لکه بینی بعد از پریودی نشانه چیست، درمان لکه بینی بعد از پریود

لکه بینی بعد از پریودی نشانه چیست، درمان لکه بینی بعد از پریود لکه بینی بعد از پریودی نشانه چیست؛ علت و درمان لکه بینی بعد از پریودی در دختران مجرد و زنان و همچنین لکه بینی بعد از پریود تا چند روز طبیعیه را در سلام دنیا بخوانید.

خونریزی قاعدگی معمولا از 2 تا 7 روز طول می کشد، اما گاهی اوقات با اتمام خونریزی پریودی بعضی از خانم ها متوجه لکه بینی می شوند. اگرچه این لکه بینی معمولا نگران کننده نیست و دلایل متعددی منجر به بروز آن می شوند، اما لکه بینی بعد از پریودی یا دوران قاعدگی از دلایل عمده مراجعه زنان به پزشک زنان است. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم درباره اینکه لکه بینی بعد از پریودی نشانه چیست، علت لکه بینی بعد از پریودی در دختر مجرد و زنان و آیا لکه بینی بعد از پریودی نشانه بارداری است، لکه بینی تا چند روز طبیعی است و درمان این نوع لکه بینی ها را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

لکه بینی بعد از پریودی نشانه چیست

لکه بینی به مقدار خونریزی کم واژینال در زمان های غیر از پریودی گفته می شود. به طور کلی لکه بینی با مشاهده مقدار کمی خون یا لکه ها بر روی لباس زیرتان مشخص می شود و معمولا خونریزی در حدی نیست که بخواهید از نوار بهداشتی برای کنترل آن استفاده کنید. اغلب لکه بینی های بعد از پریودی بی خطر هستند و به درمان پزشکی نیازی ندارند؛ اما در بعضی از موارد خونریزی ها نشانه بروز مشکل دیگری هستند که حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی و درمان شوند. در ادامه علت بروز لکه بینی بعد از پریودی را توضیح خواهیم داد.

علت لکه بینی بعد از پریود چیست

علاوه بر استرس و بارداری علل مختلفی در بروز لکه بینی بعد از پریودی نقش دارند که در ادامه به بررسی این علل می پردازیم.

1. علت لکه بینی بعد از پریود: تخمک‌گذاری 

تعداد زیادی از خانم ها به ویژه در سنین کم با گذشت حدود 2 هفته بعد از پریودی، خونریزی‌های شفاف و روشنی را مشاهده می کنند. علت بروز این خونریزی تخمک‌گذاری است. متخصصین معتقدند که تغییرات ناگهانی هورمون‌ها علت خونریزی هنگام تخمک‌گذاری است. احتمال بروز این مسئله در افرادی که با پریودی‌های نامنظمی روبه رو هستند، بیشتر است.


حتما بخوانید: هر آنچه که درباره دوره قاعدگی و تخمک گذاری باید بدانید


2. علت لکه بینی بعد از پریود: یائسگی

یائسگی از دلایل دیگر لکه بینی بعد از پریودی است.این لکه بینی تا چند سال قبل از یائسگی بسیار شایع و معمول است. علت بروز لکه بینی و همینطور خونریزی در این دوران تغییرات هورمونی بوده است.

علت لکه بینی بعد از پریود چیست

3. علت لکه بینی بعد از پریود: کیست

ابتلا به کیست تخمدان هم از دلایل عمده و شایع لکه بینی بعد از پریودی محسوب می شود. اگرچه کیست‌های تخمدان باعث بروز مشکل زیادی نمی شوند اما در برخی از موارد درد شدید و یا خونریزی را در پی دارند، همچنین فرد ممکن است در هنگام دفع مدفوع درد لگن، نفخ و درد را هم احساس کند.

4. علت لکه بینی بعد از پریود: سرطان

ابتلا به سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم و سایر بیماری‌ها از این قبیل، می‌توانند عامل بروز خونریزی و لکه بینی در افراد باشند. خونریزی از واژن می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به سرطان در زنان باشد به همین دلیل، توصیه می شود که بعد از مشاهده این گونه علائم حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

5. علت لکه بینی بعد از پریود: فیبروئید رحم

گاهی اوقات ابتلا به فیبروئیدهای رحمی می تواند عامل بروز لکه بینی بعد از پریودی باشند. فیبروئیدهای رحم به رشد بافت های بی خطر در رحم گفته می شود. فیبروئید رحم علاوه بر بروز لکه بینی می توانید باعث بروز درد کمر، درد لگن و مشکلات مثانه هم شود. این بیماری گاهی منجر به خونریزی قاعدگی سنگین تر از حالت طبیعی می شود.

لکه بینی بعد از پریود نشانه چیست

6. علت لکه بینی بعد از پریود: پرولاپس مجرای ادراری

شل، ضعف و یا کشیده شدن ماهیچه های نگه دارنده مجرای ادرار ممکن است باعث بروز لکه بینی بعد از پریودی می شود. پزشک برای جلوگیری از لکه بینی بعد از پریودی و تقویت عضلات لگن، ورزش کگل kegel را توصیه می کند.

7. علت لکه بینی بعد از پریود: بیماری لگن

بروز التهاب لگن نیز می‌تواند باعث خونریزی و لکه بینی می شود. ابتلا به عفونت باکتریایی با بروز درد در ناحیه لگن، ترشحات واژن و خونریزی همراه خواهد بود. عفونت باکتریایی باعث لکه بینی بعد از پریودی خواهد شد.در صورت بروز علائمی که ذکر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.


