پماد واژینال میکونازول (Miconazole): موارد مصرف، روش استفاده و عوارض آن

پماد واژینال میکونازول (Miconazole): موارد مصرف، روش استفاده و عوارض آن کرم واژینال میکونازول یک داروی ضد قارچ آزول است که باعث متوقف شدن رشد مخمر که سبب عفونت مخمر واژن است، به کار می رود. معمول از این پماد به مدت 1 تا 7 شب استفاده می شود، اما مقدار مصرف بر اساس شرایط پزشکی متفاوت است.

موارد استفاده از پماد واژینال میکونازول

پماد واژینال میکونازول برای درمان عفونت های مخمر واژن استفاده می شود. میکونازول باعث کاهش سوزش، خارش و ترشحات واژن می شود. این دارو ضد قارچ آزول است. این دارو با متوقف کردن رشد مخمر (قارچ) که باعث عفونت می شود، عمل می کند. محصول واژن به 2 شکل (یک کرم یا قرص واژن) ارائه می شود. برخی از محصولات همچنین با یک کرم پوستی همراه هستند تا در ناحیه اطراف خارج واژن اعمال شود.

قبل از استفاده از این دارو در صورتی که بار اول است که از این دارو برای عفونت واژنی استفاده می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو به صورت فاقد نسخه است. این دارو فقط برای عفونت های قارچی واژن عمل می کند. ممکن است شما یک نوع عفونت متفاوت داشته باشید (مانند واژینوز باکتریال) و ممکن است به یک داروی متفاوت نیاز داشته باشید. اگر تب، لرز، علائم مانند: آنفولانزا، درد معده یا شکم یا ترشحات واژن بد بو دارید، از این دارو استفاده نکنید. فوراً با پزشک خود تماس بگیرید؛ زیرا این ممکن است نشانه ای از یک عفونت جدی تر باشد.

نحوه استفاده از کیت 1 میکونازول

اگر از محصولات بدون نسخه برای درمان خود استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های موجود در محصول را قبل از استفاده از آن بخوانید. اگر هر گونه سوالی دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، آن را طبق دستورالعمل استفاده کنید. برچسب اطلاعات بیمار؛ تهیه شده توسط داروساز را مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سؤال با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. این محصول فقط برای استفاده در واژن است. دست ها را قبل و بعد از استفاده بشویید. از تماس این محصول با چشمان خودداری کنید. اگر این محصول با چشمان شما تماس پیدا کرد، بلافاصله آنها را با آب زیادی بشویید. در صورت ادامه تحریک چشم، با پزشک خود تماس بگیرید.

مقدار مصرف بر اساس شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان است. بسته به محصول مورد استفاده یا طبق دستور پزشک، از این دارو معمولاً روزانه یک بار در زمان خواب به مدت 1 تا 7 شب استفاده کنید. اگر از قرص دوز تنها (مصرف یک دوز در روز کافی است) این دارو استفاده می کنید، ممکن است در طول روز یا هنگام خواب از آن استفاده شود.

در صورت استفاده از کرم واژنی، دستورالعمل های بسته بندی در مورد نحوه پر کردن کرم یا استفاده از اپلیکیتور  را مطالعه کنید. به سمت پشت دراز بکشید به گونه ای که زانوهایتان را نزدیک قفسه سینه نگه دارید. این اپلیکیتور پر شده از کرم را تا جایی که به راحتی وارد واژن می شود، وارد واژن کنید. به آرامی تلمبه پیستونی اپلیکیتور را فشار دهید تا آن را کرم را اعمال کنید. اطمینان حاصل کنید که کرم صحیح را برای استفاده در داخل واژن وارد می کنید، نه کرم پوست برای استفاده در ناحیه تناسلی خارجی (ولوا).

