چگونه شجاع باشیم: 13 توصیه برای شجاع تر بودن و غلبه بر ترس

چگونه شجاع باشیم: 13 توصیه برای شجاع تر بودن و غلبه بر ترس وقتی توانستید کاری شجاعانه انجام دهید، جشن بگیرید. هر زمان کاری را انجام دادید که قبلاً از انجام آن می ترسیدید، خودتان را تشویق کنید. حتی اگر آن کار چندان بزرگ نباشد. این کار به مغز می آموزد تا استرس را با لذت مرتبط سازد.

اگر می خواهید بدانید چگونه می توانید شجاع و جسور باشید، به جای درستی مراجعه کرده اید. در این مقاله، شما 13 توصیه کارآمد که می توانید آنها را امروز برای شجاع تر بودن پیاده سازی نمایید، یاد خواهید گرفت. این مقاله به شما اجازه می دهد تا به آسانی و به صورت روزانه اقداماتی را برای کسب اهداف مختلفی مانند جذب یک دختر زیبا، سخنرانی در جمع، مبارزه و غیره انجام دهید. این کار به شما اجازه می دهد تا با شرایط دلخواه خودتان زندگی کرده و احساسی را که در قبال خودتان دارید، بهبود بخشید. اجازه دهید وارد موضوع شویم.

13 توصیه کارآمد که می توانید آنها را امروز برای شجاع تر بودن پیاده سازی نمایید

1. بدانید که ترسیدن امری عادی است

بسیاری از افراد فکر می کنند شجاع بودن معادل نداشتن حس ترس می باشد. آنها فکر می کنند شجاع بودن به معنی هرگز نترسیدن است. آنها فکر می کنند شجاع به معنی نترس بودن است. اما شجاعت دقیقاً این نیست. شجاع بودن به معنی حس کردن ترس و کماکان عمل کردن است. این به معنی عمل کردن، علی رغم ترسیدن است. انسانی که هرگز نترسد نمی تواند واقعاً از خود شجاعت نشان دهد.

اقدام کردن وقتی هیچ ترسی وجود ندارد نیازمند هیچ گونه شجاعتی نمی باشد. در این شرایط، اقدام کردن کار سختی نبوده و برعکس آسان است. برعکس، وقتی ترس و اضطراب وجود داشته باشد، شرایط بسیار متفاوت خواهد بود. در واقع وقتی اقدام کردن دشوار است شما لازم است شجاع باشید. بنابراین اگر می خواهید در زندگی شجاع باشید، باید ابتدا درک کنید که ترسیدن امری عادی است. 

داشتن این مطلب در ذهن به شما کمک می کند تا از وحشت زده شدن وقتی احساس ترس می کنید یا وقتی حس می کنید که سطح آدرنالین شما در وضعیت های پر استرس بالا رفته است، دوری نمایید. چون شما می دانید که ترسیدن امری عادی می باشد. و دقیقاً به همین دلیل است که وقتی شما دچار اضطراب و ترس می شوید، این فرصت را پیدا می کنید که شجاع خود را بروز دهید. درک کنید که شجاعت به معنی نترس بودن نبوده و در عوض به معنی اقدام کردن در هنگام ترسیدن است.

شجاعت چیست

2. به آرامی شروع کنید

شجاعت مانند یک ماهیچه است بایستی آن را تمرین دهید تا به خوبی کار کند. و چگونه باید یک ماهیچه را تمرین داد؟ با بارگذاری فشار بیشتر به صورت گام به گام. اگر می خواهید که ماهیچه های قوی داشته اما هرگز وزنه ای را بلند نکرده باشید، بدون شک به سراغ انجام پرس سینه 130 کیلوگرمی برای اولین تمرین نخواهید رفت. شما با وزنه هایی شروع می کنید که بسیار سبک تر هستند. و با گذشت زمان، وزنه هایی را که برای تمرین استفاده می کنید، سنگین تر می نمایید. با این روش شما ماهیچه هایتان را پرورش می دهید.

