رفتار و خصوصیات همسر خودخواه در زندگی مشترک چیست

رفتار و خصوصیات همسر خودخواه در زندگی مشترک چیست خصوصیات افراد خود خواه چیست ؛ همسر خودخواه چه ویژگی ها و نشانه هایی دارد؛ نحوه مقابله با یک فرد خودخواه در رابط چیست در سلام دنیا بخوانید.

آیا شما همسری خودخواه هستید یا همسرتان را فردی خود شیفته می دانید؟ روابط بر پایه درک متقابل و همکاری استوار هستند. قرار است شراکت 50/50 باشد، اما اگر یک نفر 80 درصد و دیگری فقط 20 درصد تلاش کند چه اتفاقی رخ می دهد؟

وقتی وارد یک رابطه طولانی مدت می شوید، یعنی بهترین چیزها را برای شخصی که دوست دارید می خواهید. شما نیازهای آنها را مقدم بر نیازهای خود قرار می دهید و برای اطمینان از خوشبختی آنها خیلی تلاش می کنید. متأسفانه، همه روابط به این اینگونه نیستند، برخی از افراد سمی، نابالغ و خود خواه هستند و نسبت به طرف مقابل بی توجه هستند. در این مقاله سلام دنیا، درباره نشانه ، رفتار و خصوصیات همسر خودخواه صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

جای تعجب نیست که چرا مردم این روزها نمی خواهند در مسیر ازدواج قدم بگذارند. نرخ طلاق تا سال 2020، 34 درصد است. با این حال، این عدد خوبی برای نشان دادن تعداد زوج هایی که در روابط طولانی مدت با هم زندگی می کنند و از هم جدا می شوند، نیست، چیزی که این روزها بسیار رایج است.

افراد به دلایل زیادی از جمله مسائل مالی، ارتباطی، خیانت، عدم صمیمیت و سوء مصرف مواد مخدر به روابط خود پایان می دهند. مشکل همه این مسائل این است که یک طرف، طرف دیگر و احساسات آنها را در نظر نمی گیرد. به جای وقت و انرژی صرف کردن در دادگاه به طرف مقابل و نیازهای او بیشتر از نیازهای خود فکر کنید.

نحوه مقابله با یک فرد خودخواه در رابط

چطور متوجه شوید که همسر خودخواهی هستید یا با کسی که خودخواه است زندگی می‌کنید که حتی باهم سهم مساوی هم ندارید؟ در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید.


حتما بخوانید: 27 ویژگی و خصوصیات یک همسر خوب 


کارهایی که باید انجام دهید:

  • آیا از همسر خود می پرسید که چه برنامه ای برای آخر هفته در نظر دارد، یا شما بر اساس نیاز خود برای آخر هفته برنامه ریزی می کنید؟
  • از خرید یک ماشین جدید گرفته تا تعویض شیشه‌های خانه آیا بدون پرسیدن نظر آنها، همه تصمیات را می گیرید؟
  • آیا تمام مکالمات را به زور و بی میلی انجام می دهید یا به حرف های همسرتان با دقت گوش می دهید؟
  • آیا مدام از روش های آنها انتقاد می کنید و همیشه سعی می کنید به آنها نشان دهید که روش شما بهتر است.

نحوه مقابله با یک فرد خودخواه در رابط

اگر هر یک از این سناریوها برای شما آشنا به نظر می رسد، پس باید روی روابط خود خیلی کار کنید. در این مطلب با 7 نشانه همسر خودخواه که ممکن است برای شما آشنا به نظر برسد، آشنا خواهید شد.

7 نشانه و خصوصیات همسر خودخواه چیست

1. همیشه طرف دیگر اشتباه می کند

هیچ چیز بدتر از این نیست که طرف مقابل ادعا کند همه چیز ها را می داند. این افراد معتقدند که هیچوقت اشتباه نمی کنند، مهم نیست دلیلی بر خلاف ادعای آنها هم وجود داشته باشند. آنها در افکارشان کمی خودشیفتگی را نشان می دهند زیرا احساس می کنند که نظراتشان نسبت به دیگران برتری دارد.

برای هر چیزی دنبال دعوا و بحث کردن، هستند، حتی نوع ژله ای که از فروشگاه خریده اید. مشکل اینجاست که این شخص اصلا همسر نیست. آنها فقط نیازها و همچنین افکار و نظرات خود را در نظر می گیرند.

