ترشحات زرد رنگ در بارداری: علل، راه های درمان و پیشگیری از آن

ترشحات زرد رنگ در بارداری: علل، راه های درمان و پیشگیری از آن بیشتر خانم ها در دوران بارداری ترشحات واژن دارند. اما گاهی اوقات ترشحات می تواند غیر طبیعی باشد. ترشحات زرد رنگ در دوران بارداری می تواند به دلیل عفونت های قارچی، عفونت مقاربتی و... باشد.

ترشحات واژن در دوران بارداری رایج است. اما هر گونه تغییر در رنگ این ترشحات می تواند نشان دهنده عفونت باشد. بنابراین مهم است که دلایل دقیق این تغییرات را بدانید. در اینجا درباره علت ترشحات زرد در طول حاملگی، درمان و روش جلوگیری از آنها به شما می گوییم.

آیا ترشحات زرد در بارداری طبیعی است؟

در دوران بارداری، وجود ترشحات رقیق، شیری رنگ مایل به زرد با بوی خفیف و ملایم طبیعی است که به آن لکوره نیز گفته می شود. این ترشحات ممکن است با پیشرفت بارداری افزایش یابند و معمولاً به دلیل نوسان هورمون ها است. همچنین گاهی اوقات، زنان باردار ممکن است متوجه ترشحات زرد کم رنگی شوند که بوی خفیف یا شیرین دارد که می تواند نشت مایع آمنیوتیک باشد، که نشانه احتمالی زایمان است. اما اگر ترشح واژینال زرد همراه با خارش، بوی بد، درد در هنگام ادرار باشد؛ ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. در حالی که چنین علائمی لزوماً به معنای مشکل در سلامتی یا عفونت نیست، خوب است که دلیل وجود این ترشحات را بدانید تا در صورت لزوم به درمان آن بپردازید.

چه عواملی باعث ترشحات زرد در دوران بارداری می شود؟

به طور طبیعی، ترشحات واژن در دوران بارداری به دلیل افزایش سطح استروژن اتفاق می افتد. دلایل احتمالی ترشحات زرد عبارتست از:

1. عفونت های قارچی

واژن برای سالم ماندن به شرایط بهینه pH، سطح رطوبت و توازن باکتری ها نیاز دارد. اگر یکی از این شرایط مختل شود، می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. عواملی مانند افزایش فعالیت جنسی، آنتی بیوتیک ها، عدم تعادل هورمونی و دوش واژینال می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری های بد شوند. کاندیدیازیس یک عفونت قارچی شایع است که باعث ترشحات سفید مایل به زرد می شود که با خارش، تورم، درد، قرمزی و سوزش در حین ادرار همراه است.

علل ترشحات زرد رنگ در بارداری

2. واژینوز باکتریایی (BV)

به دلیل عدم تعادل باکتری ایجاد می شود. معمولاً باکتری های خوب، باکتری های بد واژن را کنترل می کنند اما هنگامی که برعکس شود، ممکن است منجر به ایجاد واژینوز باکتریایی شود. بنابراین باعث ترشح زرد یا سبز می شود که غلیظ و ناخوشایند بوده و با درد واژن و احساس سوزش همراه است.  

3. عفونت های مقاربتی (STI)

این مسئله یکی از دلایل اصلی ترشحات غیر طبیعی واژن است و در صورت عدم درمان به موقع، خطر بروز سایر بیماری های مقاربتی را نیز افزایش می دهد. انواع اصلی STI شامل تریکومونیازیس، کلامیدیا و سوزاک است. 

4. بیماری التهابی لگن (PID)

هنگامی که STI یا عفونت های باکتریایی درمان نشود، عفونت به رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ گسترش می یابد. در نتیجه، منجر به علائمی مانند ترشح زرد، درد در معاینات لگن، حالت تهوع، خستگی و ادرار دردناک می شود.

اینها دلایل احتمالی ترشحات زرد در دوران بارداری است. گاهی اوقات، ممکن است ترشحات زرد داشته باشید اما دلیل آن عفونت نباشد، اما بخاطر پوشیدن شورت های نامناسب یا استفاده از محصولات غیر بهداشتی باشد. اما اگر ترشحات غیر طبیعی است و علائمی مانند خارش، بوی بد و درد واژنی دارید باید به پزشک مراجعه کنید. آزمایشات پزشکی به شما در تشخیص بیماری کمک می کند و پزشک درمان متناسب با آن را ارائه خواهد داد.

دلایل اصلی ترشحات زرد رنگ واژن در بارداری

ترشحات زرد چگونه درمان می شوند؟

عفونت های قارچی با قرص های ضد قارچ، کرم ها، پمادها یا شیاف ها درمان می شود. عفونت های باکتریایی و مقاربتی با آنتی بیوتیک درمان می شوند که در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند. مدت زمان درمان بستگی به شدت علائم دارد. هر چه زودتر درمان شود، احتمال عفونت هایی که عوارضی مانند بیماری التهابی لگن (PID) دارند، کمتر می شود. حتی هنگامی که شما درمان را ادامه می دهید، خوب است که مراقبت های لازم در خانه انجام شود تا با عفونت مقابله شود و از ابتلا به آن در آینده جلوگیری شود.

چگونه می توان از ترشحات زرد واژن در بارداری پیشگیری کرد؟

اقدامات زیر به کاهش ناراحتی ناشی از ترشحات غیر طبیعی کمک می کند و همچنین از بروز آن پیشگیری می کند.

  • شورت هایی بپوشید که ترشحات را جذب کند و خشک بماند.
  • برای تمیز کردن ناحیه واژن، باید دستمال از جلو به عقب (از واژن به سمت مقعد) کشیده شود.
  • دستگاه تناسلی خود را با صابون ملایم بشویید و آن را خشک کنید.
  • از وان های داغ یا دوش های واژینال اجتناب کنید زیرا این کار می تواند سطح طبیعی باکتری ها را تغییر داده و عفونت های قارچی را تشدید کند.
  • از صابون ها و دستمال توالت معطر، اسپری های بهداشتی و شورت های تنگ خودداری کنید.  
  • برای راحتی بیشتر از شورت های پنبه ای و تمیز استفاده کنید.
  • از مواد شیمیایی برای شستشوی این ناحیه استفاده نکنید.
  • اگر واژن شما دچار خارش است، سعی کنید از خارش این ناحیه خودداری کنید زیرا وضعیت را بدتر می کند.
  • با تمرین یوگا و مدیتیشن از استرس پیشگیری کنید.

حفظ بهداشت عمومی، خواب زیاد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب کافی نه تنها به سلامت واژن، بلکه برای سلامت کلی شما هم مفید است.

چگونه می توان از ترشحات زرد واژن در بارداری پیشگیری کرد؟

نتیجه گیری

بیشتر خانم ها در دوران بارداری ترشحات واژن دارند. بنابراین، مهم است که بدانیم چه موقع این ترشحات عادی است و چه زمانی نیست. اگر مشکوک به عفونت واژن هستید، به پزشک مراجعه کنید. مراقب علائم ترشحات غیر طبیعی باشید و درمان آن را شروع کنید تا از عوارض بیشتر جلوگیری شود.

از
1
رای