نیتریک اکسید؛ مزایا، عوارض جانبی، میزان مصرف و بهترین مکمل ها برای استفاده

نیتریک اکسید؛ مزایا، عوارض جانبی، میزان مصرف و بهترین مکمل ها برای استفاده نیتریک اکسید یا "نیتروژن منوکسید"به سلول های بدن برای برقراری ارتباط با یکدیگر کمک می کند. از مزایای آن تقویت سیستم ایمنی و تقویت جریان خون است. مکمل نیتریک اکسید عوارض جانبی مانند افت فشارخون و... را دارد.

نیتریک اکسید (NO) به طور روزافزونی در بدن سازی به دلیل توانایی اش برای بهبود عملکرد در طول تمرینات و تقویت رشد ماهیچه ها مورد توجه قرار گرفته است. این ماده مزایای خوبی دارد اما بدون عیب نمی باشد. بنابراین قبل از استفاده از هر گونه مکمل نیتریک اکسید ، مواردی وجود دارد که باید در مورد آن بدانید:

نیتریک اکسید چیست و چگونه عمل می کند؟

نیتریک اکسید یا "نیتروژن منوکسید" مولکولی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. این ماده کمک می کند تا سلول ها در بدن  بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و برای عملکرد مغز بسیار ضروری می باشد، همچنین در تقویت سیستم ایمنی و گردش خون سالم نیز نقش دارد. تمام این موارد بسیار خوب هستند اما چگونه نیتریک اکسید در تلاش برای ساخت ماهیچه ها به شما کمک می نماید؟

چگونه نیتریک اکسید در ساخت ماهیچه ها کمک می کند؟ (مزایای نیتریک اکسید )

1. این ماده جریان خون را تقویت می کند

نیتریک اکسید یک گشاد کننده رگهاست. و وقتی رگهای خونی گشاد شدند، خون، اکسیژن و مواد مغذنی بیشتری می تواند در آنها جریان یافته و در هنگام فعالیت بدنی به ماهیچه های شما برسد. این امر می تواند در هنگام انجام تمرینات سخت بسیار مفید باشد زیرا وجود اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به معنی داشتن توانایی بیشتر و تقویت ظرفیت شما برای انجام فعالیت در سطح بهینه می باشد.

مزایای نیتریک اکسید

2. نیتریک اکسید بازیابی توان را سرعت می بخشد

فعالیت های بدنی شدید باعث تولید اسید لاکتیک می شوند. اما اسید لاکتیک رابطه خوبی با ماهیچه های شما ندارد. آیا آن احساس سوزش را در پایان انجام حرکات شدید در ماهیچه به یاد می آورید؟ آن اسید لاکتیک است. آیا احساس کرده اید که بعد از انجام یک سری تمرینات شدید و سنگین گویی با یک اتوبوس تصادف کرده اید؟ این اسید لاکتیک است. با ورود نیتریک اکسید ، به بدن شما کمک می شود تا از شر اسید لاکتیک اضافی موجود در ماهیچه های خسته خلاص شده و تضمین می نماید که مقدار زیادی خون اکسیژن دار به این ماهیچه ها برسد و آنها سریعتر توان از دست رفته خود را بازیابند. این باعث می شود شما تجدید قوا کرده و بتوانید دور بعدی تمرینات را با انرژی کافی شروع نمایید.

3. این ماده به شما احساس پمپ را می دهد

نیتریک اکسید برای تولید پمپ مشهور است، همان احساسی که پس از انجام تمرینات سنگین که باعث قطور شدن رگ های بدن شما می شود، دارید. پمپ وقتی بوجود می آید که یک ماهیچه تا حداکثر ظرفیت با خون در طول تمرین پر شده باشد. و چون نیتریک اکسید جریان خون را به ماهیچه ها تقویت می نماید، می توانید احساس ماندگار و خوب پمپ را تجربه نمایید. حتی ممکن است تا چندین ساعت بعد از اتمام تمرینات این احساس پمپ را در ماهیچه های خود احساس نمایید.

