اگر فکر می کنید ازدواج موفقی ندارید، باید چه کنید؟ (12 راهکار بازسازی ازدواج ناموفق و ناکام)

اگر فکر می کنید ازدواج موفقی ندارید، باید چه کنید؟ (12 راهکار بازسازی ازدواج ناموفق و ناکام) حتی اگر یک ازدواج نسبتاً خوبی داشته باشید، باز هم آن چیزی که فکرش را می کردید نیست. بسیاری از افراد، به مرور متوجه می شوند که ازدواج ناموفق داشته اند. اما بهتر از قبل از طلاق، راهکارهای بازسازی ازدواج ناموفق را امتحان کنید.

زمانی که به ازدواج کردن فکر می کردیم، احتمالاً تصور یک زندگی افسانه ای را داشتیم. شاهزاده سوار بر اسب سفید، لحظات رویایی هنگام غروب آفتاب و یک زندگی شاد چیزیست که بسیاری از ما پیش از ازدواج تصورش را می کردیم. اما با توجه اینکه نرخ طلاق افزایش یافته است، به نظر نمی رسد یک ازدواج رویایی برای اکثر افراد به حقیقت بپیوندد. حتی اگر یک ازدواج نسبتاً خوبی داشته باشید، باز هم آن چیزی که فکرش را می کردید نیست. بسیاری از افراد، به مرور متوجه می شوند که ازدواج ناموفق و ناکام داشته اند. من می دانم که چه حسی دارد، برای اینکه یکی از این افراد هستم. هرگز فکر نمی کردم کسی باشم که طلاق می گیرد، اما این اتفاق افتاد.

نمی توان گفت که برای حفظ زندگی ام تلاشی نکردم. من واقعاً هر کاری می توانستم انجام دادم. اما گاهی اوقات، به این سادگی ها نیست. البته این گفته ها به این معنی نیست که چون من نتوانستم کاری برای جلوگیری از جدایی انجام بدهم پس شما هم نخواهید توانست. قبلاً از مطالعه ادامه مطلب، باید یک نکته بسیار مهم را به شما بگویم. هر دو شما باید صد در صد تلاش خود را انجام بدهید تا پیمان زناشویی خود را دوباره بسازید. اگر تنها یکی تلاش کند، نتیجه ای حاصل نمی شود. این چیزی است که برای من اتفاق افتاد. من هر کاری می توانستم انجام دادم، اما همسرم به هیچ چیز متعهد نبود. و حتی اگر هر دو شما خود را تا حدی متعهد به آنچه باید انجام شود بدانید، باز هم بهترین حالت ممکن نیست. برای اینکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب و تغییرات مثبت در زندگی، هر دو باید به طور کامل و از صمیم قلب قدم بردارید.

راهکارهایی برای بازسازی ازدواج ناموفق و اختلافات زناشویی

حال اجازه بدهید نگاهی بیندازیم به کارهایی که باید برای بازسازی ازدواج خود انجام دهید.

1. هر دو نفر باید نیازهای شریک زندگیشان را مساوی یا مقدم بر نیازهای خود بدانند

همانطور که گفتم هر دو نفر باید 100% متعهد به باز ساختن رابطه باشند، باید نیازهای همسر خود را مقدم بر خود بدانید. یا حداقل برابر با نیازهای خود در نظر بگیرید. می بینید، این چیزی است که در زندگی زناشویی من رخ داد. همسر من همیشه نیازهایش را در اولویت قرار می داد و به نیازهای من توجهی نداشت. حتی اگر من سعی می کردم خواسته های او را ارحج قرار دهم، او هرگز متقابلاً این کار را انجام نمی داد. و این برای من قابل قبول نبود.

2. اگر فرزند دارید، آنها را از مشکلات دور نگه دارید

بسیاری از زوج ها این اشتباه را مرتکب می شوند و در مقابل فرزندان خود به بحث و کشمکش مشغول می شوند. این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. این کار نه تنها باعث می شود فرزند شما احساس نا امنی کند، بلکه آنها را وارد مسائل بزرگترها می کند که نباید درگیر آن شوند. مشکلاتتان را بین خودتان نگه دارید، و هر کاری انجام می دهید فرزندان را وارد این مسائل نکنید.

