برای رفلاکس معده چه دارویی بخوریم؛ بهترین قرص برای درمان سوزش معده

برای رفلاکس معده چه دارویی بخوریم؛ بهترین قرص برای درمان سوزش معده برای رفلاکس معده چه دارویی بخوریم ؛ بهترین قرص برای درمان سوزش معده برای بزرگسالان، بارداری و طریقه مصرف آنها و علت بروز اسید معده و درمان آن با دارو و عوارض آن در سلام دنیا بخوانید.

سوزش معده با رفلاکس معده اغلب از مشکلاتی است که در دستگاه گوارش دچار آن می شویم ، در این مطلب از سلام دنیا درباره برای رفلاکس معده چه دارویی بخوریم ؛ بهترین قرص برای درمان سوزش معده برای بزرگسالان، بارداری و طریقه مصرف آنها و علت بروز اسید معده و درمان آن با دارو و عوارض آن  آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

علت بروز سوزش معده

سوزش معده وضعیتی است که 60 میلیون آمریکایی حداقل یک بار در ماه آن را تجربه می کنند. علل اصلی سوزش معده عبارتند از رفلاکس اسید و بیماری رفلاکس معده به مری که شکل مزمن رفلاکس اسید است. بهترین دارو برای سوزش معده شامل دسته‌هایی از داروهای سوزش سر دل است: آنتی اسیدها، مسدودکننده‌های هیستامین 2 (H2) و مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs).


حتما بخوانید: رفلاکس معده چیست


برای اجتناب از این علائم، می توانید انواع مختلفی از داروها را مصرف کنید: از بدون نسخه (OTC) گرفته تا با نسخه. برای دسترسی به برخی از این اشکال تجویزی داروهای سوزش معده، ثبت نام در Mira را در نظر بگیرید ، جایگزینی مقرون به صرفه برای بیمه درمانی که به شما امکان می دهد تا 80٪ تخفیف در نسخه دریافت کنید. 

علت بروز سوزش معده

بهترین داروهای سوزش معده

سه دسته اصلی از داروهای سوزش سر دل وجود دارد: آنتی اسیدها، مسدود کننده های هیستامین 2 (H2) و مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs). این اشکال مختلف داروهای سوزش معده همگی دارای فواید، عوارض جانبی منحصربه‌فردی هستند و هر کدام برای نیازهای بیماری خاص مناسب‌تر هستند. ما فهرستی از بهترین داروهای سوزش معده را برای نیازهای مختلف برای تجزیه و تحلیل بهتر این اجزا جمع آوری کرده ایم. بهترین داروهای سوزش معده عبارتند از:

 • فاموتیدین (پپسید)
 • امپرازول (پریلوسک)
 • اسومپرازول (نکسیوم)
 • مایلیکن(سایمتیکون)
 • کربنات کلسیم (TUMS)
 • مالوکس(الومینیوم ام جی)
 • سدیم بیکربنات

درمان سریع سوزش معده

1. موثرترین دارو برای سوزش معده یا رفلاکس معده؛ فاموتیدین

اگر به دنبال یک مسکن قوی برای سوزش  معده هستید که نسبتاً مقرون به صرفه باشد، فاموتیدین (که معمولاً به عنوان پپسید شناخته می شود) ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.پپسید یک مسدود کننده H2 است که با کاهش سطح اسید تولید شده در معده کار می کند. از این طریق، پپسید نه تنها در تسکین سوزش معده موثر است، بلکه در درمان رفلاکس اسید نیز موثر است. 


حتما بخوانید: قرص فاموتیدین برای چیست


پپسید یک گزینه مناسب برای درمان سوزش معده است، زیرا اثر نسبتاً سریع و طولانی مدت دارد. به طور متوسط، پس از مصرف پپسید، افراد گزارش می دهند که در عرض یک ساعت متوجه تسکین سوزش معده می شوند و به طور معمول، اثرات فاموتیدین 10 تا 12 ساعت پس از دوز اولیه باقی می ماند. پپسید نیز دارویی است که می‌توان آن را بدون نسخه یا به‌صورت نسخه خریداری کرد. این انعطاف پذیری منحصر به فرد پپسید به آن اجازه می دهد تا برای همه بیماران نسبتاً در دسترس باشد و همچنین می تواند در دوزهای بالاتر برای کسانی که به مراقبت شدیدتر نیاز دارند ارائه شود. برای یک بسته OTC Pepcid، هزینه متوسط ​​معمولاً کمتر از 10 دلار است. 

نحوه مصرف فاموتیدین

فاموتیدین بهتر است با یک لیوان آب مصرف شود. علاوه بر این، می توان آن را با غذایا بدون غذا مصرف کرد. 

