فوبیا چیست؛ 21 فوبیای نادر و عجیب دنیا که ممکن است نشنیده باشید

فوبیا چیست؛ 21 فوبیای نادر و عجیب دنیا که ممکن است نشنیده باشید فوبیا چیست ؛ با عجیب و غریب ترین فوبیاهای دنیا، جالب ترین فوبیاهای جهان، مانند: آراکی بوتیروفوبیا، پلوتوفوبیا، آبلوتوفوبیا و گلوبو فوبیا که نادر هستند در سلام دنیا آشنا شوید.

برخی از فوبیاهای نادر عبارتند از ترس از حمام کردن، ترس از آینه و ترس از رنگ زرد. افرادی که دارای این فوبیاها هستند اغلب اضطراب شدیدی را تجربه می کنند. در این مطلب از سلام دنیا درباره فوبیا چیست، فوبیاهای نادر، عجیب ترین فوبیاهای دنیاو جالب ترین فوبیاهای جهان که ممکن است هرگز درباره آنها نشنیده باشید، صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

فوبیا چیست

فوبیا یک ترس غیر منطقی از یک شی، موقعیت یا موجود زنده است. در حالی که ترس یک پاسخ طبیعی به خطر است، فوبیا اغلب در پاسخ به چیزی که بعید است باعث آسیب واقعی شود رخ می دهد. در برخی موارد، فرد مبتلا به فوبیا معیارهای تشخیصی فوبیای خاص را که نوعی اختلال اضطرابی است، برآورده می کند. فردی که دارای فوبیای خاص است، هنگام مواجهه با منبع فوبیا، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می کند که می تواند شامل خون، یا حیوانات خاص مانند سگ باشد.

فوبیا ها با پریشانی قابل توجهی مشخص می شوند و اغلب باعث می شوند که فرد از منبع ترس خود دوری کند یا در مواجهه با آن دچار اضطراب شدید شود. فردی که فوبیایی را تجربه می کند که با زندگی روزمره تداخل دارد، باید برای فوبیا خود تحت درمان قرار گیرد، زیرا نتایج مراقبت حرفه ای معمولاً مطلوب است.


حتما بخوانید: فوبیا چیست و چگونه درمان میشود


عجیب ترین و نادرترین فوبیاها کدامند؟

در حالی که بیشتر مردم در مورد فوبیاهای رایج مانند ترس از ارتفاع (آکروفوبیا) یا ترس از عنکبوت (آراکن هراسی) شنیده اند، فوبیاهای عجیب و غریب زیادی وجود دارد که کمتر در مورد آنها صحبت شده است. در اینجا لیستی از 21 فوبیای عجیب و غریب و نادری وجود دارد که ممکن است هرگز نام آنها را نشنیده باشید.

1. آراکی بوتیروفوبیا (ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان)

آراکی بوتیروفوبیا ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان است. در حالی که این پدیده در یک زمانی برای همه اتفاق افتاده است، افراد مبتلا به آراکی بوتیروفوبیا به شدت از آن می ترسند. شدت آراکی بوتیروفوبیا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است بتوانند مقادیر کمی کره بادام زمینی بخورند، اما برخی دیگر از خوردن کره بادام زمینی یا هر چیزی با قوام مشابه کاملاً اجتناب می کنند.

آراکی بوتیروفوبیا یک فوبیا نادر است که می تواند ناشی از فوبیای چیزهای چسبنده یا ترس از خفگی باشد. همچنین ممکن است ناشی از یک حادثه آسیب زا با کره بادام زمینی باشد، مانند خفگی یا حساسیت به آن.

21فوبیای نادر و عجیب که ممکن است هرگز درمورد ان ها نشنیده باشید

2. نوموفوبیا (ترس از بودن بدون تلفن همراه)

نوموفوبیا ترس از بودن بدون تلفن همراه است. افراد مبتلا به نوموفوبیا اضطراب بیش از حدی را در مورد همراه نداشتن تلفن خود، کم بودن باتری یا از کار افتادن تلفن خود تجربه می کنند. صرف نظر از شرایط، عدم امکان استفاده از تلفن باعث می شود افراد مبتلا به نوموفوبیا دچار وحشت شوند و علائم شدید اضطراب را تجربه کنند.

