بهترین مولتی ویتامین برای زنان 18 تا بالای 50 سال و خواص و معایب آن

بهترین مولتی ویتامین برای زنان 18 تا بالای 50 سال و خواص و معایب آن با بهترین مولتی ویتامین برای زنان، بالای 40 و 50 سال، زنان جوان و میانسال، یائسه و خواص و معایب قرص مولتی ویتامین برای زنان و فاکتورهای انتخاب مولتی ویتامین برای زنان در سلام دنیا آشنا شوید.

بدن زنان به نحوی است که آن ها تقریباً انواع ویتامین ها و مواد معدنی خاص و در عین حال حیاتی مانند ویتامین D و کلسیم را از دست می دهند. افزایش مصرف غذاهای خاص می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. مولتی ویتامین ها یکی دیگر از راه ها برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مناسب می باشد. در این مطلب سلام دنیا، به معرفی 11 تا از بهترین مولتی ویتامین ها برای زنان از دید یک متخصص تغذیه و فواید و معایب آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نکته: جنسیت در انواع مختلف طیف ها وجود دارد. این مقاله از عبارت زنان برای اشاره به جنسیت فرد در هنگام تولد استفاده می کند.

فواید مولتی ویتامین برای زنان

بسیاری از زنان می توانند نیازهای غذایی منحصر به فرد خود را تنها از طریق رژیم غذایی خود تامین کنند، ولی خب در عین حال گروه های خاصی هم هستند که می توانند از مصرف مولتی ویتامین ها نیز نتیجه مثبت بگیرند. به عنوان مثال، مکمل های مولتی ویتامین را اغلب به افرادی که باردار و یا شیرده هستند - برای حمایت از تغییرات فیزیولوژیکی که در دوران بارداری و شیردهی رخ می دهد - می دهند.

کمبود مواد مغذی ای که در دوره‌های بحرانی ای همچون رشد و نمو خود را نشان می دهد، می‌تواند عوارض شدید و جبران‌ناپذیری را هم در فردی که زایمان می کند و هم در نوزاد به دنیا آمده به وجود بیاورد. علاوه بر همه ی این گفته ها، تحقیقات حال حاضر نشان داده است که دریافت معمولی برخی از مواد مغذی مانند آهن، دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)، اسید فولیک و ویتامین D در زنان باردار کمتر از نیاز آنها می باشد.

آن دسته از افرادی که از الگوهای غذایی ای که در آن گروه های غذایی را حذف می کنند -مانند گیاهخواران سخت گیر و وگان ها و افراد مبتلا به آلرژی های غذایی- پیروی می کنند، می توانند از مصرف مولتی ویتامین ها برای جبران کمبود مواد مغذی در خود نیز بهره مند شوند. به علاوه، با افزایش سن، نیاز به مواد مغذی شما هم نیز تغییر می کند.


حتما بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث بدن درد میشود


مصرف یک مولتی ویتامین می تواند برای افزایش مواد مغذی در بدن شما مفید باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که همه افراد به مصرف مولتی ویتامین نیاز ندارند، چرا که برخی از آن ها می توانند تنها از طریق رژیم غذایی خود مواد مغذی زیادی را دریافت می کنند. قبل از مصرف مولتی ویتامین، حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

فواید مولتی ویتامین برای زنان

چگونگی نحوه انتخاب مولتی ویتامین برای زنان

درست است که امروزه دسترسی به تعداد زیادی از مولتی ویتامین ها آسان شده است، ولی خب هنوز که هنوزه تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع محصولی را انتخاب کنید می تواند کاری بسیار دشوار باشد. در ادامه مطلب چند فاکتور برای در نظر گرفتن و انتخاب مولتی ویتامین ها آورده شده است.

فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها

1. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: سن و مراحل زندگی

در حال حاضر ما دارای مولتی ویتامین هایی هستیم که به طور خاص برای گروه های سنی مختلف ساخته شده است. دلیل این امر این است که با افزایش سن نیاز به مواد مغذی هم نیز تغییر می کند. به طور مشابه، افرادی که باردار و یا شیرده هستند هم باید محصولی را انتخاب کنند که به طور خاص برای رفع نیازهای دوران بارداری یا پس از زایمان ساخته شده باشد.

نحوه انتخاب مولتی ویتامین برای زنان

2. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: محدودیت های غذایی و یا آلرژی

اگر دارای حساسیت غذایی می باشید و یا محدودیت غذایی دارید، حتما برچسب روی مواد را با دقت بخوانید.

3. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: مقدار مواد مغذی ارائه شده

به طور کلی، بهتر است که از محصولاتی که حاوی مقادیر زیاد ویتامین ها یا مواد معدنی هستند خودداری کنید، مگر اینکه دوز بالاتری توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی به شما توصیه شده باشد.

4. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: تعداد قرص ها

اگر در به یادآوری مصرف ویتامین های خود مشکل دارید، محصولی را انتخاب کنید که مصرف آن به یک بار در روز ختم شود. علاوه بر این، اگر که دوست ندارید قرص‌ها را قورت دهید، به جای آن از یک گزینه آدامسی یا جویدنی قرص ها استفاده کنید.

فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها

5. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: بودجه

برخی از محصولات مصرف چندین قرص را در روز به شما توصیه می کنند. پس با توجه به این موضوع شما باید حتماً قیمت هر وعده را در هنگام تعیین اینکه آیا یک مکمل متناسب با بودجه شما می باشد یا نه را در نظر بگیرید.


حتما بخوانید: قرص ویتامین ب1 برای چیست


6. فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها: کیفیت

به دنبال مکمل هایی باشید که به طور کامل - از نظر کیفیت و صحت - آزمایش شده باشند. در حالت ایده‌آل شما باید محصولاتی را انتخاب کنید که توسط شخص ثالث سازمان‌هایی مانند داروسازی ایالات متحده (USP)، NSF International یا ConsumerLab آزمایش شده‌ باشند.

 فاکتور های لازم برای انتخاب مولتی ویتامین ها 1

توجه داشته باشید: ما به شما قبل از شروع کردن هر مکمل جدیدی توصیه می کنیم که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. همه ی افراد نیازی به مصرف ویتامین ندارند. اگر که دارای کمبود مواد مغذی خاصی بودید، متخصص مراقبت های بهداشتی شما می تواند مصرف یک ویتامین تک مغذی را به جای یک مولتی ویتامین به شما توصیه کند.

معیار های انتخاب مولتی ویتامین

ما برای شما این 11 تا ویتامین را بر اساس معیارهای زیر انتخاب کرده ایم.

1. معیارهای انتخاب ویتامین: بررسی

تمام محصولات ارائه شده برای اطمینان از مطابقت با استانداردهای پزشکی و تجاری بررسی شده اند.

2. معیارهای انتخاب ویتامین: کیفیت

ما به دنبال محصولاتی بوده ایم که در طول فرآیند تولید برای اطمینان از کیفیت و خالص بودن آزمایش شده باشند.

3. معیارهای انتخاب ویتامین: ملاحظات بهداشتی

ما به دنبال محصولاتی بودیم که متناسب با هر نیازی ساخته شده باشند.

4. معیارهای انتخاب ویتامین: مواد تشکیل دهنده

محصولات ما شامل محصولاتی می شوند که از مواد با کیفیت و بدون افزودنی‌های مصنوعی ساخته شده‌ باشند. ما همچنین نیز به انواع و مقادیر مواد مغذی موجود در هر محصول هم توجه زیادی داشته ایم.

معیارهای انتخاب ویتامین: مواد تشکیل دهنده

بهترین مولتی ویتامین برای زنان

1. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین برای زنان برای کمک به کمبود مواد مغذی

Ritual Essential for Women 18+

 • گروه سنی: 18-49 سال
 • نوع محصول: کپسول 
 • دوز مصرفی: روزانه 2 کپسول
 • ویتامین ها و مواد معدنی: فولات، آهن، منیزیم، بور، امگا 3 DHA و ویتامین های D3، E، B12 و K1

Ritual Essential for Women 18+ یک مولتی ویتامین مبتنی بر اشتراک می باشد که برای تامین مواد مغذی از جمله ویتامین D، فولات و امگا 3 DHA، که بسیاری از زنان 18 تا 49 ساله به اندازه کافی آن ها را دریافت نمی کنند، فرموله شده است. امگا 3 DHA یک ماده مغذی ضروری می باشد که با فواید متعددی از جمله حمایت از سلامت چشم، قلب و مغز همراه است. DHA به طور معمول در ماهی های روغنی یافت می شود.

