دلایل شایع حساسیت دندان + 8 درمان خانگی برای آن

دلایل شایع حساسیت دندان + 8 درمان خانگی برای آن حساسیت دندان به حالتی گفته می شود که دندان‌ها به یک سری محرک های مشخصی از قبیل دمای گرم یا سرد واکنش نشان می دهند. خوشبختانه به راحتی می توان با تغییر در نوع بهداشت دهان و دندان این موضوع را درمان کرد.

گاهی اوقات داشتن دندان های حساس می تواند غذا خوردن و نوشیدن مواد غذایی را برای شما دردناک سازد. با این حال، بعضی از درمان های خانگی می توانند به کاهش حساسیت دندان ها کمک کنند. حساسیت دندان یک مشکل شایع و البته قابل درمان است. مطالعه سال 2013 مشخص کرد از هر 8 نفر که به دندان پزشک مراجعه کرده بودند یک نفر دچار حساسیت دندان بوده است. ما قصد داریم در این مقاله تعدادی از درمان های خانگی برای حساسیت دندان ها و حقایق علمی در مورد آن ها را بررسی کنیم. همچنین ما دلایل بروز و پیش گیری از بروز حساسیت دندان و زمان مراجعه به پزشک را نیز در این مقاله توضیح خواهیم داد.

1. غرغره کردن روغن

غرغره کردن روغن نارگیل یا کنجد برای کاهش حساسیت دندان مفید است. این کار یک روش درمانی سنتی است و منشا آن در کشور هند است. روغن را قبل از بیرون ریختن چند دقیقه داخل دهان تان بچرخانید و بعد از دهان تان خارج کنید. نتایج بررسی مطالعه سال 2009 پیشنهاد می دهد که غرغره کردن روغن کنجد علائم بیماری لثه که دندان پزشک ها آن را ژنژیوت (التهاب لثه) می دانند را کاهش می دهد. در سال 2015 یک مطالعه مقدماتی نیز از این روش حمایت کرد و نشان داد که غرغره کردن روزانه روغن نارگیل تشکیل پلاک و علائم التهاب لثه ها را کاهش می دهد. فواید بالقوه غرغره کردن روغن، التهاب لثه و به ترتیب حساسیت دندان را کاهش می دهد. تحقیقی در این زمینه مشخص می کند که حساسیت دندان در میان افرادی که در نتیجه التهاب لثه دچار تحلیل لثه هستند شایع تر می باشد.

حساسیت دندان

2. برگ گواوا

جویدن برگ گواوا یا استفاده از ژل موضعی حاوی عصاره این برگ برای کاهش درد و حساسیت دندان مفید است. بررسی سال 2017 در مورد فواید سلامتی برگ گواوا اشاره می کند که عصاره برگ گواوا سرشار از فلاونوئیدها است و به دلیل خاصیت تسکین دهندگی، ضد التهابی و ضد میکروبی اش قابلیت تسکین دندان درد را دارد.

3. ژل میخک

مردم سال های طولانی را از روغن میخک به عنوان درمان های مردمی برای دندان درد استفاده می کردند. تحقیقات نشان می دهد که در حال حاظر به نسبت گذشته دلایل بیش تری برای مصرف روغن میخک وجود دارد. در مطالعه سال 2016 ژل میخک با ژل موضعی بنزوکائین مقایسه شد، بنزوکائین ژلی است که اغلب دندان پزشکان قبل از آمپول زدن برای بی حسی لثه از آن استفاده می کنند. نتایج تحقیق نشان داد که احتمالا ژل میخک می تواند برای تسکین درد آمپول مانند ژل بنزوکائین موثر باشد. مالیدن ژل یا روغن میخک روی لثه ها برای کاهش درد و حساسیت دندان مفید است. با این حال، دانشمندان برای استفاده از ژل میخک برای تایید فواید آن به تحقیقات بیش تری نیاز دارند.