اگر به حرف های طرف مقابل گوش نمی دهید و به نظرات او اهمیت نمی دهید، پس چرا در یک رابطه هستید؟ وقتی کسی معتقد است که هیچوقت اشتباه نمی کند، این خودش نوعی هشدار است یعنی او یک شریک عاطفی یا همسر خودخواه است.


حتما بخوانید: چگونه با همسر خودشیفته رفتار کنیم


2. در برنامه ریزی ها با طرف مقابل مشورت نمی کند

نادیده گرفته شدن، احساس وحشتناکی است که می تواند باعث رنجش و سوالاتی درباره خیانت شود. آیا شریک عاطفی یا همسرتان بدون مشورت یا همراهی شما برای کارها برنامه ریزی می کند؟ شاید شما ترجیح می دهید با دوستان یا اعضای خانواده خود بیرون بروید و همسرتان را تنها بگذارید.

اگرچه، یک شب بودن در جمع دوستان اصلا کار اشتباهی نیست، اما، باید بیشتر اوقات فراغت خود را با همسرتان بگذرانید. شما می خواستید با این شخص باشید زیرا دوستش دارید و نمی توانید یک روز را بدون او سپری کنید. یک رابطه سالم بر اساس وقت گذاشتن با کیفیت در کنار هم ساخته می شود.

3. نیازهای همسر خود را نمی شناسند

هر فردی در زندگی خود خواسته ها و نیازهایی دارد. شاید بخواهید شغل بهتری داشته باشید یا بخواهید آن ماشین قدیمی را با مدل جدیدتر عوض کنید. شاید در محل کار مشکلاتی دارید که شما را ناراحت می کند.

یک همسر خوب همه چیز را در مورد این مسائل می داند و هر کاری که می تواند انجام می دهد تا بخشی از فشار را از روی شما کم کند. اما، یک همسر خودخواه به قدری از اتفاقاتی در خانه می گذرد، دور است که هیچ اطلاعی از رنج و مشکلات شما ندارد.

خصوصیات همسر خودخواه چیست

4. در صورت عدم دستیابی به خواسته خود دائماً طرف مقابل را با ترک کردن تهدید می کنند

هیچ چیز بدتر از یک مرد یا زن نابالغ در رابطه نیست که هنوز مانند یک کودک نوپا رفتار می کند. وقتی کودک نوپا اسباب بازی دلخواه خود را برای بازی کردن پیدا نمی کند، عصبانی می شود. بزرگسالان هم در این شرایط کج خلقی هایی دارند و معمولاً طرف مقابل خود را با ترک کردن یا طلاق تهدید می کنند.

یک فرد خودخواه فقط نیازهای خود را در نظر می گیرد و اگر به آنچه می خواهد دست پیدا نکند، از هر راهی که ممکن است برای تحقق آن استفاده خواهد کرد. در صورتی که تسلیم آنها نشوید شما را با ترک کردن تهدید خواهند کرد. حتی ممکن است تا حدی پیش بروند که برگه های طلاق را بصورت آنلاین چاپ کرده و به شما بدهند.

مراقب افرادی که چنین بازی هایی را با احساسات شما انجام می دهند، باشید زیرا آنها فقط به فکر خود هستند. آیا زندگی با فردی که وقتی تسلیم درخواست‌های او نمی‌شوید و  شما را با ترک کردن تهدید می کند، را می خواهید؟


حتما بخوانید: چطور مردان خوب را از مردان بد تشخیص دهیم


5. از شما انتظار دارند که به حرف های آنها گوش بدهید، اما خودشان اینکار را انجام نمی دهند

ارتباط مانند یک خیابان دو طرفه است، یک نفر باید صحبت کند و دیگری گوش کند. بعد، مواقعی وجود دارد که نقش ها برعکس می شوند. آیا همسرتان از شما می‌خواهد به صحبت‌های او در مورد روز و همه مشکلات زندگی اش‌ گوش دهید، اما در عوض اینکار را برای شما انجام نمی دهد؟

یکی از چیزهای زیبا در مورد دوست داشتن کسی این است که "مثل شما" باشد، یعنی کسی که می توانید ناامیدی ها، رازها و برنامه های خود در مورد آینده را با او در میان بگذارید. وقتی اتفاقی در طول روز می‌افتد، منتظر نمی مانید و با تماس و پیام در مورد آن اتفاقات صحبت می کنید. این دقیقا همان کاری است که افراد عاشق انجام می دهند. آنها می خواهند زندگی خود را با کسی که دوستش دارند به اشتراک بگذارند.

