احترام گذاشتن یعنی چه؛ فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها

احترام گذاشتن یعنی چه؛ فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها احترام گذاشتن یعنی چه؛ چرا احترام به دیگران و بزرگتر ها اهمیت دارد و فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها برای شخص، روابط عاشقانه و اطرافیان چیست در سلام دنیا بخوانید.

احترام کلمه ای است که زیاد از آن صحبت می شود. در کودکی، والدین ما همیشه به ما می‌گفتند که «به همه احترام بگذاریم» و «به بزرگترهایمان احترام بگذاریم». همانطور که ما وارد سال های سخت مدرسه خود شدیم، معلمان و مشاوران همیشه "احترام به دیگران" را موعظه می کردند، بر اهمیت مهربانی با همه ... به ویژه کسانی که گمشده‌ یا تنها می رسیدند، تاکید می کردند. در این مطلب از سلام دنیا درباره احترام گذاشتن یعنی چه؟ فواید احترام گذاشتن به دیگران و 11 دلیل آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اهمیت احترام گذاشتن به دیگران و بزرگتر ها چیست

در واقع، امروزه بسیاری از مدارس در سراسر کشور ماه اکتبر را به عنوان ماه مبارزه با قلدری در نظر گرفته‌اند و فعالیت‌های گسترده‌ای را برای تأکید بر اهمیت احترام انجام می‌دهند. احترام برای والدین، مربیان و حتی رئیس جمهور به اندازه کافی مهم است که نیاز به تاکید مداوم آن است.

در یک کلام: خودسازی. همه دلایل اهمیت احترام در این خلاصه می شود. این که آیا احترام به دیگران باعث می شود شما فرد بهتری باشید ، یا اینکه مورد احترام قرار گرفتن باعث می شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید ... احترام کلید پیشرفت جامعه است و راه های زیادی برای نشان دادن آن وجود دارد.در اینجا، ما قصد داریم احترام را تعریف کنیم و 11 دلیل را به اشتراک بگذاریم که چرا احترام برای همه مهم است.

چرا احترام گذاشتن مهم است

احترام گذاشتن یعنی چه؟

وقتی صحبت از تعریف فرهنگ لغت احترام می‌شود، چند نوع وجود دارد. با این حال، آنها اساسا به همان نقطه می رسند.  احترام یک احساس تحسین عمیق برای کسی یا چیزی است که توسط توانایی ها، ویژگی ها یا دستاوردهای او برمی خیزد. این نحوه برخورد ما با دیگران بر اساس حس ذاتی ما از نجابت انسانی است. احترام نیز احساسی است که همه ما خواهان جبران آن هستیم. ما می خواهیم مورد احترام قرار بگیریم و به گونه ای با ما رفتار شود که گویی برای آنچه هستیم و کاری که انجام داده ایم ارزش قائل هستیم.

بدون احترام، هرج و مرج و دیکتاتوری بر جهان حاکم خواهد شد... به جای دیپلماسی که همه ما برای آن تلاش می کنیم. بی حوصلگی و بحث های یک طرفه وجود خواهد داشت. افزایش مشکلات عزت نفس پایین و افسردگی وجود خواهد داشت. مردم نیاز دارند و سزاوار شنیده شدن هستند و احترام از آنجا شروع می شود. احترام پایه ای است که روابط بین فردی و رشد شخصی بر آن بنا شده است. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا 11 دلیل کلیدی وجود دارد که چرا احترام در این دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم حیاتی است. با تمام اتفاقاتی که در حال وقوع است، اکنون زمان خوبی برای آموزش آن و موعظه آن به همه کسانی است که گوش می دهند. 