از طرفی دیگر DHA موجود در مولتی ویتامین Ritual از ریزجلبک ها تهیه می شود و به نوعی مطابق با سلیقه گیاهخوار ها می باشد. یک مطالعه بالینی نشان داد که مولتی ویتامین Ritual Essentials در بهبود سطوح ویتامین D و امگا 3 DHA در 105 زن سالم 21 تا 40 ساله در طی 12 هفته موثر واقع شده است. با این حال این را هم باید اضافه کنم که تعدادی از نویسندگان توسط Ritual به کار گرفته شده بودند و Ritual به تامین مالی این مطالعه کمک کرده بود. ویتامین C، ویتامین های B، سلنیوم و کلسیم از کمبودهای این مولتی ویتامین به شمار می آیند.


حتما بخوانید: خواص ویتامین B5 برای سلامتی


ویتامین D، منیزیم، و ویتامین K2 که می توانند به بهبود جذب کلسیم از رژیم غذایی شما برای ارتقای سلامت کلی استخوان کمک کنند شامل این مولتی ویتامین می شود. با این حال، اگر در مورد مصرف کلسیم خود نگران هستید، حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. به طور کلی، Ritual Essential for Women 18+ یک گزینه عالی برای زنانی به شمار می رود که قبلاً رژیم غذایی متعادلی را تجربه کرده اند. اگر به دنبال یک مولتی ویتامین جامع تر هستید این مولتی ویتامین می تواند برای شما یکی از بهترین انتخاب ها نباشد.

مزایا

 • تست شده توسط شخص ثالث 
 • دارای امگا 3 DHA است
 • بدون گلوتن و آلرژن های اصلی گیاهی می باشد
 • مورد آزمایش بالینی قرار گرفته است
 • بدون رنگ مصنوعی یا پرکننده

معایب

 • تضاد منافع احتمالی در مطالعه بالینی
 • دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی کمتری نسبت به سایر مکمل ها می باشد

بهترین مولتی ویتامین برای زنان

2. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه

Care/of Women’s Care Pack

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: قرص 
 • دوز مصرفی: روزانه 3 قرص
 • ویتامین ها و مواد معدنی: کلسیم، ترکیب پروبیوتیک و ویتامین های C، D و K

اگر به دنبال یک پک ویتامین به همراه ویتامین های مختلف هستید، Care/of Women’s Care Pack می تواند برای شما مناسب باشد. ویتامین C، کلسیم و ترکیب پروبیوتیک حاوی باکتری های خوب از مواد مغذی اصلی موجود در این قرص می باشد. یک مطالعه بر روی بیش از 1200 نفر نشان داد که مصرف مکمل حاوی بیفیدوباکتریوم انیمالیس، سویه پروبیوتیک مورد استفاده در ترکیب Care/of، برای تنظیم حرکات روده بعد از 4 هفته موثر واقع شد.

Calcium Plus حاوی ویتامین های D و K2 است. این دو یکی از مواد مغذی مهم برای بهبود سلامت استخوان و جذب کلسیم می باشند. برخی از تحقیقات خطر جدی مکمل های کلسیم را (از جمله افزایش خطر بیماری قلبی) نشان می دهند. برای توصیه های شخصی در مورد مکمل های کلسیم حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آخرین مکمل موجود در این بسته ویتامین C می باشد.

این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش مهمی را در سیستم ایمنی ایفا می کند. این محصول 278 درصد از ارزش روزانه (DV) را برای ویتامین C فراهم می کند. Care/of این محصول را برای آن دسته از افرادی که به طور منظم از میوه و سبزیجات مصرف نمی کنند، پیشنهاد می کند.

همانطور که گفته شد ویتامین C سمیت کمی دارد. این پک از مولتی ویتامین می تواند برای شما یکی از بهترین گزینه ها، اگر که به طور منظم از منابع غذایی ویتامین C مصرف می کنید، نباشد. طبق گفته این وب سایت، تمام مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در محصولات Care/of مطابق با استانداردهای NSF هستند و سه بار به صورت جداگانه از نظر کیفیت آزمایش شده اند.

مزایا

 • وگان
 • بدون گلوتن
 • غیر GMO

معایب

 • توسط شخص ثالث تست نشده است
 • دوز بالای ویتامین C

بهترین مولتی ویتامین زنانه

3. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین غذای کامل زنانه

MegaFood Women's One Daily

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: قرص
 • دوز مصرفی: روزانه 1 قرص
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، اسید پانتوتنیک، آهن، ید، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کروم، مولیبدن، بور و ویتامین‌های A، C، D3 ،E ،K ،B6 و B12

بسیاری از ویتامین ها و مکمل ها حاوی مواد مصنوعی می باشند. اگر که شما مولتی ویتامینی طبیعی‌تر و مبتنی بر غذاهای کامل را ترجیح می‌دهید، MegaFoods Women's One Daily ارزش توجه کردن و استفاده را دارد. مولتی ویتامین فهرست جامعی از مواد مغذی را ارائه می دهد که همه آنها از ترکیبات گیاهی مشتق شده اند.


