چگونه انتقاد کنیم ؛ روش صحیح انتقاد از دیگران (محترمانه و سازنده)

چگونه انتقاد کنیم ؛ روش صحیح انتقاد از دیگران (محترمانه و سازنده) درست انتقاد کردن چیست ؛ چگونه از دیگران انتقاد کنیم که ناراحت نشوند ؛ روش صحیح انتقاد از دیگران بدون جریحه دار کردن احساس آنها ؛ آداب انتقاد محترمانه و سازنده چیست ؛ در سلام دنیا بخوانید.

انتقاد بخشی ضروری از زندگی برای رشد و بهبود وضعیت است، اما اگر به درستی انجام نشود، می تواند منجر به نزاع شود. در این مطلب سلام دنیا، 7 قانون طلایی برای روش صحیح انتقاد از دیگران وجود دارد که بتوان بدون فحاشی و نزاع از همکار یا دیگران انتقاد کرد.

چگونه از دیگران انتقاد کنیم

انتقاد کردن نیازی به جریحه دار کردن احساس کسی ندارد

انتقاد بخشی ضروری از زندگی است. در اکثر دوران جوانی‌تان، از حرف ها ، نوشته ها گرفته تا درباره عملکردتان در یک محیط حرفه‌ای مورد انتقاد قرار خواهید گرفت. قطعا، بسیاری از این انتقادات برای شما سازنده خواهند بود، و به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که چه کار اشتباهی انجام می‌دهید و شما را سریع‌تر در مسیری  برای اصلاح  قرار دهند. اما بعضی از این انتقادات عمیقاً روح شما را می آزارند و به همان اندازه که به عنوان انتقاد بکار می روند به عنوان توهین عمل می کنند.

روش صحیح انتقاد از دیگران به صورت محترمانه و سازنده (اصول و آداب انتقاد کردن)

1. قانون انتقاد از دیگران: رک باشید

شما با طفره رفتن از موضوع اصلی به کسی لطفی نمی کنید. تلاش برای "پنهان کردن" انتقاد خود با اشاره ای ظریف یا بدتر از آن، در قالب یک اظهار نظر پرخاشگرانه منفعلانه، تنها باعث سردرگمی یا توهین به موضوع انتقاد شما می شود. در عوض، از بیان آنچه واقعاً منظورتان است نترسید. به عنوان مثال، اگر یکی از همکاران برای یک رویداد کاری که هر دو در آن شرکت می کنید، لباس غیررسمی پوشیده است، سعی نکنید باحالت زیرکانه و غیرمستقیم با اشاره ای مانند "اکثر مردم دوست دارند وقتی به این رویدادها می آیند حرفه ای به نظر برسند." به او چیزی بگویید، فقط بیرون بیایید و بگویید: «فکر می‌کنم برای این رویداد لباس مناسبی نپوشیده ای»، البته باید این مورد را با چند مورد از نکات دیگر این مطلب ترکیب کنید.


حتما بخوانید: 15 خصوصیت رفتاری رهبران خوب برای موفقیت در کار


2. قانون انتقاد از دیگران: خاص باشید

انتقاد کلی تقریباً همیشه مانند یک سرکوب به نظر می رسد. جمله ای مانند "شما آن کار را درست انجام نمی دهید" انتقاد مشخصی نیست، و بنابراین می تواند برای هر جنبه ای از کار اعمال شود. به عنوان مثال، اگر شخصی در حال کار بر روی یک صفحه گسترده (spreadsheet) پیچیده باشد و شما جمله ای مانند "شما همه این کارها را اشتباه انجام داده اید" را بگویید، فرد نسبت به کارش احساس وحشتناکی پیدا خواهد کرد. نه تنها کار فرد را کاملاً نابود کرده اید، بلکه هیچ نشانه ای از موضوع خاصی که علت اصلی مشکل است را هم بیان نکرده اید. در عوض، سعی کنید تا حد امکان خاص باشید. به عناصر خاصی که باعث مشکل می شوند دقت کنید.

روش صحیح انتقاد از دیگران

3. قانون انتقاد از دیگران: روی کار تمرکز کنید نه شخص

انتقاد باید یک استراتژی واضح داشته باشد، شاید تعجب کنید اما بسیاری از مردم از آن غافل هستند. انتقاد مستقیم از یک فرد همیشه احساس بدی در او ایجاد می کند و هیچ اقدامی برای ایجاد یا ترغیب به یک تغییر مثبت انجام نمی دهد. به عنوان مثال، فرض کنید مدیر امور مشتریان شما در برقراری روابط با مشتریان مشکل دارد، زیرا با آنها مکالمه صمیمانه ای برقرار نمی کند. اینکه به او بگویید خیلی فرد مهربانی نیست، حتی اگر مودبانه هم این کار را انجام دهید، بازهم به منزله توهین است و فرصتی برای بهبود وضعیت به او  نمی دهید. به او بگویید که کلمات انتخابی و زبان بدن اش او را مهربان نشان نمی دهد، انتقاد را به سمت کارها نه شخصیت فرد تغییر بدهید، این کار موقعیت را مثبت تر و عملی تر می سازد.

