کاشت بامیه در باغچه خانه؛ زمان پرورش، آفات، شرایط نگهداری و برداشت

کاشت بامیه در باغچه خانه؛ زمان پرورش، آفات، شرایط نگهداری و برداشت بامیه را چگونه بکاریم؛ نحوه کاشت بامیه در باغچه؛ نحوه از بین بردن آفات بامیه؛ پرورش بامیه با بذر؛ شرایط پرورش بامیه، آبیاری، خاک و نکات نگهداری، رشد و برداشت بامیه را در سلام دنیا بیاموزید.

بامیه سبزی است که در تمام تابستان رشد میکند. وقتی یک غلاف را برداشت می کنید، غلاف دیگری به جای آن رشد می کند. مربوط به گیاه هیبیسکوس است و گل های زیبایی مشابهی تولید می کند. بامیه در آب و هوای گرم بهترین رشد را دارد، اما حتی اگر در مناطق شمالی زندگی می کنید، می توانید بامیه را با شروع بذر در داخل خانه و کاشت بامیه در هنگام گرم شدن هوا پرورش دهید. در این مطلب از سلام دنیا، ما به نحوه کاشت بامیه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه کاشت بامیه

بخش اول: کاشت بامیه

1. نحوه شروع بذر خود را مشخص کنید

 اگر در مکانی زندگی می‌کنید که تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل دارد، کاشت بامیه در باغچه‌تان راحت‌تر است، نه اینکه آن را در داخل خانه شروع کنید. بذر بامیه را در اوایل بهار، پس از آخرین یخبندان سال، زمانی که دما در شب به زیر 55 درجه نمی‌رسد، بکارید. اگر تا اواخر بهار یا اوایل تابستان محل زندگی شما اتفاق نیفتد، بهتر است 2 تا 3 هفته قبل از آخرین یخبندان بذرهای خود را در داخل خانه شروع کنید. هنگامی که نهال ها محکم هستند و هوا گرم می شود، آنها را به تکه باغ خود پیوند می دهید.


حتما بخوانید: بهترین روش کاشت انگور؛ شرایط پرورش و قلمه زدن آن


 • برای شروع بذر در داخل، بذرها را در استارتر بذر ذغال سنگ نارس بکارید و آنها را به خوبی آبیاری کنید. آنها را در یک اتاق گرم و آفتابی قرار دهید یا از لامپ های رشد برای گرم نگه داشتن آنها در طول دوره جوانه زدن استفاده کنید. دما را بین 65 تا 70 درجه فارنهایت نگه دارید.
 • هنگامی که هوا گرم شد و آماده پیوند نهال هستید، همان مراحلی را که برای کاشت بامیه از بذر در فضای باز استفاده می کنید، دنبال کنید.

نحوه کاشت بامیه 1

2. آفتابی ترین نقطه باغ خود را انتخاب کنید

بامیه در آفتاب کامل و داغ بهترین رشد را دارد. اگر سعی کنید آن را در یک نقطه سایه پرورش دهید، اگر اصلاً زنده بماند، میوه زیادی تولید نمی کند. بامیه باید در مکانی کاشته شود که روزانه حداقل 6 ساعت آفتاب کامل داشته باشد. نگران نباشید که هوا خیلی گرم می شود - بامیه واقعاً در اوج تابستان، زمانی که خورشید در گرم ترین حالت خود به باغ می زند، فعال می شود.

نحوه کاشت بامیه 2

3. PH خاک را اصلاح کنید

بامیه در خاکی با سطح pH بین 6.5 تا 7.0 بهترین رشد را دارد. سطح pH خاک خود را برای تعیین اینکه آیا در محدوده pH مناسب است یا خیر، آزمایش کنید. برای افزایش PH خاک می توانید روی سنگ آهک یا پودر استخوان کار کنید. اگر ترجیح می دهید سطح pH خاک خود را با استفاده از اقدامات شدید تغییر ندهید، می توانید به سادگی در مقدار زیادی کمپوست کار کنید که pH را به سمت خنثی یا 7 سوق می دهد.

نحوه کاشت بامیه 3

4. خاک را با مواد مغذی غنی کنید.

بامیه در خاک بسیار غنی که مملو از مواد مغذی است به خوبی رشد می کند. می توانید خاک خود را با استفاده از کمپوست، کود آلی کیسه ای یا کود 6-6-4 آهسته رهش غنی سازی کنید. در هر صورت، خاک را تا عمق 12 اینچ (30.5 سانتی متر) بشویید و در 4 اینچ (10.2 سانتی متر) کمپوست یا کود با استفاده از چنگک باغچه کار کنید تا به طور مساوی توزیع شود.


حتما بخوانید: روش کاشت ذرت در گلدان و شرایط نگهداری


 • بی توجهی به افزودن مواد مغذی به خاک ممکن است باعث شود که گیاهان بامیه میوه زیادی تولید نکنند.

نحوه کاشت بامیه 4

5.  بذر یا نهال را بکارید. 

وقتی هوا گرم است، زمان کاشت بامیه در باغتان فرا می رسد. بذرهای خود را با فاصله 4 اینچ (10.2 سانتی متر) در عمق 1 ⁄ 2 اینچ (1.3 سانتی متر) بکارید. اگر بذرهای خود را در داخل خانه شروع کرده اید، نهال ها را با احتیاط انجام دهید و آنها را با فاصله 1 فوت (0.3 متر) در ردیف هایی با فاصله 3 فوت (0.9 متر) از هم بکارید. سوراخ هایی به اندازه کافی بزرگ برای نگه داشتن توپ های ریشه حفر کنید و به آرامی خاک را در اطراف پایه گیاهان بمالید. برای کمک به جمع شدن خاک، باغ را آبیاری کنید.

 • اگر می‌خواهید جوانه‌زنی بذرهایتان را تسریع کنید، می‌توانید آن‌ها را یک شب قبل از کاشت خیس کنید یا آن‌ها را فریز کنید تا پوسته‌ها شکسته شوند.
 • اگر در حال پیوند نهال هستید، ریشه های کوچک آنها را نشکنید. اگر آنها له شوند، نهال ها رشد نمی کنند.

نحوه کاشت بامیه 5

بخش دوم: مراقبت از بامیه

1. بامیه ها را به خوبی آبیاری کنید. 

بامیه باید حداقل یک اینچ در هفته آب داده شود. هر روز صبح آبیاری کنید تا خاک کاملاً مرطوب شود، مگر بعد از باران شدید. بامیه می تواند کمی خشکسالی را تحمل کند، اما زمانی که در طول تابستان به مقدار کافی آب داده شود، رشد بسیار بهتری دارد.


حتما بخوانید: آموزش کاشت هل در گلدان و باغچه


 • بهتر است بامیه را صبح آبیاری کنید تا گیاهان قبل از شب وقت خشک شدن داشته باشند. اگر آب در طول شب در بستر باغ بایستد، می تواند باعث پوسیدگی گیاهان شود.
 • وقتی بامیه را آبیاری می کنید سعی کنید آب روی برگ ها نریزد. هنگامی که خورشید شروع به تابیدن روی بوته های بامیه می کند، آب مانند ذره بین عمل کرده و برگ های بامیه را می سوزاند.

نحوه کاشت بامیه 6

2. نهال ها را نازک کنید.

 وقتی بذرهایی که کاشتید جوانه زدند و به ارتفاع 3 اینچ (7.6 سانتی متر) رسیدند، نهال های کوچکتر را نازک کنید و قوی ترین ها را روی پا بگذارید. آنها را نازک کنید تا نهال های باقیمانده با فاصله 1 فوت (0.3 متر) تا 2 فوت (0.6 متر) در ردیف هایی با فاصله 3 فوت (0.9 متر) از هم قرار گیرند. اگر نهال هایی را که در داخل خانه شروع کرده اید پیوند زده اید، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید.

نحوه کاشت بامیه 7

3. بستر بامیه را علف های هرز و مالچ پاشی کنید.

در حالی که بامیه هنوز جوان است، بستر را برای از بین بردن علف های هرز کشت کنید. سپس اطراف نهال ها را با یک لایه مالچ سنگین مانند کاه کاج بپوشانید. این از جوانه زدن علف های هرز اضافی و تسخیر بستر جلوگیری می کند.

نحوه کاشت بامیه 8

4. گیاهان را با کمپوست بپوشانید.

از آنجایی که بامیه برای رشد به مواد مغذی زیادی نیاز دارد، بهتر است در طول تابستان به افزودن کمپوست ادامه دهید. باید سه بار بامیه را با کمپوست بپوشانید: یک بار پس از نازک کردن نهال، یک بار پس از شروع رشد اولین غلاف و بار سوم در نیمه فصل رشد. چند اینچ کمپوست را در اطراف گیاهان جمع کنید تا خاک آنجا غنی شود. همچنین می توانید با کود کیسه ای بیشتر یا کود آهسته رهش لباس بپوشید.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار


 • گیاهان را اغلب جانبی نپوشانید . سه بار کافی است اضافه کردن بیش از حد کمپوست یا کود می تواند بیشتر از اینکه کمک کند به گیاهان آسیب برساند.

نحوه کاشت بامیه 9

5. مراقب آفات باشید.

شته‌ها، حشرات بدبو و کرم‌های گوش ذرت همگی دوست دارند از گیاهان بامیه میل کنند. گیاهان مقاوم هستند و معمولاً به دلیل آفات شکست نمی‌خورند، اما بهتر است جمعیت آن‌ها را کم نگه دارید تا بیشترین بهره را از محصول بامیه خود ببرید. ساقه‌ها و برگ‌ها را به‌طور مرتب از نظر سوراخ‌ها، برگ‌های زرد و سایر نشانه‌های آلودگی به آفت بررسی کنید. می‌توانید حشرات را با دست جدا کنید یا روی برگ‌ها را با آب صابون اسپری کنید تا آفات را از خود دور کنید.

