درمان و داروهای خانگی برای استفراغ سگ + علل و رنگ استفراغ سگ

درمان و داروهای خانگی برای استفراغ سگ + علل و رنگ استفراغ سگ مواردی از حالت تهوع و استفراغ سگ وجود دارد که می توانید در خانه درمان کنید، اما برخی از موارد نسبتا جدی هستند و نیاز به مراجعه به مطب پزشک دارند. اگر سگ یک یا دو مرتبه استفراغ کرد می توان از درمان خانگی استفاده کرد.

در ادامه این متن، پاسخ هایی را برای موضوعات زیر می یابید:

 • چه زمانی باید درمان های خانگی را در نظر گرفت و چه زمانی باید فورا به دامپزشک مراجعه کرد.
 • چگونه به سگ خود کمک کنید تا به راحت ترین شکل استفراغ کند
 • فهرستی از درمان های خانگی برای کمک به تسکین حالت تهوع سگ
 • چگونه سگ خود را برای احتمال کم آبی بدن کنترل کنید
 • فهرستی از دلایل احتمالی که سگ ممکن است بیمار باشد
 • عللی که نیاز به مراقبت فوری توسط دامپزشک است
 • چه اقداماتی باید انجام دهید وقتی که استفراغ سگ کفی، بزاق مانند، زرد به رنگ زرداب یا زرد و کفی باشد.

چه زمانی باید درمان های خانگی را برای سگی که استفراغ می کند، در نظر گرفت

اگر سگ استفراغ می کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آیا واقعا این بیماری چیزی است که باید از آن در خانه نگهداری کنید. مواردی از حالت تهوع و استفراغ سگ وجود دارد که می توانید در خانه درمان کنید، اما برخی از موارد نسبتا جدی هستند و نیاز به مراجعه به مطب پزشک دارند. اگر به غیر از این مشکل، سگ تان مشکلی ندارد و شدیدا عقیده دارید که استفراغ سگ در اثر غذا خوردن بیش از حد یا تغییر ناگهانی در رژیم غذایی بوده است، بنابراین منطقی است که برخی از درمان های خانگی را امتحان کنید.

چه زمانی باید از داروهای خانگی استفاده کرد

 • سگ یک یا دو مرتبه استفراغ می کند
 • استفراغ به سرعت در حال پیشرفت نیست
 • سگ هنوز خوب و هوشیار است

چه زمانی باید از داروهای خانگی برای استفراغ سگ استفاده کرد

چه زمانی نباید از داروهای خانگی استفاده کرد و باید مستقیما سگ را نزد دامپزشک برد

 • اگر سگ به طور مرتب استفراغ می کند یا برای استفراغ تلاش می کند (حتی اگر هیچ چیزی را استفراغ نکرد)
 • توله سگ عملا بی حال است
 • خون در مدفوع یا ترشح یا اسهال آبدار وجود دارد
 • از دهان او بیش از حد بزاق جاری می شود
 • سگ چیزی نخورده و نمی نوشد (بی اشتهایی)
 • یک سگ پیر دارید
 • یک حیوان خانگی دارید که هم اکنون از یک بیماری دیگر رنج می برد و قدرت مقابله با یک حالت استفراغ عادی را ندارد

در این موارد، سریعا از دامپزشک خود مشاوره بخواهید.

درمان استفراغ سگ: چگونه به سگ خود در حل این مشکل کمک کنید

وقتی در بیمارستان حیوانات کار می کردم، در مورد چند درمان خانگی که می تواند به تسکین استفراغ سگ کمک کند، آموختم. اگرچه این روش های درمانی خانگی اکثرا موثر هستند، اما ممکن است برای همه سگ ها موثر نباشند و در برخی موارد، نیاز است تا دامپزشک مشکل را حل کند. برای معالجه استفراغ سگ خود در خانه، از مراحل زیر تبعیت کنید:

 • به سگ غذا ندهید: این کار باعث می شود تا دستگاه گوارشی کمی استراحت کرده و زمان بهبود پیدا کند. با نبود غذا، باید کمتر استفراغ کنند. اگر استفراغ سگ به رنگ زرد زرداب است، بدین معنا است که سگ با معده خالی استفراغ می کند. معمولا غذا نخوردن به مدت 24 ساعت برای سگ های بالغ نیاز است، در حالی که توله سگ ها نباید بیشتر از 12 ساعت بدون غذا خوردن بمانند.

