خواص و مضرات لوبیا چشم بلبلی برای لاغری، زنان و مردان در طب سنتی

خواص و مضرات لوبیا چشم بلبلی برای لاغری، زنان و مردان در طب سنتی خواص لوبیا چشم بلبلی چیست؛ خواص و مضرات لوبیا چشم بلبلی در بارداری، برای زنان، کودکان، مردان، دیابت، لاغری، پوست، مو، کلیه، طب سنتی و غذا با چشم بلبلی در سلام دنیا بخوانید.

از لوبیاهای خاص که ما ایرانی ها کمتر از آن استفاده می کنیم لوبیا چشم بلبلی می باشد، این لوبیا خواص فراوانی دارد که با دانستنش شگفت زده خواهید شد، در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات خواص لوبیا چشم بلبلی چیست، خواص لوبیا چشم بلبلی برای زنان، کودکان، دیابت، برای پوست و مو، کلیه، در بارداری، خواص لوبیا چشم بلبلی برای مردان و تقویت اسپرم،  خواص لوبیا چشم بلبلی برای لاغری، در بدنسازی، و طب سنتی، خواص جوانه لوبیا چشم بلبلی، مضرات لوبیا چشم بلبلی، غذا با لوبیا چشم بلبلی صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

خواص لوبیا چشم بلبلی چیست

لوبیا چشم بلبلی از انواع بقولات است که به شکل بیضی سفید رنگ با نقطه ای سیاه رنگ که آن را شبیه چشم بلبل کرده است، این لوبیا منبعی از آهن، روی، مس، منیزیم و ویتامین‌های B و A می باشد و جایگزین مناسبی برای پروتئین حیوانی می باشد و بسیار مناسب افراد گیاه خوار می باشد.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای زنان

زنان نیز از لوبیا چشم بلبلی در دوره بارداری ، شیردهی و یائسگی می توانند استفاده کنند، با مصرف لوبیا چشم بلبلی آهن از دست رفته بدن خود را بدست می آورند.


حتما بخوانید: علائم کمبود آهن در بدن کدام است


خواص لوبیا چشم بلبلی در بارداری

این نوع لوبیا با فولاتی که دارد در دوره بارداری از نقص لوله های عصبی جنین جدوگیری و درصد ابتلا به آن را کاهش می دهد. مادران باردار در این دوره به تامین آهن بدن خود احتیاج دارند ، آنها می توانند با مصرف به اندازه لوبیا چشم بلبلی آهن مورد نیاز زدن خود را تامین کنند و از کم خونی جلوگیری کنند، زیرا مصرف بیش از حدش ایجاد نفخ و احتباس گاز می کند، لوبیا چشم بلبلی با خاطر فیبر فراوانش از یبوست بارداری نیز جلوگیری می کند.

خواص لوبیا چشم بلبلی

خواص لوبیا چشم بلبلی برای کودکان

از لوبیا چشم بلبلی در رفع کم خونی و فقر آهن نوزادان و کودکان نیز می توان بهره برد زیرا آهن ، مس و فولات در این لوبیا به وفور یافت می شود. البته ویتامین A لوبیا چشم بلبلی نیز در تقویت بینایی و سیستم ایمنی بدن آنها بسیار موثر است، قد آنها را بهبود می بخشد و در افزایش حافظه مفید است، البته حتما قبل از پخت آن را به مدت 8 ساعت خیس کرده تا کودک دچار نفخ نشود، برای نوزادان نیز می توان از هشت ماهگی در رژیم غذایی او استفاده کرد. 

خواص لوبیا چشم بلبلی برای مردان

آقایان با افزودن لوبیا چشم بلبلی به رژیم غذایی خود علاوه بر بهره گیری از خواص لوبیا چشم بلبلی می توانند به افزایش میل جنسی خود نیز کمک کنند‌.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای تقویت اسپرم

مصرف تنها نصف فنجان لوبیا چشم بلبلی می تواند اختلالات کروموزومی را برطرف می کند و اسید فولیک بدن را تامین می کند، آقایان با مصرف این نوع لوبیا گردش خون را تسریع می کنند که می تواند بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارد. 


حتما بخوانید: قویترین داروی تقویت اسپرم و افزایش آن


خواص لوبیا چشم بلبلی برای دیابت

فیبری که در لوبیا چشم بلبلی وجود دارد در کاهش بسیاری از مشکلات بدن مفید می باشد که یکی از آنها رفع مشکلات دیابتی می باشد، مصرف لوبیا چشم بلبلی میزان قند خون را کم می کند، شاخص گلیسمی پایینی این لوبیا از افزایش ناگهانی قند خون در افراد دیابتی جلوگیری می کند، همچنین منیزیم بالای آن در متابولیسم کربوهیدرات ها نقش موثری دارد که سطح قند خون را پایین می آورد و برای افراد دیابتی بسیار مفید می باشد.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای لاغری

اصولا کسانی که رژیم غذایی خاصی دارند تا کالری کمتری در روز مصرف کنند و بتوانند وزن خود را پایین بیاورند، به همین دلیل به دنبال مواد غذایی هستند که ویتاگین ها و مواد معدنی بدنشان نیز تامین شود، لوبیا چشم بلبلی یکی از همین مواد غذایی می باشد که با چربی و کالری کمی که دارد در روند لاغری افراد بسیار موثر می باشد، همچنین فیبری که در لوبیا چشم بلبلی وجود دارد از داشتن اشتها جلوگیری می کند و خاصیت سم زدایی روده دارد.

