خوردن سیب زمینی در بارداری؛ آیا زن باردار می تواند سیب زمینی بخورد؟

خوردن سیب زمینی در بارداری؛ آیا زن باردار می تواند سیب زمینی بخورد؟ منبع اصلی انرژی نوزاد در رحم، گلوکز است که در غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند سیب زمینی یافت می شود. اندازه سهم کربوهیدرات به مرحله بارداری و نحوه فعالیت جسمی بستگی دارد.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای هر شخصی حائز اهمیت است، اما هنگامی که زن باردار باشد، این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. این به آن دلیل است که شما نیاز به مواد مغذی بیشتری برای تقویت وضعیت خود دارید و از نظر کیفیت، واقعا برای دو نفر غذا می خورید. آنچه که در دهان شماست، سلامت کودک شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. باید از غذاهای خاصی در دوران بارداری اجتناب کنید، اما سیب زمینی یکی از آن غذاها نیست.

مبانی رژیم غذایی در دوران بارداری

رژیم غذایی در نیمه اول بارداری باید از مواد مغذی با کیفیت بالا تشکیل شده باشد تا به رشد جنین و حفظ سلامت شما کمک کند. در نیمه دوم بارداری، مقدار غذا برای اطمینان از اینکه کودک در هنگام تولد از وزن مورد نیاز برخوردار بوده، حائز اهمیت است. با این وجود، این مساله بدان معنا نیست که باید دو برابر حالت عادی غذا بخورید. اگر قبل از بارداری از وزن مناسب برخوردار باشید، در سه ماهه اول بارداری به کالری بیشتری نیاز نخواهید داشت. می توانید مصرف میزان کالری را در سه ماهه دوم به 300 کالری و در سه ماهه سوم به 450 کالری افزایش دهید.

خوردن سیب زمینی در بارداری

فواید سیب زمینی

سیب زمینی به عنوان کربوهیدارت های نشاسته دار شناخته می شوند، بدان معنا که اغلب آنها از فهرست غذایی یک فرد آگاه حذف می شوند. اما آنها در حقیقت دارای مقدار کمی چربی و کالری هستند؛ در حالی که یک منبع سرشار از فیبر و ویتامین های B6 و C هستند. آنها همچنین منبعی سرشار از اسید فولیک هستند، که در دوران بارداری بسیار مهم است؛ زیرا خطر مشکلات رشد مغزی و ستون فقرات کودک را کاهش می دهد.

فواید سیب زمینی در دوران بارداری

منبع اصلی انرژی نوزاد در رحم، گلوکز است، که در غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند سیب زمینی یافت می شود. انجمن تغذیه سوئیس (SAN) توصیه می کند که سه یا چهار سهم کربوهیدارت را در طول روز در دوران بارداری مصرف کنید که در سیب زمینی، نان، برنج، ماکارونی، تمامی غلات و حبوباتی که کاملا دانه ای شکل باشند، یافت می شود. اندازه سهم کربوهیدرات به مرحله بارداری و نحوه فعالیت جسمی شما بستگی دارد. هر چه در ماه های آخر بارداری قرار داشته باشید و یا بیشتر ورزش کنید، سهم کربوهیدارت باید بیشتر باشد. دستورالعمل های کالری در قسمت بالا اشاره شده است.

فواید سیب زمینی در دوران بارداری

آماده سازی سیب زمینی ها

بسیاری از مردم سیب زمینی را به شکل سیب زمینی های سرخ شده و یا سیب زمینی های تنوری همراه با پنیر تصور می کنند؛ بنابراین تعجبی نیست که آنها همیشه غذای سالم را در نظر نمی گیرند. این روش مصرف سیب زمینی، مناسب برای جذب مواد مغذی آن در دوران بارداری یا هر زمان دیگری نیست. SAN توصیه می کند که میزان مصرف سیب زمینی سرخ شده و سایر غذاهای چرب را به یک وعده و یا کمتر از دو وعده غذایی در روز کاهش دهید. سیب زمینی بخارپز یا پخته شده را به جای استفاده از روغن، کره و پنیر، با استفاده از چاشنی های گیاهی مصرف کنید.

منبع: livestrong

از
2
رای