حتما بخوانید: بیوتین (ویتامین B7 یا ویتامین H) چیست


بر اساس گفته وب سایت این شرکت، استفاده از غذاهای اصلی و واقعی در این قرص ها به راحت تر شدن هضم آنها برای معده کمک می کند. مانند چند مورد دیگر در لیست، این مولتی ویتامین برای برخی از مواد مغذی از جمله بسیاری از ویتامین های B، بیشتر از DV است. با این که مسمومیت به دور از ذهن است ولی خب اگر به طور منظم از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی استفاده کنید، این مکمل می تواند منجر به مصرف بیش از حد برخی از مواد مغذی در شما شود.

پس با توجه به این گفته این محصول می تواند برای شما بهترین گزینه نباشد. این راه هم باید اضافه کنم که مکمل‌های MegaFood برای علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها آزمایش می‌شوند و از نظر خلوص یا دقت توسط شخص ثالث آزمایش نمی‌شوند.

مزایا

 • بر پایه غذاهای کامل هستند
 • برای علف کش ها و آفت کش ها توسط شخص ثالث آزمایش شده اند
 • دارای گواهی بدون گلوتن، لبنیات و سویا می باشند
 • مصرف آن با معده خالی راحت تر است
 • مورد نظر گیاه خواران می باشد

معایب

 • توسط شخص ثالث برای خلوص یا دقت آزمایش نشده اند
 • حاوی یک ترکیب اختصاصی می باشد
 • دارای مقادیر بالایی از برخی از مواد مغذی می باشد

بهترین مولتی ویتامین غذای کامل زنانه

4. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه جویدنی

OLLY The Perfect Women's Multi

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: جویدنی
 • مقدار مصرف: روزانه 2 عدد
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، اسید پانتوتنیک، کلسیم، فسفر، ید، روی، سلنیوم، کروم، بور و ویتامین‌های A، C، D، E، B6 و B12

اگر که بلعیدن کپسول و یا قرص برای شما عملی سخت است، پس یک ویتامین جویدنی می تواند جایگزین آسان تری برای شما باشد. این نوعی از یک مولتی ویتامین کامل می باشد که برای حمایت از سلامت استخوان و پوست طراحی شده است.

این مکمل برای شما چندین ماده مغذی ضروری را از جمله ویتامین های B، ویتامین D و کلسیم را به ارمغان می آورد. این مکمل بدون آهن می باشد و برای زنان یائسه (از آنجایی نیاز به آهن پس از یائسگی کاهش می یابد) مناسب است. این مکمل همچنین نیز شامل بیوتینی که به منظور ارائه فواید پوستی است، می شود.

مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده است
 • بدون گلوتن
 • مصرف راحت تر
 • مناسب برای خانم های یائسه
 • دارای طعم و رنگ های طبیعی

معایب

 • ممکن است برای افرادی که هنوز هم عادت ماهانه می شوند زیاد ایده آل نباشد
 • نظرات مختلف در مورد طعم و بو
 • حاوی 2 گرم شکر اضافه شده در هر وعده می باشد

بهترین مولتی ویتامین زنانه جویدنی

5. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه بدون گلوتن

Garden of Life Vitamin Code Women

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: کپسول
 • دوز مصرفی: روزانه 4 کپسول
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، پانتوتنیک اسید، آهن، ید، روی، سلنیوم، منگنز، کروم و مولیبدن و ویتامین‌های A، C، D، E، K، B6 و B12

این مولتی ویتامین از Garden of Life دارای گواهینامه بدون گلوتن توسط NSF International می باشد. در صورت ابتلا به بیماری سلیاک و یا سایر اختلالات مرتبط با گلوتن، می تواند انتخاب خوبی باشد. اگر گیاهخوار هستید و یا ترجیح می دهید که از رژیم غذایی خام و کامل پیروی کنید، این کپسول ها کاملاً مناسب شما هستند.

کپسول های Garden of Life Vitamin Code Women حاوی پروبیوتیک ها و آنزیم های زنده و همچنین کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین های A، C، D3، E و B کمپلکس هستند. لیست مواد تشکیل دهنده این کپسول ها همچنین شامل ترکیبی از میوه ها و سبزیجات ارگانیک خام و همچنین ترکیبات آنتی اکسیدانی و آنزیمی خام می شود.