خواص لوبیا چشم بلبلی

خواص لوبیا چشم بلبلی برای پوست

لوبیا چشم بلبلی ویتامین های A و C و آنتی اکسیدان های فراوانی دارد که تک تک آنها به رفع چین و چروک پوست مفید می باشد و از پیری زودرس جلوگیری می کند و باعث جوان سازی پوست صورت می شود، لوبیا چشم بلبلی  به ترمیم پوست آسیب دیده و سلامت پوست کمک می کند.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای مو

موی انسان برای رشد و تقویت به مس و روی احتیاج دارد که از این دو ماده در لوبیا چشم بلبلی به وفور یافت می شود، مس و روی از ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای کلیه

آنهایی که از نارسایی کلیه رنج می برند همواره باید کلیه خود را تقویت کنند، لوبیا چشم بلبلی به آنها کمک می کند تا انرژی لازم برای زندگی را داشته باشند و به راحتی به ادامه زندگی بپردازند.


حتما بخوانید: درمان گیاهی نارسایی کلیه 


خواص لوبیا چشم بلبلی در بدنسازی

تقویت سیستم ایمنی بدن برای ورزشکاران بسیار حائز اهمیت می باشد، همچنین استفاده از مواد غذایی کم چرب و کم کالری با فیبر و پروتئین لازم ، مصرف لوبیا چشم بلبلی تمام این احتیاجات را برای ورزشکاران و بدنسازان می تواند برطرف کند‌.

خواص لوبیا چشم بلبلی در بدنسازی

خواص لوبیا چشم بلبلی در طب سنتی

و اما طب سنتی طبع لوبیا چشم بلبلی گرم و تر عنوان کرده است که حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B12، ویتامین B6، فولات، ویتامین C، آهن، مس، کلسیم، منگنز، منیزیم، پتاسیم، فسفر، روی، فیبر و پروتئین می باشد، در مواقع استفاده از این لوبیا می توانید بخاطر کاهش مضراتش آن را با مصلح خود مصرف کنید که مصلح لوبیا چشم بلبلی زیره، خردل، دارچین و زنجبیل، نمک، آویشن، فلفل و روغن زیتون می باشد، برای تاثیرگذاری خواص لوبیا چشم بلبلی می توان کمی هم گوشت به آن اضافه کنید.

خواص جوانه لوبیا چشم بلبلی 

باید بیاد داشته باشید که جوانه لوبیا چشم بلبلی را هرگز به صورت خام استفاده نکنید زیرا که سمی می باشد، اما با پخت آن می توانید که از خواص مفید آن نیز بهره بگیرید، جوانه خواص جوانه لوبیا چشم بلبلی برای سلامت چشم، سیستم ایمنی بدن و استخوان ها مفید می باشد.

مضرات لوبیا چشم بلبلی

  • زیاده روی در هر چیزی باعث بروز عوارض می شود، لوبیا چشم بلبلی نیز با مصرف بیش از حدش باعث نفخ ، درد شکم و گاز معده می شود با خیس کردن لوبیا چشم بلبلی به مدت 8 ساعت می توانید از عوارض آن در حجم کم نیز کم کنید.
  • البته مصرف بیش از حد لوبیا چشم بلبلی نیز باعث بالا رفتن غلظت خون می شود و البته افراد دارای نقرس نیز بخاطر پروتئین بالای آن بهتر است که از این لوبیا در حد نرمال استفده کنند.

خواص لوبیا چشم بلبلی

غذا با لوبیا چشم بلبلی

از غذاهای ایرانی که در آن لوبیا چشم بلبلی استفاده می شود خوراک لوبیا چشم بلبلی، لوبیا چشم بلبلی پلو، قورمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی، دمی لوبیا چشم بلبلی، سالاد، سوپ و کوکو لوبیا چشم بلبلی را می توان نام برد، البته برخی از غذاهای محلی نیز هستند که لوبیا چشم بلبلی طعم آنها را بی نظیر می کند. برخی نیز از این لوبیا جایگزین لوبیا قرمز، لوبیا سفید و یا لوبیا چیتی نیز استفاده می کنند.

سخن آخر

با گنجاندن لوبیا چشم بلبلی در رژیم غذایی خود از طعم و خواص آن می توانید بهره بگیرید، امیدواریم که از این مطلب استفاده کافی برده باشید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات لوبیا قرمز برای کلیه، بارداری، مو

خواص و مضرات لوبیا چیتی در لاغریاز
2
رای