11 مزیت اثبات شده زنجبیل برای سلامتی

11 مزیت اثبات شده زنجبیل برای سلامتی زنجبیل گیاه گلداریست که از چین وارد شده است. این گیاه متعلق به خانواده Zingiberaceae است، و نزدیک به زردچوبه است. ریزوم (بخش زیرین ساقه) بخشی است که معمولا به عنوان ادویه استفاده می شود.

زنجفیل یا زنجبیل (Ginger) جزء سالمترین (و خوشمزه ترین) ادویه جات بر روی این سیاره است. زنجفیل حاوی مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال است که دارای مزایایی بسیار برای بدن و مغز شما هستند. در اینجا 11 مزیت زنجبیل برای سلامتی آورده شده است که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شوند.

11 خاصیت فوق العاده زنجبیل

1. زنجبیل حاوی گینگرول (ماده ای با خواص دارویی قدرتمند است)

زنجبیل گیاه گلداریست که از چین وارد شده است. این گیاه متعلق به خانواده Zingiberaceae است، و نزدیک به زردچوبه، کاردیمون و Galangal است. ریزوم (بخش زیرین ساقه) بخشی است که معمولا به عنوان ادویه استفاده می شود. این بخش اغلب به نام ریشه زنجبیل یا زنجبیل نامیده می شود. زنجبیل سابقه بسیار طولانی در انواع مختلف طب سنتی (پزشکی جایگزین) دارد. این دارو برای کمک به هضم، کاهش تهوع و کمک به مبارزه با آنفلوانزا و سرماخوردگی مورد استفاده قرار گرفته است. زنجبیل را می توان تازه، خشک، به صورت پودر و به عنوان یک روغن یا جوشانده استفاده کرد و گاهی اوقات به غذاهای فرآوری شده و لوازم آرایشی نیز اضافه می شود.
عطر و طعم منحصر به فرد زنجبیل از روغن های طبیعی آن است که مهمترین آن Gingerol است. Gingerol ترکیب فعال زیستی در زنجبیل است که مسئول بیشتر خواص دارویی آن می باشد و اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی دارد.

2. زنجبیل می تواند بسیاری از انواع تهوع، بخصوص بیماری صبحگاهی را درمان کند

زنجبیل در برابر تهوع بسیار موثر است. به عنوان مثال، سابقه طولانی در استفاده از آن به عنوان یک درمان برای بیماری دریایی بوده است و شواهدی موجود است که در صورت تجویز به عنوان دارو اثرگذار می باشد. زنجبیل همچنین ممکن است تهوع و استفراغ پس از جراحی و در بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی را کاهش دهد. اما موثرترین حالت در استفاده برای تهوع مرتبط با بارداری مانند بیماری صبحگاهی می باشد. بر اساس بررسی 12 مطالعه که شامل مجموع 1،278 زن بارداربوده، 1/1-1/5 گرم زنجبیل می تواند به طور چشمگیری علائم تهوع را کاهش دهد. گر چه زنجبیل بی خطر در نظر گرفته شده است، در هنگام بارداری، قبل از مصرف مقدار زیادی از آن، با پزشک خود صحبت کنید. بعضی معتقدند که مقدار زیاد آن می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، اما در حال حاضر مطالعاتی برای پشتیبانی از این مطلب وجود ندارد.

3. زنجبیل می تواند باعث کاهش درد عضلات شود

زنجبیل در کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلانی در ورزش مؤثر است. در یک مطالعه مصرف 2 گرم زنجبیل در روز برای 11 روز به میزان قابل توجهی درد عضلانی را در افرادی که ورزش با آرنج انجام می دهند، کاهش داده است. زنجبیل اثر فوری ندارد، اما ممکن است در کاهش روز افزون درد عضلانی موثر باشد. محققان بر این باورند که این اثرات به واسطه خواص ضد التهابی تأمین می شود.

خاصیت فوق العاده زنجبیل

4. اثرات ضد التهاب می تواند به استئوآرتریت کمک کند

استئوآرتریت (بیماری مرتبط با مفاصل) یک مشکل سلامتی رایج است. این شامل انحطاط مفصل در بدن است که منجر به علائم دردناک و سفتی مفصلی می شود. در یک مطالعه کنترل شده از 247 نفر مبتلا به استئوآرتریت زانو، افرادی که عصاره زنجبیل مصرف کرده بودند، درد کمتری داشتند بنابراین به داروهای مسکن کمتری نیز نیاز پیدا کرده اند. مطالعه دیگری نشان داد که ترکیبی از زنجبیل، مصطکی، دارچین و روغن کنجد می تواند درد و سفتی مفصل بیماران مبتلا به استئوآرتریت را به طور موضعی کاهش دهد.