حتما بخوانید: ویژگی افراد با عزت نفس پایین چیست


فواید احترام گذاشتن به دیگران

1. احترام گذاشتن به دیگران؛ باعث تحمل و پذیرش می شود

شاید مهم ترین دلیل اهمیت احترام در مدارا و پذیرش باشد. در دنیایی که دائماً در حال تغییر ایده های خود در مورد اینکه چه چیزی قابل قبول است و چه چیزی غیرقابل قبول است ... ما باید آموزش دهیم و خود را آماده کنیم تا از مناطق امن خود خارج شویم .هیچ دین واحدی وجود ندارد که همه ما از آن پیروی کنیم و همه مردم با آرمان های یکسانی مطابقت ندارند. همه مردم به آزادی های یکسان یا حق برابر دیده شدن دسترسی ندارند.شما قادر خواهید بود تفاوت بین کسی که از شما نصیحت می خواهد و کسی که به سادگی به دنبال گوش دادن به او است را تشخیص دهید.

معنای این برای دیگران چیست:  اگر به این تفاوت‌ها احترام می‌گذارید (خواه کاملاً با آنها موافق باشید یا نه)، نسبت به آنها مدارا نشان خواهید داد. این بردباری نه تنها به سطحی از پذیرش در درون شما منجر می شود، بلکه شما الگوی دیگران خواهید بود تا از آنها پیروی کنند. هرچه به عنوان یک جامعه بیشتر پذیرفته باشیم، در مسیر درست پیشرفت خواهیم کرد.

این برای شما چه معنایی دارد: اگر فردی هستید که احساس ظلم می‌کنید، یا مانند یک فرد خارجی هستید، داشتن کسی که به شما به خاطر شخصی که هستید به شما احترام بگذارد، می‌تواند به شما شجاعت لازم برای شجاع بودن و ایستادن را بدهد! شاید حتی برای کمک به دیگران الهام بگیرید. 

فواید احترام گذاشتن به دیگران2

2. احترام گذاشتن به دیگران؛ به موفقیت تبدیل می شود

اگر به دیگران برای دستاوردهایشان احترام بگذارید، مهم نیست که در ابتدا چقدر کوچک به نظر می رسند، حس غرور را در آنها ایجاد می کنید. این غرور آنها را تشویق می کند که به خودشان فشار بیاورند و به خودشان ایمان داشته باشند . در نهایت، آنها به این باور خواهند رسید که هیچ چیز غیرممکن نیست و هر آنچه را که از زندگی می‌خواهند در اختیارشان است.  


حتما بخوانید: 7 راز موفقیت در زندگی و کار چیست


این برای دیگران چه معنایی دارد:  به نحوه تشویق کودک پس از برداشتن اولین قدم او فکر کنید. او لبخند می زند. سپس او تشویق می شود که یکی دیگر... و دیگری... و دیگری را بگیرد. او در اتاق قدم می زند و اندکی بعد وقتی از سر کار به خانه می روید به آغوش شما می دود. با احترام به این نقطه عطف، به او اعتماد به نفس لازم برای موفقیت در تمام کارهایی که می خواهد انجام دهد، داده اید. 

این برای شما چه معنایی دارد:  اگر کسی کلمات "کار خوب" را به شما بگوید یا از ایده یا رفتار شما تعریف کند، بلافاصله می خواهید لبخند بزنید. حتی اگر فقط در ظاهر باشد. شناخته شدن نشانه احترام به تلاش های شما و راهی مطمئن برای دادن انگیزه برای ادامه دادن به شماست. 

3. احترام گذاشتن به دیگران؛ باعث می شود شنونده خوبی باشید.

وقتی به دیگران احترام می گذارید، به آنها می گویید که شایسته شنیده شدن هستند. که نظرات و احساسات آنها مهم است. شما قادر خواهید بود تفاوت بین کسی که خواهان نصیحت شماست و کسی که به سادگی به دنبال گوش دادن به او است را تشخیص دهید .

معنی این برای دیگران چیست: وقتی به دیگران احترام می گذارید، از آنها پیروی می کنید. شما به دنبال نشانه‌های کلامی و فیزیکی هستید و می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی آنها به دنبال یک تابلوی محکم برای نظر ناخواسته شما هستند یا چیزهایی را به عهده می‌گیرند. آنها از شنیده شدن و احساس بهتر در مورد چیزها سپاسگزار خواهند بود.

