خواص پرتقال برای سلامتی و پیشگیری از کم خونی

خواص پرتقال برای سلامتی و پیشگیری از کم خونی پرتقال جزء محبوب ترین میوه های دنیا بوده و مواد مغذی و ویتامین های زیادی دارد که برای سلامتی مفید است. فیبر اصلی پرتقال، سلولز و پکتین است که می تواند باعث کاهش وزن شود.

پرتقال یکی از محبوب ترین میوه های جهان است. پرتقال متعلق به یک گروه بزرگ از میوه های شناخته شده با نام مرکبات می باشند. منشا واقعی آنها ناشناخته است، اما تصور می شود که کشت پرتقال در هزاران سال پیش در آسیای شرقی آغاز شده است.

امروزه پرتقال در اکثر مناطق گرم دنیا رشد می کنند. پرتقال یک منبع سالم فیبر، ویتامین C، تیامین، فولیک اسید و آنتی اکسیدان ها است و دارای مزایای سلامتی متعددی هستند.

این مقاله آنچه را که شما باید درباره پرتقال بدانید، توضیح می دهد.

ارزش غذایی پرتقال

در اینجا مواد غذایی موجود در حدود نیمی از پرتقال بزرگ (100 گرم) بیان شده است:

  • کالری: 47
  • آب: 87٪
  • پروتئین: 0/9 گرم
  • کربوهیدرات: 11/8 گرم
  • شکر: 9/4 گرم
  • فیبر: 2/4 گرم
  • چربی: 0/1 گرم

1- کربوهیدرات ها

پرتقال عمدتا از کربوهیدرات و آب تشکیل شده است، پروتئین و چربی و کالری کم دارد. قندهای ساده - مانند گلوکز، فروکتوز و ساکاروز - شکل غالب کربوهیدرات در پرتقال هستند. آنها مسئول طعم شیرین میوه هستند. با وجود محتوای قند، پرتقال شاخص گلوکز (GI) پایینی دارد (31-51). شاخص گلوکز، یک معیاری از سرعت ورود قند به خون بعد از مصرف مواد غذایی می باشد. مقادیر کم GI منجر به مزایای سلامت زیادی می شود. GI پایین پرتقال همراه با محتوای پلی فنول و فیبر بالا آنها است که باعث افزایش قند خون می شود.

2- فیبر

پرتقال منبع خوبی از فیبر است. یک پرتقال بزرگ (184 گرم) حاوی حدود 18 درصد از مقدار مورد نیاز (RDI) می باشد. فیبر اصلی موجود در پرتقال پکتین، سلولز، همی سلولز و لیگنین هستند. فیبر غذایی با بسیاری از اثرات مفید سلامت، از جمله بهبود سلامت گوارشی، کاهش وزن و کلسترول همراه است.

ارزش غذایی پرتقال

3- ویتامین ها و مواد معدنی

پرتقال منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف، به ویژه ویتامین C، تیامین، اسید فولیک و پتاسیم می باشد.

 . ویتامین C

پرتقال یک منبع عالی از ویتامین C است. یک پرتقال بزرگ بیش از 100٪ RDI را فراهم می کند.

. تیامین

تیامین یکی از ویتامین های B، همچنین به نام ویتامین B1، در غذاهای متنوعی یافت می شود.

. اسید فولیک

اسید فولیک به عنوان ویتامین B9 نیز شناخته شده است و مسئول بسیاری از عملکرد های اساسی در بدن است و در بسیاری از غذاهای گیاهی یافت می شود.

. پتاسیم

پرتقال منبع خوبی از پتاسیم است. مصرف بالای پتاسیم می تواند فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد و در نتیجه منجر به کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی شود.

4- سایر ترکیبات گیاهی

پرتقال غنی از ترکیبات مختلف زیست گیاهی می باشد که اعتقاد بر این است که مسئول بسیاری از اثرات مفید بهداشتی هستند. دو کلاس اصلی ترکیبات آنتی اکسیدان گیاهی در پرتقال، کاروتنوئید و فنولیک (ترکیبات فنلی) هستند.

