چلغوز چیست ؛ خواص چلغوز برای لاغری و سلامتی و عوارض آن

چلغوز چیست ؛ خواص چلغوز برای لاغری و سلامتی و عوارض آن چلغوز چیست ؛ خواص چلغوز برای سلامتی ؛ فواید و مضرات چلغوز برای لاغری و درمان بیماری ها ؛ پوست و مو چیست ؛ با همه خواص چلغوز برای سلامتی زنان و مردان در سلام دنیا آشنا شوید.

چلغوز نام انگلیسی آن Pine nuts است که در زبان اردو به چیلگوزا معروف است. خواص چلغوز برای سلامتی زیاد است. چلغوز برای تقویت سیستم ایمنی، کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت مو و پوست، کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی PMS و کمک به هضم سالم غذا مفید است. با خواص و فواید چلغوز برای درمانی بیماری ها و عوارض و مضرات چلغوز در این مقاله سلام دنیا آشنا شوید.

خواص چلغوز (آجیل کاج) برای سلامتی زنان و مردان

خواص چلغوز برای سلامتی: شامل پایین آوردن خطر بیماری قلبی، کمک به مدیریت دیابت، پایین آوردن قابل توجه خطر سرطان، افزایش سلامت مغز، بهبود استحکام استخوان ها، حفظ سلامت چشم ها، کاهش التهاب و علائم پیری، بهبود سطح انرژی است. این چلغوز برای تقویت سیستم ایمنی، کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت مو و پوست، کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی PMS و کمک به هضم سالم غذا مفید است.

چلغوز تقریباً هر غذایی را به طرز لذیذی کامل می کند! از انواع غذاهای خوشمزه مانند ماکارونی گرفته تا سالادهای سالم و خوش طعم، از سس پستو گرفته تا غذاهایی با برنج و سبزیجات را می توان با این چلغوز خوشمزه ترکیب کرد. برای استفاده از این چلغوز لذت بخش، گزینه ها زیادی وجود دارد! چلغوز نه تنها دارای طعم و بافت غنی است، بلکه یک منبع غذایی سرشار از فواید سلامتی هم محسوب می شود.

چلغوز چیست

چلغوز نام انگلیسی آن Pine nuts است که در زبان اردو به چیلگوزا معروف است. با این حال، از این آجیل در غذاهای سنتی بی شماری در سراسر جهان استفاده می شوند. از غذاهای کره ای، ایتالیایی گرفته تا غذاهای مکزیکی، ما برای انتخاب کار سختی داریم. خیلی جالب است که این چلغوز غنی از نظر بافت و همچنین با طعم کره ای، از درختان کاج تهیه می شود. علاوه بر این جالب است بدانید که حتی با وجود اینکه چلغوز به راحتی در طبیعت رشد می کند، تنها 20 گونه از درختان کاج می توانند چلغوز هایی تولید کنند که برای برداشت به اندازه کافی بزرگ باشند.

با این وجود، اجازه دهید به بررسی خواص سلامتی چلغوز که کاربرد زیادی هم دارند، بپردازیم.

خواص چلغوز برای لاغری و درمان بیماری های 

1. خواص چلغوز برای قلب 

چلغوز حاوی اسید پینولنیک است که به حمایت از کلسترول سالم و کاهش سطح کلسترول بد خون کمک می کند. همچنین، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. چلغوز حاوی سطوح بالایی از چربی های تک اشباع، منیزیم و ویتامین E است که به کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کمک می کند.


حتما بخوانید: کلسترول خون چیست؟


بیماری قلبی به یک اپیدمی جهانی و رو به رشد تبدیل شده است. در کشورهای توسعه یافته، بیماری قلبی همچنان بزرگترین عامل مرگ و میر و بزرگترین علت بار بیماری در کشورهای در حال توسعه است. در سال 2001، 7.3 میلیون مورد مرگ ناشی از بیماری قلبی گزارش شد. امروزه، بیشتر افراد، سعی در انتخاب غذاهای سالم هستند تا خطر بیماری قلبی را کاهش و حتی از ابتلا به آن جلوگیری کنند. و چلغوز درست در بالای لیست گزینه های سالم قرار دارد!!