این برای شما چه معنایی دارد: وقتی کسی به شما گوش می دهد، واقعاً گوش می دهد، احساس اعتبار می کنید. در نتیجه، احساس ارزشمندی شما تشدید خواهد شد و باور خواهید کرد که برای شخص دیگری مهم هستید. به عنوان انسان، همه ما می خواهیم برای شخص دیگری مهم باشیم. 

فواید احترام گذاشتن به دیگران1

4. احترام گذاشتن به دیگران؛ احترام متقابل می آورد، در روابط باید احترام بگذارید تا به شما احترام بگذارند

من مطمئن هستم که شما این عبارت را شنیده اید، "منی در تیم وجود ندارد". وقتی به دیگران احترام می گذارید، نباید انتظار داشته باشید که روابط شما یک طرفه باشد. بهترین روابط – چه افلاطونی، چه حرفه ای و چه عاشقانه – شامل احترام گذاشتن و مورد احترام واقع شدن است است. این به عنوان مصالحه نیز شناخته می شود. موفقیت به تنهایی سخت است... و نباید مجبور شوید. 

معنی این برای دیگران چیست: وقتی برای دوست، همکار یا شریک خود احترام قائل هستید، از طریق گفتار و کردار خود به آنها می گویید که رابطه برای شما اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید جمعه شب با دوستتان وقت بگذارید و او فیلمی را پیشنهاد می کند، اما ترجیح می دهید فقط با هم یک نوشیدنی بنوشید... سازش می کنید. شما پیشنهاد می‌کنید در خانه خود، در حالی که نوشیدنی می خورید یک فیلم پخش کنید. با انجام این کار، شما به آنچه او می خواهد احترام می گذارید، به این معنی که برای دوستی ارزش قائل هستید.  

این برای شما چه معنایی دارد: دوستی که برای شما احترام قائل است، مکرراً به شما پیشنهاد می کند که کلمات و حرکات شما را متقابلاً پاسخ دهد تا به شما نشان دهد که این احساس متقابل است. رابطه شما یک رابطه همزیستی است و احترام آنها به شما به این معنی است که هرگز زیر سوال نخواهد رفت.   

5. احترام گذاشتن به دیگران؛ مرزهای سالم را تعیین می کند

اگر فردی دلسوز یا همدل هستید ، یکی از سخت ترین کارها این است که بدانید چه زمانی باید کسی را تنها بگذارید. دادن فضا به آنها سخت است، وقتی تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که در کنار آنها باشید و کمک کنید تا بفهمید چه اتفاقی دارد می افتد. اما با رعایت مرزها، به آن‌ها زمان می‌دهید تا شرایط خود را بسنجند.


حتما بخوانید: نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست


این برای دیگران چه معنایی دارد: اگر متوجه شدید که شوهرتان با خلق و خوی ناخوشایند از سر کار به خانه می آید، احترام به این معناست که به سادگی «سلام» بگویید و شاید با بوسه معمولی به او سلام کنید. از آنجا، این یک بازی انتظار است. صبر کنید تا او به سراغ شما بیاید و به شما بگوید که چه اتفاقی در حال رخ داده است ... وقتی او آماده شد.به احتمال زیاد چیزی که همسرتان را آزار می دهد به شما ربطی ندارد. گاهی اوقات افراد فقط به زمان نیاز دارند تا به تنهایی مسائل را بفهمند، و با احترام به آن، ممکن است سریعتر به آنجا برسند. 

این برای شما چه معنایی دارد: روزهایی وجود دارد که ممکن است احساس کنید می خواهید تنها باشید یا فقط برای مدت کوتاهی نیاز به فاصله گرفتن از واقعیت دارید. شاید شما یک مادر خانه نشین هستید که فقط باید با یک دوست ناهار بخورید بدون اینکه احساس گناه کنید... یا در محل کار ناراضی هستید و به زمان نیاز دارید تا بفهمید چه چیزی این را تغییر می دهد. اگر کسی به شما احترام بگذارد، بدون قضاوت یا فضولی، شما را تنها می گذارد و آنچه را که نیاز دارید به شما می دهد. در پایان، ظاهر خواهید شد، سرحال خواهید شد و احتمالاً دیدگاه جدیدی در مورد چیزها خواهید داشت. بدون اینکه احساس کنید کسی را ناامید کرده اید.  

