قابلیت های مخفی لپ تاپ؛ 5 ویژگی پنهان لپ تاپ که باید بدانید

قابلیت های مخفی لپ تاپ؛ 5 ویژگی پنهان لپ تاپ که باید بدانید قابلیت های مخفی لپ تاپ ؛ 5 ویژگی پنهان لپ تاپ و روش روشن کردن Dark Mode، سفارشی سازی منوی استارت،خاموش کردن کامپیوتر با یک دکمه، تنظیم FOCUS HELP در سلام دنیا بیاموزید.

با ویژگی های لپ تاپ خود آشنا هستید؟ در این مطلب از سلام دنیا درباره 5 ویژگی پنهان لپ تاپ که اکنون باید از آنها استفاده کنید، نحوه روشن کردن Dark Mode، نحوه سفارشی سازی منوی استارت در ویندوز 10 و 11، خاموش کردن کامپیوتر با یک دکمه، نحوه راه اندازی NEARBY SHARING در ویندوز 10 و 11، نحوه تنظیم FOCUS HELP در ویندوز 10و11 صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

5 ویژگی پنهان لپ تاپ که اکنون باید از آن استفاده کنید

رایانه ها  تقریبا انجام همه کارهای ما را متحول کرده اند: کار، ارتباط، خرید و  موسیقی و تلویزیون. اما آیا می دانستید که لپ تاپ یا رایانه شخصی شما می تواند حواس پرتی را در حین کار از بین ببرد یااسیب های چشمی را کاهش دهد؟

 در اینجا ویژگی هایی وجود دارد که زندگی را کمی آسان تر می کند احتمالاً در مورد آنها نمی دانید، اما باید بدانید:

1. قابلیت های مخفی لپ تاپ: Dark Mode را فعال کنید

خیره شدن به صفحه نمایش های روشن در تمام طول روز و شب برای سلامتی شما ضرر دارد نمایشگرها می توانند چشمان شما را تحت فشار بگذارند و نور آبی باعث می شود که به خواب نروید. راه حل؟ Dark Mode را روشن کنید، که پالت رنگ صفحه را تغییر می دهد تا قسمت های روشن تیره شوند، که برای چشمان شما راحت تر است. حالت تاریک حتی می تواند عمر باتری را افزایش دهد. در اینجا نحوه روشن کردن آن آمده است.


حتما بخوانید: فواید استفاده از تم مشکی یا پس زمینه تیره برای عمر باتری


نحوه روشن کردن Dark Mode

1. منوی تنظیمات خود را باز کنید.
2. Personalization > Colors را انتخاب کنید.
3. بخشی با عنوان Choose your color را خواهید دید. (در Windows™ 11 ممکن است Choose your mode را ببینید)
4. Dark را انتخاب کنید.Dark Modd اکنون فعال شده است.
چه برای کار،بازی یا مطالعه پشت رایانه خود نشسته باشید ، ارزش روشن کردن Dark mode را دارد. به ما اعتماد کنید، چشمان شما اذیت نخواهد شد.

5ویژگی پنهان لپ تاپ که اکنون باید از آن استفاده کنید / Dark Mode را فعال کنید

2. قابلیت های مخفی لپ تاپ: Start Menu را سفارشی کنید

دکمه "شروع" را به خاطر دارید؟ خب، همه چیز بزرگ شده است، دارای کاشی های رنگارنگ و منوی گسترده تر است.

نحوه سفارشی سازی منوی استارت در ویندوز 10

1. به  setting > personalization  >start > بروید انتخاب کنید کدام پوشه ها در Start ظاهر شوند .

2. در اینجا می توانید نمادهای زیر را روشن یا خاموش کنید: File Explorer، setting، document، download، music، pictures، video، network و personal folder
3. به setting بروید تا بفهمید کدام برنامه‌های اخیراً نصب شده و پرکاربرد را می‌خواهید نشان دهید یا پنهان کنید.
4. برای روشن کردن منوی شروع تمام صفحه، به  Settings > Personalization > Start بروید ، سپس  Use Start full screen را روشن کنید.
5. برای تغییر رنگ منوی استارت، به  Settings > Personalization > Colors بروید . در زیر سرصفحه «show accent color on the following surfaces»،  را انتخاب کنید سپس start ,task bar,action center را انتخاب کنید، سپس رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه راه اندازی NEARBY SHARING در ویندوز 10

نحوه سفارشی سازی منوی استارت در ویندوز 11

منوی استارت جدید ویندوز 11 به اندازه نسخه قبلی خود قابل تنظیم نیست، اما هنوز راه هایی وجود دارد که آن را تغییر دهید. برای تغییر طرح پیش فرض:

1.  روی تنظیمات > شخصی سازی > شروع کلیک کنید. در اینجا می‌توانید برنامه‌های پرکاربرد، برنامه‌های اخیراً نصب‌شده و مواردی که اخیراً باز شده‌اند پنهان شوند. البته توجه داشته باشید که با خاموش کردن هر سه دسته، یک منوی استارت خالی باقی می‌ماند.
2. برای افزودن پوشه‌ها به پایین منوی استارت، روی  تنظیمات > شخصی‌سازی > شروع > پوشه‌ها کلیک کنید ، سپس سوئیچ کنار هر پوشه‌ای را که می‌خواهید اضافه کنید، روشن کنید. 


