سویق چیست ؛ خواص و مضرات سویق گندم برای چاقی و سلامتی و طرز تهیه

سویق چیست ؛ خواص و مضرات سویق گندم برای چاقی و سلامتی و طرز تهیه سویق چیست و چگونه درست میشود ؛ با خواص و مضرات سویق گندم برای چاقی، کودکان، لاغری، زنان باردار، با شیر و در طب اسلامی و همچنین انواع سویق، طريقه مصرف سویق گندم برای چاقی در سلام دنیا آشنا شوید.

در اين مقاله سلام دنیا، سعی بر اين است تا شما خواننده عزيز را با سویق و خواص آن آشنا كنيم. در اين دوره از زندگی به اصطلاح مدرن كه از سنت و ريشه های خانوادگی و جامعه قديم دور شده است، برخی از افراد جامعه با سنت ها و غذاهای قديمی آشنا هستند. اما، امروزه مردم در زندگی خود با يک ماده غذایی پر ارزش قديمی آشنا شدند كه در گذشته بيشتر مصرف می شد؛ نام اين ماده سویق است. سویق از جايگاه ويژه ای از لحاظ تغذيه و درمانی برخوردار است. علت اين اهميت اينكه سویق انواع مختلفی دارد كه هر يک از آن ها به روش خاصی آماده می شود و خواص مختلفی دارند. در ادامه با هر يک از اين موارد آشنا می شويم.

سویق برای چی خوبه

با توجه به مقدمه ای كه گفته شد، می توان گفت سویق غذای كاملی برای كودكان و بزرگسالان است. از سویی، سویق یک ماده مغذی ساده محسوب می شود؛ از سوی ديگر سویق یک ماده درمانی است كه در طب سنتی از آن استفاده می شود. بنابراين نمی توان بطور دقيق گفت كه سویق برای چی خوبه. پس بهتر است در جواب اين سوال كه سویق برای چی خوبه؟ بگوييم: سویق برای همه چی خوبه به شرط اين كه مصرف درست سویق را بدانيم.

نام ديگر سویق چيست

سوال نام ديگر سویق چيست؟ برای پاسخ به اين سوال به فرهنگ فارسی معين و لغت نامه دهخدا مراجعه كرديم. در فرهنگ معين به سویق آرد نرم گفته می شود كه از جو، گندم و غيره به دست می آيد. لغت نامه دهخدا به آن پست يا تلخان می گويد كه حاصل هفت ماده است كه شامل گندم، سنجد، جو، كدو، نبق، سيب و حب الرحمان می باشد. در ديگر مقالات، نام ديگر سویق را قاووت آورده اند. اما لازم به ذكر است كه بين سویق و قاووت تفاوت وجود دارد. به هر حال هر یک ویژگی و خواص خود را دارد. نكته مهمی وجود دارد و آن اين است كه نام سویق بر اساس ماده ای كه از آن تهيه شده است برگرفته می شود؛ بر فرض مثال، سویق گندم و غيره. اين موضوع در ادامه مقاله در بخش انواع سویق بصورت كامل بحث می شود.


حتما بخوانید: خواص و مضرات سبوس گندم برای لاغری


انواع سویق چيست

چرا انواع سویق؟ دليل اين است كه سویق از انواع مختلف و گوناگون دانه های غلات و حبوبات و هسته ميوه ها درست می شوند. بنابراین سویق های مختلفی وجود دارد. با توجه به تنوع سویق قبل از استفاده از آن بايد در مورد انواع سویق اطلاعات و آگاهی لازم را داشت تا بتوان سویق مناسب با نياز خود را انتخاب كرد تا هم از خوردن آن لذت برد و هم از فوايد درمانی آن بهره برد. زيرا خاصيت هر یک از سویق ها با خاصيت سویق ديگر فرق می كند؛ چون هر یک از سویق ها از ماده های مختلفی تهيه شده اند. همين ماده هايی كه سویق ها از آن درست می شوند، سبب نام گذاری و تنوع بخشيدن به آن ها می شوند؛ برای نمونه سویق گندم، سویق جو، سویق عدس، سویق سنجد و غيره.

انواع سویق چيست

طرز تهيه سویق 

با توجه به تنوع سویق ها می توان دانست كه هر یک از سویق ها با توجه به ماده شان طرز تهيه خاص خود را دارند. به طور كلی دو نوع طرز تهيه سویق وجود دارد. نخست، در اين روش اول دانه ها آسياب می شوند و سپس بدون روغن تفت داده می شوند. دوم، در ابتدا دانه ها تفت داده می شوند و بعدا شروع به آسياب كردن دانه ها می كنيم.