حتما بخوانید: عفونت و التهاب لگن چیست


8. علت لکه بینی بعد از پریود: روش های پیشگیری از بارداری

مصرف بسیاری از قرص‌های ضدبارداری هم می تواند باعث بروز لکه بینی بعد از پریودی شود. علاوه بر قرص های ضدبارداری دستگاه IUD نیز می‌توانند عامل خونریزی و لکه بینی در فرد باشد. اگر از قرص ضد بارداری استفاده می کنید باید طی چند ماه اولیه انتظار لکه بینی را داشته باشید. لکه بینی بعد از قاعدگی می‌تواند با تغییر دوز استروژن هم رخ دهد. در صورتی که مصرف قرص ضدبارداری و یا پس از نصب دستگاه IUD خونریزی زیاد و یا درد در ناحیه لگن و شکم را حس کردید، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علت لکه بینی بعد از پریود چیست

سایر عوامل بروز لکه بینی بعد از پریودی شامل موارد زیر است:

  • دیابت
  • اختلالات تیروئید
  • بارداری خارج از رحم
  • استفاده از داروهای ضدافسردگی
  • خشکی واژن
  • استفاده از دارو رقیق‌کننده خون

علت لکه بینی بعد از پریود در دختر مجرد

بروز لکه بینی و خونریزی خفیف بعد از پریودی و یا در طی تخمک گذاری در دختران جوان کاملا طبیعی است،اما در صورتی که خونریزی بیشتر از 2 ماه طول کشید باید به پزشک مراجعه کنید. لکه بینی بعد از پریودی به دلیل عدم تعادل هورمونی رخ می دهد و با گذشت چند ماه به حالت طبیعی باز می گردد.البته در برخی موارد علت خونریزی و لکه بینی در دختران مجرد می تواند ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک باشد.در این صورت باید برای رفع مشکل به پزشک مراجعه کنید.

علت لکه بینی بعد از پریود در دختر مجرد

علت لکه بینی قهوه ای بعد از پریود

بروز ترشحات واژن قهوه ای چند روز قبل و بعد از پریود شایع است.ترشحات قهوه ای بعد از پریودی می تواند به علت باقی ماندن خون پریود در واژن رخ دهد.در اکثر مواقع لک قهوه‌ای نشانه مشکل جدی نیست.با این وجود، در صورت بروز علائم دیگ یا قرار گرفتن در معرض عفونت مقاربتی ترشحات قهوه ای می تواند نگران کننده باشد. در صورت بروز لکه بینی بعد از پریودی باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا استرس باعث لکه بینی بعد از پریود میشود

مواجه با استرس و اضطراب شدید، ممکن است باعث بروز لکه بینی صورتی و یا قهوه‌ای بعد از پریودی شود. استرس شدید ممکن است باعث ایجاد اختلال در چرحه قاعدگی و قاعدگی نامنظم و درنتیجه بروز لکه بینی شود.

آیا استرس باعث لکه بینی بعد از پریود میشود

آیا لکه بینی بعد از پریودی نشانه بارداری است

 بارداری یکی از دلایل عمده لکه بینی بعد از پریودی در بانوان است. لکه بینی قوه ای یکی از نشانه‌های اولیه بارداری محسوب می شود. چسبیدن تخمک به دیواره رحم ممکن است منجر به بروز خونریزی و لکه بینی شود. البته برای تایید بارداری می توانید از بیبی چک و یا آزمایش بارداری استفاده کنید.اگر جواب آزمایش بارداری منفی بود، برای بررسی مشکل حتماً به پزشک مراجعه کنید.


حتما بخوانید: لکه بینی در بارداری نشانه چیست


لکه بینی بعد از پریود تا چند روز طبیعیه

خونریزی صورتی یا قهوه ای رنگی که تا یک هفته بعد از پریودی رخ می دهد مشکلی جدی محسوب نمی شود و نباید باعث نگرانی آنها شود.

لکه بینی بعد از پریود تا چند روز طبیعیه

درمان لکه بینی بعد از پریود

پزشک برای درمان لکه بینی پس از پریودی باید دلیل بروز آن را مشخص کند. بهترین اقدام برای درمان این مشکل مراجعه زودهنگام به پزشک زنان و زایمان است. پزشک ممکن است آزمایش پاپ اسمیر که برای تشخیص سرطان رحم  است را درخواست دهد،انجام این تست می تواند بی خطر بودن این لکه بینی را تایید کند. در صورت ابتلا به خشکی واژن می‌توانید با تجویز پزشک از روان کننده مصنوعی استفاده کنید. همچنین اگر ابتلا به دیابت و یا تیروئید باعث بروز لکه بینی شده باشد پزشک برای درمان این بیماری ها ابتدا شما را به پزشک متخصص دیگر ارجاع می دهد و بعد این مشکل را درمان می کند. سایر روش های درمانی رایج برای لکه بینی بعد از پریودی شامل:

  •  مصرف داروی آنتی بیوتیک و ضد قارچ برای درمان عفونت
  • مصرف داروهای هورمونی برای منظم کردن سیکل قاعدگی
  • درمان اختلالاتی نظیر پولیپ یا اندومتریوز
سخن پایانی:

لکه بینی قهوه ای یا صورتی رنگ تا چند روز بعد از اتمام پریودی مسئله نگران کننده ای نیست و به درمان پزشکی نیاز ندارد، اما در صورتی که خونریزی شدید و طولانی تر این مدت باشد باید به پزشک زنان مراجعه کنید.از جمله علل بروز پریودی می توان به تخمک‌گذاری، یائسگی، کیست، سرطان، پرولاپس مجرای ادراری، فیبروئید رحم، روش های پیشگیری از بارداری و بیماری لگن اشاره کرد.


مقالات مرتبط:

لخته خون در پریودی نشانه چیست

تنظیم پریودی نامنظم با 20 درمان خانگی و نکته کلیدی
 

از
1
رای