راه های درمان استفراغ سگ

 • یک رژیم غذایی ملایم برای سگ تهیه کنید: بعد از مدت غذا نخوردن سگ، استفراغ باید متوقف شده باشد، غذای معمول سگ را کنار گذاشته و آن را با مرغ و برنج جوشیده و یا گوشت و برنج جوشیده جایگزین کنید. اگر از مرغ استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که بدون پوست و استخوان است. اگر از همبرگر استفاده می کنید، مطمئن شوید که فاقد چربی است. در هر صورت، بخش عمده غذا را باید برنج تشکیل دهد- گوشت را فقط در غذای او قرار دهید تا آن را برای سگ جذاب کنید. این رژیم غذایی را ادامه دهید تا سگ بهتر شود. سپس در طی چند روز آینده، به تدریج غذای عادی سگ را دوباره به او بدهید.
 • چیپس های یخی برای سگ فراهم کنید: بسیار مهم است که بدن سگ در طول این مدت پرآب باقی بماند. اگر سگ نمی تواند آب بنوشد، به او چیپس یخی بدهید، که با احتمال کمتری باعث استفراغ بیشتر می شود. می توانید سعی کنید تا بعدا به او آب بدهید. اگر بیش از 24 ساعت است که سگ آب نخورده و یک چیپس یخی مصرف نکرده است، فورا به دامپزشک مراجعه کنید.
 • لثه سگ را بررسی کنید: فورا بررسی کنید که آیا لثه های او بی رنگ، سفید، مایل به خاکستری یا بنفش است. رنگ یک لثه طبیعی باید رنگ صورتی آدامس بادکنکی باشد. دست خود را بر روی لثه او فشار دهید، جای اثر انگشت تان باید در لثه سگ سفید شده و سپس مجددا به رنگ صورتی شود. اگر چند ثانیه طول می کشد تا به رنگ صورتی بازگردد، پس باید هر چه سریع تر سگ را نزد دامپزشک ببرید. می تواند نشانه ای از کم خونی، سم یا نفخ باشد.

درمان و داروهای خانگی استفراغ سگ

داروهای خانگی برای استفراغ سگ

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چه چیزی باید برای استفراغ سگ به او بدهید. درمان هایی که در ادامه توضیح داده شده اند، می توانند ناراحتی معده را تسکین دهند، اما اگر علائم ادامه پیدا کرد، درمان را قطع کرده و فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

 • پپتو بیسمول: از دامپزشک خود بپرسید که آیا می توانید داروی فاقد نسخه پپتو بیسمول  را به سگ بدهید. اگر دامپزشک موافق است که این دارو ممکن است کمک کند، به شما دستورالعمل تجویز دوز مصرفی را خواهد داد. مانند هر نوع داروی دیگری، ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشد. پپتو بیسمول حاوی آسپرین است، بنابراین اگر سگ شما به آسپرین حساسیت دارد، این دارو را به او ندهید. ابتدا از دامپزشک خود بپرسید!
 • الکترولیت ها: اگر سگ قادر است که مایعات را هضم کند (آنها را استفراغ نمی کند)، از کلینیک دامپزشکی محلی خود در مورد توصیه های تجویز جهت آب رسانی مجدد بپرسید. اطمینان حاصل کنید که الکترولیت های ارائه شده حاوی شیرین کننده مصنوعی مانند زایلیتول نیستند.
 • پروبیوتیک: پروبیوتیک برای سگ ها قطعاً فوق العاده هستند (در صورتی که توسط یک شرکت تولیدی دامپزشکی تهیه شده باشند). علاوه بر تسکین شکم سگ در هنگام تهوع، پروبیوتیک ها در صورت مصرف به طور روزانه به سلامت روده کمک می کنند. مکمل پروبیوتیک Purina Fortiflora یک محصول محبوب و توصیه شده است که توسط دامپزشک ها به فروش می رسد.
 • زنجبیل: یک غذای حیوان خانگی بی خطر یا چای حاوی زنجبیل را در نظر بگیرید. تصور می شود زنجبیل با مسدود کردن گیرنده های سروتونین در روده که باعث حالت تهوع می شود، اثر ضد تهوعی دارد. اگر در نظر دارید تا فرم خام یا پودر زنجبیل را به سگ بدهید، به دوزهای صحیح پیشنهادی توسط DogsNaturally مراجعه کنید.
 • پوست درخت نارون قرمز: این گیاه دارویی حاوی تانن هایی است که به کاهش التهاب کمک می کند. این دارو می تواند ناراحتی معده را تسکین داده و اسهال را برطرف کند و همچنین سرشار از ویتامین است. پوست درخت نارون قرمز را نباید به یک سگ باردار یا سگ هایی که دارو مصرف می کنند، بدهید.
 • ماساژ: سگ ممکن است از یک ماساژ آرامش بخش لذت ببرد. به آرامی شکم او را ماساژ دهید، اما به شکم او فشار وارد نکنید. اگر انجام این کار باعث شد که سگ بیشتر استفراغ کند، انجام این کار را متوقف کنید.

داروهای خانگی برای استفراغ سگ

کم آبی بدن سگ را کنترل کنید

دادن بیش از حد آب به سگ می تواند باعث شود که حتی بیشتر استفراغ کند، اما نمی خواهید که بدن او دچار کم آبی هم شود. کاسه آب برای سگ را محدود کرده و به جای آن به سگ چیپس یخ بدهید.

چگونه نشانه های کم آبی بدن سگ را کنترل کنید

برای بررسی کمبود آب بدن، به آرامی پوست سگ بر روی استخوان شانه را نیشگون بگیرید یا کمی به عقب بکشید تا کمی شکل چادر (خمیه) بگیرد.

 • اگر «چادر» به سرعت رو ریخت (پوست به شکل قبلی اش بازگشت)، بدن سگ از آب مناسبی برخوردار است.
 • اگر «چادر» برای چند ثانیه و بیشتر به همان حالت باقی ماند، سگ نیاز به مراقبت فوری توسط دامپزشک دارد که از جمله آنها می توان به دادن مایعات در زیر پوست یا تزریق وریدی اشاره کرد.
در صورت بروز هر کدام از موارد زیر، فورا به دامپزشک مراجعه کنید:

اگر سگ بی حال شده است، یا حالت تهوع بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کرد، یا با وجود تغییر در رژیم غذایی حالت تهوع ادامه پیدا کرد، یا علائم دیگری مانند اسهال، بی اشتهایی یا تب مشاهده شده است، سگ را نزد دامپزشک ببرید.

زمانی که برای استفراغ سگ باید به دامپزشک مراجعه کرد

چرا سگ من استفراغ می کند؟

 • پرخوری یا بیش از حد غذا خوردن: اگر سگ مدت کوتاهی بعد از غذا خوردن استفراغ می کند، باید یک کاسه غذا دهنده آهسته را خریداری کنید. این کاسه معمولا پر پیچ و خم طراحی می شود تا مانع از این شود که سگ لقمه های بزرگ بخورد.
 • استرس: دلیل استرس و نگرانی سگ خود را پیدا کرده و تا حد ممکن از بروز استرس او جلوگیری کنید.
 • حالت تهوع در اثر جابه جایی (جابه جایی سگ با اتومبیل): پنجره اتومبیل را پایین آورده و سگ را در حین رانندگی در جلو بنشانید. اگر این کار کمکی نمی کند، از دامپزشک بخواهید تا دارویی را برای جلوگیری از تهوع در هنگام حرکت با اتومبیل تجویز نماید. همچنین می توانید به سگ خود زنجبیل به شکل قرص یا غذا بدهید، اما حتما از قبل با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید. همچنین، سعی کنید که قبل از مسافرت میزان غذای مصرفی سگ را محدود کنید.
 • تغییر ناگهانی رژیم غذایی: این شامل تغییر به یک مارک غذای سگ جدید، آلرژی غذایی یا مسمومیت غذایی می شود.
 • بیماری جدی: فهرستی از دلایل جدی زیر را مشاهده کنید.

اگر علائم نگران کننده یا غیر عادی همراه با استفراغ بروز می کند، برای بردن سگ جهت معاینه نزد دامپزشک درنگ نکنید. به احتمال زیاد، این تنها یک مشکل جزئی است، اما گاهی اوقات مشکلات جزئی باعث می شود که این مساله تبدیل به یک مشکل جدی تر و پرهزینه تر نشود. اگر مشکوک هستید که یک مشکل جدی تر در حال رخ دادن است، در ادامه فهرستی از مشکلاتی که نیاز است فورا به دامپزشک مراجعه کنید، ارائه شده است.

چرا سگ من استفراغ می کند؟

علل استفراغ سگ که نیاز به توجه فوری دامپزشک دارد

 • پاروویروس یک ویروس به طور بالقوه کشنده است که به طور شایع در توله سگ ها وجود دارد، بنابراین اگر سگ شما واکسیناسیون نشده و یا دوره واکسیناسیونش به پایان نرسیده، این احتمال را در نظر بگیرید. پاروویروس باعث استفراغ، اسهال خونی (اغلب با بوی ناخوشایند)، بی حالی و بی اشتهایی می شود.
 • پانکراتیت حاد یا التهاب لوزالمعده ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذایی چرب رخ دهد. سگ هایی که از پانکراتیت حاد رنج می برند، نباید غذا بخورند، اما همچنین به مراقبت دامپزشک نیز نیاز است.
 • گاستروانتریت یک اختلال نگران کننده دیگر است. علائم آن شامل استفراغ، اسهال خونی، بی اشتهایی و بی حالی است. گاهی اوقات، ممکن است علت اصلی این اختلال مشخص نشود.
 • اگر سگ یک استخوان یا یک شیء خارجی را قورت داده است، مانند جوراب، یک سنگ یا ذرت به شکل بلال، اسنداد روده می تواند رخ دهد. علائم آن شامل استفراغ نیز هست.
 • نفخ شامل باد کردن ناگهانی معده است. اگر سگ تلاش می کند تا استفراغ کند، اما قادر به استفراغ نیست، ممکن است مشکوک به نفخ شوید، به خصوص اگر سگ داری ناحیه سینه باریک تر و معده متورم است و به نظر می رسد که سگ دچار استرس است. اگر سگ قادر به استفراغ نباشد، ممکن است بزاق غلیظی داشته باشد. برخی از دلایل نفخ به شرح زیر است: خوردن یا نوشیدن خیلی سریع، رژیم غذایی پر از فیبر، یا فعالیت های بدنی شدید.
 • مسمومیت غذایی ناشی از خوردن یک چیز که احتمالا سمی است، حتما باعث استفراغ می شود. شکلات، پیاز، و انگورها برخی از خطرناک ترین غذاها برای سگ ها هستند. اگر سگ خانگی دارید که جست و جو در باغچه را دوست دارد، مسمومیت غذایی با احتمال بیشتری رخ می دهد.
 • بیماری کبد یا کلیه نیز می تواند باعث استفراغ در سگ شود.
 • بیماری التهابی روده (IBD) اغلب به دلیل آلرژی به غذاها مانند مواد افزودنی، مواد نگهدارنده، گندم و لاکتوز ایجاد می شود.
 • زخم معده ناشی از مسمومیت گیاهی (قارچ ها، نخل ساگو و ...)، مسمومیت شیمیایی و مسمومیت با فلزات سنگین منجر به حالت تهوع، استفراغ و کم خونی می شود.
 • سگ ها می توانند از طریق قرار گرفتن در معرض خاک آلوده، آب، مدفوع یا مواد غذایی آلوده به انگل دچار شوند. توله سگ ها معمولاً از مادران خود به انگل های روده مبتلا می شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام تزریق دارویی (واکسیناسیون سگ) به روز بوده تا از بروز بیماری های جدی جلوگیری کند.

علل استفراغ سگ که نیاز به توجه فوری دامپزشک دارد

چرا سگ بزاق یا کف سفید استفراغ می کند؟

صاحبان سگ ها ممکن است آن را با یک عفونت موسوم به بوردللا یا «کنل کاف» همراه با استفراغ اشتباه بگیرند، زیرا سگ ممکن است حالت تهوع داشته، مخاط بالا بیاورد، یا مایعات کف مانند بیشتری تولید کند. کنل کاف شدیدا یک بیماری مسری تنفسی است که وقتی سگ ها در کنار هم زندگی می کنند یا با هم معاشرت می کنند مانند اینکه در یک آشیانه زندگی کرده یا در پارک سگ ها، در بین آنها پخش می شود.

درمان کنل کاف

 • سرفه باید در مدت 2 تا 3 هفته برطرف شود.
 • اگر سرفه برای سگ مشکل ساز شد، می توان آنتی بیوتیک و داروهای سرفه تجویز کرد.
 • به عنوان یک فرم پیشگیری، برنامه ریزی منظم برای واکسن بوردللا برای سگ را کنید.

درمان های خانگی برای کنل کاف

 • یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط شده در آب گرم به سگ خود بدهید.
 • می توانید هر یک ساعت یک بار این مخلوط را به سگ بدهید.
 • اگر سگ به دیابت مبتلا است، از این روش درمانی اجتناب کنید، زیرا شکر موجود در عسل می تواند مشکل ساز باشد.

چرا سگ بزاق یا کف سفید استفراغ می کند؟

چرا سگ کف به رنگ زرد زرداب استفراغ می کند؟

اگر سگ مایعات زرد رنگی را در اول صبح یا در شب استفراغ می کند، احتمالا به دلیل فاصله طولانی بین وعده های غذایی اش است. این مساله در مورد سگ هایی که تنها یک وعده در روز تغذیه می کنند، صادق است.

درمان
 • راه حل این نوع استفراغ مصرف نکردن غذا نیست، بلکه دقیقا برعکس است. زمان بین وعده های غذایی را کاهش دهید. این به معنی غذا دادن به سگ در بازه های زمانی کمتر است، اما حتما میزان هر وعده غذایی را کاهش دهید تا از پرخوری جلوگیری کنید.
 • همچنین می توانید به سگ خود در شب یا صبح زود میان وعده بدهید.

سلب مسئولیت: از این مقاله به عنوان یک ابزار تشخیصی و همچنین به عنوان جایگزینی برای مشاوره حرفه ای دامپزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرد. اگر سگ مریض است، لطفا سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا معاینه توسط پزشک صورت گیرد.

از
71
رای