فواید احترام گذاشتن به دیگران2

6. احترام گذاشتن به دیگران؛ منجر به صداقت می شود.

اگر واقعاً به کسی احترام می گذارید، به او دروغ نمی گویید. حتی دروغ های سفید که اغلب به خود می گوییم برای در امان ماندن از احساسات دیگران است، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. در نهایت، اگر نتوانید به کسی اعتماد کنید، رابطه آسیب می بیند.  دروغ مثل بیرون آوردن کسی در دعوا است. اگر فقط یکی را به آنها بگویید، آنها احساس ناراحتی می کنند... اگر به دیگری بگویید، سقوط می کنند و شروع به زیر سوال بردن انعطاف پذیری خود می کنند.

این برای دیگران چه معنایی دارد: اگر حقیقت را به مردم بگویید، حتی اگر شنیدن آن سخت باشد، به شما اعتماد خواهند کرد. آنها می دانند که مهم نیست که چه باشد، شما بهترین منافع آنها را در دل دارید و می توانند به شما وابسته باشند.  

این برای شما چه معنایی دارد: اگر کسی به شما احترام بگذارد، تصمیم سختی می‌گیرد که حتی در تاریک‌ترین طوفان‌ها به چراغ راه شما تبدیل شود. آن‌ها به شما اطلاع می‌دهند وقتی مسیر اشتباهی را طی می‌کنید، حتی اگر نمی‌خواهید آن را بشنوید، و اگر تصمیم بگیرید که به هر حال آن را سفر کنید، در کنار شما می‌ایستند. کسی که به شما احترام می گذارد کسی است که همیشه می توانید روی او حساب کنید. 

7. احترام گذاشتن به دیگران؛ به شما کنترل و صبر را می آموزد.

اگر برای دیگران احترام قائل باشید، اهمیت این را خواهید فهمید که اجازه دهید آنها راه خودشان را پیدا کنند ... در زمان خودشان. شما آنها را مجبور به موقعیتی نمی کنید که باعث ناراحتی آنها شود. 

این برای دیگران به چه معناست: تصور کنید بهترین دوست شما ناگهان شروع به معاشرت با جمعیت دیگری می کند ... که شما اهمیتی نمی دهید که بخشی از آن باشید و اشتراکات کمی با آن دارید. اگر به رابطه ای که دو نفر دارید احترام می گذارید، به او زمان می دهید تا ببیند چه می کنید. شاید جمعیت تأثیر خوبی نداشته باشد، اما شما آنقدر به او احترام می گذارید که به او اعتماد کنید که به موقع می آید. یا شاید شما شروع به دیدن برخی از کارهای او در آن جمع کنید و اجازه نخواهید داد حسادت شما را از پیدا کردن دوستان جدید باز دارد. به هر حال، تنوع دنیا را به مکان بسیار جالب‌تری تبدیل می‌کند.    

این برای شما چه معنایی دارد: شاید شما نوجوانی هستید که در هر گوشه و کنار در حال آزمایش والدین خود هستید. هر چه می گویند، شما برای آن دلیلی دارید. هر کاری که آنها از شما می خواهند انجام دهید، دلیلی پیدا می کنید که چرا نمی توانید. تا زمانی که برای شما مضر نباشد، داشتن والدینی که به شما احترام می گذارند این فرصت را به شما می دهد که از هر تجربه رشد کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

8. احترام گذاشتن به دیگران؛ باعث ترویج تفکر خلاق و مستقل شدن می شود.

اگر برای دیگران احترام قائل شوید، آنها را تشویق خواهید کرد که همان چیزی باشند که هستند. به شما به عنوان فردی نگاه می شود که باور ندارد ایده های بد، بی اهمیت یا احمقانه ای وجود دارد.  این باعث می شود که دیگران وقتی می خواهند افکار خود را با شما در میان بگذارند احساس راحتی کنند. 


