کاربردهای تینیدازول (Tinidazole): روش مصرف؛ عوارض و تداخلات

کاربردهای تینیدازول (Tinidazole): روش مصرف؛ عوارض و تداخلات آنتی بیوتیک تینیدازول برای درمان برخی از انواع عفونت های واژن و انگلی مانند: واژینوز باکتریال، ژیاردیازیس و... به کار می رود. تهوع، اسهال و طعم تلخ یا فلز در دهان برخی از عوارض جانبی آن است.

تینیدازول همچنین برای معالجه انواع خاصی از عفونت های انگلی (ژیاردیازیس، آمیبیازیس) استفاده می شود. در ادمه اطلاعات دارویی قرص تینیدازول (tinidazole) از جمله: کاربردها، روش مصرف، عوارض جانبی و... بیان شده است.

موارد استفاده از تینیدازول

تینیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان برخی از انواع عفونت های واژن (واژینوز باکتریال، تریکومونیازیس) استفاده می شود. این دارو همچنین برای معالجه انواع خاصی از عفونت های انگلی (ژیاردیازیس، آمیبیازیس) استفاده می شود. این آنتی بیوتیک تنها برخی از عفونت های باکتریایی و انگلی را درمان می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی بیوتیکی در زمانی که نیازی به آن نیست، باعث می شود تا برای عفونت های بعدی موثر نباشد.

نحوه استفاده از تینیدازول (Tinidazole)

 • این دارو را به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک مرتبه در روز مصرف کنید. برای جلوگیری از بروز ناراحتی معده، این دارو را با غذا مصرف کنید. دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. برای کودکان، دوز مصرفی بر اساس وزن تعیین می شود.
 • برای بهترین اثرگذاری دارو، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. حتی اگر علائم شما در مدت کوتاهی برطرف شوند، به مصرف این دارو تا زمان کامل شدن دوره تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. قطع زودهنگام این دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. در صورتی که علائم تان بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از تینیدازول (tinidazole)

عوارض جانبی تینیدازول

 • طعم تلخ یا فلز در دهان، حالت تهوع، ناراحتی معده، اسهال یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است باعث تیره تر شدن رنگ ادرار شود. این عارضه جانبی بی خطر است و با قطع مصرف دارو، برطرف می شود.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم عفونت جدید (مانند گلو دردی که برطرف نمی شود، تب)، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: بی ثباتی، تشنج، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها.
 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا به طور مکرر ممکن است منجر به برفک دهان یا عفونت جدید مخمر واژن (عفونت قارچی دهان یا واژن) شود. در صورت مشاهده تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی تینیدازول

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تینیدازول

 • قبل از مصرف تینیدازول، اگر به این دارو حساسیت دارید و یا اگر به آنتی بیوتیک های دیگر (مانند مترونیدازول) حساسیت دارید، و یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: بیماری کبد، دیالیز کلیه، برخی از اختلالات خونی (مانند تعداد کم سلول های خونی).
 • از مصرف مشروبات الکی و محصولاتی که حاوی پروپیلن گلیکول هستند، در هنگام مصرف این دارو و حداقل سه روز پس از اتمام مصرف این دارو اجتناب کنید، زیرا ممکن است ناراحتی یا گرفتگی عضلات معده، دل درد، تهوع، استفراغ، سردرد و گر گرفتگی بیشتر اتفاق بیافتد.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا ( Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تینیدازول ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون نکرده یا واکسن نزنید، مگر اینکه پزشک به شما تجویز کند.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواقعی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی کودک شیرخوار داشته باشد. شیردهی در هنگام مصرف این دارو و حداقل سه روز پس از اتمام مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تینیدازول

تداخلات دارویی تینیدازول

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: محصولات حاوی الکل (مانند شربت های سرفه و سرماخوردگی، افترشیو)، محصولاتی حاوی پروپیلن گلیکول، محلول لوپیناویر یا ریتوناویر، لیتیوم.
 • در صورت مصرف دی سولفیرام یا مصرف دی سولفیرام در 2 هفته گذشته، از مصرف تینیدازول اجتناب کنید.  
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی تداخل داشته باشد، احتمالاً باعث نتایج آزمایش غلط خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی تینیدازول

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • اگر برای تریکومونیازیس تحت درمان قرار می گیرید، ممکن است تمام شرکاء جنسی تان برای جلوگیری از عود عفونت نیاز به درمان داشته باشند. در طول درمان از مقاربت جنسی خودداری کنید یا همیشه از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کند.
 • برای استفاده طولانی مدت، تست های آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل خون) ممکن است انجام شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک یا آزمایشگاه مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوز فراموش شده دارو

اگر یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را رد کنید و برنامه معمول خود را پیش بگیرید. مصرف دارو را دو برابر نکنید.

اطلاعات دارویی قرص تینیدازول

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd