مزایای میوه پاپایا برای سلامتی، دستگاه گوارش، پوست و مبارزه با سرطان

مزایای میوه پاپایا برای سلامتی، دستگاه گوارش، پوست و مبارزه با سرطان مطالعات نشان دادند هنگامی که از پاپایا به صورت تخمیری برای 2 هفته استفاده شود، بهبود قابل توجهی در وضعیت سلامت عمومی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به دیابت اتفاق می افتد.

مزایای پاپایا برای سلامتی عبارتند از:

 • مبارزه با التهاب
 • غنی از آنتی اکسیدان
 • بهبود سریع زخم
 • تأخیر در پیشرفت بیماری آلزایمر
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی
 • مبارزه با سرطان
 • حمایت از سلامت دستگاه گوارش
 • حفاظت از آسیب های پوستی

پاپایا برای بهبود رنج بسیاری از بیماری ها مفید ثابت شده است. این مقاله، شواهد علمی در مورد مزایای سلامتی پاپایا ارائه می دهد. اما در ابتدا، به بررسی پاپایا و مشخصات مغذی آن خواهیم پرداخت.

پاپایا چیست؟

پاپایا (به انگلیسی: Papaya) یک میوه بلند کشیده ای است که بافتی مشابه با خربزه دارد. هنگامی که می رسد، گوشت و پوست به رنگ نارنجی تا قرمز است. گوشت آن شامل دانه های سیاه و سفید است که مزه تلخی دارند. اندازه میوه حدود 15 تا 45 سانتی متر طول و 10 تا 30 سانتی متر در قطر است. پاپایا بومی جنوب مکزیک و آمریکای مرکزی است. با این وجود در مناطق گرمسیری در سراسر جهان یافت می شود. این میوه در تمام طول سال رشد می کند.

مواد مغذی پاپایا

پاپایا منبع غنی از مواد مغذی زیر می باشد:

 • آنتی اکسیدان مانند: کاروتن ها (لیکوپن)
 • ویتامین سی: (103٪ نیاز روزانه)
 • ویتامین آ: (22٪ نیاز روزانه)
 • ویتامین ای: (4٪ نیاز روزانه )
 • ویتامین کا: (3٪ نیاز روزانه )
 • مقادیر بالای اسیدفولیک: (10٪ نیاز روزانه)
 • فیبر: (7٪ نیاز روزانه)
 • پتاسیم: (3٪ نیاز روزانه)
 • کلسیم: (2٪ نیاز روزانه) 
 • منیزیم: (2 ٪ نیاز روزانه)

این میوه شامل آنزیم گوارشی پاپائین، به عنوان ترکیب اصلی است.

مواد مغذی پاپایا و خواص آن

8 مزیت و خواص پاپایا برای سلامتی

1. خواص ضد التهابی

التهاب یک پاسخ بیولوژیکی به عفونت یا آسیب است. التهاب طولانی مدت می تواند باعث بیماری مزمن شود. پاپائین، ترکیب فعال در پاپایا، در آزمایشات آزمایشگاهی و مطالعات حیوانی برای کاهش التهاب در بیماری هایی از جمله آسم، اندام تناسلی، روده، کبد و چشم مفید گزارش شده است.

2. خواص آنتی اکسیدانی

این میوه حاوی پروتئین بوده و مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، روغن ها و آجیل حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که برای سلامتی ضروری هستند. آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی و سرطان را کاهش می دهند. مواد بیولوژیک یا محتوی مواد غذایی اضافی نیز برای سلامتی مفید هستند. یک مطالعه سلولی نشان داد که مصرف روزانه پاپایا می تواند آسیب رادیکال آزاد و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. سایر مطالعات نشان دادند هنگامی که از پاپایا به صورت تخمیری برای 2 هفته استفاده شود، بهبود قابل توجهی در وضعیت سلامت عمومی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به دیابت اتفاق می لفتد.

خواص پاپایا برای سلامتی

3. خواص پاپایا برای درمانی زخم

پاپایا سال هاست که به طور سنتی برای درمان اختلالات پوستی مانند زخم استفاده شده است. میوه پاپایا در زخم موش های مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. این مطالعه نشان داد که بهبودی زخم در مقایسه با گروه کنترل افزایش می یابد. اگرچه امیدوارکننده است، اما قبل از اینکه پاپایا را برای درمان زخم ها توصیه شود، مطالعات در انسان مورد نیاز است.