اما، همسر یا شریک خودخواه از شما می‌خواهد که وقتی با هم هستید فقط به آنها گوش دهید، اما زمانی برای شنیدن مشکلات شما ندارند. ارتباط ناکارآمد یک مانع مهم در بین زوجین است. گوش دادن به حرف های طرف مقابل در یک رابطه به اندازه اعتماد، صداقت و وفاداری مهم است.

6. آنها بیش از حد از همه چیز انتقاد می کنند

هیچ چیز بدتر از این نیست که یک فرد بیش از حد از همه چیز انتقاد کند. چون به نظر می رسد که نمی توان کاری برای رضایت آنها انجام داد. چه شکایت آنها از شام، خانواده یا دوستان باشد، هیچ چیز آنها را خوشحال نمی کند.

ممکن است ترس از اینکه یک قدم اشتباه همه چیز را به هم بزند، باعث شود که در تعامل با آنها به شدت مراقب رفتار و گفتار خودتان باشید. وقتی با دوستانی که دوست ندارند، معاشرت می کنید، ممکن است پرخاشگر یا حتی خیلی عصابی شوند. آن‌ها هر موقع که دوست داشته باشند از شما می‌خواهند که برای آنها وقت بگذارید، اما اگر شما مانع انجام کارهای آنها شوید، آنوقت داستان کاملاً متفاوت خواهد بود.

کسی که شما را با عشق خالص که سالم و خوب است دوست دارد، هرگز شما را وادار نمی کند که به شدت مراقب رفتار و گفتارتان باشید. هیچ رابطه کاملی وجود ندارد، اما در هر رابطه باید موارد خوب بیشتر از موارد بد باشد.

7. آنها از صمیمی شدن اجتناب می کنند

بخشی از قسمت زوج شدن این است که به نیازهای یکدیگر هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی رسیدگی کنید. حالا، مواقعی وجود دارد که یکی از طرفین احساس خوبی ندارد یا در شرایط خوبی نیست. این مسئله کاملاً با صمیمی نشدن متفاوت است، چون شاید کسی شما را عصبانی کرده است یا شما به خواسته خود نرسیدید.

برخی از افراد خود خواه از صمیمی نشدن به عنوان سلاحی بر علیه طرف مقابل استفاده می کنند. اگر کاری انجام دهید که آنها را عصبانی کند، آنها کینه به دل می گیرند و تا زمانی که شما عذرخواهی کنید کاری برای شما انجام نمی دهند. مواظب باشید زیرا برخی از افراد این موضوع را بهانه ای برای پیچیده کردن رابطه می کنند و می گویند شما باعث بروز این اتفاق شده اید.

همیشه مراقب شریک خودخواه باشید، زیرا آنها دائماً از احساسات شما به نفع خود استفاده می کنند.

سخن پایانی درباره همسر خودخواه

آیا نشانه ای که خودتان یا همسرتان دارید را در لیست بالا پیدا کردید؟ به خاطر داشته باشید، هیچ رابطه ای بی عیب و نقص نیست، و هر دوی شما اخلاقی دارید که باید روی آنها کار کنید. تمرکز شما باید بروی این باشد که یک رابطه سالم داشته باشید که نیازهای شخص دیگر بر نیازهای شما  مقدم باشد.

این روزها، بودن در روابط سمی اصلا چیز جالبی نیست، و البته تعداد این نوع روابط هم زیاد است. در صورتی که هر یک از این رفتارها به دنبال آزار کلامی رخ دادند، اصلا شوکه نشوید. بعلاوه، برخی از افراد زمانی که نمی توانند به خشونت فیزیکی متوسل شوند، بیشتر عصبانی می شوند.

خبر خوب این است که اگر در یک رابطه سمی قرار دارید، می توانید از آن خارج شوید. دیگر لازم نیست اینگونه زندگی کنید. افراد زیادی هستند که به شما احترام می گذارند و عشق و محبتی را که نیاز دارید به شما می دهند. لزومی ندارد که با بودن در کنار همسر خودخواه که فقط به فکر خودش است خودتان را عذاب بدهید.

زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهی خودت را عذاب بدهی وقتی قدرت تغییر شرایطت را داری. تصمیم شما دور شدن از یک زندگی کاملاً متفاوت است، و ممکن است همان چیزی باشد که رویای آن را داشتید.


مقالات مرتبط:

زنان باهوش چه ویژگی هایی دارند و چه کارهایی انجام می دهند

مهارت های ارتباطی زوجین ؛ 10 تکنیک ارتباطی موثر برای همسران
 

از
5
رای