حتما بخوانید: روش بازیابی آیکون ناپدید شده منوی استارت در ویندوز


3. برای حذف برنامه‌های پین‌شده از منوی استارت، کافیست روی نماد یک برنامه خاص کلیک راست کرده، سپس بر روی  Unpin from Start کلیک کنید .(هنوز در لیست برنامه ظاهر می شود.) برای تغییر مسیر و افزودن یک برنامه پین ​​شده، روی برنامه ای که در منوی Start نیست کلیک راست کرده و  Pin to Start را انتخاب کنید . می توانید با کشیدن و رها کردن برنامه های پین شده ترتیب را تغییر دهید.
4. در ویندوز 11، دکمه Start در مرکز task bar قرار دارد، نه در گوشه سمت چپ پایین صفحه مانند ویندوز 10. اگر روش قدیمی را ترجیح می دهید، روی  تنظیمات > شخصی سازی > نوار وظیفه > روی task bar behaviors کلیک کنید،  سپس از منوی کشویی برای تغییر مکان از مرکز به چپ استفاده کنید.

نحوه سفارشی سازی منوی استارت در ویندوز 11

3. قابلیت های مخفی لپ تاپ: کامپیوتر خود را با یک کلیک خاموش کنید

این یکی بسیار جالب است: شما می توانید یک میانبر برای خاموش کردن سریع رایانه خود با یک کلیک ایجاد کنید. شما باید کمی کدنویسی کنید، اما سخت نیست. این دستورالعمل ها را برای ویندوز 10 و 11 دنبال کنید:

خاموش کردن کامپیوتر با یک دکمه

1.  روی قسمت خالی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و  New > Shortcut را انتخاب کنید .
2. این کد را کپی و در کادر متنی قرار دهید: %windir%\System32\SlideToShutDown.exe
3. Next را انتخاب کنید.
4. فایل را نامگذاری کنید (چیزی شبیه "SlideToShutDown")، سپس روی  Finish کلیک کنید .
5. اکنون باید یک نماد را در صفحه اصلی خود مشاهده کنید. روی آن راست کلیک کرده و  Properties را انتخاب کنید .
6. در زیر تب Shortcut،  Change Icon > OK را انتخاب کنید .
7. نمادی را که احساس می کنید این میانبر را توصیف می کند انتخاب کنید، سپس روی  OK > Apply > OK کلیک کنید .
8. اکنون که میانبر ایجاد شده است، به سادگی نماد را باز کنید تا ویژگی خاموش کردن با کشیدن انگشت فعال شود.

کامپیوتر خود را با یک کلیک خاموش کنید

4. قابلیت های مخفی لپ تاپ: با Nearby sharing به اشتراک بگذارید

بسیار شبیه AirDrop در دستگاه‌های Apple®، است ویندوز دارای ویژگی به نام Near by sharing است که به کاربران امکان می‌دهد  فایل‌ها را به سرعت و به راحتی بین دستگاه‌ها انتقال دهند.


حتما بخوانید: جدیدترین ویژگی و قابلیت های ویندوز 11


نحوه راه اندازی NEARBY SHARING در ویندوز 10

1. گزینه action center را در انتهای سمت راست task barانتخاب کنید، سپس روی  nearby sharing کلیک کنید  و روشن بودن آن را تأیید کنید.

2. روش های متفاوتی برای اشتراک گذاری فایل، عکس و لینک وجود دارد:

  • برای اشتراک گذاری یک فایل: File Explorer را باز کنید و به دنبال فایلی که می خواهید ارسال کنید بگردید.رویshare کلیک کنید، اشتراک‌گذاری را انتخاب کنید ، سپس دستگاهی را که می‌خواهید با آن به اشتراک بگذارید انتخاب کنید.
  • برای اشتراک‌گذاری عکس: برنامه Photos را باز کرده و تصویر را انتخاب کنید. Share را انتخاب کنید ، سپس نام دستگاهی را که عکس را به آن ارسال می کنید انتخاب کنید.
  • برای اشتراک‌گذاری یک وب‌سایت: Microsoft Edge™ را باز   کنید و به صفحه وبی که می‌خواهید ارسال کنید بروید. Setting and more وshare را انتخاب  کنید، سپس نام دستگاهی را که می خواهید با آن به اشتراک بگذارید انتخاب کنید.