و برای کسب شجاعت و جسارت نیز باید به همین شیوه عمل کنید. اگر احساس نمی کنید که فرد شجاعی هستید (به عبارت دیگر ماهیچه شجاعت قدرتمندی ندارید) باید با شرایطی کار را شروع کنید که بتوانید آن را تحمل نمایید، نه با شرایطی که نیازمند شجاعت زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر از شروع صحبت با یک دختر در خیابان می ترسید، می توانید با چیز ساده تری مانند پرسیدن آدرس کار را شروع کنید. وقتی احساس کردید پرسیدن آدرس از دیگران برای شما آسان شده است، می توانید دشواری تمرین خود را بالا ببرید و به همین ترتیب ادامه دهید.

آموزش دادن خود به اقدام کردن در شرایط کم استرس تر به شما می آموزد که علی رغم ترس دست به اقدام بزنید. این امر برای شما تبدیل به عادت خواهد شد. و بتدریج شما به شجاعت کمتری برای اقدام کردن در این شرایط نیاز خواهید داشت مانند وزنه هایی که شما در تمرینات ابتدایی تان استفاده کرده اید، پس از چند هفته تمرین برای شما بسیار سبک به نظر خواهند رسید. با گذشت زمان شما قادر خواهید بود در شرایطی دست به عمل بزنید که در ابتدای تمرینات برای شما بسیار ترسناک به نظر می رسیدند. بنابراین به خاطر داشته باشید که شجاعت مانند یک ماهیچه است و باید پرورش داده شود. گام به گام. و به طور منظم و مداوم که شما را به توصیه شماره 3 می رساند ...

روش کسب شجاعت و جسارت

3. به صورت روزانه شجاعت را تمرین کنید

همانطور که گفتیم، شجاعت مانند یک ماهیچه است. اگر استفاده از آن را متوقف کنید، افت خواهد کرد. اگر پرورش دادن آن را متوقف کنید، ضعیف خواهد شد. البته بدون شک این اتفاق یکباره روی نخواهد داد. اما با گذشت زمان، این امر واضح و واضح تر شده و وقتی شما متوجه روی دادن آن شدید، دیگر بخش عمده ای از توان و اندازه آن را از دست داده اید. برای حفظ (و افزایش) توده ماهیچه ای خود، بایستی از آن استفاده کنید. اگر پرهیز از شرایط پر استرس را به یک عادت تبدیل کنید، بتدریج شجاعت خود را از دست خواهید داد.

ماهیچه شجاعت شما دچار افت خواهد شد. حوزه آسایش شما کاهش خواهد یافت. و در پایان، قادر نخواهید بود حتی در شرایط با کمترین میزان استرس نیز دست به کاری بزنید. از طرف دیگر، اگر به پرورش ماهیچه شجاعت خود به صورت روزانه ادامه دهید، نه تنها آن را حفظ خواهید کرد، بلکه می توانید آن را تقویت نیز بنمایید (بویژه اگر بتدریج میزان دشواری تمرینات خود را با افزایش سطح شجاعت مورد نیاز برای اقدام کردن، بالا ببرید).

به صورت روزانه شجاعت را تمرین کنید

4. بیشتر از آن گونه که درباره خودتان فکر خواهید کرد بترسید؛ تا از عواقب اقداماتی که انجام می دهید.

مانند بسیاری از افراد، احتمالاً شما بیشتر بر عواقب منفی حاصل از اقدامات تان متمرکز می شوید. وقتی زمان اقدام کردن فرا می رسد، شما شروع به تجسم انواع مختلف داستانها در خصوص این که شما شکست خواهید خورد، می نمایید. این کار نه تنها باعث می شود بر تفکرات مخرب متمرکز شوید (که اطمینان خاطر شما برای موفقیت را کاهش می دهند) بلکه با ایجاد ترس (حتی بیشتر از زمانی که در ابتدای کار بوده اید)، مانع از اقدام کردن از جانب شما می شود. شما آن قدر از عواقب اقداماتی که می خواهید انجام دهید، دچار ترس و وحشت می شوید که به هیچ عنوان دست به هیچ اقدامی نمی زنید.