عوارض جانبی فاموتیدین

شایع ترین عوارض جانبی فاموتیدین شامل سردرد یا درد دستگاه گوارش (یبوست، اسهال، حالت تهوع، درد شکم) است.

 موثرترین دارو برای سوزش معده یا رفلاکس معده؛ فاموتیدین

2. بهترین داروی OTC سوزش معده؛ امپرازول

امپرازول،که معمولاً به عنوان پریلوسس شناخته می شود ، یک PPI است که مقدار اسید هضم غذا را که توسط سلول های پوشش داخلی معده شما ساخته می شود، کاهش می دهد. در واقع، پریلوسس یکی از اولین و قوی ترین PPIهایی بود که برای مبارزه با رفلاکس اسید ایجاد شد. به گفته دکتر غوری، Prilosec OTC "معمولاً در کنترل علائم در اکثر موارد [سوزش معده] کافی است" و به مدت 14 سال داروی شماره 1 برای تسکین سوزش معده توسط پزشک بوده است.

نحوه مصرف امپرازول

مزایای مختلفی برای استفاده از Prilosec OTC وجود دارد که مهمترین آنها سهولت در برنامه دوز و اثربخشی در کاهش سوزش معده در افراد است. هنگام مصرف پریلوسس OTC، فقط باید یک قرص در روز به مدت 14 روز مصرف کنید. اگرچه ممکن است بین یک تا چهار روز طول بکشد تا اثر کامل را تجربه کنید، Prilosec OTC شروع به کار می کند و افراد در روز اول درمان متوجه تسکین می شوند. پس از روز چهاردهم، تولید اسید باید رشد کند تا به طور مداوم کنترل شود. قیمت های پریلوسس متفاوت است، از 18.44 دلار در آمازون تا 85.90 دلار در والمارت.با وجود هزینه کمی بالاتر از پریلوسس،پپسید تسکین طولانی مدت از سوزش معده را پس از 14 روز فراهم می کند.


حتما بخوانید: قرص امپرازول برای چیست و بهترین زمان مصرف


عوارض جانبی امپرازول

مشابه پپسید، عوارض جانبی رایج ایجاد شده تنها سردرد و درد شکم است. 

 بهترین داروی OTC سوزش معده؛ امپرازول

درمان سوزش معده و حالت تهوع

3. بهترین داروی سوزش معده ؛ اسومپرازول

اسومپرازول که معمولاً به نام Nexium شناخته می شود، یک PPI است که برای مبارزه با رفلاکس معده و در نتیجه سوزش  معده با کاهش تولید اسید در معده استفاده می شود. Nexium اغلب به صورت 40 میلی گرم تجویز می شود. با این حال، اخیراً برای دوزهای 20 میلی گرمی OTC با قیمت مقرون به صرفه در دسترس قرار گرفت.

نحوه مصرف اسومپرازول

از آنجایی که رفلاکس معده شکل شدیدتری از رفلاکس اسید است، PPI مانند Nexium در دوز بالاتر یک انتخاب مفید برای تسکین سوزش سر دل است. در مقایسه با سایر PPIها، مطالعات نشان داده است که بیماران تحت درمان با Nexium نسبت به بیمارانی که با PPIهای دیگر مانند Prilosec درمان می‌شوند، سریع‌تر علائم را تسکین می‌دهند. یکی دیگر از مزایای Nexium این است که نسخه معمولاً تحت پوشش بیمه  است. به طور معمول، Nexium هر روز به مدت 10 روز تا شش ماه مصرف می شود. 

عوارض جانبی اسومپرازول

شایع ترین عوارض جانبی نکسیوم شامل درد شکمی است که در 5 درصد افراد رخ می دهد و پس از آن در 2 درصد افراد یبوست مشاهده می شود.

 بهترین داروی سوزش معده ؛ اسومپرازول

Nexium در مقابل پریلوسس

 • نام تجاری و عمومی: امپرازول منیزیوم
 • نام تجاری و عمومی: امپرازول منیزیم

دارو در چه شکل هایی وجود دارد؟

 • نکسیومRx: کپسول های دیررهش، کپسول ها، بسته ها، تزریقOTC: کپسول، مینی کپسول، قرص
 • پریلوسسRx: کپسول های دیر رهش، سوسپانسیونOTC:قرص های دیررهش

دوز استاندارد چقدر است؟

 • نکسیوم: براساس اندیکاسیون متفاوت است: معمولاً 20-40 میلی گرم یک یا دو بار در روز (دوز بزرگسالان)
 • پریلوسس:براساس اندیکاسیون متفاوت است: معمولاً 20-40 میلی گرم یک یا دو بار در روز (دوز بزرگسالان)

مدت زمان درمان معمولی چقدر است؟

 • نکسیوم: 10 روز تا 6 ماه، بسیاری از بیماران مدت بیشتری طول می کشند.
 • پریلوسس: 10 روز تا 8 هفته، بسیاری از بیماران بیشتر طول می کشند.

