حمام سیتز چیست؛ خواص نشستن در آب گرم برای بواسیر، یبوست و شقاق

حمام سیتز چیست؛ خواص نشستن در آب گرم برای بواسیر، یبوست و شقاق حمام سیتز چیست و چه فوایدی دارد ؛ با خواص نسشتن در آب گرم برای درمان شقاق، یبوست و بواسیر ؛ همچنین خواص حمام سیتز برای زنان، عفونت ادراری در سلام دنیا بخوانید.

حمام سیتز یا استحمام نشیمن می تواند موجب تسکین درد، التهاب، تورم یا تحریک در پرینه، فضای بین رکتوم و واژن یا کیسه بیضه شود.حمام سیتز روشی برای شستشو اندام تناسلی است که می تواند به تسکین درد، سوزش و التهاب کمک کند. حمام سیتز می تواند برای افرادی که دچار مشکلاتی در ناحیه مقعدی مانند هموروئید یا عفونت در ناحیه تناسلی هستند، مفید باشد. این حمام می تواند موجب تسکین و بهبودی زنان پس از زایمان طبیعی شود. همچنین می توان از آن برای پاکسازی ناحیه اطراف مقعد و اندام تناسلی هم استفاده کرد. در این مقاله سلام دنیا ، اطلاعات بیشتری درباره اینکه حمام سیتز چیست و چه فوایدی دارد و همچنین خواص نشستن در آب گرم برای بواسیر، یبوست، شقاق و برای زنان و درمان عفونت اداری چیست، کسب کنید. با ما همراه باشید.

حمام سیتز چیست؟

اصطلاح حمام سیتز از کلمه آلمانی به معنای صندلی گرفته شده است. حمام سیتز برای نشستن طراحی شده است. حمام سیتز معمولاً به عنوان یک کیسه پلاستیکی عرضه می شود که می تواند در یک توالت استاندارد نصب شود. معمولاً این حمام از یک کیسه پلاستیکی متصل به یک لوله بلند تشکیل شده است که به یک حوض پلاستیکی کم عمق وصل می شود. کیسه با آب گرم پر می شود و از آن برای پر کردن حوض پلاستیکی استفاده می شود. کیسه بزرگتر از صندلی توالت است. زیر آن قرار می گیرد و به آن متصل می شود.


حتما بخوانید: فواید لایه برداری پوست بدن با کیسه کشیدن در حمام


نیمی از حمام سیتز باید از آب گرم با دمای ملایم پر شود. فرد می تواند بدون نیاز به بلند شدن، آب بیشتری به آن اضافه کند، زیرا آب سرد می شود. آب اضافی از لوله تغذیه شده توسط کیسه آب گرم وارد کیسه می شود. کیسه در قسمت بالا قرار می گیرد و اضافه کردن آب یک حالت گردابی ایجاد می کند. یک دریچه در کیسه اجازه می دهد تا آب اضافی درون توالت ریخته شود. شستن حمام سیتز پس از استفاده نکته بسیار مهمی است. استفاده از آنها در خانه با پیروی از دستورالعمل ها آسان است.

حمام سیتز چیست؟

خواص حمام سیتز برای زنان

دهانه واژن که توسط لابیا احاطه شده است، اجازه می دهد که ترشحات طبیعی که به دلیل برخی بیماری ها ایجاد می شوند از واژن خارج شوند .تمیز نگه داشتن ناحیه واژن و مقعد و همچنین پوست در این بین بسیار مهم است، به خصوص اگر ترشحات غیرعادی وجود داشته باشد. بهداشت خوب می تواند از عفونت و بوی نامطبوع جلوگیری کند.

استفاده از حمام سیتز می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند، و با استفاده از داروی تجویز شده، می تواند در تسکین علائم عفونت نیز موثر باشد. گاهی اوقات ترشح واژن به دلیل مشکل در غدد بارتولین ایجاد می شود. این غدد به اندازه نخود مایع تولید می کنند تا اندام تناسلی را در طول فعالیت جنسی روان کنند. آنها معمولا قابل توجه نیستند و نمی توان آنها را احساس کرد، اما گاهی اوقات باعث رشد توده غیرسرطانی در این غدد می شود.

با این حال، مزیت اصلی حمام سیتز برای زنان، افزایش راحتی و بهبودی پس از زایمان است. حمام سیتز می تواند هر گونه ناراحتی در ناحیه تناسلی را تسکین دهد و به کاهش زمان بهبودی پس از زایمان کمک کند. حمام سیتز همچنین می تواند به تسکین هموروئید که در برخی از زنان باردار رخ می دهد و همچنین می تواند پس از زایمان به دلیل فشار دادن در حین زایمان ایجاد شود، کمک کند. هر کسی که احساس ناراحتی یا ترشح غیرمعمول در ناحیه تناسلی دارد باید با پزشک مشورت کند. فرد نباید از پرسیدن مشکلات اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد خجالت بکشد. درمان زودهنگام مشکلات جزئی، خطر عوارض و عفونت در آینده را کاهش می دهد.