اگر می خواهید بر عواقب منفی متمرکز شوید، راه بهتری وجود دارد ... می توانید بر عواقب منفی اقدامی نکردن به جای عواقب منفی اقدام کردن، متمرکز شوید: پشیمانی از انجام ندادن هیچ کاری، شرمندگی، ناامیدی از خود و ...

لازم نیست این مطلب را بیش از این برای شما توضیح دهیم زیرا شما به خوبی آن را می شناسید. با تمرکز بر احساساتی که در صورت اقدام نکردن خواهید داشت، انگیزه بالایی برای تلاش و حرکت خواهید یافت. چون می خواهید از تمامی این تفکرات و احساسات منفی که به دلیل اقدام نکردن به سراغ شما خواهند آمد، دوری کنید. این نکته برای من بسیار کارآمد بوده و ممکن است برای شما نیز موثر باشد. امتحان کنید.

راه غلبه بر عواقب منفی ناشی از ترس

5. تصویر ذهنی خودتان را بسازید

وقتی شما خودتان را فردی شجاع ببینید، شانس بیشتری برای اینگونه عمل کردن خواهید داشت. چرا این گونه است؟ دلیل آن این است که شما می خواهید با تصویر ذهنی که از خودتان ایجاد کرده اید، هماهنگ باشید. اگر شما خودتان را مردی قدرتمند که قادر است علی رغم ترس دست به عمل بزند، تجسم کنید، شانس بیشتری برای اقدام کردن در این شرایط خواهید داشت. شما به اندازه کافی به خودباوری رسیده اید که بتوانید در شرایط دشوار به خودتان افتخار کنید. به همین دلیل است که داشتن هویت قدرتمند می تواند تاثیر زیادی بر میزان شجاعت شما داشته باشد. آگاهی داشتن از ارزش های خود و ایجاد سطح پایداری از خودباوری می تواند به شما کمک کند تا بر ترس تان غلبه کرده و دست به عمل بزنید. شما نمی خواهید از خودتان ناامید شوید (نکته شماره 4 را به یاد آورید).

چگونه شجاع باشیم

6. اسپرم هایتان را حفظ کنید

انزال از شجاعت شما می کاهد (حداقل از 24 تا 48 ساعت اول پس از انزال). وقتی شما دچار انزال می شوید، انرژی مردانه قدرتمندی که برای انجام کارهای بزرگ در خود مهار کرده بودید، آزاد می شود. پس از انزال، شما نه تنها احساس خستگی می نمایید، بلکه تمایل چندانی به انجام برخی امور نخواهید داشت (بویژه اموری که نیازمند تلاش و شجاعت می باشند). و برعکس وقتی برای چندین روز (یا هفته) دچار انزال نشده باشید، انرژی و اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت. 

وقتی اسلحه شما پر باشد، احساس قدرت بیشتری خواهید داشت. بیشتر تمایل خواهید داشت تا امور دشوار و ترسناک را به انجام برسانید. به عبارت دیگر، شما شجاعت تر خواهید بود. آیا می دانید برای تامین دوباره ذخایر اسپرم، بدن شما به اندازه ای که برای تامین دوباره ذخیره خوبی بدن تان پس از اهدای خون انرژی مصرف می کند، انرژی مصرف خواهد کرد. اگر به عادت بد خودارضایی یا انزال روزانه مبتلا هستید، آن را برای چند روز کنار بگذارید و سپس مجدداً انزال داشته باشید تا تفاوت ها را درک کنید.

به شما نمی گوییم که هرگز انزال نداشته باشید. چند بار انزال در ماه بدون اشکال (و حتی لازم) می باشد. اما سعی کنید تعداد دفعات انزال شما بیش از یک یا دو بار در هفته نشود. سعی کنید تعداد دفعات انزال شما در حدی نباشد که همواره احساس خستگی و ناتوانی داشته باشید. و دیدن مطالب جنسی نیز خودداری کنید (این مطالب علاوه بر معایب بسیاری که دارند، شما را به خودارضایی وادار می کنند).