4. تأخیر در پیشرفت بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک بیماری دژنراتیو است که در آن ماده مغزی تخریب شده و باعث می شود که حافظه و تفکر صدمه ببیند. به خوبی شناخته شده است که بافت مغز حساس به استرس اکسیداتیو است. افزایش تولید گونه های اکسیژن واکنشی، کاهش سیستم های آنتی اکسیدانی و کاهش کارآیی در مکانیسم های ترمیم با بیماری آلزایمر مرتبط بوده است. مطالعه نشان داد که پاپایا ممکن است در مقابله با انواع اکسیژن فعال در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مفید باشد. این مطالعه پیشرفت های امیدوار کننده در تاخیر در پیشرفت بیماری آلزایمر نشان می دهد.

خواص پاپایا برای آلزایمر

5. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

سطوح بالای، تری گلیسیرید و کلسترول LDL نشانگر افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، مانند حمله قلبی و سکته مغزی می باشد. مطالعات نشان داد که پاپایا نیاز به بیش از 14 هفته برای بهبود التهاب و LDL / HDL کلسترول دارد. این نتایج نشان می دهد که پاپایا می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

6. خواص ضد سرطان

سرطان گسترش غیر طبیعی سلول ها در سراسر بدن بوده و باعث بیماری و مرگ می شود. خواص عصاره پاپایا برای جلوگیری یا تضعیف گسترش سلول های بدخیم در یک مطالعه سلولی مشاهده شده است. میوه ها و سبزیجات قرمز مانند پاپایا حاوی آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن هستند. بسیاری از مطالعات تایید می کنند که مکمل های غذایی با لیکوپن خطر ابتلا به سرطان را در بسیاری از اندام ها کاهش داده و رشد تومور را نیز تضعیف می کنند. لیکوپن اثرات مثبتی بر بیماری های دیگر مانند بیماری قلبی عروقی، پوکی استخوان و ناباروری مردان دارند.

خواص میوه پاپایا برای جلوگیری از سرطان

7. کاهش علائم اختلالات دستگاه گوارش

اختلالات گوارشی می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اختلالات گوارشی می تواند شامل سوزش سر دل، بیماری های التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر و علائمی مانند التهاب، اسهال، یبوست، گاز، درد معده و گرفتگی معده باشد. پاپایا به عنوان یک درمان طبیعی در هضم غیر طبیعی در مناطق گرمسیر و کشورهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در یک مطالعه، شرکت کنندگان با سوء هاضمه مزمن و اختلالات دستگاه گوارش با پاپایا درمان شدند. مشخص شد که پاپایا علائم یبوست و التهاب را بهبود می بخشد و به طور کلی به حفظ دستگاه گوارش کمک می کند.

8. محافظت پوست

پوست در معرض انواع عوامل آسیب زا در محیط، مانند آفتاب، سیگار و آلودگی پوست قرار می گیرد که باعث ایجاد پیری زودرس می شوند. آنتی اکسیدان های موجود در پاپایا نقش مهمی در حفظ ظاهر و بافت جوان پوست دارند. یک آزمایش انسانی نشان داد که به طور خاص لیکوپن، ویتامین C و ویتامین E موجود در پاپایا، همراه با ایزوفلاون های سویا و روغن ماهی، عمق چروک های صورت را کاهش می دهد. از لحاظ جسمی، این تحقیق اولین مورد است که به نظر می رسد در اثربخشی مکمل تغذیه خوراکی روی پوست انجام شده است.

خواص میوه پاپایا برای پوست

نتیجه گیری

پاپایا یک میوه مغذی است. این حاوی ویتامین C، ویتامین A، اسید فولیک و فیبر است. پاپایا ممکن است یک گزینه جدید و اقتصادی برای حفظ سلامت عمومی و رفاه بدن همراه با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد. پاپایا همچنین ممکن است در زمینه بهبود زخم، بیماری آلزایمر، بیماری قلبی، سرطان و گوارشی مفید باشد اما در صورت باردار بودن قبل از اینکه یک توصیه رژیم غذایی مبتنی بر پاپایا داشته باشید با پزشک مشورت انجام شود، زیرا نیاز بیشتری به مطالعات انسانی است. در عین حال، از پاپایا مانند هر میوه دیگری و از مزایای مربوط به محتوای غنی از مواد مغذی و زیست شناختی آن بهره مند شوید.

از
1
رای