام دنیا بخوانید.

قرص لیروپریم که با نام ژنریک لیناگلیپتین و متفورمین نیز شناخته می شود، در دسته داروی خوراکی کنترل کننده قند خون قرار دارد. این دارو به کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.در ادامه این مطلب سلام دنیا شما را با قرص لیروپریم، موارد مصرف، نحوه مصرف، تداخلات دارویی و عوارض جانبی ان آشنا خواهیم کرد.

قرص لیروپریم برای چیست

قرص لیروپریم 2.5/500 میلی گرم یک داروی ترکیبی برای کنترل و کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت است. قرص لیروپریم حاوی ترکیباتی است که می توانند با افزایش مقاومت در برابر انسولین قند خون را کاهش دهند، همچنین ترکیبات موجود در این دارو از طریق کاهش گلوکز در کبد می تواند به کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت کمک  کند.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت


مصرف خوددسرانه این دارو می تواند موجب افت ناگهانی قند خون شود و عوارض جانبی جدی تری را بهمراه داشته باشد.به همین دلیل برای بهره مندی از فواید قرص لیروپریم حتما ان را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

قرص لیروپریم برای چیست

کاربردهای قرص لیروپریم 

قرص لیروپریم به منظور کاهش قند خون در افراد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 به همراه رژیم غذایی و ورزش تجویز می‌شود. لیناگلیپتین موجود در قرص لیروپریم با مهار آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز 4 و متفورمین موجود در آن با کاهش مقاومت به انسولین به کاهش قند خون در این افراد کمک می کنند.هر دو ترکیب تولید گلوکز در کبد را کاهش می دهند و از این طریق موجب  کنترل قند خون می شوند.

طریقه مصرف قرص لیروپریم 

قرص لیروپریم باید با تجویز و تحت نظر پزشک مصرف شود.قرص لیروپریم را 2 بار در روزی به همراه وعده غذایی میل کنید. زیرا مصرف این قرص همراه با غذا، موجب کاهش تحریکات معده می شود.

طریقه مصرف قرص لیروپریم 

فواید قرص لیروپریم 

از جمله فواید قرص لیروپریم 2.5/500 میلی گرم می توان به کاهش و کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت اشاره کرد.

عوارض قرص لیروپریم چیست

برخی عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص لیروپریم شامل موارد زیر است:

  • گرفتگی یا آب‌ریزش بینی و گلودرد 

حتما بخوانید: برای آبریزش بینی چی بخوریم


  • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
  • افت قند خون (هیپوگلیسمی) در صورت مصرف هم‌زمان با داروهای خاص مانند سولفونیل
  • اوره یا انسولین 
  • نفخ، ناراحتی معده و سوءهاضمه 
  • ضعف 
  • تهوع و استفراغ 
  •  سردرد 
  •  اسهال 

آیا قرص لیروپریم لاغر میکند

همانطور که گفته شد مصرف قرص لیروپریم به همراه با رژیم غذایی و ورزش با هدف کاهش قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می‌شود.اما درباره مصرف قرص لیروپریم و کاهش وزن و لاغری مطالعات دقیقی صورت نگرفته است و سازمان غذا و دارو مصرف این دارو برای کاهش وزن را تایید نکرده است.

آیا قرص لیروپریم لاغر میکند

تداخل داروی قرص لیروپریم 

مصرف هم زمان قرص لیروپریم به همراه سایر دارو‌های کاهنده قند خون ممکن است با عوارضی مانند کاهش شدید قند خون همراه باشد. در زمان مراجعه به پزشک، تمام دارو‌های مصرفی با نسخه یا بدون نسخه،مکمل ها و دارو گیاهی را به او اطلاع دهید تا در صورت تداخل موارد لازم را درنظر بگیرد.

قیمت قرص لیروپریم 

همانطور که گفته شد مصرف قرص لیروپریم تنها با تجویز پزشک قابل خریداری است و باید تحت نظر پزشک مصرف شود. بنابراین برای تهیه دارو ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید تا او برای شما این دارو را تجویز کند.

سخن پایانی:

قرص لیروپریم به همراه رژیم غذایی و ورزش با هدف کاهش قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2 تجویز می شود.این دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید.از مصرف خودسرانه قرص لیروپریم خووداری کنید زیرا مصرف ان با افت ناگهانی قند خون همراه است و عوارض جانبی جبران ناپذیری را در پی دارد.


مقالات مرتبط:

قویترین عرقیات پایین آورنده قند خون

خواص سیاه دانه برای دیابت و کنترل قند خوناز
4
رای