15 ویژگی عالی و خصوصیت رفتاری رهبران خوب برای موفقیت در کار

15 ویژگی عالی و خصوصیت رفتاری رهبران خوب برای موفقیت در کار رهبر کسی است که راه را می داند، از آن راه رفته و راه را به سایرین نشان می دهد». صرف نظر از اینکه رهبر خوب را چگونه تعریف می کنید، او می تواند بین موفقیت و شکست تفاوت ایجاد کند. در ادامه خصوصیات مهم رهبر بیان شده است.

هر کس رهبری را به گونه ای متفاوت تعریف می کند، اما من روشی که جان سی مکس ول رهبری را تعریف کرد، بسیار دوست دارم: «رهبر کسی است که راه را می داند، از آن راه رفته و راه را به سایرین نشان می دهد». صرف نظر از اینکه رهبر خوب را چگونه تعریف می کنید، او می تواند بین موفقیت و شکست تفاوت ایجاد کند. یک رهبر خوب دیدگاه آینده نگرانه داشته و می داند که چگونه ایده های خود را به داستان های موفقیت در دنیای واقعی تبدیل کند. در این مقاله، نگاه عمیقی به برخی از خصوصیات مهم رهبر انداخته که یک رهبر خوب را از یک رهبر بد متمایز می کند.

15 ویژگی رهبری که شما را تبدیل به یک رهبر خوب می کند

آیا می خواهید یک رهبر بزرگ شوید؟ در این قسمت، 15 ویژگی یک رهبر توضیح داده شده است که شما را تبدیل به یک رهبر خوب می کند.

1. صداقت و درستی

دوایت دیوید آیزنهاور که سی و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده است، یک بار گفت: «فوق العاده ترین ویژگی رهبری، بدون شک صداقت است. بدون صداقت، چه یک بخش گروه باشد، چه یک زمین فوتبال باشد، یا در ارتش یا محل کار باشد، هیچ موفقیت واقعی امکان پذیر نیست». صداقت و درستی، دو بخش مهم هستند که شما را تبدیل به یک رهبر خوب می کنند. چگونه می توانید از پیروان خود انتظار داشته باشید که وقتی خودتان صداقت ندارید، آنها با شما صادق باشند؟ رهبران هنگامی موفق می شوند که به ارزش ها و باورهای اصلی خود پایبند باشند، و بدون اصول اخلاقی، این کار امکان پذیر نخواهد بود.

ویژگی های رهبر موفق

2. اعتماد به نفس

برای اینکه یک رهبر موثر باشید، باید به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشید تا سایرین از دستورات شما پیروی کنند. اگر در مورد تصمیمات و خصوصیات خود مطمئن نیستید، زیردستان هرگز از شما پیروی نخواهند کرد. به عنوان یک رهبر، باید اعتماد به نفس از خود نشان داده و کمی تندی و قاطعیت را نشان دهید تا احترام زیردستان خود را به دست بیاورید. این بدان معنا نیست که باید بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشید، اما باید حداقل اعتماد به نفس لازم را نشان دهید تا اطمینان حاصل شود که پیروان به شما به عنوان یک رهبر اعتماد دارند.

3. الهام بخش دیگران باشید

احتمالا سخت ترین کار برای یک رهبر، این است که دیگران را متقاعد کند تا از او پیروی کنند. این امر فقط در صورتی ممکن است که با مثالی خوب، الهام بخش پیروان خود باشید. وقتی کار دشوار می شود، آنها به شما نگاه می کنند و می بینند که چگونه به موقعیت واکنش نشان می دهید. به عنوان یک رهبر، باید مثبت فکر کرده و این رویکرد مثبت باید از طریق اقدامات شما قابل مشاهده باشد. در شرایط تحت فشار، آرام باشید و سطح انگیزه را بالا نگه دارید. همانطور که جان کوینکی آدامز بیان می کند: «اگر اقدامات شما الهام بخش دیگران باشد تا بیشتر رویا پردازی کنند، بیشتر بیاموزند، کار بیشتری انجام داده و شایسته تر شوند، شما یک رهبر هستید». اگر در الهام بخش بودن برای زیردستان خود موفق بوده اید، می توانید به راحتی بر هر چالش فعلی و چالش در آینده غلبه کنید.

مدیران موفق چه ویژگی هایی دارند

4. متعهد بودن و اشتیاق

گروه تان به شما نگاه کرده و اگر می خواهید که آنها همه تلاش خود را بکنند، شما نیز باید مشتاق باشید. وقتی هم گروه هایتان می بینند که شما خود را درگیر کار می کنید، آنها نیز بهترین تلاش خود را می کنند. این کار همچنین به شما کمک می کند تا احترام زیردستان خود را کسب کرده و انرژی جدیدی را به اعضاء تیم خود تزریق کنید، که کمک می کند تا بهتر عمل کنند. اگر احساس کنند که شما کاملا متعهد نیستید یا اشتیاق لازم را ندارید، در این صورت برای رهبر یک کار دشوار خواهد بود تا برای پیروان خود انگیزه ایجاد کرده تا به اهدافشان برسند.