به خاطر داشته باشید که اینها همه ترکیبات اختصاصی هستند، پس بنابراین مقادیر هر یک از این مواد در این مطلب ذکر نشده است. اگر در مورد هر یک از مواد تشکیل دهنده مطمئن نیستید یا به هر یک از آنها حساس هستید، از مصرف این محصول خودداری کنید. مکمل های Garden of Life دارای مهر انتخاب آگاهانه هستند و برای ورزش کاملاً بی خطر تلقی می شوند.

مزایا

 • دارای گواهی شخص ثالث می باشند
 • دارای گواهی بدون گلوتن می باشند
 • مورد نظر گیاه خواران می باشد
 • دارای مواد کامل غذایی هستند

معایب

 • توسط شخص ثالث برای خلوص و قدرت آزمایش نشده است
 • گران قیمت هستند
 • حاوی ترکیبات اختصاصی می باشند
 • دوز توصیه شده 4 کپسول در روز می باشد

بهترین مولتی ویتامین زنانه بدون گلوتن

6. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه برای ورزشکاران

Optimum Nutrition Opti-Women

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: کپسول 
 • دوز مصرفی: روزانه 2 کپسول
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، اسید پانتوتنیک، کلسیم، آهن، ید، منیزیم، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کروم، مولیبدن و ویتامین‌های A، C، D، E، K، B6 و B12

مولتی ویتامین Optimum Nutrition Opti-Women برای حمایت از زنان با سبک زندگی ای فعال و ارائه 23 ویتامین و مواد معدنی ضروری از جمله اسید فولیک، آهن و ویتامین D فرموله شده است. همه محصولات Optimum Nutrition توسط شخص ثالث آزمایش و پردازش شده است و مطابق با استانداردهای سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد.

به خاطر داشته باشید که این مولتی ویتامین حاوی دوزهای بالایی از چندین ماده مغذی می باشد. پس با این اوصاف ممکن است که بخواهید تنها یک کپسول از این مولتی ویتامین را در روز مصرف کنید. علاوه بر همه این ها، این کپسول ها توسط انجمن گیاه خواران تایید شده است، ولی خب با این شرایط این شرکت هنوز هم فاش نکرده است که آیا خود مواد مغذی از منابع گیاهی یا حیوانی مشتق شده اند یا نه.

این محصول حاوی لیستی بلندبالا از گیاهان می باشد. با توجه به این امر این کپسول می تواند برای افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند مناسب نباشد. شما باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و از بی خطری این محصول اطمینان خاطر پیدا کنید.

مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده
 • وگان پسند می باشد

معایب

 • دوزهای بالای برخی از مواد مغذی در آن

Optimum Nutrition Opti-Women

7. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین دوران بارداری

مولتی ویتامین FullWell Prenatal

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: کپسول
 • دوز مصرفی: روزانه 8 کپسول
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، پانتوتنیک اسید، کولین، کلسیم، ید، منیزیم، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کروم، مولیبدن، پتاسیم و ویتامین‌های A، C، D، E، B6، B12 و K2

مولتی ویتامین FullWell Prenatal توسط یک متخصص تغذیه و یک متخصص تغذیه باروری دارای مدرک و تایید شده طراحی شده است تا انواع و مقادیر مواد مغذی مورد نیاز برای حمایت از بارداری سالم را فراهم کند. این شرکت ادعا می کند که این مکمل برای زنانی که در تلاش برای باردار شدن و شیردهی هستند هم نیز مفید می باشد.

علاوه بر مواد مغذی ای همچون فولات و کلسیم، این مکمل حاوی کولین (یک ماده مغذی ضروری که برای رشد جنین و عملکرد مناسب جفت مهم است) هم می باشد. طبق گفته وب سایت این شرکت، FullWell به دلیل نگرانی از اینکه DHA می تواند در ترکیب با مولتی ویتامین به اندازه کافی موثر نباشد، DHA امگا 3 را در ویتامین دوران بارداری خود قرار نداد. مقادیر کافی از DHA در دوران بارداری بسیار مهم می باشد.

صحبت در مورد مصرف مکمل DHA آن هم با یک متخصص مراقبت های بهداشتی امری مهم تلقی می شود. با اینکه نام سازمان آزمایش فاش نشده است ولی خب هر دسته از مولتی ویتامین های FullWell Prenatal از نظر آلاینده های مضر مانند فلزات سنگین توسط شخص ثالث آزمایش شده اند.

مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده است
 • توسط یک متخصص تغذیه دارای مدرک توسعه یافته است
 • حاوی کولین می باشد

حتما بخوانید: خواص ریبوفلاوین یا ویتامین B2


معایب

 • گران قیمت است
 • دوز توصیه شده 8 کپسول در روز می باشد
 • حاوی DHA نمی باشد

مولتی ویتامین FullWell Prenatal

8. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین برای زنان بالای 50 سال

Thorne Women’s Multi +50

 • گروه سنی: 50 سال به بالا
 • نوع محصول: کپسول 
 • دوز مصرفی: روزانه 6 کپسول
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، پانتوتنیک اسید، کولین، کلسیم، ید، منیزیم، روی، سلنیوم، منگنز، کروم، بور، لوتئین و ویتامین‌های A، C، D، E، B6 و B12

پس از یائسگی، نیاز به مواد مغذی شما هم نیز تغییر می کند. به طور خاص، زنان یائسه به آهن کمتر ولی کلسیم و ویتامین B6 بیشتری نیاز دارند. این مولتی ویتامین برای زنان بالای 50 سال و نیز به طور خاص برای رفع نیازهای غذایی در حال تغییر با افزایش سن آن ها فرموله شده است.

این مولتی ویتامین فاقد آهن می باشد و فرم های بسیار قابل جذبی از ویتامین های D، B12 و B6 را فراهم می کند. حاوی مقدار کمی از کلسیم هم نیز می باشد. Women’s Multi 50+ شامل لوتئین (یک آنتی اکسیدان که نقش مهمی در حفظ سلامت چشم ایفا می کند) می شود.

Throne Research محصولات خود را در مراکز دارای گواهی شخص ثالث تولید می کند و از انجمن کالاهای درمانی (یک آژانس نظارتی که توسط وزارت بهداشت استرالیا اداره می شود) رتبه A را دریافت کرده است. این مکمل ها همچنین نیز دارای گواهینامه NSF برای ورزش هم هستند.

مزایا

 • توسط شخص ثالث آزمایش شده اند
 • بدون آهن می باشد
 • حاوی لوتئین می باشد
 • بدون گلوتن است

معایب

 • گران قیمت است
 • دوز توصیه شده 6 کپسول در روز می باشد

Thorne Women’s Multi 50+

9. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه که به راحتی هضم می شود

New Chapter One Daily Every Woman’s Multi

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: قرص
 • دوز مصرفی: 1 قرص در روز
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، اسید پانتوتنیک، کلسیم، آهن، ید، منیزیم، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کروم، مولیبدن و ویتامین‌های A، C، D3، E، K، B6 و B12

اگر که در گذشته در تحمل کردن مولتی ویتامین ها مشکل داشتید، New Chapter One Daily Every Woman’s Multi ارزش بررسی و امتحان کردن را برای شما دارد. این مکمل غذایی کامل، شامل پروبیوتیک ها و مواد مغذی تخمیری ای که شرکت آن ادعا می کند تحمل آنها با معده خالی آسان تر است، می شود.

این قرص با سبزیجات و گیاهان ارگانیک تایید شده، بدون پرکننده های مصنوعی و یا ژلاتین حیوانی ساخته شده است. مانند چند ویتامین دیگر در این لیست موجود، این مکمل شامل چند ترکیب اختصاصی هم نیز می باشد. پس بنابراین مقادیر هر یک از مواد در این مطلب ذکر نشده است.

شما باید برچسب روی محصول را برای هر گونه موادی که می توانید به آن حساسیت داشته باشید و یا تداخلات احتمالی آن با داروهای دیگر خود را مورد بررسی قرار دهید. New Chapter یک شرکت معتبر درجه B (به این معنی که استانداردهای تجاری بالایی را برآورده می کند) می باشد. این محصولات همچنین دارای گواهینامه NSF هستند.


حتما بخوانید: قرص ویتامین d3 برای چیست


مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده اند
 • برای هضم آسان طراحی شده اند
 • بر پایه غذاهای کامل هستند
 • دارای گواهی بدون گلوتن می باشند
 • غیر GMO و تأیید شده می باشند
 • شامل سبزیجات و گیاهان ارگانیک تایید شده می باشد

معایب

 • حاوی ترکیبات اختصاصی می باشد

New Chapter One Daily Every Woman’s Multi

10. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه وگان

Garden of Life mykind Organics Women’s Multi

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: قرص
 • دوز مصرفی: روزانه 2 قرص
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، اسید پانتوتنیک، آهن، ید، روی، سلنیوم، منگنز، کروم و ویتامین های A، C، D، E، K، B6 و B12.

