آیا علائم بارداري بعد از 48 ساعت نزديكي قابل تشخیص است؟

آیا علائم بارداري بعد از 48 ساعت نزديكي قابل تشخیص است؟ اگر از آن دسته زنانی هستید که روز تخمک گذاری خود را با اندازه گیری دمای پایه بدن مشخص می کنید، باید بگوییم که با اندازه گیری دمای پایه بدن در مدت 48 ساعت پس از مقاربت می توانید بارداری خود را تشخیص دهید.

زوجی که برای بچه دار شدن تلاش می کنند، تمایل دارند تا مدت کوتاهی بعد از رابطه جنسی بدانند که آیا بچه دار شده اند یا خیر. اصولا نگرانی خانم ها در این خصوص بیشتر است و تمایل دارند تا هر چه سریع تر بدانند که تلاش شان موفق بوده است. به همین دلیل اغلب سوال می پرسند که آیا علائم بارداری در مدت 48 ساعت پس از مقاربت قابل تشخیص است؟ اگر می خواهید پاسخ این سوال را پیدا کنید، به خواندن این مقاله از وب سایت سلام دنیا، ادامه دهید.

نشانه های بارداری چگونه بروز می کند؟

ابتدا لازم است تا توضیح دهیم که نشانه های بارداری چگونه بروز می کنند. در صورتی که در روزهای تخمک گذاری خود رابطه جنسی داشته باشید، اسپرم ها پس از عبور از واژن وارد رحم می شوند. اسپرم ها در حفره رحم به سمت لوله های رحمی حرکت می کنند. پس از تخمک گذاری، تخمک نیز وارد لوله رحمی می شود. اکنون تخمک با اسپرم ترکیب شده و لقاح انجام می شود. سپس سلول تخم لقاح یافته، به سمت حفره رحم حرکت می کنند.


حتما بخوانید: بهترین حالت رابطه جنسی برای باردار شدن چیست؟


پس از رسیدن آن به حفره رحم و در فرآیندی به نام «لانه گزینی» در درون آندومتر جای گرفته و در مدت چند روز با عروق خونی آندومتر ارتباط برقرار خواهد کرد. ارتباط خونی مادر و جنین این گونه شکل می گیرد. هورمون اچ سی جی که توسط جفت تولید شده، وارد خون مادر می شود. شواهد علمی نشان می دهند که این هورمون در مدت 9 روز پس از لقاح در خون مادر به حد قابل تشخیص می رسد.

در نتیجه در مدت 9 روز پس از لقاح با استفاده از تست های بارداری قابل تشخیص است. در واقع ورود همین هورمون به بدن مادر است که اولین علائم بارداری از جمله تهوع و درد و حساسیت پستان ها و سرگیجه در بارداری و ... را ایجاد می کند. قبل از این مدت هیچ گونه ارتباط خونی بین مادر و جنین برقرار نشده و بارداری با تست ها قابل تشخیص نیست.

نشانه های بارداری چگونه بروز می کند؟

آیا می توان بارداری را در مدت 48 ساعت پس از نزدیکی تشخیص داد؟

برخی از خانم ها تمایل دارند تا روز تخمک گذاری خود را تعیین کنند. روش های مختلفی برای مشخص کردن تاریخ تخمک گذاری وجود دارد. یکی از این روش ها، اندازه گیری دمای پایه بدن است. در این روش برای اندازه گیری دمای پایه بدن هر روز قبل از اینکه از رختخواب بیرون بروید، باید دمای بدن خود را به روش رکتال اندازه گیری کنید. این دما را هر روز در یک دفترچه یادداشت نمایید. در روز تخمک گذاری دمای اندازه گیری شده حدود 0.5 تا 1 درجه سانتی گراد بیشتر از روزهای دیگر خواهد بود. اگر این دما بعد از افزایش پیدا کردن تا چند روز کاهش پیدا نکرد، به احتمال زیاد بارداری رخ داده که اولین علامت قابل تشخیص در مدت 48 ساعت پس از نزدیکی است.

آیا روش دیگری برای تشخیص بارداری در مدت 48 ساعت پس از مقاربت وجود دارد؟

خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که احتمالا تشخیص با روش اندازه گیری دمای پایه بدن برای بسیاری از خانم ها دشوار خواهد بود و احتمال خطا در اندازه گیری نیز وجود خواهد داشت. اگر با این روش نمی توانید بارداری خود را تشخیص دهید، باید تا ظاهر شدن علائم بارداری صبر کنید. به احتمال زیاد شما اولین علائم را در مدت 14 روز پس از بارداری مشاهده خواهید کرد. با این وجود، این علائم در خانم های مختلف متفاوت است و به حساسیت نسبت به تغییرات فیزیکی بستگی دارد. معمولا اولین علامت لکه بینی خفیف است. سایر علائم شامل حساسیت سینه ها، افزایش در ترشحات واژن و خستگی و تهوع است. همچنین قند خون و فشار خون پایین را نیز در اثر ضعف احساس خواهید کرد.


حتما بخوانید: رفع فشار خون پایین در بارداری با درمان های خانگی


آیا روش دیگری برای تشخیص بارداری در مدت 48 ساعت پس از مقاربت وجود دارد؟

نتیجه گیری

زوجی که برای بچه دار شدن تلاش می کنند، عموما نگران این مساله هستند که آیا تلاش شان موفقیت آمیز بوده است یا خیر. اگر از آن دسته زنانی هستید که روز تخمک گذاری خود را با اندازه گیری دمای پایه بدن مشخص می کنید، باید بگوییم که با اندازه گیری دمای پایه بدن در مدت 48 ساعت پس از مقاربت می توانید بارداری خود را تشخیص دهید. در غیر این صورت، روش دیگری برای تعیین بارداری در مدت 48 ساعت پس از نزدیکی وجود ندارد و برای تشخیص باید تا زمان ظاهر شدن علائم بارداری صبر کنید.


مقالات مرتبط:

علل لکه بینی و ترشحات قهوه ای در دوران بارداری چیست؟

احساس خستگی در دوران بارداری؛ درمان خواب زیاد در حاملگی

از
5
رای