چگونه حساسیت دندان را از بین ببریم؟

4. سیر

سیر یک درمان قدیمی برای مجموعه ای از مشکلات مربوط به سلامتی است. یکی از مصارف سیر در طب عامیانه درمان دندان درد است. جویدن یک تکه سیر باعث ایجاد ماده ای به نام آلیسین می شود. یک محقق در سال 2011 نتیجه گیری کرد که ماده آلیسین خاصیت ضد میکروبی دارد و می تواند به کشتن باکتری هایی چون استرپتوگوک موتانس که منجر به بیماری های دهانی می شوند کمک کند. تجمع این باکتری در اطراف دهان و لثه ها می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود و همچنین ممکن است حساسیت دندان ها را نیز بدتر کند. مقابله با این باکتری می تواند فرایند پوسیدگی را کند تر و حساسیت دندان را کاهش دهد.

5. شست و شوی دهان با آب نمک

یک روش دیگر برای مقابله با باکتری های دهان و بهبود بهداشت دهانی استفاده از محلول آب نمک به عنوان دهان شویه است. در مطالعه ای در سال 2017 محققان متوجه شدند که شست و شوی دهان با محلول آب نمک می تواند به اندازه محلول دهان شویه کلرهگزیدین در کاهش پلاک و دندان موثر می باشد. برای تهیه محلول آب و نمک، نصف قاشق چای خوری نمک را به 8 اونس (تقریبا 226 گرم) آب اضافه کنید. قبل از بیرون ریختن محلول آن را چند دقیقه در دهان تا بچرخانید.

درمان حساسیت دندان

6. ژل کپسایسین

کپسایسین یک ماده تند است که به طور طبیعی در فلفل های تند وجود دارد. اگرچه مالیدن این ژل روی پوست یا لثه باعث ایجاد سوزش در فرد می شود اما درد را هم تسکین می دهد. محققی در بررسی سال 2012 یادآور شد که استعمال موضعی ژل کپسایسین می تواند به تسکین بعضی از انواع دردها کمک می کند. دانشمندان هنوز در مورد کارکرد دقیق این ژل مطمئن نیستند، اما آن ها معتقدند که کپسایسین با بی حس کردن عصب ها توانایی آن ها برای انتقال پیام های درد کاهش می دهد. مالیدن ژل کپسایسین به لثه ها دردهای ناشی از  دندان  حساس را تسکین می دهد.

7. زردچوبه

زردچوبه یک نوع ادویه زرد رنگ است و در طب آیورودا برای کاهش التهاب استفاده می شود. زردچوبه حاوی کورکومین (ماده ای فعال در زردچوبه) است که به تسکین درد کمک می کند. بررسی کوچکی در سال 2014 مشخص کرد که عصاره گیاه زردچوبه مانند ایبوپروفن در تسکین درد ناشی از آرتروز زانو موثر بوده است. می توانید خمیری از ترکیب زردچوبه و آب تهیه کنید و آن را برای کاهش درد و حساسیت دندان روی لثه ها بمالید. با این حال، هیچ تحقیق علمی برای حمایت از این روش وجود ندارد.

راه های ازبین بردن حساسیت درمان

8. فلورید

استفاده از محصولات دندانی حاوی فلورید می تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد و به کاهش حساسیت دندان نیز کمک کند. در مطالعه ای در سال 2013 نتیجه گیری شد که بیش تر داروهای حاوی فلوراید زمانی که با درمان های حساسیت زدایی مصرف می شوند حساسیت دندان را کاهش می دهند. برخی از محصولات درمانی حاوی فلوراید موجود که برای استفاده روزانه مناسب هستند عبارت اند از:

 • خمیر دندان
 • ژل
 • دهان شویه
عوامل حساسیت زدای دندان

خمیردندان حساسیت زدا حاوی عواملی است که عاج دندان را کم تر نفوذپذیر می کنند. عاج یک بافت محکم و منفذ دار است که در قسمت زیرین مینای همه دندان ها قرار دارد. زمانی که عاج دندان نفوذ پذیری کم تری دارد یعنی عبور مایعات از طریق آن خیلی سخت است. کاهش نفوذپذیری آن از عصب زیرین محافظت می کند که به کاهش درد و حساسیت دندان کمک می کند. عوامل حساسیت زدا برای عاج دندان عبارت اند از:

