علت خونریزی واژن بعد از ادرار، مدفوع، دختر مجرد و درمان خونریزی واژن

علت خونریزی واژن بعد از ادرار، مدفوع، دختر مجرد و درمان خونریزی واژن علت خونریزی واژن چیست؛ با علت خونریزی واژن هنگام مدفوع؛ بعد از ادرار، عمل پرینورافی، دخول، دختر مجرد، خونریزی رحم طولانی و درمان خونریزی واژن در سلام دنیا آشنا شوید.

گاهی خونریزی واژن و رحم در برخی زنان به صورت غیر طبیعی اتفاق می افتد، در این مطلب از سلام دنیا درباره علت خونریزی واژن هنگام مدفوع، علت خونریزی واژن بعد از ادرار، علت خونریزی واژن بعد از دخول، علت خونریزی واژن دختر مجرد، علت خونریزی رحم طولانی، درمان خونریزی غیر طبیعی رحم، خونریزی بعد از عمل پرینورافی، درمان خونریزی واژن صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

علت خونریزی واژن هنگام مدفوع

در برخی موارد انجام عمل دفع از مقعد ممکن است باعث بروز خون از قسمت واژن در زنان شود؛ برای دانستن علت آن حتما باید با پزشک مشورت کرد زیرا که این مورد ارتباطی به مجاری دفع ندارد و خون از جای دیگری خارج می شود.

علت خونریزی واژن بعد از ادرار

خونی که بعد از ادرار از قسمت واژن زنان خارج می شود، هماچوری گفته می شود این نوع خونریزی با خونریزی از واژن متفاوت می باشد و بخاطر مشکلات دستگاه ادراری و کلیه ها بوجود می آید، در بعضی مواقع نیز خنریزی قاعدگی با ادرار آمیخته می شود که هر دوی آنها خونی که از قسمت های دیگر بدن بوده با اردار مخلوط می شود، پس در هر شرایطی باید بدانید خون به چه علت با ادرار آمیخته شده است و این تشخیص با نظر دکتر انجام می گیرد، البته می توان به صورت عمده مشکلاتی که باعث وجود خونریزی واژن بعد از ادرار می شود را این عوامل عنوان کرد:


حتما بخوانید: علت و درمان خون در ادرار (هماچوری)


  • عفونت دستگاه ادراری 
  • عفونت کلیه
  • سنگ مثانه یا سنگ کلیه
  • بیماری کلیوی
  • سرطان
  • اختلالات ارثی
  • آسیب کلیه
  • دارو
  • تمرینات ورزشی

علت خونریزی واژن

علت خونریزی واژن بعد از دخول

خونریزی واژن بعد از اولین دخول امری طبیعی می باشد، اما بروز خون از واژن بعد از هربار دخول و مقاربت می تووند به علت خشکی واژن، پولیپ و میوم سرویکال و یا وجود سرطان های بدخیم دهانه رحم باشد، در این زمان باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و تا پزشک با انجام تست پاپ اسمیر با تشخیص درست مراحل درمان را آغاز کند.


حتما بخوانید: تست پاپ اسمیر چیست


علت خونریزی واژن دختر مجرد

دختران نوجوانی که در ابتدای سن بلوغ هستند و با شروع دوره های قاعدگی شان در فواصل پریودی شان دچار لکه بینی و خونریزی از واژن می شوند که کاملا طبیعی می باشد ، تغییرات هورمونی و عدم تعادل آنها باعث می شود که خونریزی صورت بگیرد این مشکل به مرور زمان برطرف می شود، البته گاها سندروم تخمدان پلی‌کیستیک نیز نشانه این خونریزی ها می باشد که باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

علت خونریزی رحم طولانی

علت خونریزی طولانی از رحم می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مانند:

1. اختلال در هورمون ها: 

زمانی که هورمون ها تعادلشان برهم بخورد موجب بزرگ شدن دیواره رحم و در نهایت ریزش آن می شود و دوره قاعدگی با خونریزی بیشتری همراه خواهد بود.

2. مختل شدن تخمدان ها و کارایی آنها: 

زمانی که در دوره قاعدگی هورمون پروژسترون به مقدار کافی ترشح نشود و بافت اضافی آندومتر نیز انباشته شده و خونریزی رحم شدت بیشتری می گیرد.

3. فیبروم رحم:

فیبروم رحم تومورهای غیر سرطانی هستند که گاها خونریزی رحم را طولانی یا شدتش را زیاد کرده.

4. پولیپ رحم:

پولیپ رحم غده های کوچک و خوش خیمی هستند که در سنین باروری موجب خونریزی رحم می شوند.

5. آدنومیوز:

زمانی که غده های اندومتری داخل رحم شوند موجب خونریزی رحم می شود که این مشکل بیشتر برای زنان باردار که در سنین میانسالی بوجود می آید.

6. دستگاه درون رحمی:

در هنگام استفاده از منوراژی که دستگاهی درون رحم جاساز می شود امکان خونریزی وجود دارد، با شدت این خونریزی ها دستگاه باید از رحم خارج شود.


حتما بخوانید: دستگاه داخل رحمی (IUD) چیست؟


7. سرطان:

هر چند بعید اما درصد کمی موجب می شود که وجود سرطان های رحم، تخمدان و گردن رحم باعث خونریزی های شدید رحم باشد.

8. مصرف داروها:

با مصرف داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد نیز امکان بروز خونریزی شدید می باشد.

از دیگر عوامل خونریزی های شدید رحم می توان بیماری التهابی لگن (PID)، مشکلات تیروئید، اندومتریوز و بیماری‌های کبدی یا کلیوی را نام برد.

خونریزی غیر طبیعی رحم

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

بعد از انجام آزمایشات و پیدا کردن دلیل خونریزی رحم می توان به درمان آن پرداخت، اگر خونریزی ها موجب کم خونی در فرد شده باشد باید قرص آهن و مشتقات آن مانند هماتینیک مصرف کند، همچنین داروی مفنامیک اسید و ترانکسامیک نیز به رفع این مشکل کمک می کند، علاوه بر آنها از داروهای هورمونی برای تنظیم مقدار خونریزی استفاده می شود، استفاده از آیودی های پروژسترونی نیز در درمان این بیماری موثر می باشد.

خونریزی بعد از عمل پرینورافی

علت خونریزی بعد از عمل پرینورافی برداشتن پک هایی است که هنگام عمل در آن ناحیه قرار داده می شود، با برداشتن آنها رحم دچار خونریزی می شود که البته حجم آن کمتر از زمان دوره پریودی می باشد.

درمان خونریزی واژن

برای درمان خونریزی واژن در بخش درمان خونریزی غیر طبیعی رحم توضیحات لازم داده شده ، اما به هر حال برای درمان مشکلات زنانه سعی کنید، تنها با دستور پزشک دارو مصرف کنید.

سخن آخر

اگر در همان ابتدا و مرحله اول که دچار خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید ، پروسه درمان سریعتر و نتیجه بخش تر خواهد بود. 


مقالات مرتبط: 

علت خونریزی رحم چیست

علائم عفونت رحم در بارداری و درمان آناز
1
رای