هنگامی که خانواده با ازدواج شما مخالفت می کنند چه باید کرد؟

هنگامی که خانواده با ازدواج شما مخالفت می کنند چه باید کرد؟ این که والدین، انتخاب شما در مورد همسرتان را تایید نکنند، موضوع تازه ای نیست؛ اما می تواند دردناک باشد. بخشی از رشد انسان شامل اتخاذ تصمیمات بر اساس ارزشهایی است که با آنها بزرگ شده است.

این مساله که شما فکر می کنید فرد مناسبتان برای ازدواج را یافته اید، اما والدین شما چنین نظری ندارند، می تواند بسیار آزار دهنده باشد. اگر رابطه نزدیکی با والدین تان داشته باشید، تمایل دارید آنها نیز در این گام بزرگ شما را تایید کنند؛ اما همزمان می خواهید به فردی که انتخاب کرده اید تا مابقی زندگی تان را در کنار وی سپری کنید، وفادار باقی بمانید. این جا ممکن است بر سر دو راهی قرار بگیرید. سلام دنیا در این مقاله، بایدها و نبایدهایی را برای رهایی از وضعیتی که والدینتان با ازدواج شما موافق نیستند، به شما می آموزد.

4 راه حل برای مواقعی که والدینتان با ازدواج شما موافق نیستند

1. با والدین تان صحبت کرده و به حرف آنها نیز گوش دهید

صحبت صریحی با والدین تان درباره دلایل بی علاقگی آنها نسبت به همسر آینده شما، یا تایید ازدواج تان داشته باشید. به آرامی و با احترام به آنها اجازه دهید تا مطالب شان را بیان کنند. ممکن است آنها فرصت کافی برای شناخت دقیق گزینه مورد نظر شما را پیدا نکرده باشند یا شاید نظرات آنها بر اساس نوعی سوء تفاهم شکل گرفته باشد. اگر بتوانید ریشه مشکل را پیدا کنید، ممکن است بتوانید به آنها اطمنان خاطر دهید که نامزدتان برای شما همسری ایده آل خواهد شد. همچنین این احتمال وجود دارد که والدین تان اعتراض بجایی در قبال نامزد شما داشته باشند: ممکن است وی در گذشته به شما خیانت کرده باشد، یا بیش از حد از شما انتظار داشته، یا سعی می کند شما را کنترل کند. ممکن است دریابید که نگرانی آنها صحیح بوده و بایستی آن موارد را نیز مدنظر قرار داده و در این خصوص با یک دوست مورد اعتماد یا یکی دیگر از اعضای خانواده نیز مشورت کنید.

کلام آخر: ممکن است شما دید خوبی درباره اظهارنظر والدین تان در مورد نامزدتان نداشته باشید، اما تا زمانی که شواهد قدرتمندی برای رد ادعای آنان در اختیار ندارید (مثلاً ممکن است آنها در قبال نژاد یا مذهب نامزد شما متعصبانه رفتار کرده باشند)، بایستی به آنها این حق را بدهید تا از روی علاقه و تلاش برای محافظت از فرزندشان، شما را نصیحت کنند.

2. اجازه دهید والدین تان، همسر آینده شما را بهتر بشاسند

اگر فکر می کنید بیشتر در کنار هم بودن می تواند به والدین شما کمک کند تا احساس بهتری در قبال شریک آینده زندگی شما پیدا کنند و آن گونه که شما می خواهید وی را ببینند، چنین فرصتی را فراهم آورید. آنها را به شام، یک مراسم مذهبی یا رویداد ورزشی دعوت کنید. نامزدتان را تشویق کنید تا درباره خاطرات کودکی، رویاها و اهدافش در زندگی با آنها صحبت کند تا والدین تان بتوانند وی را بهتر بشناسند. این که آنها شما را در کنار یکدیگر دیده و نظاره گر عشق تان باشند، می تواند به آنها کمک کند تا بپذیرند که نامزد شما می تواند شریک مناسبی برای زندگی شما بوده و اعضای جدیدی به خانواده آنها بیفزاید.

4 راه حل برای مواقعی که والدینتان با ازدواج شما موافق نیستند

3. مشاوره را درنظر داشته باشید

یک فرد ثالث بی طرف مانند یک درمانگر خانواده یا متخصص در امور ازدواج، می تواند به شما کمک کند تا ارتباط بهتری با یکدیگر داشته و راه حل هایی شدنی برای رفع این اختلاف نظر بیابید. مشاور همچنین می تواند به تسهیل شکل گیری ساختار خانوادگی جدید که شامل همسر شما نیز باشد، کمک کند.