راهکارهایی برای بازسازی ازدواج ناموفق

3. لیستی از چیزهایی که شما را ناراحت می کند تهیه کنید

بعضی اوقات ما دچار احساس بدی هستیم اما نمی دانیم واقعاً چرا. می دانید مشکلی وجود دارد، اما با خودتان خلوت نمی کنید تا بفهمید مسئله چیست. بنابراین، اگر اینکار را انجام نداده اید، سعی کنید انجام بدهید. دقیقاً از چه چیزی ناراضی هستید؟ تغییر چه چیزی می تواند شما را خوشحال کند؟ با نگاه کردن به لیست، ممکن است دریابید که کدام یک از دلایل ریز و درشت شما را ناراحت می کنند.

4. لیستی از مسئولیت های همسرتان و خودتان تهیه کنید

من می دانم شما می خواهید همه تقصیرها را به گردن همسرتان بیندازید. اما به خاطر داشته باشید، هر دو در آن نقش دارید. رابطه تنها توسط یک نفر ساخته یا خراب نمی شود. در مورد من، بخاطر عدم تلاش شوهرم در زندگی زناشویی، ناراحتی ام بیشتر می شد. و وقتی این ناراحتی بیشتر شد، از نظر عاطفی کنار کشیدم. من مطمئن هستم که این کار برای او هم خوب نبود. همه ما در وضعیت روابطمان سهم داریم. اما بنشینید و درباره مسئولیت ها بنویسید تا افکار خود را در این زمینه روشن کنید.

اگر ازدواج موفقی ندارید این راهکارها را به کار ببرید

5. در مورد نگرانی های خود با همسرتان صحبت کنید

حالا که همه چیز در ذهن شما شفاف سازی شده است، آماده صحبت با همسرتان هستید. کار آسانی نیست، ممکن است همسرتان نخواهد با شما صحبت کند. اما قطعاً لازم است. نمی توانید چیزی را که نمی دانید تغییر دهید. لیست خود را آماده کنید و درباره آن صحبت کنید. هدف فقط این نیست که افکارتان را روی کاغد بیاورید، بلکه برای داشتن یک مسیر روشن در طول مکالمه است. همه مطالب را آماده کنید و تنها به حافظه خود اتکا نکنید.

6. سعی کنید با سازش پیش بروید

پس از بیان نگرانی ها، اجازه بدهید همسرتان نیز حرفهایش را بزند. من مطمئن هستم، او هم مانند شما گله هایی دارد. شاید هنوز چیزی درباره آنها به شما نگفته باشد.  اگر نمی تواند همه حرفهای خود را در آن لحظه بگوید، به او فرصت بدهید تا لیستی برای خود تهیه کنید و سپس دوباره آماده صحبت شوید. باید با همدیگر به شکل منطقی صحبت کنید. هیچکدام از شما نباید حالت دفاعی یا بیش از حد احساساتی به خود بگیرد زیرا صحبت را بی نتیجه می کند. سعی کنید با هم صلح کنید و درباره ایده های مختلف فکر کنید.

چه راهکارهایی برای حل اختلافات زناشویی وجود دارد؟

7. یک قرارداد بنویسید و توافق کنید

ممکن است به نظر غیر ضروری بیاید، اما وقتی درباره چیزی توافق و مصالحه کردید، آن را بنویسید. فرض کنید این مثل یک قانون و قرارداد الزامی بین شما دو نفر است. به عنوان مثال، شوهر با انجام موارد y ،x و z موافق است تا تغییرات لازم در رابطه را بدهد. و زن با انجام موارد b، a و c موافق است تا به بهبود رابطه کمک کند. سپس این توافق ها را با هم بررسی کنید تا خودتان را در مسیر بازسازی رابطه نگه دارید.

