آیا داشتن رابطه جنسی در دوران پریود بی خطر است؟ راهکارها، مزایا و عوارض جانبی آن چیست

آیا داشتن رابطه جنسی در دوران پریود بی خطر است؟ راهکارها، مزایا و عوارض جانبی آن چیست آیا می توانید در دوره پریود رابطه جنسی داشته باشید؟ رابطه جنسی در دوران قاعدگی دارای مزایا و عوارض جانبی است. اما با رعایت راهکارهای ساده می توان یک رابطه بی خطر در طی قاعدگی داشته باشید.

آیا می توانید در زمان پریود رابطه جنسی داشته باشید؟ در طی سال های باروری، چرخه قاعدگی را یک بار در ماه خواهید داشت. بنابراین، نیازی به خودداری از فعالیت های جنسی در طی عادت ماهیانه نیست، مگر اینکه شما به طور خاصی بی میل باشید. اگرچه رابطه جنسی در دوره قاعدگی می تواند کمی کثیف باشد، اما بی خطر است. داشتن رابطه در زمان قاعدگی می تواند تقریبا مزایایی را برایتان داشته باشد، از جمله: تسکین انقباض قاعدگی 

مزایا و عوارض جانبی داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی

مزیت های داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی

داشتن رابطه جنسی در طی دوره پریودی تان چند مزیت دارد:

1. تسکین دردهای شکمی

ارگاسم می تواند دردهای شکمی را تسکین دهد. درد های شکمی قاعدگی در نتیجه انقباض رحم برای تسکین پوشش های درونی آن هستند. زمانی که ارگاسم دارید، ماهیچه های رحم منقبض و بعد از آن ازاد می شوند. این رهایی باید با کمی تسکین درد شکم در طی پریودی تان همراه باشد. همچنین رابطه جنسی باعث ترشح ماده شیمیایی به نام اندروفین و موجب احساس خوب در شما می شود.

2. کاهش طول دوران قاعدگی

داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی مدت زمان عادت ماهیانه را کوتاه تر می کند. انقباض عضلات در زمان اورگاسم باعث انقباض سریع تر رحم می شود، و در نتیجه دوره پریودی را کاهش می دهد.

مزایای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

3. افزایش لذت جنسی

به دلیل تغیرات هورمونی در طی چرخه قاعدگی شور جنسی تان نیز تغییر می کند. اگرچه بسیاری از زنان از افزایش لذت جنسی خود در طی تخمک گذاری می گویند که حدود دو هفته قبل از شروع پریودی است، اما بقیه گفته اند که در طی دوران قاعدگی خیلی احساس شهوت جنسی دارند.

4.  روان کننده طبیعی 

می توانید در طی دوره قاعدگی روان ساز (ky) را کنار بگذارید. خون مانند یک روان کننده طبیعی عمل می کند.

5. کاهش سردرد پریودی

براساس منبع مورد اعتماد حدود نیمی از زنان در طی پریود دچار سردردهای میگرنی می شدند. اگرچه اکثر زنان از انجام رابطه جنسی در طی حملات میگرنی خود خودداری می کنند، اما بسیاری از آنها که در زمان سردرد رابطه جنسی دارند می گویند که این مشکل تا حدی یا به طور کامل رفع می شود.

رابطه جنسی در دوره پریود و فواید آن

عوارض جانبی داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی

بزرگ ترین زیان داشتن رابطه جنسی در طی پریودی کثیفی است. خون می تواند روی شما یا شریک تان یا ملافه ها بریزد، مخصوصا اگر خون ریزی شدیدی دارید. به غیر از کثیفی تخت خواب ممکن است خونریزی باعث حس خجالت شود. جدا از اضطراب، کثیفی می تواند کمی یا همه سرگرمی های رابطه جنسی را از بین ببرد. نگرانی دیگر در مورد رابطه جنسی در حین پریودی انتشار عفونت های منتقله مقاربتی (STIs) مانند: ایدز یا هپاتیت است. این ویروس ها در خون زندگی می کنند و می توانند از طریق تماس با خون آلوده قاعدگی منتشر شوند. استفاده از کاندوم در هر زمانی که رابطه جنسی دارید می تواند خطر انتشار یا ابتلا به STIs را کاهش دهد. اگر برنامه ای برای انجام رابطه جنسی در زمان پریودی دارید و از تامپون استفاده می کنید، لازم است قبل از انجام رابطه آن را خارج کنید. تامپون فراموش شده می تواند در حین رابطه با فشار وارد واژن شود و برای خروج آن باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی داشتن رابطه جنسی در دوره قاعدگی