یک گزینه دیگر: شما و همسرتان می توانید در یک دوره مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید. این کار می تواند باعث کاهش نگرانی والدین شما به دلیل تصمیم سریع به ازدواج، ازدواج به دلایل اشتباه، ازدواج در سنین کم یا ازدواج با فرد نادرست شود.

4. برای آینده برنامه ریزی کنید

اگر والدین شما کماکان بعد از ازدواج، همسر شما را دوست نداشتند، درباره مرزها و محدوده هایی که بایستی در روابطتان با والدین تعیین کنید صحبت کنید تا عدم تایید از جانب آنها باعث تخریب رابطه بین شما و همسرتان نشود. به عنوان مثال با یکدیگر تصمیم بگیرید که آیا همسرتان بایستی در در گردهمایی های خانوادگی شما شرکت کند یا نه؛ یا با شما به دیدن والدین تان بیاید یا خیر. فقط به همسرتان اجازه ندهید تا شما را از خانواده خود دور کند. اگر تصمیم گرفتید که به تنهایی در مراسمات و میهمانی ها (یا همراه با فرزندانتان) شرکت کنید تا از همسرتان محافظت نمایید، این یک مساله جداست. اما بدانید که جدا کردن شما از دوستان و خانواده توسط همسرتان می تواند یک پرچم قرمز در ازدواج محسوب شود.

بایدها و نبایدهایی برای رهایی از وضعیتی که والدینتان با ازدواج شما موافق نیستند

تاکتیک هایی که بایستی از آنها دوری کنید
  • از تهدیدهای احساسی برای نزدیک کردن خانواده خود به همسرتان استفاده نکنید؛ حتی اگر همسرتان باردار است و شما به دلیل سن کم نیاز به مجوز خانواده برای ازدواج دارید. درک کنید که اگر شما و همسرتان واقعاً عاشق یکدیگر هستید، چند سال انتظار برای ازدواج نمی تواند این عشق را تخریب کند.
  • اجازه ندهید ملاحظات والدین تان باعث تخریب رابطه شما با نامزد یا همسرتان شوند. تحقیقات نشان می دهند که عدم تایید همسر از جانب والدین می تواند باعث بروز بی اعتمادی، عیب جویی و بروز تضادها در ازدواج شود. این همچنین می تواند موضوعی تکرار شونده در بحث های شما بوده و بین شما فاصله ایجاد کند. اگر این اتفاق روی داد، به مشاور ازدواج مراجعه نمایید.
  • اجازه ندهید این تضاد و اختلاف به حدی برسد که رابطه شما و والدین تان را تخریب کند. عواقب جدایی طولانی مدت از والدین تان و احتمالاً مادربزرگ و پدربزرگ، برادران و خواهران و سایر اقوام و خویشاوندان را در نظر بگیرید. بدانید که کینه و خشم می تواند برای سلامتی شما نیز مضر باشد.
  • به گزینه های دیگر بی اعتنا نباشید. اگر ملاحظاتی درباره رابطه خود دارید، مراسم ازدواج تان را تا زمانی که مطمئن شوید تصمیم درستی گرفته اید، به تعویق اندازید. مطمئن باشید به تاخیر انداختن یا لغو مراسم ازدواج، به مراتب آسیب کمتری نسبت به جدایی و طلاق به ارمغان خواهد داشت.
سخن نهایی

این که والدین انتخاب شما در مورد همسرتان را تایید نکنند، موضوع تازه ای نیست؛ اما می تواند دردناک باشد. بخشی از رشد انسان شامل اتخاذ تصمیمات بر اساس ارزشهایی است که با آنها بزرگ شده است. انتظار نداشته باشید والدین شما فردی را که معتاد بوده، به شما وابسته است، به هر نحوی به شما صدمه می زند یا به شما بی احترامی می کند، دوست داشته باشند. اما اگر نگرانی هایی وجود دارند که قابل رفع می باشند، شما و همسرتان به عنوان یک تیم می توانید به خوبی برای بهبود شرایط تلاش کنید.

منبع: verywellmind

از
2
رای