این مولتی ویتامین خوراکی ارگانیک و کامل یک نوع قرص گیاهی می باشد که یک بار در روز مصرف و شامل 15 ویتامین و مواد معدنی می شود. این قرص را برای حمایت از متابولیسم سالم، تقویت انرژی پایدار، حمایت از سلامت خون و قلب، و ارتقای سلامت پوست و ناخن ها طراحی کرده اند.

مانند بسیاری از مکمل ها که برای ارائه مزایای زیبایی به کار گرفته شده اند، این مکمل هم حاوی مقدار زیادی بیوتین می شود. درست است که بیوتین یک عنصر محبوب می باشد، ولی خب به یاد داشته باشید که شواهدی که از اثربخشی آن حمایت می‌کنند چندان قوی هم نیستند. بسیاری از مواد مغذی، از جمله برخی ویتامین های محلول در چربی در مقادیر بیشتر از 100 درصد DV هستند.

در صورت مصرف بیش از حد ویتامین‌های خاص مانند A، D، E و K، ممکن است دچار مسمومیت شوید. اگر که رژیم غذایی متعادلی دارید، این محصول انتخاب مناسبی برای شما نمی باشد. با اینکه نام سازمان آزمایشی فاش نشده است ولی محصولات Garden of Life توسط شخص ثالث آزمایش شده‌اند. مکمل های این شرکت توسط Informed Choice برای ورزش کاملاً بی خطر در نظر گرفته شده اند.

مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده اند
 • وگان می باشد
 • بدون گلوتن است

معایب

 • گران قیمت است
 • دارای مقادیر بالایی از برخی از مواد مغذی می باشد

Garden of Life mykind Organics Women’s Multi

11. بهترین مولتی ویتامین برای زنان: بهترین مولتی ویتامین زنانه با قیمت مناسب

Nature Made Multi for Her

 • گروه سنی: بزرگسالان
 • نوع محصول: قرص
 • دوز مصرفی: 1 قرص در روز
 • ویتامین ها و مواد معدنی: تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، بیوتین، پانتوتنیک اسید، کلسیم، آهن، ید، منیزیم، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کروم، مولیبدن و ویتامین های A، C، D3، E، K، B6 و B12

Nature Made Multi for Her ممکن است که ارزان‌تر از سایر مولتی ویتامین‌های موجود در بازار باشد، ولی باز هم با این حال شامل 23 ماده مغذی که برای سلامت زنان مهم است، می شود. این مولتی ویتامین‌ توسط شخص ثالث آزمایش شده و توسط USP تأیید شده است. همه ی این ها به این معنی است که شما می توانید به کیفیت محصول و دقت برچسب اعتماد کنید.

این مولتی ویتامین حاوی تقریباً بیش از 100 درصد DV برای برخی از ویتامین ها، از جمله ویتامین های C، D3، و E، و همچنین برخی مواد معدنی مانند روی، کروم و مس است. همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف منظم مقادیر زیاد از ویتامین های محلول در چربی مانند D و E می تواند منجر به مسمومیت در شما شود. اگر که معمولاً این مواد مغذی را در رژیم غذایی خود جای می دهید، پس ممکن است که این مولتی ویتامین بهترین گزینه برای شما نباشد.

مزایا

 • توسط شخص ثالث تست شده است
 • مقرون به صرفه می باشد
 • بدون گلوتن است

معایب

 • مقادیر بالای برخی از مواد مغذی

Nature Made Multi for Her

سوالات متداول

1. آیا مولتی ویتامین های زنانه واقعا موثر هستند؟

مصرف مولتی ویتامین می تواند به افراد خاص کمک و نیازهای مواد مغذی آن ها را برطرف کند. همچنین این مولتی ویتامین ها می توانند مصرف مواد مغذی را فراتر از آنچه که بی خطر تلقی می شوند، افزایش دهند. مولتی ویتامین‌ها از نظر بهبود سلامت کلی و نیز پیشگیری از بیماری‌های مزمن، می توانند نقش مهمی را (اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است) ایفا کنند.

علاوه بر همه ی این ها، تحقیقات نشان داده است که افراد سالم، بیشتر از افرادی که کمبودهای تغذیه ای دارند، به طور منظم از مولتی ویتامین ها استفاده می کنند. به همین دلیل است که هنوز هم که هنوزه تحقیقات در باب اینکه آیا یک مولتی ویتامین می‌تواند نتایج سلامتی را بهبود ببخشد یا نه، قطعی نشده است. 