چلغوز چیست

2. خواص چلغوز برای دیابت 

تحقیقات تایید کرده است که مصرف هر روز چلغوز برای کنترل و پیشگیری از عوارض دیابت نوع 2 موثر است. همچنین، مشکلات بینایی و سکته مغزی از عوارض مرتبط با بیماری دیابت با مصرف چلغوز با موفقیت قابل کنترل است. در تحقیقات نشان داده شده است که مصرف مقدار کافی چلغوز در روز باعث بهبود کنترل قند خون و کاهش سطح کلسترول بد می شود. علاوه بر این، چلغوز و سایر چلغوز های درختی هم برای کنترل قند خون و هم چربی خون مفید محسوب می شوند. یکی دیگر از مزایای چلغوز برای مدیریت علائم دیابت نوع 2 بدون افزایش وزن، افزایش مصرف روغن ها و پروتئین های گیاهی است.

3. خواص چلغوز برای کاهش قابل توجه خطر سرطان

چلغوز به دلیل داشتن سطح قابل توجهی از منیزیم، ماده معدنی که منجر به کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان می شود، یکی از بهترین مزایای این چلغوز محسوب می شود! مطالعات متعددی به این نتیجه رسیدند که مصرف مکرر چلغوز منجر به کاهش خطر سرطان شده است. در یک مطالعه موردی مشخص شد که کاهش منیزیم سرم خون به میزان 100 میلی گرم در روز باعث افزایش 24 درصدی خطر سرطان لوزالمعده می شود. از این رو، به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان، سطح منیزیم خون باید افزایش پیدا کند. با این حال، افزایش جذب چلغوز مهمتر از اثرات سوء مرتبط با خطر سرطان است!

4. خواص چلغوز برای افزایش سلامت مغز

بهترین روش برای تقویت سلامت مغز، داشتن سبک زندگی هوشمندانه است. پرهیز از مصرف سیگار و الکل و رعایت یک رژیم غذایی سالم که حاوی چلغوز است، می تواند مانع از پیری یا زوال مغز شود. یک ماده معدنی موجود در چلغوز آهن است که برای حفظ سلامت مغز ضروری محسوب می شود، زیرا آهن مسئول ذخیره و حمل اکسیژن به خون است. همین موضوع دلیل خوبی برای گنجاندن مقدار بیشتر چلغوز در رژیم غذایی تان است. به عنوان بخشی از تحقیقات انجام شده برای کمک به بهبود نوجوانان مبتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی دریافت رژیم غذایی حاوی منیزیم، که چلغوز منبع خوبی محسوب می شود، موثر نشان داده شد.

فواید چلغوز برای سلامتی

5. خواص چلغوز برای بهبود استحکام استخوان ها

بار دیگر در تحقیقات ثابت شده است که مصرف چلغوز به عنوان بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. علاوه بر این چلغوز سرشار از ویتامین K است که برای تقویت استخوان ها ضروری است. ویتامین K برای تنظیم محل استفاده از رسوبات کلسیم در بدن شما لازم است و از این رو، منجر به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش میزان شکستگی می شود.

کمبود ویتامین K با مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول ارتباط دارد. البته مصرف چلغوز با کاهش کلسترول همراه بوده است. از این رو، ممکن است مصرف روزانه چلغوز باعث عدم تجویز داروهای کاهنده کلسترول شود و دریافت ویتامین K روزانه مورد نیاز بدن را برای شما تامین کند.


حتما بخوانید: علائم کمبود ویتامین K


6. خواص چلغوز برای محافظت از سلامت چشم ها

مصرف چلغوز برای بهبود بینایی نیز موثر است. یکی از خواص سلامتی موثر برای مصرف چلغوز محافظت از چشم در برابر بیماری هایی مانند دژنراسیون ماکولا و گلوکوم (آب سیاه) محسوب می شود.

این چلغوز فوق العاده حاوی کاروتنوئیدها، لوتئین و زآگزانتین، به طور خاص، رنگدانه های گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی باورنکردنی که برای بهبود بینایی مفید هستند. بدن شما می تواند در حدود 600 کاروتنوئید را استفاده کند. با این وجود، لوتئین و زآگزانتین فقط دو کاروتنوئیدی هستند که می توانند به چشم منتقل شوند.