5. ارتباط خوب

تا زمانی که در زمینه دیدگاه خود به وضوح با هم تیمی ها ارتباط برقرار کرده و استراتژی برای رسیدن به هدف را برای آنها توضیح دهید، بسیار دشوار خواهد بود که به نتیجه ای که می خواهید، دست پیدا کنید. به عبارت دیگر، اگر قادر نیستید که پیام خود را به طور موثر به هم تیمی های خود منتقل کنید، هرگز رهبر خوبی نخواهید شد. کسی که ارتباط به خوبی برقرار می کند، می تواند یک رهبر خوب نیز باشد. کلمات این قدرت را دارند تا به مردم انگیزه بخشیده و باعث شوند که آنها کارهای غیر قابل تصور انجام دهند. اگر از آنها به طور موثر استفاده کنید، می توانید به نتایج بهترین نیز دست پیدا کنید.

برقراری ارتباط خوب از ویژگیهای رفتاری رهبران موفق

6. قابلیت تصمیم گیری

رهبر به غیر از آینده نگر بودن، باید توانایی تصمیم گیری درست در زمان مناسب را داشته باشد. تصمیمات گرفته شده توسط رهبران تأثیر عمیقی بر گروه دارد. رهبر باید به مدت طولانی و سخت فکر کرده تا یک تصمیم بگیرد، اما وقتی که تصمیم گیری کردید، بر روی تصمیم خود بمانید (تصمیم خود را عوض نکنید). اگرچه اکثر رهبران تصمیم خود را می گیرند، اما توصیه می شود قبل از تصمیم گیری با ذینفعان اصلی مشورت کنید. از این گذشته، آنها افرادی هستند که از تصمیمات شما سود برده یا دچار زیان می شوند.

7. مسئولیت پذیری

وقتی صحبت از مسئولیت پذیری می شود، باید از رویکردی که توسط «آرنولد اچ گلاسو» برجسته شده است، پیروی کنید: «یک رهبر خوب کمی سهم بیشتری از سرزنش و سهم کمتری از اعتبار را می برد». اطمینان حاصل کنید که هر یک از زیردستان شما نسبت به آنچه انجام می دهند پاسخگو هستند. اگر آنها کار خود را به خوبی انجام دادند، آنها را به خاطر کار خوبی که انجام داده اند، تحسین کرده، اما اگر دچار مشکل شدند، کاری کنید که متوجه اشتباه خود شوند و با هم کار کرده تا آن را بهبود ببخشید. پاسخگو بودن آنها در قبال اقداماتشان باعث ایجاد احساس مسئولیت پذیری تان در بین زیردستان شما خواهد شد و آنها با جدیت بیشتری به تجارت می پردازند.

ویژگی های تبدیل شدن به رهبر خوب

8. نمایندگی و توانمندسازی

شما نمی توانید همه چیز را درست انجام دهید. برای یک رهبر مهم است که ضمن واگذاری سایر مسئولیت ها به دیگران، بر روی مسئولیت های کلیدی تمرکز کند. منظورم این است که برای پیروان خود توانمندسازی کرده و وظایف را به آنها واگذار کنید. اگر به مدیریت ذره بینی پیروان خود ادامه دهید، باعث ایجاد عدم اعتماد شده و مهم تر از آن، نمی توانید بر روی مسائل مهم همانطور که لازم است، تمرکز کنید. مسئولیت ها را به زیردستان واگذار کرده و ببینید که چگونه عمل می کنند. تمام منابع و پشتیبانی لازم برای رسیدن به هدف را در اختیار آنها قرار داده و به آنها فرصتی برای مسئولیت پذیری می دهد.

9. خلاقیت و نوآوری

چه چیزی رهبر را از پیروان جدا می کند؟ استیو جابز، بزرگ ترین خیال اندیش زمان ما به این سوالات این گونه پاسخ می دهد: «نوآوری بین یک رهبر و یک دنبال کننده تفاوت ایجاد می کند». برای پیشرفت در دنیای پر سرعت امروز، یک رهبر باید همزمان خلاق و مبتکر باشد. تفکر خلاق و نوآوری مداوم همان چیزی است که شما و تیم شما را از جمع متمایز می کند. فراتر فکر کرده تا ایده های منحصر به فردی داشته باشید و این ایده ها و اهداف را به واقعیت تبدیل کنید.

چه چیزی رهبر را از پیروان جدا می کند؟

10.  همدلی

آخر از همه اما نه بی اهمیت ترین، همدلی است. رهبران باید با پیروان خود همدلی کنند. متأسفانه، اکثر رهبران از سبک دیکتاتوری پیروی می کنند و از همدلی کاملاً غافل می شوند. به همین دلیل، آنها نمی توانند ارتباط نزدیکی با پیروان خود برقرار کنند. درک مشکلات پیروان و احساس کردن درد آنها، اولین قدم برای تبدیل شدن به یک رهبر کارآمد است. حتی تا زمانی که سخت کار کرده و برای پیروان خود راه حل مناسبی برای مشکلات پیدا کنید، کافی نیست.