مصرف مواد مغذی

2. آیا مصرف مولتی ویتامین به صورت هر روزه خوب می باشد؟

مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه مولتی ویتامین می تواند به برخی از افراد برای بر طرف کردن نیازهای تغذیه ای کمک کند. این درحالی است که همین میزان از مصرف در برخی دیگر از افراد می تواند منجر به دریافت بیش از حد مواد مغذی شود.

به همین دلیل، بسیار مهم است که برچسب روی مکمل ها را به دقت بخوانید و مواد مغذی ای که قبلاً به طور مرتب آن ها را مصرف می کردید را شناسایی کنید. عامل مهم دیگر انواع ویتامین های موجود در یک محصول می باشد. ویتامین های محلول در آب، مانند ویتامین های B و ویتامین C، در صورت مصرف بیش از حد به راحتی از طریق ادرار دفع می شوند.

از طرفی دیگر ویتامین‌های محلول در چربی - ویتامین‌های A، D، E و K - می‌توانند در بدن شما جمع شوند و به طور جدی منجر به مسمومیت در شما شوند. قبل از شروع هر مکمل جدید، از جمله مولتی ویتامین ها، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند به جای یک مولتی ویتامین، یک ویتامین تک مغذی را به شما توصیه کنند.

3. زنان روزانه باید چه ویتامین هایی را مصرف کنند؟

هیچ پروتکل ویتامینی یکسانی وجود ندارد، چرا که نیاز به مواد مغذی از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت است. کمبود آهن، ویتامین D و ویتامین B6 برای زنان چیزی غیرمعمول نیست. قبل از مصرف هر گونه مکمل ویتامینی، بهتر است رژیم غذایی خود را توسط یک متخصص تغذیه ارزیابی کنید و ببینید که آیا مکمل ها برای شما ضروری می باشند یا نه.

ویتامین B6

4. بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین چه زمانی می باشد؟

برخی از ویتامین ها مانند ویتامین های محلول در آب می توانند با معده خالی هم جذب شوند. با این حال، مولتی ویتامین ها معمولاً حاوی ویتامین های محلول در چربی هم نیز هستند که برای جذب به چربی ها در رژیم غذایی نیاز دارند.

به همین دلایل می باشد که اغلب بهتر است مولتی ویتامین های خود را با یک وعده غذایی یا میان وعده مصرف کنید. برای سهولت در به یاد داشتن مصرف کردن مولتی ویتامین خود، بهتر است که آن را با همان وعده غذایی روزانه تنظیم کنید.

5. بهترین مولتی ویتامین برای زنان باردار کدام است؟

اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، توصیه می‌شود که از مولتی ویتامین هایی استفاده کنید که به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای غذایی منحصر به فرد بارداری ساخته شده باشند. این نوع ویتامین ها به بهترین وجه از نیازهای بدن و رشد کودک شما پشتیبانی می کنند.

FullWell یکی از بهترین مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می باشد. هر وعده 4000 واحد بین المللی ویتامین D دارد و شامل 227٪ از DV برای فولات، و 55٪ از مصرف توصیه شده کولین (یک ماده مغذی مهم برای رشد جنین و جفت که اغلب در مکمل های قبل از تولد وجود ندارد) می شود. البته، چندین مولتی ویتامین با کیفیت دیگر هم نیز وجود دارد که ارزش بررسی را دارد.

بهترین مولتی ویتامین برای زنان باردار

سخن آخر

مولتی ویتامین ها می توانند به پر کردن شکاف های تغذیه ای، برای افرادی که به تنهایی از طریق رژیم های غذایی نیازهای غذایی خود را تامین می کنند، برای افرادی که باردار و یا شیرده هستند و یا حتی محدودیت های غذایی خاصی دارند، کمک کند.

اما این را هم در نظر داشته باشید که همه به مولتی ویتامین نیاز ندارند و مصرف منظم برخی از مواد مغذی بیش از حد نیاز می تواند برای سلامت کلی شما مضر و خطرناک باشد. قبل از شروع هر گونه مکمل جدید، از جمله مولتی ویتامین ها، حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.


مقالات مرتبط:

فواید و عوارض قرص اپتی وومن

بهترین مولتی ویتامین برای مردان بالای 50 سال و جوان

از
3
رای