فارماتون چیست؟ (عوارض جانبی و تداخلات دارویی Pharmaton)

فارماتون چیست؟ (عوارض جانبی و تداخلات دارویی Pharmaton) فارماتون یک داروی مکمل غذایی و نوعی مولتی ویتامین است که می‌تواند باعث کاهش خستگی، از بین رفتن استرس، جلوگیری از افسردگی ناشی از افزایش سن شود.

فارماتون یک مکمل غذایی است که در اواخر دهه 1800 توسط یک شرکت آلمانی ساخته و تولید شده است. به گفته تولید کنندگان، فارماتون حاوی ترکیباتی است که می تواند به رفع خستگی، کاهش استرس و جلوگیری از بیماری های جسمی و ذهنی که ناشی از بالا رفتن سن، بیماری یا رژیم غذایی ضعیف است، کمک کند. فارماتون بیش تر در شمال آفریقا و خاورمیانه در دسترس است و به شکل های متنوع برای بزرگسالان، ورزشکاران، کودکان و زنان باردار و شیرده ارائه شده است. تا زمانی که با پزشک مشورت نکرده اید از داروی فارماتون استفاده نکنید و آن را به کودکان ندهید.

مواد تشکیل دهنده فارماتون

ماده اصلی موجود در مکمل فارماتون حاوی عصاره جینسنگ پاناکس است. جینسنگ از عملکرد سیستم ایمنی بدن حمایت کرده و به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند. فارماتون همچنین حاوی ویتامین D، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم، ویتامین های A و E و ویتامین های گروه ریبوفلاوین، اسید فولیک، تیامین، ویتامین B6 و ویتامین B12 است. فرمول های دیگر آن نیز حاوی مواد مغذی هستند. به عنوان مثال، فارماتون کاردیو اکتیو Pharmaton CardioActive دارای اسیدهای چرب امگا 3 است، در حالی که مکمل های کودکان دارای اسید آمینه لیزین است.

فارماتون چیست؟

عوارض جانبی فارماتون

بررسی ها نشان داده است که استفاده از داروی فارماتون ممکن است باعث عوارض جانبی مانند مشکل در خواب، بثورات پوستی، سردرد، احساس سرگیجه یا مشکلات گوارشی مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع و درد شکمی شود. اگر مشکلات زیر را دارید نباید از فارماتون استفاده کنید:

 • بیماری های کلیوی
 • هر نوع مشکل در هضم یا جذب گلوکز یا گالاکتوز
 • اختلال ذخیره آهن مانند هموکروماتوز یا بالا بودن غلظت کلسیم، ویتامین A یا ویتامین D در خون
 • فارماتون ممکن است حاوی سویا، روغن بادام زمینی یا لاکتوز باشد، اگر به هر یک از این مواد حساسیت دارید نباید از این مکمل ها استفاده کنید.

نکات مهم در رابطه با فارماتون

فارماتون یک مکمل غذایی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیست. هیچ یک از محصولات فارماتون از نظر خلوص، ایمنی یا اثر بخشی بررسی نشده است. داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و سایر مکمل های غذایی ممکن است با فارماتون تداخل ایجاد کند یا باعث دریافت بیش از حد مواد مغذی شود. اگر از داروهای رقیق کننده خون، لوودوپا، آنتی بیوتیک های تترا سایکلین مانند داکسی سایکلین یا هر نوع مکمل، ویتامین یا مواد معدنی استفاده می کنید، داروی فارماتون را مصرف نکنید. اگر تصمیم به استفاده از فارماتون دارید، توصیه می شود که بیش از 12 هفته آن را مصرف نکنید؛ اگر هر گونه عوارضی مشاهده کردید، فوراً مصرف آن را قطع کرده و به دنبال کمک پزشکی باشید.

نظر کارشناسانه 

اگرچه تولید کنندگان فارماتون می گویند که این مکمل ها روش خوبی برای یک رژیم های غذایی ایده آل هستند، اما پزشکان دانشکده هاروارد می گویند، بهتر است که اکثر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را از مواد مغذی طبیعی، غلات کامل، لوبیا، حبوبات، پروتئین بدون چربی و لبنیات کم چرب یا بدون چربی دریافت کنید. از اتکا به مکمل ها (از جمله فارماتون) به عنوان جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم پرهیز کنید. داشتن عادات سالم در زندگی از جمله رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم، تعادل در مصرف کافئین و اجتناب از الکل به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