4. قانون انتقاد از دیگران: به کسی نگویید که اشتباه می کند

مواردی وجود دارد که یک راه درست و یک راه اشتباه برای انجام کارها وجود دارد، اما در بیشتر موارد، این دقیقاً  انتقاد درست نیست. به عنوان مثال، حتی اگر یکی از کارگران شما با مشکلی مواجه می شود که خط‌مشی‌ها و رویه‌های شرکت را نقض می‌کند، ممکن است انجام انتقاد از این طریق ارزش داشته باشد. حتی اگر فردی در موقعیت عالی باشد که کار کاملا اشتباهی انجام می دهد، گفتن این جمله به او که اشتباه می کند، انتقاد را به یک نزاع تبدیل و انتقاد شما را کاملاً قابل بحث می کند. به جای اینکه به یک فرد بگویید کارش "اشتباه" است، در عوض پیشنهاد بدهید که بتواند آنها را به نحوی بهتر انجام دهد.


حتما بخوانید: زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد


روش انتقاد سازنده چیست

5. قانون انتقاد از دیگران: چیزی برای تعریف کردن پیدا کنید

گهگاه توصیه ای می شنوید که انتقاد را در  قالب یک « تکنیک ساندویچ » ارائه کنید، یک چیز خوب بگویید، انتقاد کنید و سپس با بیان جمله مثبت دیگری کار را به پایان برسانید. این کار ضروری نیست، اما تعریف کردن می تواند به کاهش ضربه انتقاد کمک کند و به طرف بفهماند که شما برای کمک کردن در آنجا هستید. به عنوان مثال، اگر کارآموز جدید شما مدام فراموش می کند که آدرس ها را در سفارش های خرید خود درج کند، می توانید به مهارت او در به خاطر سپردن سایر اطلاعات اشاره کنید. شما حتی می توانید خارج از محل کار بروید و به میزان مهارت آنها در کار یا پروژه دیگری اشاره کنید.

6. قانون انتقاد از دیگران: پیشنهاد بدهید، نه دستور

اگر در محل کار مقامی دارید، ممکن است بیان کردن انتقاد تان به عنوان یک دستور وسوسه انگیز باشد، مانند "شما باید این کار را به روش دیگری شروع کنید." انجام این کار اقتدار شما را نشان می دهد و عملا فرد را مجبور به تغییر می کند. در شرایط سخت، این انتقاد چیز خوبی است، اما اگر رابطه شما در شرایط نسبتاً خوبی است، بهتر است با رویکرد نرم‌تری انتقاد کردن را شروع کنید. به جای دادن دستوری جملاتی مانند «اگر این کار را به روش دیگری انجام می‌دادید، می‌توانید بهره‌ورتر باشید» یا «فکر می‌کنم راه دیگری پیدا کنید بهتر است» را پیشنهاد دهید.

چگونه انتقاد کنیم

7. قانون انتقاد از دیگران: گفتگو کنید

در نهایت، انتقاد خود را یک دفعه عنوان نکنید. آن را به عنوان یک دعوت به گفتگو تبدیل کنید. به حرف هایی که طرف مقابل در مورد این موضوع می گوید، گوش دهید و اگر دلیل خاصی برای برآورده نکردن انتظارات وجود دارد. در صورت لزوم در مورد موضوع بحث کنید و به طرف مقابل این احساس را بدهید که نظرات و احساسات او پذیرفتنی است. انجام این کار می تواند پذیرش هر انتقادی را آسان تر کند.

سخن آخر

شما برای بهبود بخشی از شغل خود انتقاد می کنید. اگر را در هیچ یک از موقعیت ها بالا قرار نگرفته اید، احتمالاً به بن بست رسیده اید. درک چگونگی انتقاد سازنده با این استراتژی‌ها و رویکردها به شما کمک می‌کند اثرگذاری بهتری داشته باشید، شهرت قوی‌تری کسب کنید و به افراد بیشتری کمک کند تا راه موفقیت خود را پیدا کنند.


مقالات مرتبط:

اهداف استراتژیک چیست و روش تعیین آنها برای داشتن زندگی موفق

چگونه دیگران را متقاعد کنیم

از
3
رای