فواید نیتریک اکسید برای بدن

عوارض جانبی نیتریک اکسید

به نظر خوب می رسد اما عوارض جانبی نیتریک اکسید چه هستند؟ بدن به اندازه کافی نیتریک اکسید تولید نمی کند که عوارض جانبی به همراه داشته باشد بنابراین اگر به بدن تان کاری نداشته باشید تا فرآیند عادی خود را ادامه دهد، جایی برای نگرانی نخواهد بود. اما بدن شما بندرت آن مقدار نیتریک اکسید تولید می کند که به شما آن تاثیراتی را که بیان شد و به دنبال آن هستید، ببخشد. برای تجربه کردن آن مزایا شما بایستی به بدن در تولید میزان نیتریک اکسید کمک کنید. این همان جایی است که بحث مکمل های نیتریک اکسید پدید می آید. غلظت های بالای نیتریک اکسید در واقع سمی می باشند. حتی در غلظت های کمتر نیز این ماده می تواند یک سری عوارض جانبی ناخوشایند به همراه داشته باشد. در اینجا بعضی از مواردی را که ممکن است در صورت بالا رفتن سطوح NO در بدن بوجود بیایند بیان می کنیم:

1. فشار خون پایین

همانطور که دانستید، نیتریک اکسید رگ های خونی را که به ماهیچه های شما منتهی می شوند، گشاد می نماید. نهایتاً حجم خون بدن شما ثابت است اما با مصرف این ماده فضای بیشتری برای جریان خون وجود دارد. این منجر به افت فشار خون در بدن خواهد شد.

عوارض جانبی مکمل نیتریک اکسید

2. مشکلات تنفسی

مصرف بیش از حد نیتریک اکسید می تواند باعث بروز عوارض جانبی تنفسی مانند اتلکتاسیس و استریدور شود. اتلکتاسیس یک نارسایی تنفسی است که منجر به فرو افتادن تمام یا بخشی از ریه ها می شود. این حالت وقتی بوجود می آید که کیسه های هوای ریز موجود در ریه ها از هوا تخلیه شده و این می تواند ریسک بروز سایر مشکلات مانند: تومورهای ریوی، جمع شدن مایع در ریه ها، فیبروز کیستیک، درد قفسه سینه و آسم شدید را افزایش دهد. استریدور با انسداد در گلو یا حنجره ایجاد شده و با ایجاد یک صدای بلند در هنگام تنفس شناسایی می شود. کودکان که مسیرهای هوایی باریک تری نسبت به بالغین دارند، بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. مصرف بیش از حد نیتریک اکسید می تواند مشکلات خس خس سینه و واکنش های آلرژی مانند حملات آسم را نیز در بیماران مبتلا به آسم افزایش دهد.

3. عوارض جانبی خونی (هماتولوژیک)

مصرف بیش از حد نیتریک اکسید می تواند عوارض جانبی خونی مانند متااموگلوبینامیا و بالا رفتن سطوح دی اکسید نیتروژن در بدن را به دنبال داشته باشد.

4.  نارسایی های متابولیکی

مصرف بیش از حد نیتریک اکسید می تواند نارسایی های متابولیکی مانند افزایش قند خون را به همراه داشته باشد. این مساله بویژه بین بیماران دیابتی بسیار مرسوم بوده و با بالا رفتن غیر عادی قند خون شناخته می شود. علائم آن عبارتند از: افزایش عطش و دفعات دفع ادرار.

عوارض مصرف مکمل نیتریک اکسید

5. حالت تهوع، اسهال و استفراغ

مصرف بیش از مکمل های نیتریک اکسید می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند اسهال همراه با حالت تهوع و استفراغ شود. بنابراین مصرف مقدار مناسب از این مکمل ها بسیار مهم می باشد.