حتما بخوانید: چگونه از نظر عاطفی مستقل باشیم


معنای این برای دیگران چیست: اگر به دیگران احترام بگذارید، خلاقیت را تقویت خواهید کرد. این امر به ویژه در محل کار صادق است. بسیاری از بزرگترین رهبران جهان ما موفقیت خود را بر اساس ایده های دیگران بنا کرده اند. باهوش ترین مردم سیاره ما در زمینه های خود پیشگام بودند و کامل ترین و غیرمنتظره ترین نظریه ها را ارائه کردند. بهترین معلمان روزانه به فرزندان خود الهام می‌بخشند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند. 

این برای شما چه معنایی دارد: اگر کسی به ایده های شما احترام بگذارد، به شما انگیزه می دهد تا آنها را به اشتراک بگذارید. آنها شما را تشویق می کنند که آزادانه فکر کنید و استقلال خود را منعطف کنید . شما احساس می کنید که ارزش واقعی برای آوردن به میز دارید و می توانید تفاوت واقعی ایجاد کنید و به چیزی بزرگتر کمک کنید. 

فواید احترام گذاشتن به دیگران2

9. احترام گذاشتن به دیگران؛ به معنای آزار عاطفی و جسمی کمتر است

اگر به کسی احترام بگذارید، هرگز عمداً به او آسیب نخواهید رساند. شما رفتارهای خودشیفته را به آنها تحمیل نمی کنید که باعث شود احساس کنند فردی بی ارزش هستند یا ارزش عشق و احترام را ندارند. شما هرگز برای بیان نکته به خشونت فیزیکی متوسل نخواهید شد. احترام به این معناست که با افراد دیگر مانند گلهای ظریفی که هستند رفتار کنید و بدانید که روان و بدن آنها شکننده است و شایسته محافظت است. رابطه ای که بر پایه عشق بنا شده است باید بر احترام متمرکز باشد. بدون احترام متقابل، عشق نمی تواند فاصله را طی کند. در واقع، می تواند سمی شود. 

معنی این برای دیگران چیست: مردم در اطراف شما احساس امنیت می کنند. آنها می دانند که شما برای آنها ارزش قائل هستید و می خواهید به همه چیزهایی که آنها را آنطور که هستند احترام بگذارید. آنها مطمئن هستند که شما سعی نمی کنید آنها را تغییر دهید ، در حالی که فردیت آنها را در آغوش می گیرید.  

این برای شما چه معنایی دارد: اگر کسی به شما احترام بگذارد، شما نیز احساس امنیت خواهید کرد.  شما احساس می کنید محافظت شده و شایسته هستید و گویی در زندگی خود یک مدافع دارید ... کسی که همیشه مراقب شما باشد. کسی که به شما احترام می گذارد.

10. احترام گذاشتن به دیگران؛ نشان دهنده قدردانی از دیگران است

وقتی به کسی احترام می گذارید، بیشتر وقت خود را صرف نشان دادن قدردانی از او می کنید. شما هیچ مشکلی ندارید که به آنها بفهمانید که زندگی شما با آنها چقدر بهتر است. حرکات کوچک، به عنوان نمایش عمومی ما برای تشکر، هنجار هستند.

این برای دیگران چه معنایی دارد: اگر به دیگران احترام می گذارید، به آنها اجازه می دهید تا بدانند که بدون آنها در جایی که هستید نخواهید بود . اگر کارفرما هستید، تصدیق خواهید کرد که به اندازه تیمی که شما را احاطه کرده است خوب هستید. اگر متاهل هستید، به شریک زندگی خود اطلاع خواهید داد که چقدر خوش شانس هستید که او را در کنار خود دارید. اگر در یک تیم ورزشی هستید، می دانید که هیچ پیروزی بدون کار گروهی ممکن نیست. 