خواص سویق چيست

هر یک از سویق ها مغذی هستند زيرا دارای املاح زيادی هستند كه در صورت مصرف درست مواد مورد نياز بدن را تامين می كنند. بيشتر سویق ها برای رشد و انسجام استخوان ها در كودكان و بزرگسالان مفيد هستند و مانع پوكی استخوان می شوند. سویق با متعادل كردن مزاج و طبع بدن از چاقی و لاغری مفرط پيشگيری می كند و از طريق تقويت معده و روده مانع از يبوست می شود. مصرف سویق در دوره بارداری بنيه نوزاد را تقويت می كند و در دوره شیردهی سبب افزايش شير مادر می شود. سویق مثل یک قرص مولتی ويتامين و انرژی زا است چون دارای انواع ويتامين ها و فيبرهای لازم بدن است. در نهايت به تقويت قوای جنسی نيز كمک می كند.

سویق گندم برای چاقی

سویق گندم برای چاقی از مشهورترين سویق ها است. سویق گندم با تقويت معده سبب افزايش اشتها می شود. زمانی كه معده تقويت می شود و غذا به صورتی هضم شود که سوخت و ساز بدن افزايش يابد، حس گرسنگی در بدن تحریک می شود در نتيجه فرد چاق می شود.


حتما بخوانید: برای چاقی صورت چه بخوریم


طريقه مصرف سویق گندم برای چاقی (طرز تهیه سویق گندم برای چاقی)

طريقه مصرف سویق گندم برای چاقی از كودكان 6 ماه به بالا تا بزرگسالان می باشد. بطوری كه بزرگسالان برای افزايش وزن به صورت ناشتا دو قاشق غذاخوری همراه با آب ميل می كنند. حتی می توان بصورت فرنی يا داخل سوپ، كیک و پنكیک نيز مخلوط كرد و خورد.

طريقه مصرف سویق گندم برای چاقی

خواص سویق گندم برای كودكان

سویق گندم برای كودكان بد غذا اشتها آور است؛ زيرا، برای رشد استخوان و عضلات كودكان مفيد است. اين سویق از رفلاكس كودكان پيشگيری می كند.

خواص سویق گندم برای زنان باردار

اين سویق در دوران بارداری باعث تقويت عمومی مادر می شود و در دوران شيردهی سبب افزايش شير مادر می باشد. با اين حال به طور كلی از خواص مصرف سویق گندم برای زنان باردار رشد جنين، تقويت كننده عمومی بدن و رشد استخوان است. 

خواص سویق گندم با شير

مخلوط سویق گندم با شير را می توان در پختن كیک و پنكیک پيشنهاد داد.

خواص سویق گندم برای لاغری

سویق گندم برای چاقی است نه برای لاغری. سویق جو برای لاغری است. در واقع، سویق گندم برای درمان لاغری مفرط است.


حتما بخوانید: خواص دال عدس قرمز برای لاغری


خواص سویق گندم ناشتا 

اگر سویق گندم به صورت ناشتا مصرف شود می تواند فوائد زیادی برای سلامت بدن شما داشته باشد. 

خواص سویق گندم در طب اسلامی

از گذشته به مصرف و خوردن سویق در طب اسلامی و آيات و روايات سفارش شده است. بطوری كه درباره سویق احاديثی بيان شده است. در طب اسلامی سفارش شده است كه در تغذيه كودكان از سویق استفاده شود، چون به رشد و استحكام استخوان، تقويت كننده هوش، از بين برنده بلغم از معده و غيره است.

خواص سویق گندم در طب اسلامی

سویق را از كجا می توان تهيه كرد؟

می توان سویق را بصورت سنتی در خانه آماده كرد يا از داروخانه های طب سنتی يا عطاری های معتبر تهيه كرد.

نتیجه

سویق گندم را می توان چنين گفت: مقوی و تقويت كننده معده است و همين باعث از بين رفتن بلغم و سودابر و صفرابر است. از جهتی، وقتی سویق گندم با مزاج فرد سازگاری می يابد خاصيت درمان لاغری و چاق كنندگی از خود نشان می دهد. هم چنين اين سویق در دوران بارداری باعث تقويت عمومی مادر می شود و در دوران شيردهی سبب افزايش شير مادر می باشد با اين حال به طور كلی سویق گندم تقويت كننده عمومی بدن و رشد استخوان است. اگر اين سویق با روغن زيتون مصرف شود ميل جنسی را نيز تقويت می كند. لازم به ذكر است سویق گندم جوانه زده دارای ويتامين A, B1, B6 , B12 ,E ، اسيد فولیک، روی، منيزيم، فسفر و كلسيم است.


مقالات مرتبط:

بلغم چیست و چه علائمی دارد

ماسک پودر جوانه گندم برای چاقی صورت و سفید شدن پوست
 

از
30
رای