این فوبیای نادر اغلب از اعتیاد به تلفن همراه ناشی می شود. افراد مبتلا به این فوبیا ممکن است با وسواس در طول روز گوشی خود را چک کنند و نگران باشند که ارتباط با عزیزان خود را از دست ندهند. در حالی که نوموفوبیا به طور کلی به عنوان یک فوبیای نادر طبقه بندی می شود، به نظر می رسد اعتیاد به تلفن همراه نسبتاً رایج است. تحقیقات اخیر نشان داده است که حدود نیمی از مردان و زنان نسبت به تلفن همراه خود اضطراب دارند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که  23 درصد  از دانش‌آموزان پسر به عنوان نوموفوبیک تشخیص داده شده اند و تقریباً  77 درصد بیش از 35 بار در روز تلفن همراه خود را چک می‌کنند. گروهی در ایتالیا پیشنهاد کرده  اند که نوموفوبیا باید به عنوان نوعی از فوبیای خاص در نظر گرفته شود.

فوبیاهای عجیب

3. آریتموفوبیا (ترس از اعداد)

بسیاری از مردم با ترس از کلاس ریاضی بزرگ می شوند، اما افراد مبتلا به arithmophobia یک ترس واقعی از اعداد دارند. افراد مبتلا به این ترس معمولاً اضطراب مربوط به انجام ریاضیات یا به طور کلی برخورد با اعداد را تجربه می کنند. ترس از اعداد نیز گاهی اوقات به عنوان عدد هراسی شناخته می شود. آریتموفوبیا می تواند به طور قابل توجهی زندگی افراد را مختل کند، زیرا انجام بسیاری از کارها یا مشاغل بدون پرداختن به اعداد دشوار است.

4. پلوتوفوبیا (ترس از پول)

بسیاری از مردم احتمالاً آرزو می کنند که پول بیشتری داشته باشند، اما پلوتوفوبیا ترس از پول یا ثروت است. افراد مبتلا به پلوتوفوبیا ممکن است از افراد ثروتمند بترسند یا از ثروتمند شدن خودشان نیز بترسند. آنها معمولاً از پول و مقابله با آن می ترسند. افراد مبتلا به این ترس ممکن است به طور بالقوه شغل خود را خراب کنند تا از کسب درآمد بیشتر یا ثروتمند شدن جلوگیری کنند. ترس از ثروتمند شدن ممکن است ناشی از ترس از مسئولیت ها و فشارهای مرتبط با آن یا ترس از قربانی شدن یک سرقت باشد.

پلوتوفوبیا (ترس از پول)

5. زانتوفوبیا (ترس از رنگ زرد)

زانتوفوبیا ترس از رنگ زرد است. افراد مبتلا به این فوبیای نادر معمولاً از هر شیء زرد رنگی مانند اتوبوس مدرسه و گل نیز می ترسند. افراد مبتلا به زانتوفوبیا ممکن است به هر قیمتی از رنگ زرد اجتناب کنند و حتی ممکن است غذاهای زرد را ناراحت کننده بدانند. این فوبیا ممکن است با زندگی روزمره تداخل داشته باشد، زیرا چیزهای زرد رنگ در همه جا یافت می شود.

6. آبلوتوفوبیا (ترس از حمام کردن)

آبلوتوفوبیا  ترس از حمام کردن، شستن یا تمیز کردن خود است. این فوبیا اغلب در کودکان رخ می دهد و با افزایش سن برطرف می شود، اما همچنان می تواند در بزرگسالان وجود داشته باشد. افراد مبتلا به آبلوتوفوبیا از حمام کردن و دوش گرفتن خودداری می کنند که می تواند منجر به بوی نامطبوع بدن و گاهی اوقات انزوای اجتماعی شود. با این حال، ترس آنها از حمام کردن و اضطرابی که در حین حمام کردن تجربه می کنند، آنقدر شدید است که این عواقب در مقایسه با آنها کم رنگ است. آبلوتوفوبیا ممکن است ناشی از یک رویداد آسیب زا شامل آب یا ترس از خیس شدن باشد. در برخی موارد، فوبیا مربوط به آب هراسی است که ترس از آب است.


حتما بخوانید: علائم و راه های درمان ترس از حمام و دوش


7. اکتوفوبیا (ترس از عدد هشت)

اکتوفوبیا ترس از عدد هشت است. جالب اینجاست که فوبیای دیگری نسبت به اعداد خاص شناخته شده است.به جز ترس از خود اعداد (آیتموفوبیا) و ترس از عدد سیزده (triskaidekaphobia) نیز نوعی فوبیای خاص تلقی شده است. افراد مبتلا به اکتوفوبیا از عدد هشت می ترسند همانطور که نوشته شده است، آدرس ها یا تبلیغاتی که عدد 8را دارند شامل این فوبیا می باشند. آنها همچنین می توانند از اشیایی که در گروه های هشت نفری ارائه می شوند بترسند.

