خواص درمانی روغن گل گاوزبان و روش مصرف و مضرات آن

خواص درمانی روغن گل گاوزبان و روش مصرف و مضرات آن روغن گل گاوزبان به دلیل محتوای بالای اسید لینولئیک گاما (GLA) بسیار ارزشمند است. تصور می‌شود که این اسید چرب می‌تواند به کاهش التهاب مرتبط با بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. خواص و مضرات روغن گل گاوزبان در سلام دنیا بخوانید.

گل گاوزبان یکی از گیاهان دارویی پر کاربرد بین ایرانیان است که از گل، برگ و روغن آن در طب سنتی و گیاهی استفاده می‌شود. خواص روغن گل گاوزبان به خصوص برای درمان التهاب، پوست و مو موضوعی است که در این مقاله از سلام دنیا به آن می‌پردازیم. 

روغن گل گاوزبان چیست؟

روغن گل گاوزبان عصاره‌ای است که از دانه های گیاه Borago officinalis تهیه می شود. روغن گل گاوزبان به دلیل محتوای بالای اسید لینولئیک گاما (GLA) بسیار ارزشمند است. تصور می‌شود که این اسید چرب می‌تواند به کاهش التهاب مرتبط با بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای احتمالی روغن و همچنین اشکال و محدودیت ها، ادامه مطلب را بخوانید. قبل از استفاده از مکمل‌ها برای درمان هر بیماری، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

معرفی گیاه گل گاوزبان

این گیاه که به دلیل گلهای آبی شکل ستاره ای خود مشهور است، بومی آفریقای شمالی و اروپا است و به آمریکای شمالی نیز برده شده است. لقبش "گل ستاره" است و اکثر قسمتهای آن خوراکی است.


حتما بخوانید: خواص گل گاو زبان در طب سنتی


روغن گل گاوزبان

کاربردهای درمانی روغن گل گاوزبان

روغن گل گاوزبان در تحقیقات بالینی برای موارد ذیل قابل استفاده است:

 • التهاب
 • آکنه
 • درد پستان
 • بیماری قلب و عروقی
 • اگزما
 • یائسگی
 • آکنه
 • آرتروز، از جمله آرتریت روماتوئید (RA)

در مورد استفاده از روغن گل گاوزبان برای این موارد نیز تحقیقاتی انجام شده، از جمله:

 • خستگی آدرنال
 • تولید شیر مادر
 • دیابت
 • صرع
 • سندرم پیش از قاعدگی
 • اسکلرودرمی
 • سندرم شوگرن

انواع روغن گل گاوزبان 

 • روغن ساخته شده از دانه های گیاه
 • مکمل های غذایی به شکل کپسول که از طریق دهان مصرف می کنید

همه اشکال روغن گل گاوزبان حاوی GLA است که به عنوان ماده اصلی "فعال" در نظر گرفته می‌شود. GLA را می توانید در روغن های دیگر مانند گل مغربی و توت سیاه پیدا کنید.
انتخاب فرم مناسب روغن گل گاوزبان بستگی به این دارد که از چه چیزی استفاده می کنید. محصولات موضعی ممکن است بهترین نتیجه را روی پوست و مو داشته باشند اما قابل استفاده به شکل خوراکی نیستند. برچسب های روی محصول را حتما بخوانید. نسخه‌های خوراکی ممکن است برای انواع التهاب، از جمله در سلامت عروق، بهتر عمل کنند.

خواص درمانی روغن گل گاو زبان

خواص روغن گل گاوزبان برای پوست ، مو و سلامتی

خواص اسید لینولنیک روغن گل گاوزبان

همانطور که گفته شد، روغن گل گاوزبان دارای محتوای GLA یا اسید لینولنیک زیاد است. GLA نوعی اسید چرب است که بدن شما آن را به پروستاگلاندین تبدیل می‌کند و همچنین در سایر دانه‌ها و مغزها و همچنین روغن‌های گیاهی یافت می شود.