11.  انعطاف پذیری

«ارزش انسان ها در هنگام سختی معلوم می شود». شما باید بارها این ضرب المثل را شنیده باشید، اما می دانید که رهبران بزرگ نیز از این قانون تبعیت می کنند. آنها مقاوم و دارای نگرش مثبت هستند. صرف نظر از این که شرایط چقدر ممکن است دشوار باشد، می توانید متوجه شوید که آنها از پیروان خود پشتیبانی می کنند. در حالی که اکثر افراد مشغول شکایت از مشکلات خود هستند، رهبران بزرگ همیشه بر روی راه حل تمرکز می کنند و نه بر روی مشکلات.

خصوصیات رهبران بزرگ در کسب و کار

12.  هوش هیجانی

رهبران خوب همیشه تاثیر بالاتری دارند، اما آنها چگونه تاثیر خود را افزایش می دهند تا جایی که مردم چیزی که آنها می گویند را قبول می کنند. آنها این کار را با ارتباط عاطفی با افراد انجام می دهند. این قسمت است که هوش هیجانی نقش خود را ایفا می کند. در اینجا برخی از دلایلی که یک رهبر باید از نظر عاطفی باهوش باشد، ارائه شده است:

  • احساسات را به طور موثر مدیریت کند
  • آگاهی اجتماعی بیشتر
  • ارتباطات بدون مرز
  • حل اختلافات

با داشتن هوش هیجانی، رهبر می تواند احساسات خود را کنترل کند تا از تاثیر احساسات منفی بر مهارت های تصمیم گیری جلوگیری کند. در نتیجه، کمتر احتمال دارد که تصمیم عجولانه ای بگیرند. علاوه بر این، رهبران با هوش هیجانی در درک احساسات و مراقبت از احساسات دیگران فوق العاده هستند. این همه چیز نیست، رهبرانی که از این کیفیت رهبری برخوردار هستند، نه تنها به روشی بهتر به مناقشه می پردازند بلکه نقش مهمی در حل مناقشه دارند.

13. فروتنی

توماس مرتون می گوید: «غرور ما را مصنوعی کرده و فروتنی ما را واقعی می کند». هنگام ارتقاء به مقام رهبری، چه احساسی خواهید داشت؟ شما احساس افتخار خواهید کرد. یک رهبر فوق العاده همیشه از خود گذشته است و به پیروان خود فکر می کند. به همین دلیل است که سبک های رهبری که بیشتر رهبران بزرگ آن را اتخاذ می کنند، به جای تمرکز بر ارتقاء خود، تأکید زیادی بر حل مسئله و پویایی تیم می کنند.

بهترین خصوصیات رهبران موفق و بزرگ

14. شفافیت

یکی از بهترین روش های جلب اعتماد طرفداران تان، شفاف بودن است. به جای مخفی کردن اطلاعات، باید آشکارا اطلاعات را با آنها به اشتراک بگذارید. با ایجاد این شفافیت برای پیروان خود، آنها از دیدگاه شما استقبال کرده و با اطمینان در رسیدن به هدف از شما حمایت می کنند. مهمتر از همه، این باعث می شود که به پیروان شما شفافیت و استقلال داده شود و باعث شود که در حین حفظ مشارکت، احساس قدرت بیشتری کنند.

15.  چشم انداز و هدف

جک ولچ می گوید: «رهبران تجاری خوب یک چشم انداز ایجاد می کنند، چشم انداز خود را به طور واضح توضیح داده، در مورد آن خود مشتاق هستند و به طور مداوم آن را به نتیجه می رسانند». رهبران خوب همیشه چشم انداز و هدف دارند. آنها نه تنها آینده را تجسم می کنند، بلکه آن را با پیروان خود نیز به اشتراک می گذارند. وقتی پیروان تان قادر به دیدن این تصویر بزرگ باشند، می توانند ببینند که به کجا می رسند. یک رهبر بزرگ فراتر و بالاتر رفته و توضیح می دهد که چرا آنها در این مسیر حرکت می کنند و استراتژی و برنامه عمل را برای دستیابی به آن هدف به اشتراک می گذارند.

خصوصیات رهبران تجاری خوب

نتیجه گیری

برای پیوستن به باشگاه نخبگان رهبران خوب، شما باید این همه خصوصیات را داشته باشید، اما اگر برخی از این خصوصیات را ندارید، ممکن است برای ایجاد مشخصه یک رهبر جهانی دچار مشکل شوید. باید یک مثال خوب برای پیروان خود باشید. اینجاست که تعهد، اشتیاق، همدلی، صداقت و درستی نقش ایفا می کند. مهارت های ارتباطی خوب و توانایی های تصمیم گیری نیز در موفقیت و شکست یک رهبر نقش اساسی دارد. سرانجام، نوآوری و تفکر خلاق و همچنین دیدگاه آینده نگرانه، دو ویژگی رهبری هستند که شما را تبدیل به یک رهبر خوب می کند.

از
6
رای