این فوبیای نادر ممکن است ناشی از شباهت آن به علامت بی نهایت باشد. همچنین ممکن است ناشی از یک رویداد آسیب زا شامل عدد هشت باشد، مانند حادثه ای که در هشتم ماه اتفاق افتاده است.

8. اپتوفوبیا (ترس از باز کردن چشمان خود)

اپتوفوبیا ترس از باز کردن چشم است. این ترس می‌تواند بسیار ناتوان‌کننده باشد، زیرا انجام فعالیت‌های روزانه بدون باز کردن چشم‌ها برای فرد بسیار سخت است. افراد مبتلا به اپتوفوبیا ممکن است ترجیح دهند در داخل خانه یا در مناطق کم نور بمانند. این فوبیا معمولاً با یک اختلال اضطراب فراگیر همراه است. مانند بسیاری دیگر از فوبیاهای نادر، این ترس معمولاً نتیجه یک حادثه آسیب زا است.

اپتوفوبیا (ترس از باز کردن چشمان خود)

9. گلوبو فوبیا (ترس از بالن)

گلوبوفوبیا ترس از بادکنک است. سطح ترس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند از دوری از قرار گرفتن در نزدیکی بالن تا دوری کامل از مکان هایی که دارای بادکنک هستند متغیر باشد. در برخی افراد، ترس آنقدر زیاد است که حتی دیدن یک بادکنک در تلویزیون باعث ایجاد اضطراب شدید می شود. این ترس نادر می تواند به ویژه برای کودکان خردسال سخت باشد، زیرا بادکنک ها اغلب در جشن تولد کودکان وجود دارد.

گلوبوفوبیا معمولاً در اثر یک تجربه آسیب زا از بالون در کودکی به وجود میاید، مانند ترکیدن بالون و ترسیدن از صدا. همچنین می تواند با ترس از دلقک ها (یا کولروفوبیا) مرتبط باشد، زیرا این دو اغلب با هم یافت می شوند.

عجیب ترین فوبیاهای دنیا

10. هیپوپوتومونستروسکیپد آلوفوبیا (ترس از کلمات طولانی)

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia ترس از کلمات طولانی است. از قضا طولانی ترین کلمه در فرهنگ لغت نیز هست. نام دیگر این فوبیا sesquipedalophobia است. اعتقاد بر این است که فوبیای کلمات طولانی از خجالت کشیدن با تلفظ نادرست کلمات طولانی ایجاد می شود. این ممکن است هنگام خواندن با صدای بلند جلوی کلاس در کودکی رخ دهد. این فوبیا همچنین می تواند در افراد مبتلا به نارساخوانی رایج باشد.

11. افبی فوبیا (ترس از نوجوانان)

افبی فوبیا ترس از نوجوانان یا جوانان است. افراد مبتلا به افبی فوبیا ممکن است نوجوانان را خارج از کنترل یا خطرناک تصور کنند و معتقد باشند که آنها بی ادب، غیرقابل پیش بینی هستند و از قوانین پیروی نمی کنند. تصور می‌شود که این ترس ناشی از نمایش منفی نوجوانان در رسانه‌ها است. افراد مبتلا به افبی فوبیا از نوجوانان می ترسند و نمی خواهند در اطراف آنها باشند. افراد مبتلا به این ترس ممکن است اگر نوجوانی دارند از رفتن به خانه دوست خودداری کنند یا از مکان هایی که نوجوانان تمایل به معاشرت دارند اجتناب کنند.

12. Omphalophobia (ترس از ناف)

Omphalophobia ترس از ناف است. افراد مبتلا به امفالوفوبیا از دیدن یا لمس ناف، اجتناب می کنند. حتی ممکن است یک بانداژ روی ناف خود بگذارند تا به آن نگاه نکنند. این افراد گاهی از رفتن به مکان هایی که ممکن است آن ها را در معرض رویت ناف قرار دهد مانند ساحل دریا دروی می کنند.

21فوبیای نادر و عجیب که ممکن است هرگز درمورد ان ها نشنیده باشید

جالب ترین فوبیاهای جهان 

13. Linonophobia (ترس از ریسمان)

Linonophobia ترس از ریسمان است. فرد مبتلا به لینونوفوبیا حتی زمانی که فقط به ریسمان فکر می کند، واکنش شدید نشان می دهد، چه برسد به اینکه شخصاً آن را ببیند. افراد مبتلا به لینونوفوبیا از نخ یا هر چیز مرتبط با نخ مانند دوختن یا بستن کفش اجتناب می کنند.

