اتفاقات مهم حاملگی در هفته هشتم بارداری

اتفاقات مهم حاملگی در هفته هشتم بارداری در هفته هشتم بارداری، جنین شما به اندازه یک تمشک بوده و انگشتان دست و پای او شکل گرفته است. علائم هفته هشتم زیاد است مانند: چرت زدن، تهوع صبحگاهی، گرفتگی عضلانی و ...

هفته ی هشتم بارداری دومین ماه بارداری است؛ و البته از ظاهر شما مشخص نیست، اما؛ همانند بسیاری از زنان باردار اولین قرار ملاقات خود را با دکتر تعیین کرده اید. در این مرحله سونوگرافی انجام شده و حتی می توانید صدای قلب جنین را بشنوید. عالی است.

رشد جنین در  هفته ی هشتم

در هفته ی هشتم جنین به اندازه ی یک تمشک بوده و حدود 1.14 گرم وزن و حدود 1.62 سانتی متر قد دارد. جنین روزانه حدود یک میلیمتر رشد می کند.

وضعیت جنین در هفته هشتم

در هفته هشتم بارداری، انگشتان دست و پای جنین شکل گرفته و دم جنین افتاده است. واقعیت جالب: جوانه ی چشایی جنین در این مرحله شکل گرفته و آماده ی اولین وعده غذایی می شود.

وضعیت جنین در هفته هشتم بارداری

علائم بارداری در هفته ی هشتم

تعجب نکنید! در هفته ی هشتم به دلیل ترشح هورمون ها بدن شما بوی بدی خواهد گرفت. هفته هشتم بارداری علایم بسیار زیادی دارد از جمله:

1- درد سینه

سینه های شما بزرگتر و سنگین تر شده و احساس درد خواهید داشت. درد به دلیل بزرگ شدن لوبول های تولید شیر در سینه های شماست که آماده ی شیردهی می شوند.

2- چرت زدن

چرت زدن در هفته ی هشتم بارداری طبیعی است. چرا؟ به دلیل تغییر هورمون ها بدن شما خون بیشتری برای نوزاد تولید می کند و سطح فشار خون و میزان قند خون شما پایین می آید. پس سعی کنید بیشتر بخوابید. شب ها زودتر به رختخواب رفته و آخر هفته ها بیشتر دراز بکشید.

3- ناخوشی صبحگاهی

تهوع در هفته هشتم بارداری به دلیل هورمون های بارداری بیشتر است. در طول روز آب بیشتری نوشیده و میان وعده های سالم بخورید. اگر در هفته ی هشتم بارداری تهوع زیاد دارید باید غذاهایی بخورید که با معده ی شما سازگارتر است. زنجبیل، ویتامین B-6، و دستبندهای طب فشاری را امتحان کنید.

4- حس بویایی قوی

جدا از ناخوشی صبحگاهی، حس بویایی قوی یکی دیگر از علایم هفته ی هشتم است. بوی زننده و یا حتی بوهایی که قبلا شما را آزار نمی داده اکنون باعث حالت تهوع می شوند بنابراین سعی کنید از چنین بوهایی اجتناب کنید.

5-گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی در هفته هشتم بارداری طبیعی است و به این دلیل است که رباط ها به دلیل بزرگ شدن رحم کشیده می شوند. اگر گرفتگی عضلانی شما شدید بوده یا به هر دلیلی نگران هستید به دکتر مراجعه کنید.

گرفتگی عضلانی از علائم هفته هشتم بارداری

6- یبوست

یبوست در بارداری شایع است. حدود 50 درصد از زنان باردار دچار یبوست می شوند. نوشیدن مقدار زیاد آب، خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر، و پیاده روی برای جلوگیری از یبوست مفید است. اگر فایده ای نداشت با دکتر خود مشورت کنید.

7- کابوس دیدن

کابوس در دوران بارداری کاملا طبیعی است. کابوس ممکن است ناشی از افکار و اضطراب های جدید باشد. مطمئنا این روزها فکرتان درگیر است!

8- لکه بینی

لکه بینی در  هفته هشتم بارداری خطرناک است و ممکن است نشانه ی سقط جنین باشد. لکه بینی در سه ماهه اول ممکن است به دلیل رابطه ی جنسی باشد (در این مرحله دهانه رحم حساس تر است). با دکتر صحبت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

اگر دوقلو باردار هستید، احساس خستگی و تهوع بیشتری دارید زیرا احتمالا میزان هورمون های بارداری مورد نیاز برای نگهداری دو جنین بیشتر است.

یادآوری:

احساس تهوع، گرسنگی و یا خستگی بیش از حد به این دلیل است که جنین در حال رشد بوده و بدن شما باید با تغییرات هورمونی وفق داده شود. به خاطر داشته باشید که خستگی به احساس زیبای مادر شدن می ارزد (به خصوص در سه ماهه دوم که اکثر زنان باردار حال بهتر و انرژی بیشتری دارند).

همچنین باید بدانید که علائم هفته هشتم کاملا طبیعی است. اگر مثل دیگران نیستید نگران نشوید!

شکم در هفته ی هشتم بارداری

در این هفته بارداری شما تا اندازه ای مشخص است. در این مرحله رحم بزرگتر شده، اما از لحاظ ظاهری بارداری چندان مشخص نیست حتی در زنانی که دوقلو باردار هستند.

با شروع سه ماهه دوم، ماما دور شکم شما را اندازه می گیرد، اما در این مرحله سایز دور شکم مهم نیست. افزایش وزن طبیعی در سه ماهه اول حدود یک تا دو پوند در هفته است، بنابراین در هفته هشتم بارداری، شما 4 تا 6 پوند وزن اضافه کرده اید. و در صورت تهوع صبحگاهی هیچ وزنی اضافه نمی کنید. اگر نگران افزایش وزن یا اندازه شکم خود هستید با دکتر مشورت کنید.

شکم در هفته هشتم بارداری

سونوگرافی در هفته ی هشتم بارداری

در این مرحله اولین چکاپ زایمان انجام می شود (ویزیت هفته ی هشتم بارداری)، و حتی می توانید جنین را در سونوگرافی ببینید. بازوها و پاهای جنین تکان می خورند اما شما نمی توانید آن را احساس کنید!

سونوگرافی در هفته هشتم بارداری

آزمایش در هفته هشتم بارداری

در اولین ویزیت قبل از زایمان، پزشک آزمایش خون نوشته تا گروه خونی و مثبت یا منفی بودن ار هاش را مشخص کند (اگر ار- هاش شما منفی و ار- هاش جنین مثبت باشد نیاز به دارو خواهید داشت). سطح هورمون ها و سطح سلول های گلبول قرمز و سفید نیز بررسی می شود تا مطمئن شوید که نرمال هستند. خون شما برای  هپاتیت B، STDs، HIV  آزمایش خواهد شد.

ممکن است نیاز به پاپ اسمیر برای بررسی عفونت داشته باشید. و در این ویزیت و دیگر ویزیت ها نیاز به آزمایش نمونه ادرار است تا میزان گلوکز و پروتئین شما برای جلوگیری از دیابت بارداری و پره اکلامپسی کنترل شود.

آزمایش در هفته هشتم بارداری

فهرست برنامه ها در هفته ی هشتم بارداری

1- معاینه 12 هفته پیش از زایمان را برنامه ریزی کنید.

2- در مورد تست نمونه برداری از جفت های پرزی جنین تصمیم بگیرید.

3- راهی خلاقانه برای به اشتراک گذاشتن خبرها تعیین کنید.

از
2
رای