نحوه کاشت بامیه 10

بخش سوم: برداشت و استفاده از بامیه

1. قطع کن و برگرد. حدود 8 هفته پس از کاشت بامیه، غلاف ها شروع به رشد می کنند.

هنگامی که اولین غلاف های بامیه را مشاهده کردید که ظاهر می شوند و بالغ می شوند، می توانید مرتباً برداشت آنها را شروع کنید. با استفاده از قیچی یا هرس دستی، غلاف های بامیه را درست بالای کلاهک، جایی که ساقه های ضخیم آنها با شاخه های گیاه برخورد می کند، ببرید. وقتی برش زدید، غلاف بامیه دیگری از همان نقطه بیرون می آید. برداشت بامیه را در طول تابستان ادامه دهید تا زمانی که فصل رشد کند شود و گیاهان تولید غلاف جدید را متوقف کنند.


حتما بخوانید: روش کاشت گشنیز در گلدان و باغچه


 • غلاف ها را زمانی برداشت کنید که 2 تا 3 اینچ (5.1 تا 7.6 سانتی متر) طول داشته باشند.
 • بامیه را یک روز در میان و هر روز در آب و هوای گرم و در اوج فصل برداشت کنید تا رشد سریع را تشویق کنید. حتی ممکن است نیاز به برداشت دو بار در روز داشته باشید تا در اوج فصل رشد کنید. اگر غلاف ها خیلی بزرگ شوند، چوبی و سخت می شوند.
 • ممکن است بخواهید هنگام برداشت بامیه دستکش و آستین بلند بپوشید. برگ ها و غلاف ها با خارهایی پوشیده شده اند که می توانند پوست را تحریک کنند.

نحوه کاشت بامیه 11

2. بامیه را در حالی که تازه است بخورید.

 طعم و بافت بامیه در چند روز پس از برداشت بهترین است. احتمالاً مقدار زیادی بامیه دارید که می توانید از آنها برای تهیه غذاهای کلاسیک مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • بامیه سرخ شده
 • گامبو
 • بامیه خورشتی

نحوه کاشت بامیه 12

3. بامیه را ترشی کنید.

این یک راه عالی برای حفظ طعم و بافت بامیه برای ماه های آینده است. ترشی بامیه را می توانید به همان روشی که خیار ترشی می کنید، با استفاده از آب نمک شور. بامیه را بلافاصله پس از برداشت برای بهترین نتیجه، ترشی کنید.

نحوه کاشت بامیه 13

4. بامیه اضافی را فریز کنید.


حتما بخوانید: آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان در خانه


اگر غذای زیادی دارید یا می‌خواهید در فصل زمستان از بامیه لذت ببرید، فریز کردن آن گزینه خوبی است. برای فریز کردن بامیه، آن را به مدت 3 دقیقه بلانچ کنید، آن را در یک جای یخ قرار دهید تا از پختن بیش از حد جلوگیری شود، سپس آن را به قطعات لقمه ای خرد کنید. قطعات را در سینی قرار دهید و آنها را در فریزر قرار دهید تا سفت شوند، سپس آنها را برای نگهداری طولانی مدت به کیسه فریزر منتقل کنید.

نحوه کاشت بامیه 14

سوالات متداول

1. دانه های کوچک کریستال زیر تمام برگ ها چیست؟

به نظر می رسد که زیر برگ های خود تخم حشرات دارید. یک عکس بگیرید و اداره ترویج شهرستان یا باغبان دیگری را به شما نشان دهید تا بدانید آنها چیست و چگونه با آنها رفتار کنید.

2. چگونه دانه بامیه تهیه کنم؟

می‌توانید دانه‌های بامیه را از نزدیک‌ترین باغ خود (یا فروشگاه لوازم خانگی احتمالی) خریداری کنید یا می‌توانید با بریدن خود بامیه، دانه‌های بامیه را مصرف کنید.

3. برگ های پایینی زرد می شوند و می میرند. آنها می افتند یا من هر روز کوتاه می کنم. تولید غلاف خوب است اما من نگران سوختن گیاه هستم. چه می توانم بکنم؟

ریزش پایین ترین برگ ها با رشد گیاه طبیعی است. تا زمانی که برگ های بالایی سالم به نظر می رسند، جای نگرانی نیست.

نکات و هشدار پایانی

 • بامیه خیلی دچار آفات نمی شود.انواع آفاتی که ممکن است رخ دهند عبارتند از شته ها، تریپس ها، کنه ها و حشرات.
 • بیماری های پژمردگی خاک بر بامیه تأثیر می گذارد. بامیه را در جایی که اعضای خانواده سولاناسه قبلاً رشد کرده اند (سیب زمینی، گوجه فرنگی و غیره) یا براسیکا (کلم، کلم بروکلی و غیره) نکارید. 

مطالب مرتبط:

روش کاشت فلفل دلمه ای در گلدان و باغچه + شرایط پرورش و نگهداری

آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزل

چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟از
1
رای