این معمولاً از یک ارتباط منفی با ریسمان یا طناب ایجاد می شود که ممکن است ناشی از ترس از محدود شدن  باشد. فردی که یک رویداد آسیب زا را تجربه می کند، مانند ربوده شدن یا بستن به عنوان تنبیه، ممکن است دچار لینووفوبیا شود. همچنین می تواند به سادگی از تماشای این رویدادها در تلویزیون ایجاد شود.


حتما بخوانید: ترایپوفوبیا چیست (ترس از سوراخ های کنار هم)


14. پوگونوفوبیا (ترس از ریش)

پوگونوفوبیا ترس از ریش است. این معمولاً از یک حادثه هشدار دهنده با یک فرد ریشو ناشی می شود. همچنین ممکن است از این ناشی شود که فردی دوست ندارد که ریش صورت، چهره کسی را پنهان کند. افراد مبتلا به پوگونوفوبیا از افرادی که ریش دارند دوری می کنند و حتی ممکن است هنگام تماشای عکس یک فرد ریشو دچار اضطراب شوند. آنها معمولاً با کسی که ریش دارد دوست نخواهند بود و هنگام صحبت با کسی که ریش دارد بسیار عصبی می شوند.

15. Chaetophobia (ترس از مو)

Chaetophobia ترس از مو است. این فوبیا می تواند ترس از موهای خود، موهای دیگران یا حتی موهای حیوانات باشد. افراد مبتلا به چائتوفوبیا ممکن است از گلوله مو روی زمین بترسند یا از شانه کردن موهای خود بترسند. آنها اغلب کوتاه کردن مو را بسیار دشوار می دانند و به طور کلی از موقعیت هایی که افراد دیگر موهایشان را لمس می کنند اجتناب می کنند.

این فوبیا ممکن است از یک تجربه آسیب زا در مورد مو ناشی شود. برخی از نمونه ها کوتاه کردن موی نامناسب یا ریزش موی زیاد به دلیل طاسی است. همچنین می‌تواند به این دلیل باشد که کسی معتقد است مو کثیف است و نمی‌خواهد با آن تماس پیدا کند.

فوبیاهای مرتبط عبارتند از: تریکوفوبیا و تریکوپاتوفوبیا. تریکوفوبیا ترس از موهای بلند است، مانند موهایی که روی لباس یا مبلمان آنها ریخته است. تریکوپاتوفوبیا ترس از مشکلات مرتبط با مو است که می تواند شامل طاسی یا تغییر رنگ مو باشد.

فوبیاهای مختلف

16. وستی فوبیا (ترس از لباس)

وستی فوبیا ترس از لباس است. برای بسیاری از مردم، این به عنوان ترس از یک لباس خاص ظاهر می شود. برای دیگران، این ممکن است ناشی از ترس از لباس های تنگ باشد که باعث می شود فرد احساس محدودیت کند. در موارد دیگر ترس از همه لباس هاست. این فوبیای نادر می تواند از حساسیت به نوع خاصی از پارچه یا یک رویداد آسیب زا مرتبط با یک تکه لباس خاص ناشی شود. به عنوان مثال، مواردی وجود داشته است که سربازان سابق ترس از لباس نظامی دارند.

وستی فوبیا (ترس از لباس)

17. ارگوفوبیا (ترس از کار)

ارگوفوبیا ترس از کار است. افراد مبتلا به ارگوفوبیا معمولاً دارای اضطراب شدید مرتبط با محل کار یا محیط کار خود هستند. برخی ممکن است ترس از کار یدی یا کار کردن خود داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از یافتن شغل ترس داشته باشند. همه این موارد به عنوان ارگوفوبیا طبقه بندی می شوند.

ترس از کار می تواند منجر به حملات اضطرابی شود و توانایی فرد برای عملکرد حرفه ای را مختل کند. این می تواند تأثیر زیادی بر زندگی افراد داشته باشد، زیرا بیشتر افراد برای بقای خود نیاز به حفظ شغل دارند. ارگوفوبیا ممکن است ناشی از استرس شغلی باشد، جایی که فرد به قدری تحت استرس  شغل خود قرار می گیرد که احساس می کند دیگر نمی تواند آن را انجام دهد. همچنین می تواند با تجربیات کاری منفی مانند کارفرمای بدیا تعادل ضعیف کار و زندگی مرتبط باشد.

ارگوفوبیا اغلب با فوبیای خاص دیگری مانند: فوبیای اجتماعی، ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از انتقاد مرتبط است.