این کاروتنوئیدهای موجود در مواد غذایی از میلیون‌ها سلول گیرنده نور موجود در ناحیه کوچکی از شبکیه مرکزی چشم محافظت می‌کنند تا اشعه‌های مضر UV را فیلتر کرده و با رادیکال‌های آزاد در مقابل تاری دید حاد مبارزه می‌کنند.

7. خواص چلغوز برای پوست با کاهش التهاب و علائم پیری

التهاب با روند پیری بطور مستقیم ارتباط دارد و دانشمندان به درستی آن را "التهاب" می نامند چون منجر به بروز پیامدهای نامطلوب بر سلامتی افراد می شود. چلغوز دارای پلی فنول ها است، مواد شیمیایی گیاهی قدرتمندی که به عنوان آنتی اکسیدان های عملکرد مستقیم و غیرمستقیمی دارند و منجر به کاهش پاسخ التهابی در بدن می شوند.

این ترکیب فیتوشیمیایی قدرتمند چلغوز در کنار خواص ضدالتهابی آن باعث دفع التهاب از بدن می شود و به این ترتیب علائم پیری را به طرز خاصی کاهش می دهد. تحقیقات علمی تایید کرده است که مصرف چلغوز درختی، از جمله چلغوز، در نهایت منجر به بهبود کیفیت سلامت و زندگی شما می شود و حتما باید به عنوان قسمتی از یک رژیم غذایی سالم برای هر فردی، به ویژه افراد سالمند در نظر گرفته شود!

خواص چلغوز برای پوست

8. خواص چلغوز برای بهبود سطوح انرژی

چلغوز دارای سطوح بالایی از منیزیم است که به عنوان ماده ای برای افزایش جذب اکسیژن و سوزاندن کالری بیشتر شناخته شده است که به این ترتیب باعث افزایش سطح انرژی می شود. افراد عادی نقش مهم منیزیم در بدن را کم اهمیت می دانند، از این لحاظ که نقش انتقال اکسیژن در سراسر سلول های بدن انسان را بر عهده دارد. به علاوه، ماده ای به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) منبع تولید تمام انرژی در بدن محسوب می شود. اما بدون وجود منیزیم در بدن کار انتقال اکسیژن و تولید انرژی امکان پذیر نیست. اگر احساس ضعف می کنید و از خستگی شدید رنج می برید، احتمالاً این شرایط ناشی از سطوح پایین منیزیم در بدن است، بنابراین بهترین روش برای افزایش سطح انرژی گنجاندن مقداری چلغوز به برنامه غذایی روزانه تان است.

9. خواص چلغوز برای تقویت سیستم ایمنی

یک ماده معدنی قابل توجه که در چلغوز وجود دارد روی است، این ماده معدنی مسئولیت بسیاری از عملکردهای مهم در بدن از جمله عملکرد سیستم ایمنی را برعهده دارد. از آنجایی که بدن انسان نمی تواند این ماده مغذی ضروری را خودش ذخیره کند، پس لازم است یک منبع روی را از طریق رژیم غذایی بصورت مداوم دریافت کنید، بله یک دلیل عالی دیگر برای گنجاندن چلغوز در رژیم غذایی تان همین است.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 ماده غذایی


10. خواص چلغوز برای لاغری و کمک به کاهش وزن

پینولنیک اسید، یک چربی طبیعی در چلغوز است که تولید هورمون های کوله سیستوکینین (CCK) و پپتید شبه گلوکاگون 1 (GLP-1) را برای بدن فراهم می کند، هورمون هایی گوارشی که به مغز هشدار پر بودن معده را می رسانند. در یک مطالعه مشخص شد که زنانی که اسید پینولنیک مصرف می‌کردند در نتیجه با کاهش اشتها و کاهش 36 درصد مصرف غذا مواجه شدند. به همین دلیل، برای دستیابی به نتایج کاهش وزن می توانید به راحتی چلغوز را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید. چلغوز به عنوان یک میان وعده سالم می تواند به شما برای احساس سیری در مدت طولانی تری کمک کند و مانع از خوردن میان وعده های غیر ضروری در غذاهای فرآوری شده ناسالم شود.

