نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست

نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست رابطه سالم چیست و چه نشانه هایی دارد ؛ با علائم و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی و تفاوت آن با رابطه سمی و چه چیزی یک رابطه را سالم می کند؛ را در سلام دنیا بخوانید.

یک رابطه عالی و سالم بیشتر از جذابیت جنسی و علایق مشترک اهمیت دارد. در این مقاله از سلام دنیا در مورد نحوه اطلاع از نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی شما توضیح داده شده است. یکی از ویژگی های یک رابطه سالم، دادن وقت کافی به یکدیگر برای دنبال کردن اهداف جداگانه است.

شما و شریک زندگیتان عاشق امتحان کردن رستوران های جدید با هم، دوچرخه سواری های طولانی و مسافرت هستید، اما وقتی نوبت به شادی و سالم بودن یک رابطه می رسد، علاوه بر داشتن علایق مشترک، چیزهای دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

دقیقا چه چیزی یک رابطه را سالم می کند؟

جنیفر هاول، مربی رهبری و روابط در رالی-دورهام، کارولینای شمالی، می‌گوید: "یک رابطه عالی مکانی امن برای هر دو نفر است تا یکدیگر را دوست داشته باشند،  و به یکدیگر احترام بگذارند." شما می توانید خواسته ها، نیازها، مرزها و محدودیت های خود را بیان کنید و همچنین به صحبت های طرف مقابل گوش دهید.

تفاوت رابطه سالم با رابطه سمی

داشتن یک رابطه سالم بسیار مهم است، زیرا برعکس یک رابطه سمی با افزایش افسردگی و اضطراب، تأثیر بر خواب، ایجاد عادت های ناسالم و حتی تأثیر بر قلب همراه است و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. مری جو راپینی، روان درمانگر صمیمیت و جنسی دارای مجوز در هیوستون ، می گوید: بر اساس مطالعه ای که در آگوست 2019 در مجله Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد، بودن در یک رابطه عاشقانه با کیفیت بالا با رفاه بیشتر همراه است . این مطالعه نشان داد که مجرد بودن برای آرامش و رفاه یک فرد بسیار بهتر از داشتن یک رابطه سمی است.


حتما بخوانید: نشانه های رابطه اشتباه چیست 


راپینی می‌گوید، علاوه بر این، بسیاری از زوج‌هایی که در روابط ناسالم هستند، نمی‌دانند که رابطه آن ها ناسالم است؛ به خصوص اگر در خانواده‌ای بزرگ شده باشند که در آن عادی بوده باشد. بنابراین بسیار مهمتر است که بتوانید تشخیص دهید موقعیت شما کجاست.

نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست

در اینجا 9 نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما و همسرتان با هم همخوانی دارید:

1. از نشانه های رابطه سالم: از صحبت کردن نمی ترسید

به راحتی می توان فهمید که شریک زندگی شما کاری را انجام می دهد که شما دوست ندارید - شاید برای دو روز با شما تماس نگیرد یا زمانی که با هم زندگی می کنید در خانه کمکی نکند. اما همیشه صحبت کردن و گفتن احساس خود به طرف مقابلتان آسان نیست. هاول می گوید: «این به قدرت، اعتماد به نفس و شجاعت زیادی نیاز دارد، زیرا شما باید از یک مکان آسیب پذیر بیایید. در یک رابطه سالم، باید به اندازه کافی احساس امنیت کنید و با شریک زندگی خود راحت باشید.

مشخصات رابطه سالم

2. از نشانه های رابطه سالم: اعتماد مهم ترین رکن و هسته اصلی رابطه است

اعتماد در همه روابط اساسی است، اما با استفاده از رسانه های اجتماعی و تلفن های همراه، می توان به راحتی به آن پی برد. اما در یک رابطه سالم، شما نیازی به انجام این کار ندارید. تا حدی به این دلیل است که شریک زندگی شما به شما نشان می دهد که قابل اعتماد است. آنها قابل اعتماد و در دسترس هستند. راپینی می گوید: وقتی می گویند آنجا خواهند بود، آنجا خواهند بود. او می‌گوید، آنها همچنین با دادن آزادی و فضای مورد نیاز بدون کنترل مداوم به شما نشان می‌دهند که به شما اعتماد دارند و این شامل چک کردن تلفن شما نیز می‌شود.

3. از نشانه های رابطه سالم: زبان عشق یکدیگر را می دانید

بسیاری از زوج‌ها به دلیلی به کتاب «5 زبان عشق» سوگند یاد می‌کنند: در آن، «زبان عشق» شریک زندگی‌تان را کشف می‌کنید روشی که آنها ترجیح می‌دهند به شما عشق بورزند و دریافت کنند (از طریق کلمات تأییدی و عاشقانه، هدایا، خدمات، هاول می گوید: در یک رابطه سالم، شما برای یادگیری «زبان عشق» یکدیگر وقت گذاشته اید تا بتوانید عشق خود را به گونه ای ابراز کنید که برای هر دوی شما مفید باشد.


حتما بخوانید: 17 نشانه عشق ماندگار و داشتن رابطه عاشقانه


4. از نشانه های رابطه سالم: شما موافقت می کنید که در مورد برخی مسائل اختلاف نظر داشته باشید

هر زوجی دعوا می کنند. اما بر خلاف آنچه ممکن است فکر کنید، نیازی نیست همه مشکلات را برطرف کنید. در واقع، داشتن تعداد انگشت شماری از موضوعات که شما دو نفر هرگز در مورد آنها به توافق نخواهید رسید، اشکالی ندارد. گاهی اوقات، «این کاملاً خوب است که با مخالفت موافقت کنید. راپینی توضیح می دهد که من فکر می کنم این بحث و اختلاف نظر سالم است. "در روابط سالم، حداقل پنج موضوع وجود دارد که "حرف نمی زنند." آنها مسائلی هستند که هر دو شما از نظر دیدگاه در مورد آنها با هم متفاوت هستید و این اشکالی ندارد.»