حتما بخوانید: 4 راهکار عملی غلبه بر ترس سخنرانی در جمع 


18. Decidophobia (ترس از تصمیم گیری)

Decidophobia ترس از تصمیم گیری است. گرفتن هر نوع تصمیمی می تواند برای فردی که دچار دسیدوفوبیا است غیرممکن به نظر برسد، زیرا آنها به نظرات خود اعتماد ندارند. فرد مبتلا به دسیدوفوبیا ممکن است بیش از حد به دیگران برای کمک به تصمیم گیری تکیه کند. حتی ممکن است برای مشاوره به منابع بیرونی مانند طالع بینی مراجعه کنند. Decidophobia می تواند بخشی از یک  اختلال سلامت روان بزرگتر به نام  اختلال شخصیت وابسته باشد. یکی از نشانه های اختلال شخصیت وابسته، اتکا به دیگران برای تصمیم گیری است.

19. ایزوتروفوبیا (ترس از آینه)

ایزوتروفوبیا ترس از آینه است. این فوبیا گاهی اوقات به عنوان اسپکتروفوبیا یا کاتوپتروفوبیا نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به این ترس نمی توانند خود را در آینه ببینند. این ترس همچنین ممکن است به هر سطح بازتابی گسترش یابد.

این ترس ممکن است ناشی از خرافات در مورد آینه باشد. به عنوان مثال، شخصی ممکن است از شکستن آینه بترسد زیرا معتقد است که این کار باعث بدشانسی او می شود. دیگران ممکن است بترسند که چیزی ماوراء طبیعی در آینه ببینند، مانند یک روح.

ایزوتروفوبیا می تواند از اعتماد به نفس پایین ایجاد شود، زیرا ممکن است فرد از ظاهر فیزیکی خود احساس شرم کند و مایل به دیدن آن در آینه نباشد.  در  برخی موارد می تواند منجر به  افسردگی شود که ممکن است نیاز به درمان حرفه ای در قالب مشاوره و دارو داشته باشد.

20. Deipnophobia (ترس از غذا خوردن با دیگران)

Deipnophobia ترس از غذا خوردن با دیگران است. این اغلب به عنوان ترس از مهمانی های شام ظاهر می شود و ممکن است ناشی از ترس از مکالمات هنگام غذاخوردن باشد. ممکن است با یک فوبیای اجتماعی زمینه ای مرتبط باشد. در بسیاری از موارد، deipnophobia توسط رویدادهای آسیب زا از گذشته فرد ایجاد می شود، مانند مصخره شدن در کودکی به دلیل نحوه غذا خوردن یا عدم رعایت آداب مناسب سر میز شام.

ترس از غذا خوردن با دیگران همچنین می تواند با ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن برای نحوه غذا خوردن فرد مرتبط باشد. فرد مبتلا به deipnophobia ممکن است هنگام غذا خوردن در مقابل دیگران احساس ناخوشایندی داشته باشد و بنابراین از آن اجتناب کند. افراد مبتلا به deipnophobia تمایل دارند به تنهایی غذا بخورند یا اگر با دیگران غذا می خورند ترجیح می دهند در سکوت غذا بخورند.

فوبیاهای عجیب و غریب

21. فوبوفوبیا (ترس از فوبیا)

فوبوفوبیا ترس از فوبیا است. فوبوفوبیارامی توان به عنوان اضطراب شناور  توصیف کرد، که در آن فرد به دلیل ترس از خود ترس وارد دایره ای از اضطراب می شود. فوبوفوبیا معمولاً با سایر انواع فوبیای خاص تشخیص داده می شود و اغلب با اختلالات اضطرابی همراه است. افراد مبتلا به فوبوفوبیا اغلب از موقعیت های اجتماعی یا موقعیت های دیگری که می تواند منجر به اضطراب شود اجتناب می کنند. هنگامی که شدید باشد، به شدت با زندگی روزمره فرد تداخل خواهد داشت.

برخی از افراد ممکن است برای مقابله با فوبیای خود به الکل یا مواد مخدر روی آورند. اگر تحت تأثیر فوبیا هستید و از موادی برای مقابله استفاده می کنید، ما می توانیم کمک کنیم. ما برنامه های درمانی جامع و مشاوره آنلاین داریم که می تواند به شما کمک کند تا افکار و اعمال خود را کنترل کنید.

سخن آخر

با توجه به معرفی فوبیاهایی که در این مطلب خواندید شاید فکر کنید که لیست فوبیاها دیگر تمام شد، اما انسان آنقدر رفتارهای عجیب و غریبی دارد که می تواند از هر چیزی یک فوبیا بسازد.


مقالات مرتبط:

کلاستروفوبیا چیست ؛ علت و درمان ترس از فضای بسته

علت ترس از مرگ (تاناتوفوبیا) یا مرگ هراسی چیستاز
2
رای