رایج ترین دلایل زایمان زودرس یا پارگی کیسه آب و عوامل موثر بر آن

رایج ترین دلایل زایمان زودرس یا پارگی کیسه آب و عوامل موثر بر آن برخی از انواع عفونت در بسیاری از موارد زایمان زودرس خودبخودی وجود دارد. هر نوع التهاب سیستمیک یا عفونت می تواند باعث شود که یک مادر زودتر کودک خود را به دنیا بیاورد. در ادامه علل زایمان زودرس بیان شده است.

زایمان زودرس، تولد نوزاد قبل از هفته 37 بارداری است. عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد زایمان زودرس شود، و همیشه نمی توان گفت دقیقاً چه چیزی باعث می شود بارداری زودتر به پایان برسد.

دلایل زایمان زودرس

دلایل زایمان زودرس می تواند به سه دسته اصلی تقسیم شود:

 • هنگامی که زایمان به خودی خود اتفاق می افتد.
 • هنگامی که کیسه آب مادر زود پاره می شود.
 • هنگامی که پزشکان تصمیم می گیرند زایمان نوزاد از نظر پزشکی ضروری است.

دو دسته اول مشابه هستند و می توانند با هم ترکیب شوند و "زایمان زودرس خودبخودی" نامیده می شود. نگاهی دقیق‌تر به مقوله‌های زیر بیاندازید.

1. زایمان زودرس خودبخودی

مهم نیست که چه زمانی شروع می‌شود، زایمان یک سری اتفاقات پیچیده و اغلب غیر قابل‌ پیش‌ بینی است. در زایمان زودرس خودبخودی، زایمان زود شروع می شود و پزشکان قادر به توقف فرآیند زایمان نیستند. زایمان زودرس خودبخودی باعث حدود دو سوم کلیه زایمان های زودرس می شود. در زایمان زودرس خودبخودی، زایمان می تواند یا با انقباض های عادی زایمان یا با پاره شدن کیسه آب مادر آغاز شود. اگر کیسه آب مادر قبل از 37 هفته پاره شود، به آن پارگی زودرس کیسه آب یا به طور مختصر PPROM می گویند. متاسفانه, پزشکان نمی‌توانند دقیقاً تشخیص دهند که چه عاملی باعث می‌شود كه مادر به زایمان زودرس یا پارگی زودرس کیسه آب مبتلا شود. اغلب، خطرات مختلفی وجود دارد. پزشکان می دانند که خطرات زیر شانس ابتلا به پارگی زودرس کیسه آب یا زایمان زودرس مادر را تا حد زیادی افزایش می دهد.

زایمان زودرس خودبخودی

عواملی که خطر ابتلا به زایمان زودرس یا پارگی کیسه آب را افزایش می دهد

 • عفونت: برخی از انواع عفونت در بسیاری از موارد زایمان زودرس خودبخودی وجود دارد. هر نوع التهاب سیستمیک یا عفونت می تواند باعث شود که یک مادر زودتر کودک خود را به دنیا بیاورد، از جمله عفونت در دهان (مانند بیماری لثه)، واژن، رحم و کلیه ها.
 • مشکلات دهانه رحم: دهانه رحم نارسا یا دهانه رحم کوتاه هر دو خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند، به خصوص اگر مادر دارای علائم زایمان باشد.
 • استعمال دخانیات: هر نوع مصرف دخانیات، خطر ابتلا به پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس مادر را افزایش می دهد. نیکوتین باعث انقباض رگ های خونی در رحم می شود که می تواند از رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به نوزاد جلوگیری کرده یا در زایمان زودرس کمک کند.
 • استرس: استرس روانی مزمن سطح بالا باعث می شود زایمان زودهنگام شروع شود.
 • زمان کوتاه بین بارداری ها: اگر بارداری ها کمتر از شش ماه از هم فاصله داشته باشند، خطر زایمان زودرس دو برابر بیشتر از حد معمول است.
 • حمل کردن دوقلو، سه قلو و بیشتر: باردار شدن با بیش از یک کودک باعث بزرگ شدن رحم می شود، که می تواند باعث شروع زودرس زایمان شود. هر چه نوزادان بیشتری حمل کنید، خطر زایمان زودرس بیشتر است.
 • ژنتیک: اگر مادر یا خواهر شما زودتر زایمان کنند یا نوزاد نارس قبلی داشته باشید، احتمال زایمان زودرس بیشتر است. 

پزشکان مطمئن نیستند که چرا، اما سیاه بودن نیز احتمال تولد زودرس را افزایش می‌دهد. روش های بسیاری وجود دارد که پزشکان سعی می کنند از زایمان زودرس در مادران در معرض خطر جلوگیری کنند. اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید، از نزدیک با پزشک خود دنبال خواهید شد و ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید که با بارداری‌ های پر خطر کار می‌کند.

عواملی که خطر ابتلا به زایمان زودرس یا پارگی کیسه آب را افزایش می دهد

2. دلایل زایمان زودرس از نظر پزشکی

برای اکثر خانم ها، بارداری فقط ناراحتی خفیف ایجاد می کند. در برخی از زنان، بارداری باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی می شود که می تواند جان مادر و نوزاد را تهدید کند. در این موارد، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که نوزاد را زود به دنیا بیاورند. حتی اگر مادر در حال زایمان نباشد. برخی از رایج ترین دلایل پزشکی که ممکن است کودک زود متولد شود شامل موارد زیر است.

 • پره اکلامپسی: پره اکلامپسی یک بیماری تهدید کننده زندگی است که باعث فشار خون بالا و پروتئین در ادرار می شود. در موارد شدید, می‌تواند باعث تشنج یا مرگ شود. داروها می توانند کمک کنند، اما به دنیا آوردن نوزاد تنها درمان برای پره اکلامپسی است.
 • رشد ضعیف جنین: دلایل بسیاری وجود دارد که چرا کودک در داخل شکم مادر رشد نمی‌کند. مشکلات جفت، عفونت های خاص، بارداری دوقلو یا ناهنجاری های ژنتیکی در نوزاد، همه می تواند باعث شود کودک محدودیت رشد داخل رحمی داشته باشد ( IUGR ). در بعضی موارد، ممکن است کودک نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.
 • جداشدن جفت: در بعضی از بارداری ها، جفت قبل از تولد نوزاد شروع به جداسازی از رحم می کند. جدا شدن جفت می‌تواند باعث کاهش شدید خون در مادر و نوزاد شود و می‌تواند کشنده باشد. زایمان فوری نوزاد ضروری است.
 • دیسترس جنینی: گاهی اوقات نوزاد به دلایلی که ممکن است شناخته نشود در دوران بارداری دچار دیسترس می شود. مشکلات مربوط به بندناف, مشکلات مربوط به جریان خون و بیماری کبد مادر از دلایل دیسترس جنینی است.

برخی از زایمان های زودرس از نظر پزشکی، زایمان های اضطراری هستند که تصمیم به زایمان باید خیلی سریع گرفته شود. برخی دیگر به دلیل شرایط مزمن تری که دارند, در آن پزشکان در طول زمان مادر و کودک را بسیار دقیق معاینه می کنند تا تصمیم بگیرند بهترین زمان به دنیا آوردن نوزاد چه زمانی است.

دلایل زایمان زودرس از نظر پزشکی

یک خبر خیلی خوب

با پیروی از دستورات پزشک خود و همکاری با پزشکی که با او رابطه نزدیک و قابل اعتماد دارید، مطمئناً می دانید که بهترین کارها را برای خود و کودک خود انجام می دهید.

از
3
رای