آموزش نحوه اندازه گیری دمای اتاق بدون دماسنج با برنامه گوشی

آموزش نحوه اندازه گیری دمای اتاق بدون دماسنج با برنامه گوشی نحوه اندازه‌گیری دمای اتاق با گوشی هوشمند با استفاده از دماسنج یا بدون دماسنج، سنسورها و برنامه گوشی هوشمند؛ دمای اتاق ایده آل چند است و طرز استفاده از دماسنج های سنتی را در سلام دنیا بیاموزید.

ترموستات خود را روی 72 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) تنظیم کرده اید، اما همچنان احساس سرما دارید؟ حالا شما تعجب می کنید، دمای واقعی اتاق چقدر است؟ آیا ترموستات من دقیق است؟ خوشبختانه، ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای اندازه گیری دمای اتاق از آنها استفاده کنید (ممکن است همین الان یکی از آن ها را در جیب خود داشته باشید). در این مقاله از سلام دنیا، ما به نحوه اندازه‌گیری دمای اتاق با گوشی هوشمند خود (با استفاده از دماسنج داخلی یا سنسور خارجی) به همراه بهترین روش ها برای استفاده از 3 نوع دماسنج قدیمی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چیزهایی که باید بدانید

 • با اتصال به حسگر خارجی یا ایستگاه هواشناسی ، دمای اتاق را به طور دقیق با تلفن هوشمند بررسی کنید.
 • از دماسنج های دیجیتال ، شیشه ای یا دو فلزی با قرار دادن آنها در مرکز اتاق (حداقل 2 فوت (0.61 متر) ارتفاع) و خواندن آنها پس از حدود 5 دقیقه استفاده کنید .
 • دمای اتاق توصیه شده برای بزرگسالان سالم بین 64 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتیگراد) است.

حتما بخوانید: نحوه استفاده از سنسور دما در گوشی پیکسل 8 پرو


نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج

1. نحوه بررسی دمای اتاق با استفاده از سنسورها و برنامه های گوشی های هوشمند

1. مراقب نتایج برنامه های دماسنج برای iPhone یا Android باشید

تعداد کمی از گوشی‌های هوشمند تجهیزات مناسبی برای خواندن دقیق دمای اتاق دارند—سنسورهای آن‌ها فقط دمای باتری را کنترل می‌کنند و تحت تأثیر گرمای تابش شده از تلفن قرار می‌گیرند. این بدان معناست که برنامه‌های دماسنج فقط می‌توانند تخمین‌های خشن و اغلب نادرست از دمای اتاق ارائه دهند، مگر اینکه با یک سنسور دمای محیط خاص طراحی شده باشند.

 • برخی از برنامه های محبوب دماسنج عبارتند از: دماسنج دمای اتاق ، دماسنج HD و دماسنج واقعی .
 • برخی از گوشی های دارای سنسور دمای خارجی عبارتند از: Samsung Galaxy S4، Samsung Galaxy Note 3، Motorola Moto X، Huawei Ascend P6 و Xiaomi Mi3.
 • تعداد تلفن‌های دارای سنسور دقیق در حال کاهش است زیرا این ویژگی محبوب یا آسان برای ساخت نیست.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 1

2. یک سنسور دمای خارجی یا ایستگاه هواشناسی برای تلفن خود دریافت کنید

برای خواندن دقیق، تلفن خود را به یک دماسنج خارجی وصل کنید. به دنبال دستگاه‌هایی باشید که به WiFi یا بلوتوث متصل می‌شوند—بسیاری از آنها می‌توانند رطوبت، کیفیت هوا و موارد دیگر را نیز بخوانند. سپس، برنامه همراه را در تلفن خود دانلود کنید تا بتوانید نتایج را بخوانید و تنظیمات را از کف دست خود انجام دهید.

 • مدل‌های وای‌فای گران‌تر از مدل‌های بلوتوث هستند، که تنها در صورتی می‌توانند کار کنند که تلفن شما در فاصله مشخصی از دستگاه حسگر قرار داشته باشد.
 • سنسورهای خارجی و ایستگاه‌های هواشناسی نیز می‌توانند به سیستم الکسا آمازون یا Google Home متصل شوند.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 2

3. برنامه همراه را برای سنسور یا ایستگاه هواشناسی خود باز کنید

صبر کنید تا دانلود برنامه تمام شود، سپس روی آن ضربه بزنید تا باز شود. بسته به محصول، ممکن است مجبور شوید یک حساب کاربری برای همگام سازی  دستگاه با برنامه ایجاد کنید. اگر دستگاه خارجی خود از WiFi استفاده می کند، مطمئن شوید که به همان شبکه WiFi متصل هستید. اگر از بلوتوث استفاده می کند، دستگاه های خود را برای فعال کردن استفاده وصل کنید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 3

4. به صفحه اصلی برنامه بروید یا دمای اتاق را انتخاب کنید

بسته به دستگاهی که از آن استفاده می کنید، نمایشگر برنامه متفاوت به نظر می رسد، اما خواندن دما به راحتی پیدا می شود. مطمئن شوید که به دمای اتاق یا محیط نگاه می کنید و نه پیش بینی آب و هوا

 • .تنظیمات خود را بر اساس سیستم دمای دلخواه خود (فارنهایت یا سانتیگراد) تنظیم کنید، یا اگر می خواهید مقداری ریاضی انجام دهید، خواندن را خودتان تبدیل کنید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 4

2. استفاده از دماسنج های سنتی

1. برای اندازه گیری دقیق دما، دماسنج دیجیتالی را امتحان کنید 

دماسنج های الکترونیکی و دیجیتالی گران تر از انواع دیگر هستند، اما سریع ترین و دقیق ترین خوانش دما را ارائه می دهند. آنها به تغییرات دمای هوا خیلی سریع واکنش نشان می دهند، بنابراین شما همیشه به دمای فعلی اطمینان خواهید داشت.


حتما بخوانید: چگونه رطوبت خانه را افزایش دهیم


 • برخی از مدل‌های دیجیتال داده‌های دما را در یک دوره زمانی مشخص ذخیره می‌کنند تا بتوانید تغییرات دمای اتاق را ارزیابی کنید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 5

2. برای اندازه گیری دمای تقریبی از یک دماسنج شیشه ای کلاسیک استفاده کنید.

جیوه ای را انتخاب کنید که جیوه نداشته باشد، زیرا در صورت شکستن دماسنج بسیار سمی و خطرناک است.این دماسنج ها از یک لوله شیشه ای (مویرگی) با مایع داخل آن استفاده می کنند. با افزایش دما، مایع منبسط می شود و به سمت بالای لوله حرکت می کند.

 • این دماسنج‌ها نسبت به دماسنج‌های دیجیتالی نسبت به دماسنج‌های دیجیتال کندتر تنظیم می‌شوند و فقط می‌توانند تقریبی از دمای محیط را ارائه دهند.
 • دماسنج های شیشه ای را دماسنج حباب یا مایع در شیشه نیز می نامند.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 6

3. یک دماسنج دو فلزی را برای یک گزینه تزئینی یا خوانا امتحان کنید

این دماسنج ها دارای یک صفحه نمایشگر با یک اشاره گر (شبیه به صفحه ساعت) هستند که برای نمایش دما حرکت می کند. آنها یک نوار فلزی دارند که با افزایش دمای اتاق منبسط و خم می شود که نشانگر روی صفحه را حرکت می دهد.

 • نشانگر بزرگ روی صفحه نمایش دما را از دور آسان می کند. با این حال، دماسنج های دو فلزی به اندازه دماسنج های دیجیتال دقیق نیستند.
 • دماسنج های دو فلزی می توانند نسبتاً ساده به نظر برسند یا شبیه قطب نما، ساعت، ساعت آفتابی یا طرح های دیگر ساخته شوند.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 7

4. دماسنج را در مرکز اتاق، حداقل 2 فوت (0.61 متر) ارتفاع قرار دهید

این نقطه ایده آل برای خواندن دقیق است زیرا ارتفاع آن برای اکثر افراد نشسته و دور از گرما یا سرمای کف و دیوار است. اطمینان حاصل کنید که در نزدیکی دماسنج هیچ جریان یا منبع گرمایی وجود ندارد، زیرا این موارد باعث از بین رفتن اطلاعات می شوند.

 • سعی کنید دماسنج را روی میز یا چهارپایه قرار دهید تا از کف (معمولا سرد) دور بماند.
 • دماسنج را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید، که باعث گرمتر شدن دمای بدن می شود.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 8

5. 5 دقیقه صبر کنید تا دماسنج با دمای اتاق تنظیم شود

از دماسنج دور شوید تا گرمای بدن شما بر روی خواندن تاثیری نداشته باشد. اکثر دماسنج‌ها، به‌ویژه دماسنج‌های شیشه‌ای یا دو فلزی، حداقل چند دقیقه طول می‌کشد تا با تغییر دما سازگار شوند.

 • دماسنج های دیجیتال سریع کار می کنند و ممکن است در حدود 1-2 دقیقه نتایج را نشان دهند.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 9

6. دماسنج را بدون نگه داشتن یا لمس کردن آن بخوانید

دماسنج را روی میز بگذارید تا گرمای دست‌هایتان تغییری در خوانش ایجاد نکند. برای اکثر مردم، دمای اتاق راحت بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد (64 تا 75 درجه فارنهایت) است.

 • دماسنج دیجیتال: اعداد روی نمایشگر دیجیتال را بخوانید تا دما را ببینید. این قرائت دقیق ترین است.
 • دماسنج شیشه ای: عدد یا علامت تیک نزدیک به بالای مایع در لوله را بخوانید. برای دقت، چشمان خود را با قسمت بالای مایع همسطح نگه دارید.
 • دماسنج های دو فلزی: به عدد یا علامت تیکی که نشانگر به آن اشاره می کند نگاه کنید، شبیه به نحوه خواندن یک ساعت آنالوگ.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 10

3. دمای اتاق ایده آل

1. بیشتر اتاق های خانه خود را بین 64 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتیگراد) نگه دارید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) و سایر گروه های بهداشتی حداقل دمای اتاق را در حدود 64 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) برای بزرگسالان سالمی که لباس مناسبی برای فصل می پوشند توصیه می کنند. این محدوده برای اتاق‌هایی مانند اتاق نشیمن، جایی که مردم در هنگام تماشای تلویزیون در آن‌ها تا حد زیادی بی‌حرکت می‌نشینند، ایده‌آل است.


حتما بخوانید: آموزش نحوه هواگیری شوفاژ خانگی و موتور خانه


 • برای افراد مسن، بسیار جوان یا بیماران، حداقل دما را تا حدود 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد) افزایش دهید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 11

2. دمای اتاق خواب را بین 60 تا 67 درجه فارنهایت (15 تا 19 درجه سانتی گراد) تنظیم کنید

دمای خنک تر برای خواب بهترین است زیرا کاهش دما باعث می شود بدن شما احساس خستگی کند. روانشناسان خواب پیشنهاد می کنند که اتاق خواب خود را به عنوان یک "غار" در نظر بگیرید تا خوابی عالی داشته باشید - اتاق را خنک، تاریک و ساکت نگه دارید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 12

3. حمام خود را کمی گرمتر در حدود 71 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) نگه دارید

این دما وقتی از حمام خارج می‌شوید شما را راحت نگه می‌دارد (بیرون رفتن در دمای بسیار سردتر می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد). همچنین چه در نیمه شب و چه در هر نقطه از روز از حمام استفاده کنید، فقط یک دمای دلپذیر است.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 13

4. با حفظ دمای خانه خود در حدود 78 درجه فارنهایت (26 درجه سانتیگراد) در تابستان در هزینه خود صرفه جویی کنید

وزارت انرژی ایالات متحده پیشنهاد می کند که در هوای گرم در ساعات بیداری ترموستات خود را تا حد امکان بالا نگه دارید. هنگام خواب برای راحتی، دمای خانه را کاهش دهید و برای صرفه جویی در مصرف انرژی، زمانی که ساعت ها دور هستید، ترموستات خود را کمی بالاتر بگذارید.

 • هرچه تفاوت بین دمای داخل و خارج از خانه کمتر باشد، هزینه تهویه مطبوع شما کمتر خواهد بود.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 14

5. دمای روز را در حدود 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد) در زمستان حفظ کنید

با خنک تر نگه داشتن خانه خود در ماه های سرد در انرژی و هزینه خود صرفه جویی کنید. هنگامی که برای مدت طولانی در خواب هستید یا دور هستید، ترموستات خود را چند درجه پایین بیاورید.

 • اگر در زمستان برای روزها یا هفته‌ها دور می‌روید، ترموستات خود را حداقل در دمای 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) نگه دارید تا از یخ زدن و ترکیدن لوله‌ها جلوگیری کنید.

نحوه بررسی دمای اتاق با دماسنج یا بدون دماسنج 15

سوالات متداول

1. نحوه بیان فارنهایت چگونه است؟

برای تبدیل دما بر حسب درجه سانتیگراد به فارنهایت، در 1.8 (یا 9/5) ضرب کنید و 32 را اضافه کنید. با این حال، بیشتر دماسنج‌های فیزیکی مقادیر را در C و F نشان می‌دهند و دماسنج‌های دیجیتال یا برنامه‌های تلفن می‌توانند بین این دو در تنظیمات جابجا شوند.

2. اگر فقط دماسنج تماسی داشته باشیم، آیا باز هم اشکالی ندارد که دمای اتاق را با گذاشتن یک لیوان آب اندازه گیری کنیم و بگذاریم در دمای اتاق بماند و سپس دمای آب را اندازه گیری کنیم؟

بله، اما آب باید برای مدت طولانی بماند. ممکن است 24 ساعت طول بکشد تا آب به طور کامل با دمای اتاق تنظیم شود (هر چه مقدار آب کمتر باشد، سریعتر سازگار می شود).

3. آیا می توان از گوشی آیفون 6 برای اندازه گیری دمای اتاق استفاده کرد؟

خیلی دقیق نیست، مگر اینکه آن را به یک سنسور دمای خارجی یا ایستگاه هواشناسی وصل کنید. اکثر گوشی های هوشمند سخت افزار مناسبی برای اندازه گیری دمای اتاق ندارند.

نکات پایانی

اگر دما در یک اتاق درست باشد، احتمالاً بین 72 تا 76 درجه فارنهایت (22 تا 24 درجه سانتیگراد) است. این محدوده ای است که اکثر مردم می توانند گرمای بدن خود را تابش کنند و دمای داخلی خود را در 98.6 درجه فارنهایت (37.0 درجه سانتیگراد) حفظ کنند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در حل و یادگیری مطلب سرچ شده کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

روش تشخیص تب بدون دماسنج + علائم و درمان خانگی تب بالا

 ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه

مولتی متر چیست و انواع و روش کار با آناز
1
رای