6. تاثیرات بر پوست

افراد معمولاً دچار تپش قلب و بالا رفتن ضربان قلب پس از مصرف مکمل های نیتریک اکسید می شوند. این امر می تواند باعث بروز علائمی مانند: حساسیت پوستی، خشکی دهان، احتباس آب و تعریق بیش از حد شود.

7. گشادی رگ ها و خونریزی

نیتریک اکسید گشادی رگ ها را به دنبال دارد که در آنها رگ های خونی گشاد شده و مسیرها را برای عبور خون تا حد امکان باز می کنند. این مزایای خوبی برای سلامتی مانند کاهش سالخوردگی و سلامت قلبی به همراه دارد با این وجود این امر بدون عوارض جانبی نبوده و ریسک خونریزی و فشار خون پایین را افزایش می دهد. افرادی که داروهای قلبی مصرف می نمایند باید قبل از استفاده از مکمل های نیتریک اکسید با پزشک مشورت نمایند. مصرف بیش از حد نیتریک اکسید نیز با عوارض جانبی کلیوی مانند: هماتوریا یا وجود خون در ادرار در ارتباط است. 

اثرات جانبی مکمل نیتریک اکسید برای سلامتی

8. عوارض جانبی قلبی عروقی

عوارض جانبی قلبی عروقی حاصل از مصرف نیتریک اکسید عبارتند از: افت فشار خون. این حالت عکس فشار خون بالا بوده و با پایین آمدن فشار خون بدن شناسایی می شود. این اساساً یک وضعیت فیزیولوژیک می باشد که با بروز شوک در ارتباط است.

9. عدم تعادل الکترولیتی

نیتریک اکسید اضافی در بدن می تواند منجر به ایجاد سطوح بالای کراتین و اوره، کلرید پتاسیم و کاهش فسفات شود. این مساله بویژه برای افرادی که به نارسایی های کبدی و کلیوی مبتلا می باشد مضر می باشد زیرا این مساله می تواند در توانایی این ارگان ها برای تنظیم الکترولیت ها در بدن تداخل ایجاد نماید.

10. اثرات سلامتی باران های اسیدی

نیتریک اکسید در هوا به اسید نیتریک تبدیل می شود. این اسید نیتریک با آب باران ترکیب شده و تبدیل به باران اسیدی می شود که برای انسان ها، حیوانات و محیط زیست به طور کلی مضر می باشد. اثرات باران های اسیدی بر سلامتی انسان شامل بروز مشکلات قلبی و ریوی مانند: آسم و برونشیت و حتی مرگ زودرس می باشد. این همچنین یکی از گازهای مسئول برای از بین رفتن لایه اوزن می باشد که این نیز مشکلاتی را برای سلامتی انسان به همراه دارد.

مضرات نیتریک اکسید برای سلامتی

11. افزایش خونریزی

به دلیل توانایی افزایش جریان خون، افزایش خونریزی یک احتمال می باشد. بنابراین اگر در ورزش های تماسی شرکت می کنید، باید مراقب باشید. همچنین اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می نمایید (مانند آسپرین یا وارفارین) بایستی از مصرف نیتریک اکسید پرهیز نمایید.

12. پمپ دردناک

بله! چنین چیزی نیز بدلیل پمپ بیش از حد وجود دارد. در بعضی موارد، تمامی آن خون اضافی که وارد ماهیچه ها می شود، می تواند بسیار آزاردهنده باشد و در موارد شدید، حرکت کردن می تواند به حدی دردناک باشد که شما مجبور شوید انجام تمرینات را به وقتی دیگر موکول نمایید.

13. تداخل دارویی

نیتریک اکسید همچنین می تواند با کارآیی داروهای دیگر مانند رقیق کننده های خونی (که در بالا اشاره شد)، داروهای فشار خون و داروهایی که برای مشکلات نعوظ استفاده می شوند، دچار تداخل شود.