5. زنجبیل می تواند به طور قابل توجهی منجر به کاهش قند خون و عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی شود

این حوزه تحقیقاتی نسبتا جدید است، اما زنجبیل ممکن است خواص ضد دیابتی قوی داشته باشد. در مطالعه اخیر در سال 2015 از 41 شرکت کننده در دیابت نوع 2، 2 گرم پودر زنجبیل در روز، 12٪ قند خون ناشتا را کاهش داده است.

6. زنجبیل می تواند به درمان سوء هاضمه مزمن کمک کند

سوء هاضمه مزمن (Dyspepsia) با درد مکرر و ناراحتی در قسمت فوقانی معده مشخص می شود. اعتقاد بر این است که تاخیر در تخلیه معده ریشه درسوء هاضمه دارد. زنجبیل به افزایش سرعت تخلیه معده در افراد مبتلا به این بیماری کمک می کند. بعد از خوردن سوپ زنجبیل زمان لازم برای تخلیه معده از 16 به 12 دقیقه کاهش پیدا می کند. در مطالعه 24 فرد سالم، 1/2 گرم پودر زنجبیل قبل از غذا، 50٪ تخلیه معده را افزایش داده است.

7. پودر زنجبیل می تواند به طور قابل توجهی درد قاعدگی را کاهش دهد

درد قاعدگی (Dysmenorrhea) به احساس درد در یک دوره قاعدگی زن اشاره دارد. یکی از کاربردهای سنتی زنجبیل برای تسکین درد، از جمله درد قاعدگی است. در یک مطالعه 150 زن به مدت سه روز اول قاعدگی 1 گرم پودر زنجبیل درهر روز استفاده می کردند. زنجبیل موفق به کاهش درد به عنوان مسکن مفنامیک اسید و ایبوپروفن شده است.

8. زنجبیل منجر به سطح پایینتر کلسترول می شود

سطح بالای لیپوپروتئین های LDL (کلسترول بد) با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد. غذاهایی که می خورید می تواند تاثیر مهمی در سطح کلسترول بد یا LDL داشته باشد. در یک مطالعه 45 روزه از 85 فرد مبتلا به کلسترول بالا، 3 گرم پودر زنجبیل باعث کاهش قابل توجهی در بسیاری از نشانگرهای کلسترول شد.

9. زنجبیل حاوی ماده ای است که می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

سرطان یک بیماری بسیار جدی است که با رشد کنترل نشده سلول های غیر طبیعی مشخص می شود. عصاره زنجبیل به عنوان درمان جایگزین برای چندین نوع سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. خواص ضد سرطان به 6-Gingerol نسبت داده شده است که به مقدار زیادی در زنجبیل خام یافت می شود. در مطالعه ای، 2 گرم عصاره زنجبیل در روز به طور قابل توجهی موجب کاهش مولکول های سیگنال دهنده ضد التهابی در روده بزرگ شده است. شواهدی وجود دارد که حتی ممکن است نشان دهنده اثربخشی زنجبیل در برابر سرطان پانکراس، سرطان پستان و سرطان تخمدان باشد.

زنجفیل ضد سرطان

10. زنجبیل می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و از بیماری آلزایمر محافظت کند

استرس و التهاب مزمن می تواند روند پیری را تسریع کند. اعتقاد بر این است که اینها از عوامل اصلی بیماری آلزایمر هستند. برخی از مطالعات در حیوانات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها و ترکیبات زیست فعال در زنجبیل می توانند پاسخ های التهابی را که در مغز رخ می دهد مهار کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که زنجبیل می تواند به طور مستقیم عملکرد مغز را افزایش دهد. در مطالعه 60 خانم میانسال عصاره زنجبیل منجر به بهبود در زمان واکنش و حافظه کاری شده است. مطالعات متعدد در حیوانات نشان می دهد که زنجبیل می تواند از زوال عملکردی مغز مرتبط با سن بالا محافظت کند.

11. عنصر فعال در زنجبیل می تواند به مبارزه با عفونت کمک کند

Gingerol، ماده زیست فعال در زنجبیل تازه، می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. در واقع، عصاره زنجبیل می تواند رشد بسیاری از انواع مختلف باکتری ها را مهار کند و همچنین در برابر باکتری های دهانی مرتبط با بیماری های التهابی در لثه ها، مانند تورم و چرک کردگی لثه یا Gingivitis و التهاب لثه یا Periodontitis بسیار موثر است. زنجبیل تازه نیز ممکن است در برابر ویروس RSV، یک علت شایع عفونت تنفسی، موثر باشد.

از
11
رای