چه کسی معمولا از دارو استفاده می کند؟

نکسیوم: بزرگسالان و کودکان
پریلوسس: کودکان و بزرگسالان

درمان سوزش معده اطفال

4. بهترین داروی سوزش معده برای کودکان؛ مایلیکن

برخلاف سایر داروها،مایلیکن در واقع می تواند به عنوان یک آنتی اسید برای کودکان 2 تا 11 ساله عمل کند.مایلیکن دارای یک ماده فعال به نام Simethicone است که به آرامی حباب های گاز معده را می شکند. علاوه بر این، حاوی کربنات کلسیم است که یک آنتی اسید است. مایلیکن به طور خاص برای تسکین ناراحتی ناشی از گاز، اسید، سوء هاضمه، پرخوری و نفخ طراحی شده است. این یک داروی سریع الاثر است که می توانید OTC را انتخاب کنید و معمولاً فقط 11 دلار برای 15 میلی لیتر قیمت دارد. برای اکثر کودکان، Mylicon تنها در چند دقیقه پس از مصرف شروع به کار می کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی رفلاکس معده با عسل


نحوه مصرف مایلیکن

مایلیکن را فقط طبق دستور کودک خود و حداکثر 12 بار در روز استفاده کنید. دوزهای پیشنهادی Mylicon برای دادن به کودک را در زیر مشاهده کنید.

نوزادان زیر 2 سال زیر 24 کیلو0.3
کودکان بالای 2 سال بالای 24 کیلو0.6

عوارض جانبی مایلیکن

تنها عارضه جانبی بالقوه مایلیکن مدفوع شل است.

بهترین داروی سوزش معده برای کودکان؛ مایلیکن

درمان سوزش معده بارداری

5. بهترین داروی معده درد برای بارداری ؛ کربنات کلسیم

متأسفانه، سوزش معده یک مسئله پزشکی است که با شیوع بیشتری در دوران بارداری بسیاری از زنان را آزار می دهد. برای مبارزه با این علائم، آنتی اسیدهای OTC مانند کربنات کلسیم (TUMS) بهترین هستند. TUMS با خنثی کردن اسید موجود در معده عمل می کند که به از بین بردن سوزش سر دل کمک می کند.

پزشکان اغلب یک داروی OTC مانند TUMS را برای افراد باردار توصیه می کنند زیرا حاوی منیزیم یا سطوح بالای سدیم نیستند. داروهای حاوی منیزیم می توانند با انقباضات بعدی در بارداری تداخل داشته باشند و آنتی اسیدها با سطح سدیم بالا می توانند باعث تجمع مایع در بافت ها شوند. TUMS نیز یک گزینه عالی است زیرا تمایل دارند فورا کار کنند. تنها نقطه ضعف TUMS این است که به سرعت از بین می روند.


حتما بخوانید: درمان قطعی سوزش سر دل (رفلاکس معده) در بارداری


عوارض جانبی کربنات کلسیم

TUMS معمولاً عوارض جانبی عمده ای ایجاد نمی کند. تنها عوارض جانبی اصلی مرتبط با TUMS آروغ زدن است. TUMS همچنین با هزینه نسبتاً ارزان به صورت OTC در دسترس است - از 1.98 دلار در Walmart تا 23.68 دلار در آمازون، که این گزینه را برای افراد باردار جذاب می کند. 

بهترین داروی معده درد برای بارداری ؛ کربنات کلسیم

درمان فوری سوزش معده

6. بهترین داروی سوزش معده برای تسکین فوری؛ مالوکس

مالوکس یک آنتی اسید است که برای تسکین سریع اثر سوزش سر دل استفاده می شود. در Maalox، Simethicone برای کمک به از بین بردن حباب های گاز در روده استفاده می شود، و آلومینیوم و منیزیم برای کاهش سطح اسید در معده کار می کنند. این شکل از داروهای سوزش معده فقط روی اسید معده موجود اثر می‌گذارد.

مالوکس معمولاً در عرض پنج دقیقه پس از مصرف کار می کند. با این حال، نکته مهم این است که فقط بین 30 دقیقه تا حداکثر 60 دقیقه کار می کند. بنابراین، اگر تا دو هفته پس از تاریخ اولیه مصرف Maalox همچنان علائم را تجربه کنید، ممکن است به داروهای قوی‌تری برای سوزش سر دل نیاز داشته باشید.

نحوه مصرف مالوکس

به طور معمول،مالوکس باید بعد از غذا یا نزدیک به خواب مصرف شود.

عوارض جانبی مالوکس

شایع ترین عوارض جانبی مالوکس شامل یبوست و اسهال است. اگر این عوارض بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد، با پزشک تماس بگیرید. 