 • یون های فلزی
 • پتاسیم
 • اگزالات

استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت حاوی پتاسیم یک گزینه مناسب برای افرادی با دندان های حساس است. در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2006، محققان از عصاره اگزالات گیاه ریواس و اسفناج بر روی دندان های انسان استفاده کردند. نتایج نشان می دهد که ممکن است این عصاره برای کاهش حساسیت دندان مفید باشد.

درمان حساسیت دندان در طب سنتی

دلایل شایع بروز حساسیت دندان

زمانی که مینای دندان یعنی لایه رویی محافظ آن ها ساییده شود، دندان ها حساس تر می شوند. موقعی که مینا ساییده می شود لایه زیری دندان نفوذپذیرتر می شود و به آسانی به مایعات و گازها اجازه عبور از آن را می دهد. در زیر مینای دندان لایه ای قرار گرفته که به آن مغز دندان گفته می شود و شامل عصب و رگ های خونی بی شماری است. زمانی که مواد از عاج دندان عبور کرده و به این عصب ها می رسد فرد با درد مواجه می شود. نوشیدن مایعات گرم و سرد و جویدن آن ها می تواند این درد را بدتر کند. موارد زیر می توانند باعث سایش مینا و حساسیت دندان ها  شوند:

 • التهاب لثه: یک نوع بیماری لثه می باشد که در نتیجه تشکیل پلاک به وجود می آید
 • پوسیدگی
 • سفید کننده های دندان
 • مسواک زدن بیش از حد و یا خشن
 • مصرف غذاهای اسیدی
 • دندان قروچه یا فشار دادن دندان ها روی هم

مطالعه ای در سال 2013 رابطه بین حساسیت دندان، فرسایش لثه ناشی از التهاب و سفید کردن دندان ها در خانه را گزارش داد.

راهکارهایی برای پیش گیری از حساسیت دندان

می توانید برای محافظت از مینای دندان و جلوگیری از حساسیت دندان ها از روش های زیر کمک بگیرید:

 • دندان ها را دو بار در روز با خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک بزنید
 • یک بار در روز نخ دندان بکشید
 • مصرف شکر، غذاهای نشاسته ای و اسیدی را محدود کنید
 • نوشیدن الکل را محدود کنید
 • برای جلوگیری از دندان قروچه و فشار دادن دندان ها به هم، در هنگام شب از محافظ دهان استفاده کنید
 • به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید
 • سیگار کشیدن را ترک کنید

استفاده از نخ دندان برای پیش گیری از بروز حساسیت دندان

در صورت داشتن حساسیت دندان چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فرد با حساسیت دندان مداوم/ شدید یا دندان درد مواجه است باید برای معاینه به دندان پزشک خود مراجعه کند. ممکن است دندان پزشک بسته به دلیل و شدت حساسیت موارد زیر را توصیه کند:

استفاده از ژل فلوراید یا عوامل حساسیت زدا

 • پر کردن
 • روکش دندان
 • پر کردن یا روکش کردن قالبی دندان
 • جراحی پیوند لثه
 • درمان ریشه دندان

دلایل شایع حساسیت دندان

نتیجه گیری

بسیاری از مردم دچار درد و حساسیت دندان می شوند که می تواند به دلیل سایش تدریجی مینای دندان ایجاد شود. تحقیقات نشان می دهد که برخی از درمان های خانگی می تواند به درمان حساسیت دندان کمک کنند. بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی، بیماری های لثه و افزایش حساسیت دندان رعایت بهداشت دهانی است. افرادی با حساسیت شدید دندان باید برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنند. بسته به علت بروز این حساسیت، دندان پزشک می تواند درمان هایی را برای رفع حساسیت دندانی شما در مطب ارائه دهد.

منبع: medicalnewstoday

از
8
رای