حتما بخوانید: بهترین پماد آنتی هموروئید بدون نسخه


خواص نشستن در آب گرم چیست

حمام سیتز می تواند التهاب را کاهش دهد، بهداشت ناحیه تناسلی را بهبود بخشد و جریان خون را در این ناحیه را تقویت کند. کاربردهای رایج حمام سیتز شامل تمیز نگه داشتن مقعد، کاهش التهاب و ناراحتی ناشی از بواسیر و التیام پارگی های پرینه و واژن پس از زایمان طبیعی است. برخی از دلایل رایج استفاده از حمام سیتز عبارتند از:

 • بعد از زایمان
 • جراحی ناحیه مقعدی
 •  جراحی در ناحیه تناسلی
 • درمان بیماری های مانند شقاق مقعدی
 • پروستاتیت
 • هموروئید
 • آبسه مقعدی
 • پرولاپس رکتوم
 • زخم‌های تناسلی
 • عفونت مهبل
 •  ناراحتی ناشی از حرکات روده، مانند یبوست یا اسهال

خواص نشستن در آب گرم چیست

نشستن در آب گرم برای درمان شقاق

یکی از خواص حمام سیتز کمک به کنترل علائم بیماری های مقعدی مانند شقاق به ویژه در مراحل اولیه بیماری است. شقاق یکی از شایع ترین بیماری مقعدی محسوب می شود، در این عارضه دیواره سیاهرگ کانال مقعدی متورم و گشاد می شود. از آنجایی که شقاق با بروز علائمی نظیر بیرن زدن زائده ای گوشتی از مقعد همراه است یکی از دردناک ترین و آزار دهنده ترین بیماری های مقعدی محسوب می شود. فشار و گرفتگی شدید عضله ای که مانع از ترمیم زخم مقعد می شود از علت های بروز این عارضه شناخته شده است. استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب ولرم می تواند تا حدودی در درمان و برطرف کردن علائم شقاق مفید باشد. نشستن در آب گرم به مدت 20 دقیقه بعد از دفع مدفوع در این افراد که با درد و ناراحتی زیادی همراه است می تواند به کاهش درد کمک کند.


حتما بخوانید: درمان شقاق مقعدی و روش جلوگیری از آن


نشستن در آب گرم برای یبوست

نشستن در آب گرم با شل کردن عضلات مقعد می تواند درمان خانگی موثری برای رفع یبوست در نظر گرفته شود. درمان یبوست از ابتلا به شقاق و بواسیر هم کمک می کند، زیرا یبوست علت اصلی و تشدید کننده ی این دو بیماری شناخته شده است.

نشستن در آب گرم برای بواسیر

نشستن در آب گرم می تواند در درمان بواسیر هم موثر باشد، زیرا آب گرم موجب رفع اسپاسم عضلات مقعدی و بهبود گردش خون در این ناحیه می شود و در نتیجه به کاهش علائم دردناک بعد از دفع مدفوع کمک می کند. حمام سیتز می تواند موجب کاهش و تسکین علائم بواسیر از جمله درد، تورم و التهاب شود. البته باید به خاطر داشته باشید که نشستن در آب گرم یک روش موقتی برای بهبود علائم بواسیر است و نمی تواند به عنوان درمان قطعی این عارضه در نظر گرفته شود، بنابراین برای درمان قطعی باید به پزشک مراجعه کنید.

نشستن در آب گرم برای بواسیر

نشستن در آب گرم برای عفونت ادراری

نشستن در آب گرم می تواند برای افرادی که دچار عفونت در ناحیه‌ی مقعدی هستند، موثر باشد. در این روش شستشو ناحیه تناسلی موجب رفع علائمی نظیر خارش، سوزش و بوی ادرار بد می شود. البته قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

آب نمک برای بواسیر

افزودن نمک به آب گرم و نشستن در آن می تواند عفونت را بهبود ببخشد و علائمی نظیر درد و خارش ناشی از بواسیر را کاهش دهد. برای استفاده از این روش فقط کافی است:

 • در یک ظرف آب گرم مقدار کمی نمک اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 •  به مدت 20 دقیقه درون آن بنشینید.
 • نمک به رفع میزان زیادی از التهابات ناشی از بواسیر کمک می کند و در تسکین دردهای بواسیر اثربخشی خوبی دارد.
سخن پایانی:

استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب گرم موجب شستشو و حفظ بهداشت ناحیه تناسلی و مقعدی شده و به تسکین درد، سوزش و التهاب ناشی از برخی بیماری ها نظیر بواسیر، شقاق، یبوست و عفونت ادراری کمک کند. آب گرم با شل کردن عضلات مقعدی موجب تسکین درد ناشی از بواسیر و یبوست می شود. اما به خاطر داشته باشید که این روش ها درمان قطعی محسوب نمی شوند، برای درمان قطعی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.


مقالات مرتبط:

درمان عفونت ادراری با روش خانگی و گیاهی

برای درمان یبوست چه بخوریماز
3
رای