طرز تهیه ترشی بنه (ترشی پسته کوهی) ساده و خوشمزه خانگی

طرز تهیه ترشی بنه (ترشی پسته کوهی) ساده و خوشمزه خانگی ترشی بنه یا ترشی پسته کوهی، کلخنگ از ترشی های خوشمزه و ساده فصل بهار است که می توانید با طرز تهیه آسان، ترشی بنه (ونوشک) خانگی با سرکه و نمک تهیه و در کنار غذا مصرف کنید.

ترشی بنه از بنه یا همان پسته کوهی تهیه می شود، بنه پسته کوهی نارسی است که قبل از بوجود آمدن پوسته قهوه ای اش قابل استفاده برای ترشی و یا شور می باشد، این گیاه در دامنه کوه های زاگرس به وفور یافت می شود و در فصل بهار که هنوز نارس است می توان چید. نام دیگر بنه، ونوشک، کلخنگ نیز می باشد. در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه ترشی بنه (پسته کوهی)، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ترشی بنه (پسته کوهی)

بنه (پسته کوهی)۱ کیلوگرم
سرکه سفید۱ کیلوگرم
نمک۲ قاشق غذاخوری
فلفل سیاه و سیاه دانهبه مقدار لازم

دستور پخت ترشی بنه (پسته کوهی)

1

طرز تهیه ترشی بنه (پسته کوهی) خانگی خوشمزه

در ابتدای کار چوب های ضخیم بنه را از آن جدا کنید و بنه ها را داخل ظرفی حاوی آب خنک می ریزیم تا خیس بخورد چند باری آب را عوض می کنیم ، سپس آنها را شستشو می دهیم و آبکشی می کنیم تا کاملا خشک شود.

طرز تهیه ترشی بنه خانگی
2

مرحله دوم: ریختن بنه و سرکه داخل شیشه

سپس بنه ها را با خوشه و یا اگر می خواهید دانه شده، داخل شیشه ای تمیز می ریزیم و روی آن سرکه سفید و نمک، فلفل سیاه، سیاه دانه می ریزیم و درب آن را محکم می بندیم.

3

مرحله سوم: قرار دادن ترشی درون یخچال

شیشه ترشی را برای دو هفته درون یخچال قرار می دهیم تا برسد.

4

مرحله نهایی: مصرف ترشی

در طی این مدت هر چند روز یکبار آن را چک می کنیم تا اگر سرکه به خورد ترشی رفته بود به آن سرکه اضافه کنیم. بعد از دو هفته می توانیم ترشی بنه را با انواع غذاها مصرف کنیم.

طرز تهیه ترشی پسته کوهی

نکات مهم و فوت و فن تهیه ترشی بنه (پسته کوهی)

  • بنه طبعی خشک و گرم دارد و افراد گرم مزاج نباید به مقدار فراوان آن را مصرف کنند.
  • برای تهیه ترشی بنه از برای بنه ( ونوشک ) یا پسته کوهی که کال است و هنوز نرسیده استفاده می شود در این موقع بنه پوستش سبز رنگ است و پوسته چوبی اش تشکیل نشده است.
  • بنه از عطر و بوی خاصی برخوردار می باشد اما اگر می خواهید عطر و طعم بیشتری به ترشی بدهید می توانید از سبزی ترخون و نعناع تازه و یا موسیر نیز استفاده نمایید.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه ترشی بیلهر (ترشی زو) خانگی خوشمزه یاسوج با فوت و فن

طرز تهیه ترشی چغاله بادام [چاقاله] خوشمزه و مجلسی خانگی

خواص و مضرات پسته کوهی برای سلامتیاز
2
رای