. فنلیک

پرتقال یک منبع عالی از ترکیبات فنلی - به ویژه فلاونوئیدها هستند که به بسیاری از خواص آنتی اکسیدانی آن کمک می کند.

. کریپتوکسانتین

این یکی از فراوان ترین آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی در پرتقال است. بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می کند.

. لیکوپن

لیکوپن آنتی اکسیدان هایی که در مقادیر زیاد در پرتقال های خونی یافت می شوند، لیکوپن در گوجه فرنگی و گریپ فروت نیز یافت می شود.

ترکیبات گیاهی پرتقال

. اسید سیتریک

پرتقال و سایر مرکبات دارای مقادیر زیادی اسید سیتریک می باشند که به آنها طعم ترش می بخشد. تحقیقات نشان می دهد که اسید سیتریک پرتقال ممکن است به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند.

خواص پرتقال

مطالعات انسان و حیوانات نشان می دهد که مصرف منظم پرتقال برای سلامتی مفید است.

1- سلامت قلب

بیماری قلب در حال حاضر شایع ترین علت مرگ زودرس جهان است. فلاونوئیدها - به خصوص هسپریدین - در پرتقال ها ممکن است اثر محافظتی را در برابر بیماری های قلبی داشته باشند. مطالعات نشان داده اند که مصرف فیبرهای جدا شده از مرکبات باعث کاهش میزان کلسترول خون می شود. روی هم رفته، احتمال دارد مصرف منظم پرتقال ها به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند.

2- جلوگیری از سنگ کلیه با پرتقال

پرتقال منبع خوبی از اسید سیتریک و سیترات هستند که احتمالا برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کننده می باشند. سیترات پتاسیم اغلب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه تجویز می شود. به نظر می رسد سیترات ها در پرتقال اثرات مشابهی دارند.

مزایای سلامتی پرتقال در جلوگیری از سنگ کلیه

3- پیشگیری از کم خونی

کم خونی یک بیماری است که با سطح پایین گلبول قرمز یا هموگلوبین همراه است و توانایی خون برای حمل اکسیژن را کاهش می دهد. کم خونی اغلب ناشی از کمبود آهن است. اگر چه پرتقال منبع خوبی از آهن نیستند، آنها منبع خوبی از اسید های ارگانیک مانند ویتامین C (اسید اسکوربیک) و اسید سیتریک هستند. هر دو ویتامین C و اسید سیتریک می توانند جذب آهن از دستگاه گوارش را افزایش دهند. هنگامی که همراه با غذای غنی از آهن خورده می شود، ممکن است به کم خونی کمک کند.

پرتقال در مقابل آب پرتقال

آب پرتقال یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است. یکی از تفاوت های اصلی بین آب خالص پرتقال و خود پرتقال این است که فیبر در آب میوه بسیار کم یافت می شود. یک فنجان (240 میلی لیتر) آب پرتقال خالص مقدار مشابه شکر طبیعی برابر با 2 پرتقال را فراهم می کند. در نتیجه، مصرف بیش از حد آب میوه اغلب می تواند باعث افزایش وزن و مشکلات سلامتی شود. این به ویژه برای آب میوه های حاوی شکر غیر طبیعی صادق است. اگر چه آب پرتقال با کیفیت می تواند منجر به آرامش شود، مصرف خود پرتقال گزینه مناسب تری است.

پرتقال در مقابل آب پرتقال

عوارض جانبی و مضرات پرتقال

پرتقال اثرات نامطلوب زیادی را نشان نمی دهد. برخی از افراد حساسیت به پرتقال دارند اما این نادر است.
برای افراد مبتلا به سوزش سر دل، مصرف پرتقال می تواند علائم را بدتر کند. این به این دلیل است که پرتقال شامل اسیدهای آلی، مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک (ویتامین C) است.

از
4
رای