علت خونریزی رحم چیست؛ درمان و داروی قطع خونریزی غیر طبیعی رحم

علت خونریزی رحم چیست؛ درمان و داروی قطع خونریزی غیر طبیعی رحم علت خونریزی رحم چیست ؛ با علت خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از پریود، بر اثر ضربه، کرونا، کیست تخمدان، یائسگی، رابطه، استرس، درمان و داروی قطع خونریزی رحم در سلام دنیا آشنا شوید.

گاهی برای هر خانمی خونریزی بعد از دوره قاعدگی پیش می آید، برخی مواقع علت آن مشخص است اما گاهی علتی از خود بروز نمی دهند، در این مطلب از سلام دنیا درباره علت خونریزی رحم بعد از پریود، خونریزی رحم بر اثر ضربه، خونریزی رحم در کرونا، خونریزی رحم و کیست تخمدان، علت خونریزی رحم بعد از یائسگی، خونریزی رحم بعد از رابطه، استرس و خونریزی رحم، درمان خونریزی رحم، داروی قطع خونریزی رحم صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

علت خونریزی رحم بعد از پریود

اینکه بعد از دوره قاعدگی رحم مجدد دچار خونریزی شود می توانند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها سقط مکرر جنین می باشد، حال برای تشخیص و درمان آن مراجعه به پزشک متخصص زنان واجب می باشد تا با تشخیص علل خونریزی برای درمان آن به سرعت اقدام نماید. 


حتما بخوانید: انواع سقط جنین و روش های پیشگیری آن


خونریزی رحم بر اثر ضربه

ایجاد ضربه به هر جای بدن احتمال بروز خونریزی را بوجود می آورد، رحم نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد، زمانی که ضربه ای به ناحیه زیر شکم و رحم وارد می شود، ممکن است بافتهای رحم و جداره های آن پاره شوند و دچار خونریزی شود، پاره شدن پرده رحم بر اثر ضربه نیز می تواند در ایجاد خونریزی موثر باشد .

خونریزی رحم در دوران کرونا

خونریزی رحم در کرونا

تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا بطور مستقیم بر روی رحم و خونریزی رحم اثرگذار نیست اما شخصی که دچار شده است با توجه به استرسی که دارد دوره قاعدگی اش زیاد یا کم شده و یا خونریزی اش در آن دوره شدت بیشتری گرفته است، استرس در این دوره می تواند خونریزی رحم را تشدید کند.

خونریزی رحم و کیست تخمدان

یکی از علت های خونریزی غیرطبیعی می تواند وجود کیست در تخمدان ها باشد که در زمان پاره شدن و آزاد شدن تخمک ها موجب بهم خوردن تعادل هورمونی می شود و ایجاد خونریزی می کند و از طریق رحم دفع می شود. این مشکل می تواند در زمان رابطه جنسی، بلند کردن اجسام سنگین، بارداری، تغییر در سیکل قاعدگی پیش بیاید.


حتما بخوانید: 11 درمان خانگی کیست سینه با داروی گیاهی


علت خونریزی رحم بعد از یائسگی

یائسگی در زنان معمولا با ورود به سن 45 سالگی به بالا رخ می دهد و در این شرایط خونریزی قاعدگی قطع می شود و با مشاهده هرگونه لکه بینی یا خونریزی از ناحیه رحم فرد باید علت را بررسی و به درمان آن بپردازد و حتما باید این بررسی را به پزشک بسپارد تا مطمئن شود این عارضه بدلیل سرطان دهانه رحم صورت نگرفته باشد.

خونریزی رحم بعد از رابطه جنسی

خونریزی رحم بعد از رابطه

خشکی واژن می تواند از دلایلی باشد که رحم بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی شود، خشکی واژن نیز می تواند به علت یائسگی و ... باشد که در بیشتر اوقات مشکلی ایجاد نمی کند حتی کسانی که جوان هستند در اوایل ازدواج خود دچار آن خواهند شد که به این نوع خونریزی پس از مقاربت نیز گفته می شود که با مراجعه به پزشک درمان خواهد شد، البته اگر مشکل بیماری قلبی دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید زیرا بسیار خطرناک خواهد بود.


حتما بخوانید: علت خونریزی پس از رابطه جنسی چیست


استرس و خونریزی رحم

برخی از زنان در زمان شرایط استرس زا و هیجان دچار خونریزی رحم می شوند که در آن زمان با مراجعه به پزشک مشکل آنها از نظر زخم های دهانه رحم، اندازه رحم و کیست های تخمدانی بررسی می شود و با انجام سونوگرافی مشکل را شناسایی می کنند. البته انجام تست پاپ اسمیر نیز هر شش ماه یکبار به بررسی این مشکل کمک میکند ، اگر بیمار در شرایطی باشد که بتواند دارو مصرف کند نیز برای او تجویز دارو می شود.

درمان خونریزی رحم

درمان خونریزی رحم

خونریزی رحم را می توانید بوسیله داروهای گیاهی درمان کنید، مانند؛

 • مصرف دمکرده گیاه گزنه
 • مصرف دمکرده گیاه بومادران
 • مصرف دمکرده گیاه سداب
 • دم کرده برگ بارهنگ
 •  دم کرده زرشک پلویی
 • مصرف سیب زمینی که با روغن زیتون برشته شده باشد.
 • مصرف روزانه سماق
 • مصرف دولیوان شربت آب هویج و نشاسته در روز
 • مصرف شربت انار و شربت به جداگانه
 • مصرف سویق عدس به عنوان میان وعده روزانه
 • مصرف روزانه زرده تخم مرغ خام و شیر 
 • مصرف یک لیوان شیر گاو که جوشیده شده باشد همراه با عسل و مربای به بعنوان صبحانه
 • انجام بادکش در ناحیه زیر سینه
 • خودداری از غذاهای با طبع گرم
 • استفاده از غذاهای غلیظ در زمان خونریزی ( عدسی ، حلیم، کله پاچه و ...)
 • دود کردن عنبرنسارا
 • و البته تهیه ضماد حابس که شامل کوبیده پوست انار، عدس، مورد که با سرکه انگور ترکیب شوند و به صورت خمیر درآید و در انتهای شکم بسته شود.

داروی قطع خونریزی رحم

برای درمان خونریزی رحم قرص های ضد بارداری توسط پزشک تجویز می شود تا برنامه قاعدگی در این افراد منظم شود ، تجویز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم نیز در اکثر مواقع می تواند در درمان موثر قرار بگیرد، اما به هر شکل و خودسرانه به مصرف این داروها نپردازید تا آسیب جدی تری گریبان گیر شما نشود.

سخن آخر

در آخر نیز با مراجعه به پزشک برای رفع مشکلات و درمان بیماری هایتان قدم سریعتری برای بهبود آنها برمی دارید و تنها به مصرف داروی خودسر اکتفا نکین پزشک با انجام آزمایشات نتیجه دقیق تری در این موارد می گیرد.


مقالات مرتبط:

درمان سردی رحم با 7 روش خانگی عالی

پاکسازی رحم از عفونت با داروهای گیاهی و روش های خانگی

خواص و مضرات عنبر نسا برای درمان عفونت زناناز
3
رای