نیتریک اکسید با کدام دارو تداخل دارد

چه میزان نیتریک اکسید بایستی مصرف کنید؟ 

واقعیت این است که من به شما توصیه نمی کنم که به هیچ عنوان برای بالا بردن سطوح NO، نیتریک اکسید مصرف نمایید. نیتریک اکسید در واقع یک گاز است و آیا تاکنون شنیده اید که استنشاق یک گاز برای کسی مفید بوده باشد؟ مصرف نیتریک اکسید واقعی غیر طبیعی و بالقوه بسیار خطرناک می باشد. این کار را انجام ندهید!!

ایمن ترین راه برای تقویت سطوح نیتریک اکسید از طریق یک تقویت کننده نیتریک اکسید طبیعی می باشد. تقویت کننده های نیتریک اکسید در واقع دارای نیتریک اکسید نمی باشند. در عوض، آنها دارای موادی هستند که بدن را تشویق می نمایند تا نیتریک اکسید بیشتری تولید کند و این ایمن و طبیعی است. تقویت کننده های نیتریک اکسید ریسک اثرات جانبی بسیار کمی دارند زیرا آنها بدن را قادر می سازند تا تولید NO را تنظیم نماید به جای این که بدن را مجبور نمایند تا میزان زیادی از این ماده را تحمل کند که این مساله باعث بروز عوارض جانبی می شود.

هرچند ریسک جایگزین های طبیعی بسیار کم می باشد اما هر زمان که شما از تقویت کننده یا مکمل نیتریک اکسید استفاده می کنید بایستی برای مواجه شدن با عوارض جانبی آن آمادگی داشته باشید. صرفاً بایستی احساس و عملکرد خود را زیر نظر داشته باشید. اگر احساس خوبی نداشتید، بهتر است که استفاده از این محصول را ترک کنید.

چه میزان نیتریک اکسید بایستی مصرف کنید؟ 

از کدام مکمل نیتریک اکسید بایستی استفاده کنید؟

ما به شما می گوییم که از مکمل نیتریک اکسید NO2 Max استفاده نمایید. ماده کلیدی آن L-arginine است که تمامی بهترین مکمل های نیتریک اکسید حاوی آن می باشند (در واقع شما بایستی در صورتی که یک تقویت کننده NO حاوی این ماده نبود، نگران شوید!)

چرا؟

L-arginine یک اسید آمینه است که به نیتریک اکسید پس از ورود به بدن تبدیل می شود. این در واقع همان روشی است که بدن نیتریک اکسید تولید می کند. بدن نیتریک اکسید را از سنتز L-arginine بدست می آورد. NO2 Max حاوی مقدار 1800 میلی گرم L-arginine به ازای هر وعده می باشد تا به شما کمک کند با اطمینان خاطر سطوح نیتریک اکسید بدنتان را بدون بروز عوارض جانبی افزایش دهید.

NO2 Max
  • یک تقویت کننده ایمن و طبیعی نیتریک اکسید می باشد
  • عملکرد و تجدید قوا را بهبود بخشیده
  • عملکردی سریع با ماندگاری بالا دارد 
  • عوارض جانبی ناخوشایند و خطرناکی ندارد.

بهترین مکمل های نیتریک اکسید

بخاطر داشته باشید ریسک عوارض جانبی بیان شده در این مقاله وقتی مکمل شما حاوی مواد طبیعی باشد که به بدن شما کمک می نمایند تا به صورت ایمن سطوح طبیعی نیتریک اکسید را بالا ببرد، بسیار پایین می باشد. از مصرف نیتریک اکسید واقعی و هر مکملی که ادعا می کند حاوی نیتریک اکسید واقعی (یا هر ماده ای که غیر طبیعی یا ساختگی به نظر می رسید) می باشد، پرهیز کنید. اگر به پمپ بیشتری برای برداشتن وزنه ها نیاز دارید، از تقویت کننده های طبیعی نیتریک اکسید بهره بگیرید.

منبع: healthline

از
21
رای