خواص چلغوز برای لاغری

11. خواص چلغوز برای کمک به سلامت مو و پوست

چلغوز سرشار از پروتئین است و باعث تقویت موهای سالم و محکم، منجر به کاهش شکنندگی و درخشاندگی مو می شود. علاوه بر این، چلغوز حاوی ویتامین E است که برای تقویت رشد مو و حفظ سلامت پوست سر شناخته شده است. چلغوز سرشار از ویتامین E است، به همین دلیل باید این چلغوز را به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم و تقویت مو خود بگنجانید، به ویژه اگر با ریزش و نازک شدن مو مواجه هستید.
ویتامین E و آنتی اکسیدان های موجود در چلغوز هم برای کاهش و مبارزه با علائم پیری موثر هستند. استفاده از روغن دانه کاج به صورت موضعی پوست را تغذیه و  از پوست در مقابل بسیاری از بیماری های رایج پوستی محافظت می کند.

خواص چلغوز برای زنان

12. خواص چلغوز برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

کاهش سطح منیزیم در بدن اغلب منجر به بروز علائم غیرقابل تحمل سندرم پیش از قاعدگی PMS در زنان می شود. محققانی که بخشی از یک مطالعه دوسوکور کنترل شده با دارونما را انجام دادند متوجه شدند که مصرف منیزیم و ویتامین B6 به طرز موثری باعث کاهش شدت علائم سندروم پیش از قاعدگی PMS می شود.


حتما بخوانید: سندرم پیش از قاعدگی (PMS)


چلغوز حاوی ویتامین‌های منیزیم و ویتامین B6 است، در صورت تجربه علائم سندروم پیش از قاعدگی PMS که شما را از انجام فعالیت های روزانه تان باز می دارد، گنجاندن چلغوز به رژیم غذایی‌تان تا حد زیادی ناراحتی‌ ناشی از این سندروم را کاهش می دهد .آیا علائم سندروم پیش از قادعگی  تانPMS خیلی دردناک هستند؟ چلغوز را خریداری کنید و بصورت میان وعده آن را میل کنید!

13. خواص چلغوز برای کمک به بهبود هضم سالم

چلغوز سرشار از فسفر است، فسفر بعد از کلسیم، یک ماده مغذی ضروری در بدن به حساب می آید. علاوه بر تشکیل استخوان و دندان سالم فسفر برای هضم غذا نیز ضروری است.

مصارف آجیل کاج (چلغوز)

چلغوز محصول گران قیمتی است و از جمله محصولات مهمی است که توسط هیماچال پرادش در کشمیر و هند تولید می‌شود. دانه های آجیل کاج تقریباً بین 20 تا 53 دلار در هر کیلوگرم قیمت دارند.

مصارف آجیل کاج (چلغوز)

عوارض جانبی و آلرژی به چلغوز

برخی افراد با خوردن منظم چلغوز تغییری در پردازش حس چشایی گزارش کرده اند. وضعیتی که به آن کاج دهان گفته می شود و حداکثر یک هفته طول می کشد. برخی از افراد حساس به این چلغوز دچار بثورات و خارش می شوند و گاهی موارد جزئی سوء هاضمه، نفخ، استفراغ، مشکل تنفس و اسهال گزارش می شود.

نتیجه گیری:

چلغوز ثابت می کند که یک منبع غذایی کاملاً مغذی و قدرتمند است که می تواند مزایای سلامتی بی شماری را برای شما فراهم می کند. شما می توانید یک وعده غذایی لذت بخش با چلغوز تهیه کنید یا این چلغوز های سالم را همان طور که هستند میل کنید، آنها را به سالاد خود اضافه کنید، سس پستو های خوشمزه درست کنید. نیازی به گفتن بیشتر نیست، شما به طرز قابل توجهی از خواص سلامتی چلغوز قدرتمند بهره مند خواهید شد. حتی اگر قیمت این چلغوز تا حدود زیاد هم باشد، بازهم سرمایه گذاری روی سلامتی شما در حال حاضر همیشه یک انتخاب عالی است!


مقالات مرتبط:

خواص و عوارض قرص دارچین برای لاغری و سلامتی

از
3
رای