قرص آتورواستاتین برای چیست؛ بهترین زمان مصرف و عوارض قرص چربی خون

قرص آتورواستاتین برای چیست؛ بهترین زمان مصرف و عوارض قرص چربی خون قرص آتورواستاتین یا قرص چربی خون، برای کاهش کلسترول بد خون و افزایش میزان کلسترول خوب (HDL) به کار می رود. از خوردن گریپ فروت یا آب گریب فروت به همراه قرص آتورواستاتین خودداری نمایید.

قرص آتورواستاتین یا قرص چربی خون ، متعلق به گروهی از محصولات است که با نام «استاتین ها» نامیده می شوند. این دارو با کاهش میزان کلسترول ساخته شده در کبد عمل می کند. درباره بهترین زمان مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین ، مصرف آن در بارداری و عوارض قرص آتورواستاتین ، در این مقاله از بخش اطلاعات داروی و پزشکی سلام دنیا بخوانید.

موارد مصرف قرص آتورواستاتین یا قرص چربی خون چیست 

از آتورواستاتین به همراه رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول و چربی های «بد» (مانند: LDL و تری گلیسرید) و افزایش کلسترول «خوب» (HDL) در خون استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از محصولات است که با نام «استاتین ها» نامیده می شوند. این دارو با کاهش میزان کلسترول ساخته شده در کبد عمل می کند.

پایین آوردن کلسترول «بد» و تری گلیسیریدها و بالا بردن کلسترول «خوب» خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و مانع از سکته مغزی و سکته های قلبی می شود. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند: رژیم غذایی کم کلسترول یا کم چرب)، سایر شیوه های زندگی که ممکن است کمک کنند تا این دارو بهتر اثر کند، شامل ورزش، کم کردن وزن در صورت اضافه وزن داشتن و قطع سیگار است. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: درمان خانگی چربی خون


آتورواستاتین کلسیم چیست و موارد مصرف آن

بهترین زمان مصرف قرص آتورواستاتین

نحوه استفاده از آتورواستاتین کلسیم

 • قبل از شروع استفاده از آتورواستاتین و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده، مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی با یا بدون غذا مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف کنید.
 • مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهای مصرفی شما دارد. حتما در مورد کلیه محصولاتی که مصرف می کنید (از جمله: داروهای تجویز شده، داروهای فاقد نسخه و محصولات گیاهی)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری دهد. گریپ فروت می تواند میزان این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.
 • اگر شما نیز برای کاهش کلسترول خون از داروهای خاص دیگری استفاده می کنید (رزینهای اتصال دهنده اسیدهای صفراوی مانند: کلستیرامین یا کلستیپول)، حداقل یک ساعت قبل یا حداقل چهار ساعت بعد از مصرف داروها، آتورواستاتین را مصرف کنید. این داورها می توانند به آتورواستاتین واکنش نشان دهند و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.
 • دارو را به طور مرتب مصرف کرده تا بیشترین فواید آن را دریافت کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز این دارو را در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به کلسترول بالا یا تری گلیسرید، احساس بیماری نمی کنند.
 • پیگیری توصیه های پزشک در مورد رژیم و ورزش بسیار مهم است. ممکن است کسب فواید کامل این دارو 4 هفته طول بکشد.

حتما بخوانید: علائم چربی خون بالا چیست


نحوه استفاده از قرص آتورواستاتین کلسیم

عوارض قرص آتورواستاتین

 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • تعداد بسیار کمی از افرادی که آتورواستاتین مصرف می کنند، ممکن است دچار مشکلات خفیف حافظه یا سردرگمی شوند. اگر این اثرات نادر رخ داد، با پزشک خود مشورت کنید.
 • به ندرت، استاتین ها ممکن است باعث ابتلا به دیابت و یا وخامت دیابت شوند. در مورد فواید و خطرات با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات عضلانی شود (که به ندرت می تواند منجر به بیماری بسیار جدی به نام های رابدومیولیز و میوپاتی خود ایمنی شود).

عوارض قطع ناگهانی قرص آتورواستاتین

 • در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و اگر این علائم پس از قطع مصرف دارو توسط پزشک ادامه داشت، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: درد یا حساسیت یا ضعف عضلانی (به خصوص با تب یا خستگی غیر معمول)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات کبدی شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم، تهوع یا استفراغ مداوم.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل شدید در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف قرص آتورواستاتین

قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر به این دارو و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: بیماری کبد، بیماری کلیوی، مصرف الکل.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • نوشیدن مشروبات الکلی را محدود کنید. استفاده روزانه از الکل ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کبدی را به ویژه در هنگام ترکیب با آتورواستاتین افزایش دهد. از پزشک و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی حساس تر باشند.

حتما بخوانید: علت چربی خون بالا در کودکان چیست


مصرف قرص آتورواستاتین در بارداری

 • این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند. بنابراین، مهم است که در هنگام مصرف این دارو از بارداری جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کرده و در مورد استفاده از اشکال قابل اعتماد کنترل تولد (مانند: کاندوم، قرص های ضد بارداری) هنگام مصرف این دارو، صحبت کنید. اگر باردار هستید یا تصور می کنید که ممکن است باردار باشید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی این دارو برای کودک شیرخوار، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آتورواستاتین

تداخلات دارویی قرص آتورواستاتین کلسیم

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند: جم فیبروزیل.
 • سایر داروها می توانند بر دفع آتورواستاتین از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر عملکرد آتورواستاتین تأثیر بگذارد. از جمله این موارد می توان به سیکلوسپورین، glecaprevir به علاوه pibrentasvir، تله پراویر، تیتر ترومایسین، ریتوناویر و سایر داروها اشاره کرد.
 • در هنگام مصرف آتورواستاتین، هیچ محصول مخمر قرمز برنج مصرف نکنید، زیرا ممکن است برخی از محصولات مخمر قرمز برنج حاوی استاتینی بنام لوواستاتین باشند. مصرف آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج در کنار هم می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی عضلات و کبد را افزایش دهد.

تداخلات دارویی قرص آتورواستاتین کلسیم

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایش ها یا تست های پزشکی (مانند: سطح کلسترول خون یا تری گلیسیرید) باید به طور مرتب انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

11 ماده غذای طبیعی برای کاهش کلسترول بالا

از
8
رای