انشا درباره معنی ضرب المثل عروس نمیتوانست برقصد می گفت زمین کج است

انشا درباره معنی ضرب المثل عروس نمیتوانست برقصد می گفت زمین کج است معنی و ریشه ضرب المثل عروس نمی توانست برقصد می گفت زمین کج است؛ داستان، معادل انگلیسی و انشا در مورد مفهوم مثل عروس نمیتونه برقصه میگه زمین کج است با مقدمه و نتیجه را در سلام دنیا بیاموزید.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که از ضرب المثل های فارسی در گفتگوهای روزمره خود استفاده می کنید و به ضرب المثل های شیرین و پرمعنای فارسی علاقه مند هستید،در ادامه این مطلب سلام دنیا برای شما عزیزان معنی، بازنویسی داستان و انشایی با مفهوم ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است ارائه کردیم تا گنجینه لغات و ضرب المثل های شما را بیشتر گسترش دهیم.

معنی ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است

ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است به این معنی است که فرد نمی تواند به درستی کارش را انجام دهد و برای توجیح کم کاری و کار اشتباه خود دنبال بهانه است. معنی دور و کنایه ای این ضرب المثل می گوید فردی که در زمینه کاری تخصص و مهارت کافی برخوردار نیست و به جای اینکه اعتراف کند برعکس برای شکست های خود بهانه های بی اساس می آورد و ناتوانی خود را به گردن عوامل خارجی می اندازد تا خودش را موجه نشان بدهد.

معنی ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است

ریشه و داستان ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است

در روزگاران قدیم خانواده‌ای به همراه پسر و عروس خود در خانه ای بزرگ زندگی می‌کردند. یک روز مادر شوهر رو به عروس خود کرد و گفت: ای عروس مسئولیت پخت غذای اهل خانه فردا با تو است. با اینکه عروس خانواده در آشپزی مهارت زیادی نداشت قبول کرد که برای خانواده غذا بپزد. روز بعد عروس مشغول آشپزی شد و غذا را آماده کرد اما از آنجایی که غذایش طعم خوبی نداشت کسی غذای او را نخورد.


حتما بخوانید: معنی ضرب المثل یا رب مبادا که گدا معتبر شود


عروس زرنگ برای اینکه ناتوانی اش را توجیح کند شروع کرد به بهانه آوردن که مواد غذایی شما ایراد داشت که طعم غذا خوب نشد وگرنه من در خانه پدرم هم همین غذا را با طعم عالی می پختم. مادرشوهر که از این رفتار عروس ناراحت شده بود به او گفت: ایرادی ندارد فردا به بازار برو و مواد غذایی را خودت تهیه کن. عروس پذیرفت و به بازار رفت و مواد غذایی مورد نیاز را خریداری کرد، اما بازهم غذایش خوب نشد و اهل خانه غذای او را نخوردند. در همان حال مادرشوهر رو به عروس کرد و گفت: عروس نمی‌تواند برقصد، می‌گوید زمین کج است؛ به جای اینکه قبول کنی در آشپزی مهارت و توانایی نداری بهانه های بی اساس سرهم می کنی. این گونه شد که هر وقت قصد داشتن تا به بی مسئولیت و بی مهارتی فردی اشاره کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کردند.

معادل انگلیسی ضرب المثل عروس بلد نیست برقصد می گفت زمین کج است

A poor workman blames his tools

  • ترجمه تحت الفظی و ظاهری: کارگر بی‌مهارت، ابزار کارش را مقصر می‌داند. یا یک کارگر ضعیف ابزارهای خود را سرزنش می کند.
  • معنی دوم: فردی که در انجام کاری ناموفق بوده به جای اعتراف به عدم مهارت خود در آن زمینه از نبود تجهیزات و امکانات خود گلایه می کند و مشکلات را به گردن تجهیزات خود می اندازد.

معادل انگلیسی ضرب المثل عروس بلد نیست برقصد می گفت زمین کج است

ضرب المثل عروس نمیتونه برقصه میگه زمین کجه به انگلیسی

bride-cant-dance-she-said-the-ground-is-crooked

////////////////////

انشا در مورد مفهوم ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است با مقدمه و نتیجه

مقدمه:

گاهی وقت ها پذیرفتن و بیان واقعیت که من در این زمینه مهارت کافی ندارم می تواند شما را از دردسرهای بعدی و حتی سرزنش های اطرافیان نجات دهد. بهتر است قبول از شروع هر کاری خوب همه جوانب آن را بسنجیم و اگر توانایی آن را داشتم مسئولیت آن را برعهده بگیریم.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا


بدنه انشا 

اگر در شرایطی قرار گرفتید که به شما مسئولیت انجام کاری واگذار شد، باید خوب فکر کنید و ببینید آیا اصلا توانایی انجام این کار را دارید آیا این کار در زمینه تخصص شما است؟ مثلا وقتی در زمینه نوشتن یک مقاله به زبان انگلیسی مهارتی ندارید و به شما مسئولیت نوشتن آن داده می شود باید صادقانه به طرف مقابل خود بگویید که من در این زمینه مهارت کافی ندارم و مسئولیت انجام این کار را برعهده نمی گیرم. با این کار با مشکلات بعدی هم رو به رو نمی شوید و سرزنشی هم نخواهید شد. یا مثلا وقتی در زمینه خیاطی مهارت کافی ندارید، نباید سفارش مشتری را قبول کنید و بعد از اتمام کار وقتی لباس مشتری با طرح انتخابی شباهتی نداشت ناتوانی خود را به گردن جنس پارچه و طرح مشتری بیاندازید و بگویید مشکل از شما است. حتی اگر گاهی هم اشتباهی از شما سر زد بهتر است به جای بهانه های بی اساس سعی کنید مسئولیت کارتان را برعهده بگیرید و خطا و اشتباه خود را جبران کنید و عوامل خارجی را مسئول شکست و ناتوانی خودتان ندانید.

نتیجه گیری:

یک انسان با اخلاق و با وجدان مسئولیت کارهای اشتباه خود را می پذیرد و به جای دلیل و منطق آوردن سعی می کند تا خطای خود را جبران کند. اما برعکس یک فرد بی مسئولیت علاوه بر اینکه کار اشتباهی انجام داده همه عوامل به جز ناتوانی خودش را عامل اصلی بروز این شکست می داند، شما هم در مواجه با این افراد می توانید از ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است استفاده کنید.

انشا در مورد مفهوم ضرب المثل عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است با مقدمه و نتیجه

سخن پایانی:

هر وقت فردی به دلیل عدم توانایی خود در انجام کاری با شکست مواجه شود و به جای پذیرفتن اشتباهش بهانه بیاورد و عوامل بیرونی را مقصر بداند می توان برای او از این ضرب المثل فارسی عروس نمیتونه برقصد می گفت زمین کج است را به کاربرد تا متوجه کار اشتباهش بشود.


مطالب مرتبط:

انشا درباره ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست»

معنی ضرب المثل «جوینده یابنده است»از
1
رای