نحوه استفاده از کیت 1 پماد واژنینال میکونازول

 • در صورت استفاده از قرص واژنی، می توانید از اپلیکیتور یا انگشت خود برای وارد کردن قرص استفاده کنید.
 • قبل از استفاده، بسته قرص را باز نکنید. دستورالعمل های بسته راجع به نحوه پر کردن اپلیکاتور با قرص واژن را دنبال کنید. به سمت پشت خود دراز بکشید به گونه ای که زانوها را به قفسه سینه نزدیک کنید. این اپلیکیتور پر شده از کرم را تا جایی که به راحتی وارد واژن می شود، وارد واژن کنید. به آرامی تلمبه پیستونی اپلیکیتور را فشار دهید تا کرم وارد واژن شود.
 • اگر دچار خارش یا سوزش در اطراف واژن (ولوا) هستید، کرم پوست را معمولاً دو بار در روز به مدت بیش از 7 روز روی آن ناحیه بمالید. اگر از محصولی استفاده می کنید که فقط از کرم واژنی است، ممکن است مقدار کمی از کرم واژن را به ناحیه وارد کنید.
 • استفاده از این دارو را روزانه تا زمانی که پزشک تجویز کرده، ادامه دهید. حتی اگر علائم پس از چند روز از بین بروند یا دوره قاعدگی شما شروع شود، این کار را ادامه دهید. قطع زودهنگام این دارو ممکن است باعث بازگشت عفونت مخمر شود.
 • در هنگام استفاده از این دارو از تامپون، دوش واژینال، اسپرم کش یا سایر محصولات واژن استفاده نکنید.
 • دستمال های بهداشتی بدون بو ممکن است برای دوره قاعدگی شما یا برای محافظت از لباس شما از نشت دارو استفاده شود.
 • اگر وضعیت شما بعد از 3 روز بهبود نیافته یا بیش از 7 روز طول بکشد، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بازگشت عفونت در طی 2 ماه به پزشک خود اطلاع دهید. برای درمان وضعیت خود ممکن است به یک داروی متفاوت یا اضافی نیاز داشته باشید.

چگونه از پماد واژینال میکونازول استفاده کنیم

عوارض جانبی پماد واژینال میکونازول

 • سردرد، سوزش واژن یا مجرای ادرار یا خارش یا درد یا گرفتگی ناحیه پایین شکمی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا وخیم تر شدن هر یک از این تأثیرات، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی پماد واژینال میکونازول

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف میکونازول

قبل از مصرف میکونازول، اگر به این دارو حساسیت دارید و یا اگر به سایر داروهای ضد قارچی حساسیت دارید (مانند تركونازول، فلوكونازول) و یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 • اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: دیابت، مشکلات سیستم ایمنی (اچ آی وی، ایدز)، عفونت های مکرر مخمر واژینال (بیش از 3 مرتبه در 6 ماه یا 4 مرتبه در 1 سال).
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)، با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید هنگام استفاده از این محصول مقاربت جنسی داشته باشید. این محصول ممکن است محصولات لاستیکی را تضعیف کند (مانند کاندوم لاتکس، دیافراگم، کلاهک دهانه رحم)، و منجر به از کار افتادگی آنها شود. این حالت می تواند منجر به بارداری شود. بنابراین، در طول درمان با این دارو و به مدت 3 روز پس از پایان درمان با این دارو، از این محصولات استفاده نکنید.
 • در این مدت با پزشک خود در مورد اشکال دیگر کنترل یا پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم پلی اورتان) مشورت کنید.
 • اگر باردار هستید، از فرم فاقد نسخه این دارو برای درمان خود استفاده نکنید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر باردار هستید، دستورالعمل پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از اپلیکیتور برای اعمال این دارو دنبال کنید. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف میکونازول

تداخلات دارویی میکونازول

اگر همزمان داروهای دیگر یا محصولات گیاهی مصرف کنید، تأثیر برخی داروها نیز می تواند تغییر کند. این می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا باعث شود که داروهای به درستی عمل نکنند. این تداخلات دارویی ممکن است، اما همیشه رخ نمی دهد. پزشک یا داروساز شما اغلب می تواند با تغییر نحوه استفاده از داروها یا با نظارت دقیق، مانع از ایجاد آن شده یا تعامل را کنترل کند.

 • برای کمک به پزشک و داروساز خود تا به بهترین شکل از شما مراقبت کنند، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. بدون مشورت با پزشک، مصرف هر گونه دارویی را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: وارفارین.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است خطر عفونت های مخمر واژن را افزایش دهند شامل آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) و داروهایی هستند که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند (مانند سیکلوسپورین، متوترکسات).

این متن شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید با خود به همراه داشته باشید. این لیست را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی کاهش یابد.

تداخلات دارویی میکونازول

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • برای جلوگیری از عفونت های مخمر واژن، ناحیه تناسلی را بعد از دوش گرفتن، استفاده از وان حمام یا شنا کاملا خشک کنید. از پوشیدن شلوار جین تنگ، لباس زیر نایلونی، جوراب شلواری، لباس شنا یا لباس ورزشی که مرطوب شده یا ایجاد عرق می کند برای مدت طولانی، خودداری کنید. لباس زیر پنبه ای بپوشید و روزانه لباس زیر را عوض کنید.
 • اگر شریک جنسی شما نیز به همین علائم دچار شد، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • این دارو را در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. این دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آن را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای