در مصاحبه چی بپوشم؛ وضعیت ظاهری و لباس مناسب برای مصاحبه کاری

در مصاحبه چی بپوشم؛ وضعیت ظاهری و لباس مناسب برای مصاحبه کاری لباس مناسب برای مصاحبه کاری چیست ؛ در مصاحبه چی بپوشم؛ وضعیت ظاهری ، رنگ و مدل لباس مناسب برای مصاحبه کاری و شغلی و سبک لباس پوشیدن در مصاحبه مناسب شکل بدن در سلام دنیا بخوانید.

خوب، درست است، سبک لباس پوشیدن شما در مصاحبه قطعا تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین امروز قصد داریم نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه را به شما آموزش دهیم. در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونه برای مصاحبه لباس بپوشیم: بایدها و نبایدها، وضعیت ظاهری در شرکت، لباس مناسب برای مصاحبه،رنگ مناسب برای مصاحبه کاری، ایده های لباس برای مصاحبه زمستانی، برای مصاحبه یک روز بارانی از چه چیزی استفاده کنیم.لباس پوشیدن برای مصاحبه - با توجه به نوع بدن شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چگونه برای مصاحبه لباس بپوشیم (بایدها و نبایدها)

همیشه به یاد داشته باشید که لباس پوشیدن در مصاحبه مسئله ای مهم است و اگر خوب لباس نپوشید این نشان دهنده ناشی بودن شماست. اگر این شغل رویایی شماست که برای آن مصاحبه می کنید، باید حواستان را کاملا جمع کنید. مصاحبه کننده شما باید ببیند که شما واقعاً به این کار علاقه دارید. در مورد لباس پوشیدن برای مصاحبه، بایدها و نبایدهای زیادی وجود خواهد داشت. اما لازم نیست نگران آن باشید، زیرا ما در اینجا همه آن را توضیح داده ایم. بنابراین، ادامه دهید و مقاله را بخوانید.

هر جایی دارای فرهنگی است و اداره ها و کارخانه هاهم همینطور. اگر می خواهید از مزایای آن شرکت بهره مند شوید حواستان به لباسی که می پوشید باشد. زمانه تغییر کرده است و آداب لباس پوشیدن نیز تغییر کرده است. با این اوصاف، لباس پوشیدن برای مصاحبه هنوز یک فرآیند پیچیده است و انتظار می رود با پایبندی به الگوی صنعت تا آنجا که می توانید حرفه ای لباس بپوشید.


حتما بخوانید: در مصاحبه استخدامی چه بگوییم


وضعیت ظاهری در مصاحبه کاری

1. ترفیع رتبه در شرکت

آیا شما در دنیای شرکت های بزرگ یک کارآفرین هستید؟ و می خواهید از نردبان تلقی بالا بروید؟ در هر صورت، از قبل باید بدانید که نقش‌های شرکتی و روبه‌روی مشتری، همه به ارتباط، دوستی و دانش شما از موضوع بستگی دارد. این همچنین در مورد نشان دادن خود نیز هست. و به همین دلیل است که لباس شما حتی قبل از اینکه چیزی بگویید، چیزهای زیادی در مورد شما می گویند.

آنچه شما باید بدانید

 • کت و شلوار بپوشید و تا آنجا که می توانید رسمی باشید.
 • می‌توانید آخرین مدها را دنبال کنید و با پیراهنی (تاپ) که از زیر  آن می‌پوشید امتحان کنید.
 • از رنگ های مشکی، خاکستری، سفید، آبی استفاده کنید.
 • زیاد آرایش نکنید و از اکسسوری های زیاد استفاده نکنید. صندل ها بهتر است جلو بسته باشد.
 • از دامن های تنگ استفاده کنید یا لباس های یک تکه گزینه ای دیگر برای شما هستند. با این حال مراقب قد آن باشید.
 • شلوارهای سیگاری و بلند از دیگر گزینه هایی هستند که شما را شیک و پیک نشان می دهند.

وضعیت ظاهری در شرکت

2. حرکت بزرگ شما در صنعت مد

همه در مورد مشاغل مد این فکر را می کنند فقط به این دلیل که در این صنعت هستید،باید با لباس‌های زیبا و شیک ظاهر شوید. اینطور نیست و آن چیزی نیست که هنگام حضور در مصاحبه از شما انتظار می رود. هر کس سبک خاص خود را دارد، پس ان را حفظ کنید و به آن وفادار بمانید. به آنها نشان دهید که چه چیزی را می توانید بگویید بدون اینکه واقعاً چیزی بگویید. بله، به هر حال، شیک وزیبابمانید، اما چیزی را جعل نکنید، سعی نکنید تبدیل به چیزی بشوید که نیستید. لباس شما هیچ ربطی به خلاقیت یا استعداد شما در حوزه انتخابی ندارد.

آنچه شما باید بدانید

 • لباس شما باید مختص صنعتی باشد که در نظر دارید. زیبایی شناسی برند را در نظر داشته باشید، اما در آن زیاده روی نکنید.
 • لباسی زیبا و شیک و ظریف انتخاب کنید.
 • استفاده از برچسب های مارک دار ممکن است همیشه آنطور که فکر می کنید جالب نباشد.
 • اجازه دهید وسایلی مانند اکسسوری، روسری، کیف، کفش، و جواهرات زیبا توجه شما را جلب کند.
 • و از آنجایی که این یک مصاحبه است همه چیز ساده و رسمی انتخاب کنید.

لباس مناسب برای مصاحبه کاری

3. کار مالی یا بانکدار سرمایه گذاری

صنعتی که به راحتی قابل نفوذ نیست. شما باید سرسخت و باهوش باشید اما مؤدب و دقیق. بنابراین، شخصیت شما خیلی مهم است. این چیزی است که باید روی آن کار کنید. بنابراین، در یک مصاحبه تاثیر گذاشتن بسیار مهم است. مد تغییر می کند، اما سبک شما باقی می ماند. این صنعت نشانگر آن است. بنابراین، بیش از حد سبک خود را عوض نکنید.

آنچه شما باید بدانید

 • از کت و شلوارهای مشکی، خاکستری یا آبی استفاده کنید هر چیزی را که دوست دارید انتخاب کنید، اما به هر حال یک کت و شلوار خیلی مناسب است.
 • این کار نباید آنقدرها هم سخت باشد زیرا شما به هر مشخصات شغلی نگاه می کنید - همه در این صنعت در  حالت رسمی  هستند.
 • اکثر شرکت ها لباس ها و کت و شلوارهای رسمی  را می پسندند، 
 • این بدان معنا نیست که شما باید همان شلوار مصاحبه قدیمی را بپوشید. جدیدترین لباس اداری را بپوشید، اما باز هم باید حرفه ای باشید.به اندازه کافی بر این موضوع تاکید کردیم.

 لباس مناسب برای مصاحبه

4. شغل خلاقانه

این یکی از پیشرفته ترین صنایع است و شما در اینجا در مقایسه با دیگر صنایع بیشتر قضاوت می شوید. خلاقیت در اینجا خیلی مهم است، با این حال، در مصاحبه، انتظار می رود که شما با لباس های قابل و خوبی ارائه ظاهر شوید. نه باید خیلی لختی باشد و نه شلخته. این موارد را در نظر داشته باشید!

نمونه ها: نویسنده، کارگردان، عکاس، کارگردان هنری یا خلاق، ویراستار و غیره.

آنچه شما باید بدانید

 • شلوار جین، کرک و سایر شلوارهای نیمه رسمی قابل قبول است، اما از شلوارهای جین پاره پوره و زاپ دار بگذرید.
 • شلوار جین، کرک و سایر شلوارهای نیمه رسمی قابل قبول است، اما رنگ های تیره را انتخاب کنید.
 • یک پیراهن یا یک تاپ ابریشمی/شیفون/ژرژت بپوشید. اگر می توانید آن را در آن قرار دهید.
 • آنها را با اکسسوری های خود  ست کنید، اما خیلی کم از ان ها استفاده کنید.
 • لباس های یک تکه خوب هستند، اما خیلی کوتاه نباشند. این هرگز برای مصاحبه قابل قبول نیست.
 • ممکن است شرکت، برند یا خانه تولیدی که با آن مصاحبه می‌کنید بسیار به روز  باشد، اما در مصاحبه، رسمی بودن مهم است.

حتما بخوانید: 7 اصل ضروری برای داشتن بهترین ظاهر و رفتار در ویدئو کنفرانس


5. استارتاپ ها

یکی از مزیت‌های کار در استارت‌آپ این است که مجبور نیستید خیلی خود را خسته در مورد لباس پوشید خسته کنید و اکثر آنها با هر چیزی که می پوشید اصلا مشکلی ندارند. یک چیز کمتر برای نگرانی. همه آنها، از جمله بنیانگذار، اغلب از دانشگاه خارج شده اند، یا حداقل می خواهند این کار را کنند. بنابراین، شما نمی توانید بسیار رسمی یاخیلی غیر رسمی باشید. تعادل مناسبی بین معمولی و رسمی ایجاد کنید.

نمونه های شغلی: برنامه نویس، توسعه دهنده، برنامه نویسی، توسعه اپلیکیشن، طراح وب، تحلیلگر و غیره.

آنچه شما باید بدانید

 • به وب سایت آنها بروید - ان ها ایده ها و چیزهای زیادی به شما می دهد.
 • گاه به گاه لباس های نیمه رسمی نیز به شما کمک می کند.
 • تا زمانی که لباس خیلی کوتاه یا لخت نباشد، خوب است.

لباس نامناسب برای مصاحبه کاری چیست

از همه مهمتر چه چیزی را در مصاحبه نپوشیم؟

 • رنگ های جیغ
 • لباس لختی
 • کفش نامناسب
 • لباس بیش از حد معمولی
 • جین پاره و پوره
 • لباسی با چاپ حیوانات

رنگ مناسب برای مصاحبه کاری

انتخاب رنگ شما

چه رسمی، چه کژوال یا نیمه رسمی، باید ملایم و ظریف باشد. هر چیزی بارنگ جیغ، زرق و برق دار یا پر زرق و برق برای شما مناسب نیست.


حتما بخوانید: 10 قانون طلایی ست کردن رنگ لباس


نکات مهم در انتخاب لباس مناسب مصاحبه برای خانم ها

خانم ها گوش کنید!

 • یقه‌های خیلی باز، تاپ‌های بدون پشت، لباس‌های بغل باز، دامن بالای زانو، لباس‌های بدون بند، لباس‌های پرزرق و برق و غیره چیزهایی هستند که برای مصاحبه اصلاً مناسب نیستند. باز هم، این یک چیز مشترک در هر صنعتی است.
 • کفش نامناسب فقط به معنای دمپایی نیست. کفش‌های پاشنه بلند و شیک یا کفش‌های پاشنه شش سانتی به همان اندازه در مصاحبه بد هستند. کفش‌های مخصوص دویدن یا مخصوص مربی‌ها نیز مناسب نیستند، مگر اینکه مختص آن صنعت باشد.
 • استارت‌ آپ‌ها و دیگر شرکت‌های خلاق بیش از حد کار می کنند و واقعا از جون مایع می گذارند و به محیط کاری معمولی خود می‌بالند. همچنین، آنها در مورد چیزی که در مصاحبه می پوشید زیاد حساس نیستند. حتی در این موردنیز ، شورتک کوتاه یا شلوار پاره و پوره گزینه مناسبی نیست. تیپ خود را معمولی نگه دارید، اما نه بیش از حد معمولی.
 • از شلوار جین زاپ دار/پاره، بغل های پاره شده شلوار یا هر چیزی شبیه این باید اجتناب شود.
 • ناگفته نماند، اما چاپ های حیوانی از هر نوعی، به هر حال هر چاپ بزرگ مانند گل و غیره رسمی نیستند. حتی اگر کت و شلوار نیمه رسمی می پوشید،از  پیراهن یا تاپ ساده استفاده کنید واز هر گونه چاپی، به خصوص طرح های حیوانی، خودداری کنید.

مناسب بودن با آب و هوا و لباس پوشیدن حرفه ای برای مصاحبه گاهی اوقات می تواند مشکل باشد. معمولاً پارچه های پنبه ای، ژرژت، نوعی پارچه ابریشمی هستند که لباس مصاحبه قابل قبولی هستند. یک تاپ بدون آستین با دامن یا شلوار، یا یک لباس چین دار یا کتان برای شما ایده آل است. به دلایل واضح، از رنگ های تیره اجتناب کنید و از رنگ های سفید یا پاستلی استفاده کنید.

ایده های لباس برای مصاحبه زمستانی

ایده های لباس مناسب برای مصاحبه کاری در زمستان

مصاحبه های زمستانی ساده ترین هستند زیرا همه چیز در مورد گرم بودن لباس است. فقط باید به نحوه پوشیدن لباس ها توجه کنید. به سراغ یک تی شرت یقه لاک پشتی با یک ژاکت ترمه آستین دار و یک جفت شلوار مناسب یا یک دامن مدادی با جوراب های پشمی بروید. آن را با چکمه های چرمی که شما را گرم و شیک نگه می دارد تمام کنید. با اکسسوری هایی مانند روسری، یقه، کمربند یا ساعت، ظاهر خود را زیبا کنید. اگر کت می پوشید، از یک کت پشمی بلند استفاده کنید. آرایش شما باید خیلی کم باشد، چکمه ها نیز تمیز باشند و موهایتان مرتب باشد.

برای مصاحبه یک روز بارانی (به معنای واقعی کلمه) از چه چیزی استفاده کنیم

لباس مصاحبه در یک روز بارانی با لباسی که در یک روز نسبتا سرد می پوشید تفاوت چندانی ندارد. چتر یا بارانی چیزی است که قطعاً به آن نیاز دارید، بنابراین از رفتن به دفتر با یک کت بارانی ابایی نداشته باشید. اگر می خواهید از خیس شدن شلوار خود جلوگیری کنید، دامن یا لباس کوتاه می تواند گزینه بهتری باشد.

 برای مصاحبه یک روز بارانی از چه چیزی استفاده کنیم

مطابق با استایل خود لباس بپوشید. روش هایی که کمک می کنند

گرفتن یک تماس مصاحبه اولین قدم بزرگ است، مرحله بعدی آماده سازی است، و آخرین و در عین حال مهم ترین مرحله این است که لباس مناسبی بپوشید و بهترین قدم را به جلو بگذارید. این یک دایره کامل است، بنابراین شما نمی توانید هیچ یک از اینها را دست کم بگیرید. بنابراین، در اینجا راهنمای نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه با توجه به استایل شما آمده است.

لباس مناسب برای مصاحبه کاری با توجه به شکل بدن شما

شکل ساعت شنی

اگر شما هیکلی ساعت شنی دارید، خوب، شما خوش شانس هستید! اما، اکنون زمان آن نیست که منحنی های خود را به رخ بکشید. در عوض، چیزی بپوشید که براق است و در قسمت کمر قرار می گیرد، مانند کمربند که اندام شما را زیباتر نشان می دهد اما به همان اندازه ظریف و ساده است.


حتما بخوانید: آشنایی با 5 نوع از فرم اندام بدن


مثلث یا شکل معکوس

لباس پوشیدن به شما کمک می کند بین بالاتنه و پایین تنه تعادل ایجاد کنید. رنگ های تیره مانند مشکی و آبی سرمه ای به نفع شما خواهد بود.

هیکل گرد

این بدان معنی است که شما به نسبت گرد هستید  از شانه تا باسن و ران. بنابراین، لباس‌های رسمی یا پیراهن‌هایی با آستین بلند بپوشید تا توجه را از بین ببرد. اگر دامن می پوشید، از برش مدادی خودداری کنید و به برش های معمولی پایبند باشید. در مورد شلوار هم همینطور است. برش های معمولی مستقیم بهتر از شلوارهای سیگاری کار می کنند.

همیشه به یاد داشته باشید که لباس مصاحبه شما می تواند تفاوت ایجاد کند. بنابراین، راهنمای ما را در مورد نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه دنبال کنید. همچنین ایده آل است که برخی تیپ ها را قبل از روز مصاحبه امتحان کنید. بنابراین شما کاملا مطمئن می شوید  که ظاهر شما مناسب است یا خیر. برای این روز شلوار جین پاره خود را کنار بگذارید و مطمئن شوید که لباس هایتان به خوبی اتو شده اند. نکته مهم دیگر راحتی شما خواهد بود. چیزی نپوشید که خیلی تنگ باشد یانفس کشیدن را برای شما سخت کند. شما باید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید، بنابراین فقط لباس های راحت و در عین حال رسمی بپوشید.

سوالات متداول

برای مصاحبه در رستوران چه می پوشید؟

اینجا واقعاً هیچ چیز تغییر نمی کند، هنوز یک مصاحبه است اما در یک رستوران برگزار شده است. شما هنوز هم باید حرفه ای لباس بپوشید، به موقع حاضر شوید، رزومه خود را بیاورید و خوب عمل کنید. برای اطمینان، همیشه می توانید با مصاحبه کننده (اگر آنها را می شناسید) یا تیم منابع انسانی بررسی کنید. حتی اگر خیلی خاص نباشند، بهتر است به حرفه ای بودن پایبند باشید.

برای مصاحبه در رستوران چه می پوشید؟

چگونه برای یک کار آینده نگر برای یک جلسه غیر رسمی لباس بپوشیم؟

اگر برای قهوه، ناهار یا شام به یک جلسه غیررسمی دعوت شده اید، نیازی نیست که خیلی نگران لباس پوشیدن باشید. منظورم این است که شما هنوز هم باید حرفه ای باشید، اما خیلی از لباس های غیر رسمی استفاده نکنید. آن را معمولی و در عین حال متعادل نگه دارید. یک جفت شلوار خاکی، کرک، چینی یا جین تیره با یک پیراهن باید خوب باشد. بسته به محل برنامه ریزی جلسه، لباس های یک تکه نیز یک گزینه مناسبی هستند.

چیزی بپوشید که نرم باشد. رنگ های جیغ ممکن است برای ناهار یا شام ایده آل نباشند. هدف از این کار رسمی بودن است، پس همینطور ادامه دهید. یک لباس نخی تابستانی، یک پیراهن کتان یا یک شلوار نخی با پیراهن ابریشمی از دیگر ایده های لباس جالب هستند.

آیا می توانید برای مصاحبه شغلی شلوار جین بپوشید؟

مگر اینکه این یک جلسه غیررسمی یا برای یک صنعت/سازمان است که در مورد لباس های تجاری خود غیر رسمی است، از لباس های غیر رسمی خودداری کنید. می توانید لباس خود را با یک تاپ همرنگ ست کنید.

در مصاحبه شغلی خرده فروشی چه می پوشید؟

مشاغل خرده فروشی معمولاً با مشتری روبرو هستند، بنابراین باید لباس مصاحبه معمولی باشد.

آیا می توانید در مصاحبه شغلی صندل بپوشید؟

بله - تا زمانی که بسته باشند. اما، فلیپ فلاپ ها مناسب نیستند.

در مصاحبه شغلی پرستاری چه می پوشید؟

یک کت و شلوار خاکستری، آبی یا مشکی یا یک لباس محافظه کارانه یک تیپ خوب است.

در مصاحبه شغلی پرستاری چه می پوشید؟

آیا کت و شلوار خاکستری برای مصاحبه مناسب است؟

بله، خاکستری یک رنگ لباس مصاحبه با کلاس است. خاکستری، سیاه و آبی عالی خواهند بود.

من یک نوجوان هستم و برای شرکت در یک مصاحبه حضوری دارم دعوت شده ام چه بپوشم؟

مصاحبه شغلی دانشگاه، کارآموزی یا کار تابستانی - بهترین کار این است که با لباس مناسب مصاحبه بروید و تا می توانید حرفه ای باشید. این فقط نشان می دهد که شما علاقه مند به این نقش هستید و در کار جدی هستید. نه فقط این، بلکه حواستان به مرتب بودنتان هم باشد. به یاد داشته باشید، هر یک از اینها به این معنی نیست که شما فقط برای این کار باید یک کت و شلوار جدید بخرید، مگر اینکه چیز مناسبی نداشته باشید. می توانید از آنچه در حال حاضر دارید استفاده کنید.

سخن آخر

شاید برخی از توصیه هایی که در این مطلب آمده مناسب شرایط زنگی و کار در کشور ما نمی باشد اما مطمئن باشید در تمام نقاط دنیا برای حضور در یک مصاحبه شغلی از لباس رسم با رنگ های آرام بیشتر استقبال می شود.


مقالات مرتبط:

چگونه دخترانه باشیم: نوع ظاهر، رفتار، لباس پوشیدن 

15 ویژگی عالی رهبران خوب برای موفقیت در کار
 

از
1
رای