آیا بارداری در دوران قاعدگی امکان پذیر است؟

مهم نیست در کدام قسمت از چرخه قاعدگی تان هستید، اگر به صورت جدی اقدامی برای بارداری ندارید، استفاده از محافظ ها ایده خوبی است. احتمال بارداری عجیب در دوران پریودی کم است، اما احتمال اینکه در دوران پریودی باردار شوید، هنوز وجود دارد. احتمال باردار شدن در زمان تخمک گذاری بیشتر است که حدود 14 روز قبل از شروع پریود اتفاق می افتد. طول چرخه در هر زن با دیگری متفاوت است و طول چرخه می تواند ماهیانه تغییر کند. اگر چرخه کوتاهی دارید، خطر حامله شدن در طی قاعدگی بیشتر است. به این نکته نیز توجه کنید که اسپرم می تواند در بدن برای 7 روز زنده بماند. بنابراین اگر چرخه 22 روزه دارید و تخمک گذاری بلافاصله بعد از پریود انجام می شود، این احتمال وجود دارد که شما تخمک را زمانی که اسپرم هنوز در ناحیه تناسلی تان است، آزاد خواهید کرد.

آیا بارداری در دوران قاعدگی امکان پذیر است؟

آیا نیاز به محافظ ها دارید؟

استفاده از محافظ ها در مقابل STIs از شما محافظت می کند. نه تنها در طی پریود می توانید دچار  STIs شوید بلکه به آسانی می توانید آن را به شریک تان منتقل کنید، چون ویروس های مانند HIV در خون قاعدگی می مانند. استفاده از کاندوم لاتکس توسط شریک تان احتمال بارداری عجیب تان و ابتلا به STIs را کاهش می دهد. اگر شما یا شریک تان به لاتکس حساسیت دارید انواع دیگر محافظ ها وجود دارند که می توانید برای محافظت از آنها استفاده کنید. می توانید از پزشک یا داروساز بخواهید که موردی را پیشنهاد بدهند.

راهکارهایی برای داشتن رابطه جنسی در زمان پریود

در اینجا چند راهکار که می تواند رابطه جنسی در زمان پریودی را خیلی راحت تر و تجربه کثیفی را کمتر کند، ارائه می دهیم:

  • با شریک تان راحت و رو راست باشید. اینکه در زمان رابطه جنسی در حین پریودی چه احساسی دارید را به او بگویید و از او در مورد احساسش بپرسید. اگر هم شما و هم شریک تان دو دل هستید، در مورد دلیلی که پشت این ناراحتی است صحبت کنید.
  • اگر تامپون دارید، قبل از شروع رابطه جنسی آن را خارج کنید.
  • ملافه سیاه رنگ را برای جذب لکه های خون پهن کنید. یا برای اینکه کاملا از کثیف شدن جلوگیری کنید رابطه جنسی را زیر دوش یا در حمام انجام دهید.
  • لیف مرطوب یا پارچه نم دار را برای تمیز کردن بعد از رابطه در کنار تخت داشته باشید.
  • آیا شریک تان کاندوم لاتکس می گذارد. این کار شما را در مقابل حاملگی و STIs محافظت می کند.
  • اگر در پوزیشن های معمول که داشته اید راحت نیستید، سعی کنید پوزیشن های دیگر را امتحان کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید به پهلو دراز بکشید و شریک تان پشت سرتان باشد.

راهکارهایی برای داشتن رابطه جنسی در زمان پریود

آیا داشتن رابطه دهانی در زمان پریودی بی خطر است؟

اگر شما و شریک تان برای انجام این کار رضایت دارید، لزومی بر محدودیت رابطه دهانی در حین پریودی نیست. اگر تصمیم گرفتید این کار را انجام دهید، ممکن است بخواهید روی نقطه کلیتوریس متمرکز شوید. اگرچه داشتن رابطه دهانی در زمان پریودی بی خطر است، اما باید بدانید که ممکن است بوی خاص خون برای "دهنده" این رابطه حس خجالت و ناخوشایندی داشته باشد. بعلاوه، واژن بو و مزه فلز خواهد داشت. احتمالا این موضوع می تواند حس و حال تان را خراب کند. رابطه جنسی شامل میزان زیادی مایعات و اعمال فشارها از جمله: تعریق، ادرار، اسپرم و حتی مشکلات مدفوعی (اگر رابطه مقعدی داشتید) است. بنابراین، خونریزی قاعدگی نباید با فشار بدن همراه باشد که شما را وادار به آمیزش کند.

نکته

اجازه ندهید پریودی رابطه جنسی تان را متوقف کند. اگر کمی کار مقدماتی را انجام دهید، رابطه جنسی می تواند در همان پنج روز یا بیشتر همانند بقیه روزهای ماه، لذت بخش باشد. ممکن است از فهمیدن این موضوع شگفت زده شوید که رابطه جنسی در طی پریودی حتی خیلی هیجان انگیزتر از زمان های دیگر است.

منبع: healthline flo

از
1
رای