3. هنگامی که کاربر دیگر دعوت شما را پذیرفت، می تواند ذخیره  را برای ذخیره فایل در دستگاه خود انتخاب کند.

نحوه راه اندازی NEARBY SHARING در ویندوز 11

1. به Start بروید سپس Settings > System > Nearby sharing را انتخاب کنید.

2. دستگاه هایی را که می خواهید با آنها به اشتراک بگذارید انتخاب کنید. همچنین می‌توانید سرویس‌ها و برنامه‌هایی را که به آنها اجازه دسترسی داده‌اید بررسی کنید. روش های متفاوتی برای اشتراک گذاری فایل، عکس و پیوند وجود دارد:

  • برای به اشتراک گذاشتن یک سند: search  را انتخاب کنید  و "file explorer" را در کادر جستجو تایپ کنید .  اکنون به دنبال سندی که می خواهید ارسال کنید بگردید. در  File Explorer ، به toolbar بالا نگاه کنید و  Share را انتخاب کنید،  سپس روی سند کلیک راست کرده و انتخاب کنید. دستگاهی که آن را به آن ارسال می‌کنید.
  • برای اشتراک‌گذاری یک عکس: Photos را باز   کنید، تصویری را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، سپس  share را انتخاب کنید. نام دستگاهی را که به آن ارسال می‌کنید انتخاب کنید.
  • برای اشتراک‌گذاری پیوند:  Microsoft Edge را باز کنید. Setting and more > سپسshare را انتخاب  کنید، سپس دستگاهی را که با آن به اشتراک می گذارید انتخاب کنید.

3. در دستگاهی که سند، عکس یا پیوند را با آن به اشتراک می‌گذارید، اعلانی درباره اشتراک‌گذاری دریافت خواهید کرد. این زمانی است save&open  یا  save را انتخاب می کنید .

نحوه راه اندازی NEARBY SHARING

5. قابلیت های مخفی لپ تاپ: متمرکز بمانید

اگر رسانه‌های اجتماعی، خرید آنلاین یا ایمیل‌ها تمرکز شما را در طول  روز کاری مختل می‌کنند، Focus help، حذف حواس‌پرتی از ویندوز را امتحان کنید. این به شما امکان می دهد انتخاب کنید کدام اعلان ها را ببینید و بشنوید و کدام برنامه ها اصلاً می توانند اعلان ها را نمایش دهند.

نحوه تنظیم FOCUS HELP در ویندوز 10

1. روی  Start > Settings > System > Focus help کلیک کنید.
2. از بین گزینه خاموش کردن برای دریافت همه اعلان هامی توانید گزینه recieve all notifications را انتخاب کنید یا برای دریافت هشدارها می توانید روی گزینه see nothing but alarmsکلیک کنید.

برای سفارشی کردن برنامه‌هایی که اولویت‌ها در نظر گرفته می‌شوند یا مجاز به انجام آن‌ها هستند، روی  customize priority list  در زیر تنظیمات فقط کلیک کنید.

همچنین می‌توانید انتخاب کنید وقتی «دستیار فوکوس» به پایان می‌رسد، اعلان دریافت کنید تا متوجه شوید چه اعلان‌هایی را ندیده‌اید. فقط  Show me a summary of what i missed while focuse assist was on را انتخاب کنید.


حتما بخوانید: آموزش سفارشی کردن تنظیمات موس در ویندوز 11


نحوه تنظیم FOCUS HELP در ویندوز 11

1.  به Start > Settings > System > Focus help بروید .
2. Priority only یا  alarms only را انتخاب کنید تا اعلان‌های کمتری را ببینید و بشنوید.
3. با انتخاب گزینه  Priority only > Customize priority list  و سپس تغییر گزینه ها بر اساس نیاز خود، انتخاب کنید که کدام اعلان ها مجاز هستند.

نحوه تنظیم FOCUS HELP  در ویندوز11

سخن آخر

امیدواریم از مطلب 5 ویژگی پنهان لپ تاپ که اکنون باید از آنها استفاده کنید لذت برده باشید، در اینجا آموزش هایی به شما داده می شود که احتمالا تاکنون استفاده و روش های آن را نمی دانستید.


مقالات مرتبط: 

رفع مشکل مخفی و ناپدید شدن ایکون برنامه پس زمینه

آموزش مرحله به مرحله تغییر زبان ویندوز 10 کامپیوتراز
1
رای