اقدامات احتیاطی ویژه هنگام مصرف فارماتون

هشدارها و اقدامات احتیاطی ویژه برای مصرف فارماتون

 • بیمارانی با سابقه خانوادگی هموکروماتوز باید قبل از مصرف قرص های فارماتون به پزشک مراجعه کنند.
 • آزمایشات بالینی نشان داده اند که در هنگام بی حالی (برای مثال بی حالی ناشی از استرس)، معمولا یک طول درمان 4 هفته ای در نظر گرفته می شود. اگر علائم شما در این مدت بهبود نیافته است و در این باره نگران هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو حاوی آهن است. باید آن را دور از دسترس و دید کودکان قرار دهید
 • بیمارانی که وارفارین (یا سایر داروهای ضد انعقاد کومارین) مصرف می کنند باید هنگام شروع یا توقف درمان با داروهای حاوی جینسنگ، کنترل و نظارت بیش تری روی سطح INR خود داشته باشند.
 • هر کپسول حاوی مقدار کمی لاکتوز (26 میلی گرم) است. بیمارانی با مشکلات ارثی نادر گالاکتوز، کمبود لاکتاس یا کمبود جذب گلوکز-گالاکتوز نباید این دارو را مصرف کنند.

تداخل فارماتون در تست های آزمایشگاهی بالینی

بیوتین موجود در فارماتون ممکن است با تست های آزمایشگاهی که مبتنی بر تعامل بیوتین/ استرپتاویدین است تداخل ایجاد کند و منجر به بروز اشتباه در نتیجه آزمایش شود. خطر تداخل در کودکان و بیمارانی که دچار نارسایی های کلیوی هستند نسبت به سایر افراد بیش تر است. هنگام تفسیر نتایج آزمایشات آزمایشگاهی، تداخل احتمالی بیوتین باید مورد توجه قرار گیرد به خصوص در صورت عدم ارتباط با مشاهدات بالینی (نتایج تست تیروئید در بیماران بدون علامت یا آزمایش به اشتباه منفی در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد که بیوتین مصرف می کنند). در مواردی که مشکوک به تداخل است، باید از آزمایش های جایگزین سازگار با تداخل بیوتین استفاده شود. هنگام تجویز آزمایشات آزمایشگاهی در بیمارانی که بیوتین مصرف می کنند باید با پرسنل آزمایشگاه مشورت کنید.

تداخل فارماتون در تست های آزمایشگاهی

تداخلات دارویی فارماتون

 • در صورت مصرف همزمان داروهای جینسنگ و ضد انعقادها، ممکن است اثر داروهای رقیق کننده خون (مثل وارفارین) کاهش یابد. بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند باید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود در این باره مشورت کنند.
 • تداخلات آهن با آنتی بیوتیک های تتراسایکلین (تتراسایکلین، داکسی سایکلین، مینوسایکلین) و ویتامین B6 و لوودوپا نیز ممکن است رخ دهد. بیمارانی که هر یک از این داروها را مصرف می کنند، باید پیش شروع، پزشک خود را از مصرف این داروها آگاه سازند .

اثرات مصرف فارماتون در دوران بارداری و شیردهی

 • مطالعات روی تولید مثل حیواناتی که از عصاره جینسنگ G115 Pharmaton استفاده می کردند هیچ اثر تراتوژنتیکی نشان نداد. با این حال، مطالعات دقیقی در رابطه با زنان باردار موجود نیست.
 • مطالعات کنترل شده روی زنان بارداری که در طول سه ماه اول بارداری، از داروهای مولتی ویتامین معدنی با دوز معمولی استفاده می کردند، عوارض خطرناکی را نشان نداد. در صورت مصرف این دارو ها در سه ماهه دوم و سوم علائمی وجود ندارد که نشان دهنده خطر باشد و احتمال آسیب دیدگی جنین بسیار کم است.
 • مقدار زیاد ویتامین آی (10,000 IU) در هر روز در سه ماهه اول بارداری به عنوان تراتوژنتیک تلقی می شود. ویتامین D که در طول سه ماهه آخر بارداری داده می شود و ممکن است باعث هایپرکلمسی در نوزادان شود. مانند بسیاری از داروهای دیگر، ارزیابی مزایا در مقابل مضرات باید پیش از مصرف این محصول صورت گیرد.
 • کپسول های فارماتون نباید در دوران بارداری یا شیردهی مصرف شود.

عوارض جانبی فارماتون

مصرف فارماتون در دوارن بارداری

 • هیچ مطالعه ای در مورد تاثیر کپسول های فارماتون بر روی باروری انسان انجام نشده است.
 • مطالعات تولید مثل بر روی حیوانات مصرف کننده عصاره جینسنگ پاناکس، هیچ اثر مضری روی فرآیند باروری نشان نداده است.
 • هیچ مطالعه ای در مورد اثرات مصرف فارماتون در هنگام کار با ماشین آلات و رانندگی انجام نشده است.

منبع: livestrong medicines

از
1
رای