5. از نشانه های رابطه سالم:شما یکدیگر را تشویق می کنید تا به دنبال اهداف خود بروید

هاول می‌گوید: «بسیاری از ما برای زندگی‌مان رویا یا چشم‌اندازی داریم، و به‌ویژه با افزایش سن، می‌خواهیم این رویاها را حفظ کنیم». به گفته هاول، اگر رویاهای شما با یکدیگر همسو نباشند، تا زمانی که "همدیگر را برای رسیدن به اهداف خود مورد احترام و تشویق قرار دهید" اشکالی ندارد.

 نشانه های رابطه سالم چیست

6. از نشانه های رابطه سالم: شما و شریکتان منافع جداگانه ای دارید

او می‌گوید: «زوج‌هایی که بیشترین روابط عاشقانه را دارند، آن‌هایی هستند که توانسته‌اند علایق خود را حفظ کنند، اما شریک زندگی‌شان به خاطر در میان گذاشتن آن با او احساس گناه نمی‌کنند. به این معنی که هر دوی شما طرف مقابل را تشویق می‌کنید تا به تنهایی آنچه را که دوست دارد کشف کند و به آن برسد. هاول موافق است، و هم چنین می گوید که اگرچه پذیرش عادات و علایق شریک زندگی تان آسان است، با گذشت زمان وابستگی بیش از حد به یکدیگر می تواند باعث ایجاد رنجش شود. او می گوید: «توسعه و سرمایه گذاری روی خود اعتماد به نفس، عشق به خود و شادی ایجاد می کند.


حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان با 12 تکنیک


7. از نشانه های رابطه سالم: شناخت نقاط قوت و ضعف

هاول می گوید: وقتی در یک رابطه هستید، شناخت نقاط قوت و ضعف خود بسیار مهم است. شاید در اطراف دوستان خود اعتماد به نفس دارید و در محل کار خود آگاه هستید. یا می‌دانید که چیزهای کوچک، مانند فراموشی شریک زندگی‌تان برای بیرون بردن زباله‌ها، می‌تواند باعث ناراحتی شما شود. نقاط قوت و ضعف شما هرچه که باشد، آگاهی از آنها می تواند به شما کمک کند تا به نقطه ای از عشق ورزیدن و پذیرش خود برسید، که به نوبه خود می تواند به شما کمک کند تا شریک زندگی خود را دوست داشته باشید و بپذیرید.

8. از نشانه های رابطه سالم: مرزها و خط قرمز ها مورد احترام هستند

یک رابطه سالم به این معنی است که هر دو در یک تیم هستید. هاول می گوید: «در یک رابطه سالم، هر دو طرف درباره موضوعات مهمی که برای یکدیگر معنادار هستند، بحث و توافق می کنند. او مثالی از بودجه بندی برای چیز بزرگی مانند تعطیلات می دهد. یک پارتنر که در یک رابطه ناسالم به آن هدف احترام نمی گذارد، اما ممکن است با تلاش برای وادار کردن شما به ولخرجی کردن در مورد چیزی غیر ضروری، آن را خراب کنند. هاول خاطرنشان می کند که اگر بتوانید با شریک زندگی خود صحبت کنید و آنها مرزهای شما را تشویق و درک کنند، این نشانه خوبی است. او می‌گوید: «با این حال، اگر شریک زندگی‌تان مکرراً آنچه را که برای شما ارزش قائل هستید، از جمله مرزهایتان را نادیده می‌گیرد، نگران‌کننده است».

نشانه های رابطه سالماز نظر روانشناسان

9. از نشانه های رابطه سالم: احساس خوشحالی و حمایت می کنید

هنگامی که شادی اولیه یک رابطه جدید از بین رفت، با خودتان سبک سنگین کنید: آیا احساس خوشحالی و حمایت از طرف شریک زندگی خود می کنید؟ روحیه و عزت نفس شما چطور است ؟ اگر احساس فشار یا عدم حمایت می کنید، با طرف مقابل خود صحبت کنید  این کار مهمی است که باید انجام دهید.

سخن آخر

احساس ناراحتی در یک رابطه می تواند منجر به مشکلات سلامتی در آینده شود. بر اساس مطالعه ای که در جولای 2015 در مجله اختلالات عاطفی منتشر شد، که تقریباً 5000 بزرگسال بالای 50 سال را که با هم شریک بودند مورد بررسی قرار داد، داشتن تعاملات منفی منظم در یک رابطه، احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش می دهد. و افکار خودکشی را افزایش می دهد، احتمالاً به این دلیل که اختلال عملکرد باعث افزایش استرس روزانه می شود. از سوی دیگر، رابطه های قوی از افراد زمانی که در بحبوحه بحران هستند محافظت می‌کنند - دقیقاً زمانی که به کسی در کنار خود نیاز دارند. 


مقالات مرتبط:

رابطه شاد زناشویی با انجام 13 کار ساده زوج های شاد و موفق

بهترین سیاست های زنانه برای جذب مردان، همسر و دوست پسر
 

از
6
رای