راه افزایش شجاعت و اعتماد به نفس

7. به اندازه کافی بخوابید

بر اساس یک سری تحقیقات، محرومیت از خواب می تواند به طور جدی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در مردان شود. چون توانایی شما برای شجاعت و اقدام کردن در شرایط ترس حداقل تا حدودی مرتبط با سطوح بالای هورمون تستوسترون می باشد، کمبود خواب می تواند بر شجاعت شما تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، به آسانی می توانید تصور کنید که چگونه کمبود خواب می تواند توانایی شما برای اقدام کردن در هنگام ترس را کاهش دهد: وقتی خسته هستید، انگیزه کمتری داشته، احساس تنبلی نموده و بهانه بیشتری برای انجام ندادن کارها در اختیار خواهید داشت. بنا به دلایل گفته شده، حتماً به اندازه کافی بخوابید (بین 7 تا 9 ساعت در هر شب).

8. به رضایتی که در نتیجه اقدام در این زمینه بدست می آورید، بیاندیشید:

وقتی بر ترس هایتان غلبه می کنید، به خودتان افتخار خواهید کرد. حتی اگر شکست بخورید. از اینکه علی رغم ترس دست به اقدام زده اید به خودتان می بالید. هر چه ترس شما بزرگتر باشد، رضایتی که پس از اقدام کردن بدست خواهید آورد بیشتر خواهد بود. گاهی آن قدر احساس خوبی خواهید داشت که این کار مانند یک دارو برای شما عمل خواهد کرد. اندیشیدن درباره این رضایت فوق العاده در لحظه ای نیاز دارید دست به اقدامی بزنید، می تواند به نمود شجاعت در شما کمک بسیاری کند. به جای تمرکز بر ترس یا عواقب منفی آن اقدام، تنها بر احساسات مثبتی که پس از انجام آن کار (چه موفق شوید یا شکست بخورید) خواهید داشت، متمرکز شوید. موفقیت واقعی در اقدام کردن نهفته است. اگر اقدام کردن در شرایط دشوار را به یک عادت تبدیل کنید، ماهیچه های شجاعت خود را پرورش داده و شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

به جای تمرکز بر ترس، بر احساسات مثبت پس از انجام آن کار متمرکز شوید.

9. یک دلیل قدرتمند برای اقدامات خود بیابید

وقتی بدانید که برای چه می جنگید (و این دلیل را کاملاً بپذیرید) بهتر و شجاعانه تر مبارزه خواهید کرد. برعکس، وقتی نمی دانید برای چه می جنگید، انگیزه کمتری داشته و شانس ضعیف تری برای انجام بعضی اقدامات خواهید داشت. در این حالت بهانه بیشتری برای درجا زدن دارید. برای شجاع تر بودن، دلایلی مهم و قدرتمند برای اقدامات خود پیدا کنید. همواره به سراغ چیزهایی بروید که به شدت در شما انگیزه ایجاد می کنند.

10. از افراد شجاع الگو بگیرید

نمادهای شجاعت ابزارهایی قدرتمند برای جهت بخشی به اقدامات شما می باشند. آنها با مثال شما را هدایت می کنند. شما می توانید این نمادها را در اطراف تان، رسانه های اجتماعی، کتاب ها، فیلم ها و ... تخیلی یا تاریخی بیابید. بعضی افراد انگیزاننده بوده و می توانند به عنوان سمبل شجاعت معرفی شوند. تقلید نمودن از الگوهای خوب می تواند به روند پیشرفت شما کمک کند. اکنون، شما باید هوشیار بوده و تنها از افرادی که واقعاً خوب و استوار بوده اند پیروی نموده و الگوهای ضعیف که شما را به راه غلط می برند، انتخاب ننمایید.