این ماده مانند هورمونی در بدن شما عمل می‌کند و به کاهش التهاب مرتبط با بیماری‌های پوستی و مشکلات قلبی عروقی کمک می‌کند. روغن گل گاوزبان توجه بسیاری را به خود جلب کرده است زیرا گفته می‌شود دارای بالاترین میزان GLA در مقایسه با سایر روغن‌های دانه است. اگرچه تحقیقات بیشتری باید انجام شود، مطالعاتی در مورد روغن گل گاوزبان برای محتوای GLA آن وجود دارد که برخی از این خواص را تایید کرده است.

خواص ضد التهاب روغن گل گاوزبان

مطالعه 2014 در مقایسه روغن گل گاوزبان، روغن ماهی و ترکیب هر دو نشان داد که مصرف روزانه 1.8 گرم روغن گل گاوزبان و یا 2.1 گرم روغن ماهی به کاهش علائم آرتریت روماتوئید (RA) در 74 شرکت کننده ای که به مدت 18 ماه مورد بررسی قرار گرفته بودند کمک می کند. 


حتما بخوانید: بهترین درمان های خانگی و ساده آرتریت 


این مطالعه به این نتیجه رسید که این روغن ها ممکن است بتوانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) را برای برخی افراد جایگزین کنند ، که از برخی از عوارض مصرف مداوم NSAID جلوگیری می کند.

خواص روغن گل گاوزبان برای پوست

تحقیقات در مورد اثرات روغن گل گاوزبان بر اگزما متفاوت است. با بررسی مطالعاتی که بر روی روغن گل گاوزبان به صورت موضعی و سایر روغن های گیاهی حاوی GLA انجام شده، مشخص شد که روغن گل گاوزبان دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که می تواند برای افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک مفید باشد. در یک بررسی جداگانه در سال 2013 در مورد اثر روغن گل گاوزبان که از طریق دهان مصرف شده است، محققان نتیجه گرفتند که روغن گل گاوزبان بر اساس تجزیه و تحلیل 19 مطالعه مرتبط، مزایای بیشتری نسبت به سایر داروها برای افراد مبتلا اگزما داراست. بنابراین، تحقیقات بالینی در مقایسه با نسخه های خوراکی، نتیجه بهتری از روغن گل گاوزبان برای بیماری های پوستی نشان می دهد.

سایر موارد مصرف روغن گل گاوزبان 

 • مشکلات غده فوق کلیه
 • آرتروز
 • التهاب لثه
 • مشکلات قلبی
 • یائسگی
 • علائم قبل از قاعدگی

عوارض جانبی و مضرات روغن گل گاوزبان

عوارض جانبی مکمل خوراکی

مکمل های خوراکی مکمل روغن گل گاوزبان هم می توانند عوارض جانبی جزئی را ایجاد کنند. این شامل:

 • نفخ شکم
 • آروغ زدن
 • سردرد
 • سو هاضمه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • علائم واکنش آلرژیک

 GLA و روغن گل گاوزبان سمی نیستند. با این حال، اگر ورم مشکلات تنفسی و خستگی ناگهانی و سرگیجه داشتید از مصرف خودداری کنید.


حتما بخوانید: 21 درمان خانگی و طبیعی سوء هاضمه و معده درد


عوارض جانبی کمتر شایع و جدی 

اگر به بیماری کبد مبتلا هستید یا از داروهای تقویت کبد استفاده می‌کنید یا اگر از دارویی استفاده می‌کنید که توانایی لخته شدن خون را تغییر می دهد، قبل از استفاده با پزشک خود صحبت کنید. خصوصاً قبل از هرگونه جراحی، استفاده از گل گاوزبان را به پزشک خود گزارش دهید. بررسی روغن گل گاوزبان باعث ایجاد نگرانی در مورد اثرات سرطان زایی آن نیز شده است، اما پس از پردازش، تنها آثاری از ترکیبات آلکالوئید پیرولیزیدین مشاهده شده که خطرناک نیست.

 توجه: برخی از فرمول های روغن گل گاوزبان ممکن است سلامتی کبد را بخطر بیاندازند، بنابراین مطمئن شوید که هر کالایی را که می خورید دارای گواهی "فاقد PA هپاتوتوکسیک" است.