8. صبر کنید تا ببینید هر دو شما چقدر می توانید تغییرات را پیاده می کنید

تغییر برای اکثر افراد دشوار است. هر کس که تا به حال رژیم گرفته است و سعی کرده است برای کاهش وزن به باشگاه برود، این را می داند. اما این برای همه عادات نیز صادق است. پس به آن زمان بدهید و ببینید این تغییرات چطور پیش خواهند رفت. به طور معمول، مردم ابتدا با تغییرات موافقند، اما به مرور به روش های قبلی خود برمی گردند. بنابراین، صبر کنید و ببینید که هر دو شما تا چه اندازه می توانید این تغییرات را اجرا کنید.

چگونگی بازسازی ازدواج ناموفق و ناکام

9. اگر هیچ چیز تغییر نکرد و قول ها شکسته شد، دوباره مذاکره کنید و باز هم سعی کنید

اگر بعد از مدتی، واقعاً هیچ چیزی طوری تغییر نکرد که باعث خوشایند شما شود، پس باید دوباره شروع کنید. تغییرات واقعی در بلند مدت اتفاق می افتد، پس لازم است برای آن صبر کنید و به تلاش ادامه بدهید.

10. اگر باز هم چیزی تغییر نکرد، پس به دنبال درمان باشید

در بعضی از مواقع، ممکن است لازم باشد با یک مشاوره روابط زناشویی صحبت کنید تا به شما کمک کند. بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند، در حالی که نیاز به افراد حرفه ای برای کمک گرفتن دارند. در حقیقت، اگر فکر نمی کنید که بتوانید موارد 3 تا 9 را انجام دهید، ممکن است نیاز به کمک خواستن از یک درمانگر داشته باشید. برخی از افراد مخالف مراجعه به متخصصین هستید (که این ناراحت کننده است)، و برخی دیگر نمی توانند هزینه های آن را تقبل کنند. بنابراین، اولین قسمت از لیست مربوط به آنها است. به یاد داشته باشید که مراجعه به یک متخصص، مشاور یا روانشناس نشان دهنده قدرت شما است نه ضعفتان.

مراجعه به مشاور یکی از راههای بازسازی ازدواج ناموفق

11. با همسر خود صحبت کنید و مطمئن شوید با آنچه درمانگر پیشنهاد می کند، موافق است

من و همسر سابقم مراجعه به درمانگر را امتحان کردیم. این کار کمکی به ما نکرد چون همسرم تلاشی برای بهتر شدن شرایط نمی کرد. منظورم این نیست که او را مقصر می دانم، فقط اینکه این جزو خصوصیات او بود. او انسان خوبی بود، اما نمی دانست که چطور تغییراتی را در خودش پیاده کند که به بهتر شدن زندگی زناشویی ما کمک کند. من تمام پیشنهادات درمانگر را دنبال کردم اما متوجه شدم شوهرم این کار را نمی کند. بنابراین، اگر متوجه شدید این اتفاق برای شما نیز افتاده است، با همسر خود صحبت کنید تا سعی کند در این زمینه جدی تر باشد.

12. اگر تغییری در اوضاع ایجاد نشد، به جدا شدن فکر کنید

متاسفانه، بعضی اوقات ممکن است تلاش زیادی برای ساختن زندگیتان کنید اما تغییری ایجاد نشود. این چیزی است که برای من پیش آمد. اشکالی ندارد. جدا شدن یا طلاق چیز شرم آوری نیست. من این را به عنوان "شکست" نمی بینم. در عوض، آن را فرصتی برای یادگیری می دانم. من یاد گرفته ام که چیزی در ازدواج خوب نیست. همچنین یاد گرفتم دفعه بعد چه کار متفاوتی انجام بدهم، یعنی پیدا کردن شخصی که طبیعتاً با او سازگارتر هستم.

روش های احیای ازدواج ناموفق

نتیجه 

زمانی که زندگی زناشویی من به پایان رسید، بسیار ناراحت بودم. در مورد شما هم همینطور خواهد بود. اما اگر نهایتاً تصمیم به جدا شدن دارید، حداقل در قلب خود می دانید که همه تلاشتان را برای حفظ زندگی مشترک کرده اید. سپس می توانید به پشت سر نگاه کنید و بفهمید چطور می توانید به پیش بروید و دفعه بعد بهتر عمل کنید، درست مثل من.

منبع: lifehack

از
1
رای