بهترین داروی سوزش معده برای تسکین فوری؛ مالوکس

درمان سوزش معده عصبی

7. مقرون به صرفه ترین دارو برای سوزش معده و رفلاکس؛ بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم یک داروی OTC است که به خنثی کردن سطح اسید در معده به دلیل خاصیت PH قلیایی که می تواند به تسکین سوزش سر دل کمک کند، کمک می کند. به‌ویژه، بی‌کربنات سدیم ارزان‌ترین آنتی‌اسید موجود است که در سایت GoodRx تنها 3.34 دلار قیمت دارد. این قیمت 59 درصد تخفیف از قیمت خرده فروشی بی کربنات سدیم دارد که 8.16 دلار است.

از طریق این هزینه کم، افرادی که از سوزش سر دل رنج می برند می توانند با قیمت مقرون به صرفه به دنبال کمک پزشکی باشند. با این حال، افرادی که از بی کربنات سدیم برای کمک به سوزش سر دل استفاده می کنند باید با احتیاط از آن استفاده کنند. به طور معمول، پزشکان تنها زمانی استفاده از آن را توصیه می کنند که علائم برای اولین بار به طور موقت ظاهر شوند. این به این دلیل است که اگر بدن بیش از حد قلیایی شود، سایر مسائل می تواند به بدن آسیب برساند.

عوارض جانبی بی کربنات سدیم

شایع ترین عوارض جانبی بی کربنات سدیم شامل گاز، نفخ، گرفتگی عضلات و افزایش تشنگی است. پزشکان توصیه می کنند که کودکان شش ساله فقط در صورت تجویز از بی کربنات سدیم به عنوان دارو استفاده کنند.  

مقرون به صرفه ترین دارو برای سوزش معده و رفلاکس؛ بی کربنات سدیم

سوالات متداول داروهای سوزش معده

سوزش معده یک مسئله پزشکی پیچیده است. برای درک بهتر سوزش سر دل و داروهای موجود، به این پرسش ها و پاسخ های رایج در زیر نگاهی بیندازید.

عوارض طولانی مدت سوزش سر دل چیست؟

رفلاکس طولانی مدت اسید ممکن است منجر به سوزش معده شود که یک شکل مزمن تر از ریفلاکس اسید است. با گذشت زمان، این امر می تواند به مری آسیب برساند و منجر به وضعیتی به نام مری بارت شود که معمولاً پیش ساز سرطان مری است. به طور متوسط، کمتر از 10٪ از بیماران رفلاکس معده به نوعی سرطان مری مبتلا هستند.

چه چیزی می تواند باعث سوزش معده شود؟

برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث سوزش معده در افراد شوند. اینها شامل غذاهای تند، پیاز، مرکبات، شکلات، نعناع فلفلی، الکل و غذاهای سرخ شده می باشد. علاوه بر این، افرادی که باردار یا دارای اضافه وزن هستند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تجربه سوزش معده باشند. 

آیا جایگزینی برای تسکین سوزش معده به جز دارو وجود دارد؟

برای تسکین سوزش معده بدون دارو مراحل مختلفی وجود دارد که می توانید انجام دهید. برای شروع، می توانید صاف بایستید یا بدن خود را بالا ببرید. علاوه بر این، می توانید لباس های گشاد بپوشید، آدامس بجوید یا سرکه سیب بنوشید.

آیا داروهای سوزش معده اثرات طولانی مدتی دارد؟

گاهی اوقات، استفاده طولانی مدت از داروهای سوزش سر دل می تواند با احتمال بیشتر ابتلا به زوال عقل، بیماری مزمن کلیوی یا حملات قلبی همراه باشد. قبل از مصرف هر دارویی، از عوارض جانبی و مدت زمان مصرف آن مطمئن شوید.

سخن آخر

سوزش سر دل یک وضعیت پزشکی با علائم ناخوشایند است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود باید با آن مبارزه کنند. با این حال، بین آنتی اسیدها، مسدودکننده های H2 و PPI ها، بسیاری از داروهای سوزش معده در دسترس هستند. هر دسته دارای انبوهی از داروهای سوزش معده است. بخش سخت، محدود کردن است که برای شما بهترین است. اگر از قبل بیماری پزشکی ندارید و به دنبال بهترین داروی OTC هستید، پریلوسس ممکن است برای شما مناسب باشد. با این حال، اگر در حال حاضر باردار هستید، ممکن است تصمیم بگیرید که با TUMS شروع کنید. 


مقالات مرتبط:

درمان ترش کردن معده با داروهای گیاهی و طبیعی

علائم و درمان رفلاکس معده در نوزادان و کودکان چیستاز
1
رای