از افراد شجاع الگو بگیرید

11. ترس هایتان را برچسب گذاری کنید

وقتی احساسی را تحت نظر می گیرید، آن احساس دیگر بر شما کنترل نخواهد داشت. در خصوص ترس و عصبانیت نیز از همین رویه پیروی کنید. متوقف کردن جریان افکار برای بازگرداندن آنها به زمان حال تنها با نگاه کردن و گوش کردن به حواس و احساسات مرتبط با آنها وقتی می خواهید بر ترس هایتان غلبه کنید، بسیار موثر می باشد. وقتی حسی را تحت نظر گرفته و آن را توصیف می کنید، بتدریج خنثی شده و قدرتش را در مقابل شما از دست می دهد. برعکس، وقتی اجازه می دهید جریان افکار مرتبط با این حس وارد مغز شما شود، آن حس قدرتمندتر خواهد شد.

اضطراب شما تمامی این افکار منفی را پرورش می دهد و هر چه بیشتر انرژی شما را به خود جذب می کند. درک اینکه چه زمان ترسیده اید، گامی به جلو در روند کاهش ترس محسوب می شود (یا حداقل به سمت کاهش قدرت ناتوان کنندگی یک ترس). به جای تمرکز بر این افکار، بر خود آن حس و احساسات مرتبط با آن متمرکز شوید. با این کار، مانع می شوید که این جریان افکار شما را به سمت اضطراب سوق دهد. و چرخه نادرست ممانعت از اقدام کردن را در هم می شکنید. بنابراین، مرتبه بعدی که احساسی منفی را حس نمودید، آن را زیر نظر گرفته، به آن گوش داده و برچسبی برای آن در نظر بگیرید. این کار شما را وادار می کند تا به خود بازگشته و در نتیجه احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

ترس هایتان را برچسب گذاری کنید

12. ذهن خود را منفصل کنید

گاهی اوقات شما تنها بایستی خودتان را مجبور کنید. باید تنها گامی بردارید. زمان هایی وجود دارد که شما نمی توانید جریان افکارتان را برای کسب آرامش بیشتر تنظیم کنید. و در این شرایط، تنها باید یک کار انجام دهید: ذهن خود را از جسم تان جدا کنید. گویی که دیگر ذهن شما کنترلی بر جسم شما ندارد.

شما تنها باید جسم تان را مجبور کنید تا اقدامی را که می خواهید، صورت دهد و می دانید که پس از آن ذهن تان از این روند تبعیت خواهد کرد. این تکنیک بویژه وقتی لازم است کارهایی هراس آور را برای اولین بار انجام دهید، کارآمد می باشد. وقتی هیچ گونه تجربه قبلی در زمینه ای ندارید که بتواند به شما اطمینان خاطر دهد این روند می تواند به شما کمک کند (به عنوان مثال، نزدیک شدن به دختری در خیابان وقتی قبلاً هرگز این کار را انجام نداده اید، یا پرتاب اولین مشت و غیره).

13. جشن گرفتن

وقتی توانستید کاری شجاعانه انجام دهید، جشن بگیرید. هر زمان کاری را انجام دادید که قبلاً از انجام آن می ترسیدید، خودتان را تشویق کنید. حتی اگر آن کار چندان بزرگ به نظر نمی رسید. این کار به مغز شما می آموزد تا استرس را با لذت مرتبط سازد. با این کار شما مایل به تجربه کردن شرایط ترسناکی خواهید بود که به شما فرصت اثبات شجاعت و تجربه آن احساس لذت را می دهند. بنابراین هر بار که عمل شجاعانه انجام دادید، به خودتان افتخار کنید. اجازه دهید این احساسات مثبت و حس های مرتبط با آن را کاملاً لمس نمایید. بدانید که هر زمان که جسورانه عملی را انجام می دهید، این در واقع قدمی به سمت دستیابی به شجاعت بیشتر خواهد بود.

از
38
رای