علاوه بر این، موارد مستندی از تشنج مربوط به مصرف بیش از حد روغن گل گاوزبان نیز مشاهده شده است. در یک مورد، تشنج ناگهانی در یک ​​زن، با مصرف 1500 تا 3000 میلی گرم روغن گل گاوزبان هر روز به مدت یک هفته در ارتباط بود. این وضعیت با چندین حمله تشنج مشخص می‌شود که در فواصل زمانی پنج دقیقه‌ای و پشت سر هم اتفاق می افتد. گرچه این مورد به تنهایی به معنای قطعی این نیست که روغن گاوزبان خوراکی باعث تشنج می شود، اما مثالی را ارائه می دهد که چرا هنگام مصرف گیاهان، به ویژه به شکل خوراکی، باید احتیاط کنید. تحقیقات کافی برای بیان اثبات یا رد این موارد وجود ندارد.

روغن گل گاو زبان برای پوست

نحوه استفاده از روغن گل گاوزبان

قبل از استفاده بر روی پوست، روغن گل گاوزبان موضعی باید با روغن حامل رقیق شود. می‌توانید قبل از استفاده 12 قطره در هر اونس را با روغن بادام، جوجوبا یا روغن زیتون مخلوط کنید. روغن را دو بار در روز به ناحیه آسیب دیده بمالید. گزینه دیگر این است که لباس خود را به روغن آغشته کرده و و با پوست تماس دهید این کار بخصوص برای قسمت های پشت بدن مفید است.
بر اساس تحقیقات بالینی، ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا روغن کاملاً اثر بگذارد، بنابراین صبور باشید و محصول را به طور مداوم برای رسیدن نتایج دلخواه استفاده کنید.
همچنین بهتر است قبل از استفاده از روغن گل گاوزبان رقیق شده روی قسمت کوچکی از پوست، بخصوص بثورات اگزما، تست انجام دهید. اگر ظرف 48 ساعت در قسمت کوچکی از پوست خود نشانه‌ای از تحریک یا واکنش آلرژیک مشاهده نکردید، روغن گل گاوزبان رقیق شده برای استفاده گسترده تر نیز بی خطر است.

مقدار مصرف روغن گل گاوزبان

دستورالعمل مصرف روغن گل گاوزبان از طریق دهان برای بهبود پوست شما چندان واضح نیست. اگرچه ممکن است با افزایش سن در بدن خود میزان کمتر GLA داشته باشید، اما مقدار توصیه شده ای از این اسید چرب وجود ندارد. در یك مطالعه كوچك در سال 2000، به 40 زن شیرده روزانه 230 تا 460 میلی گرم منبع مطمئن GLA داده شد. مطالعه دیگری در همان سال نشان داد که 360 میلی گرم تا 720 میلی گرم منبع معتبر GLA ممکن است برای بهبود سلامت پوست در بزرگسالان بالای 65 سال موثر باشد.

اگر مکمل های خوراکی روغن گل گاوزبان خریداری می‌کنید، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید زیرا ممکن است استانداردهای جهانی دوز وجود نداشته باشد. همچنین، باید بدانید که اگر کمبود ویتامین C و سایر عناصر ریز مغذی‌ها مانند روی و منیزیم دارید، بدن شما قادر به جذب روغن گل گاوزبان و سایر منابع GLA نخواهد بود.

سخن آخر

روغن گل گاوزبان کاهش التهاب در بدن شما را نوید می دهد. التهاب یکی از دلایل اصلی بیماری های متعددی از جمله اگزما و بیماری های قلبی عروقی است. با این حال، چنین تأثیراتی کاملاً قطعی نیستند. با روغن گل گاوزبان احتیاط کنید و قبل از استفاده با پزشک یا داروساز صحبت کنید. شما هم می‌توانید تجربه‌ای که از مصرف این روغن گیاهی و دارویی دارید را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

 18 مورد از بهترین غذاها برای کاهش و درمان التهاب بدن

خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو و سلامتی و نحوه مصرف

از
2
رای