حتما بخوانید: 100 جمله عالی برای تعریف و قدردانی از همسر، مردان و پسر


این برای شما چه معنایی دارد: وقتی کسی آنقدر به شما احترام بگذارد که نشان دهد چقدر از شناخت شما سپاسگزار است، احساس می کنید که بر زندگی او تأثیر گذاشته اید. این ممکن است باعث شود شما احساس سرخوشی کنید و تعجب کنید که آیا افراد دیگری نیز در آنجا هستند که همین احساس را نسبت به شما دارند. در همان یادداشت، ممکن است از شما الهام شود که به دیگران نیز احساس خود را نسبت به آنها بفهمانید. بالاخره شکرگزاری مسری است!

11. احترام گذاشتن به دیگران؛ کلید یک رابطه عاشقانه است

وقتی صحبت از عشق به میان می آید، قوانین زیادی وجود دارد که باید رعایت شود. متأسفانه، دنبال کردن قلبتان همیشه کافی نیست. مطمئناً، این نقطه شروع خوبی است و غرایز را همیشه باید دنبال کرد... اما عقل سلیم همیشه باید به عنوان قطب نمای شما باشد. رابطه ای که بر پایه عشق بنا شده است باید بر احترام متمرکز شود. بدون احترام متقابل، عشق نمی تواند فاصله را طی کند. در واقع، می تواند سمی شود.  

این برای دیگران به چه معناست: وقتی در یک رابطه احترام قائل می شوید، نیازها و احساسات آن شخص را اگر بالاتر از نیازهای خود قرار ندهند، برابر با نیازهای خود قرار می دهید . این احساس را در آنها ایجاد می‌کنید که انگار زمین و آسمان را جابه‌جا می‌کنید تا خوشحالشان کنید و ببینید که از آنها مراقبت می‌شود. هیچ درست و غلطی وجود ندارد، فقط احترام و درک متقابل وجود دارد.  

این برای شما چه معنایی دارد: وقتی با کسی در ارتباط هستید که به شما احترام می گذارد، یین یانگ خود را پیدا کرده اید. کسی که روحت را کامل می کند، زیرا دیگر به فکر خودت نیستی... فردی که به شما احترام می گذارد، شما را به خاطر تمام نقص هایتان دوست دارد و زیبایی درونی شما را بیش از هر چیز دیگری می بیند. آنها به شخصی که شما هستید احترام می گذارند که در ازای آن احترام می طلبد. شکی نیست که با هم بهتر هستید. 

فواید احترام گذاشتن به دیگران3

سخن نهایی در مورد اهمیت احترام گذاشتن

احترام را معمولا باید به دست آورد. هرگز کورکورانه داده نمی شود. اگر احترام کسی را به دست آورده اید، به این معنی است که شما دارای ویژگی هایی هستید که برای او ارزش قائل هستند. چیزی وجود دارد که آنها به سمت آن کشیده می شوند. برعکس، افرادی هستند که می خواهند بهترین ها را در همه ببینند. این بدان معناست که آنها از شک و تردید به دیگران بهره می‌برند و ترجیح می‌دهند در ابتدا به آنها احترام بگذارند... حتی بدون داشتن تصویر کامل از اینکه چه کسی هستند. و اگر خوش شانس باشند ناامید نخواهند شد. 

در هر اردوگاهی که قرار بگیرید، یک چیز در مورد احترام صادق است... این در دنیای ما حیاتی است. احترام نقش مهمی در رفتار ما با دیگران و رفتاری که می‌خواهیم با ما داشته باشند دارد. هیچ کس نمی خواهد بشنود که آنها به اندازه کافی خوب نیستند یا اخلاق آنها بد است. هیچ شخصی نمی خواهد احساس کند که نظرش مهم نیست. احترام به دیگران می تواند به پایان دادن به خشونت، جنگ و اعتراضات بی معنی کمک کند. اگر مردم فقط برای گوش دادن به هر دو طرف داستان متوقف شوند و به حق هر کس برای انتخاب مسیر خود احترام بگذارند، خواهید دید که همیشه نقاط مشترکی وجود دارد.


مقالات مرتبط:

آسیب بی احترامی و بدگویی از همسر جلوی فرزندان و روش ترک آن

چطور مردان خوب را از مردان بد تشخیص دهیم؟از
14
رای