فواید بی حوصلگی و کسالت چیست؛ علائم، علت و درمان بی حوصلگی

فواید بی حوصلگی و کسالت چیست؛ علائم، علت و درمان بی حوصلگی فواید شگفت انگیز بی حوصلگی و کسالت چیست؛ تعریف بی حوصلگی، علائم، علت بی حوصلگی و خستگی و کسالت، چگونه خستگی و بی حالی را از بین ببریم، درمان بی حوصلگی در سلام دنیا بخوانید.

بی حوصلگی از آن دسته احساساتی است که روز و ساعت نمی شناسد ، می تواند هر لحظه سراغ انسان را بگیرد، در این مطلب از سلام دنیا درباره فواید شگفت انگیز بی حوصلگی، تعریف بی حوصلگی ، علائم ، علت ، مزایای بالقوه کسالت و درمان بی حوصلگی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

یک زندگی کسل کننده ممکن است چیزی نباشد که بسیاری از ما برای آن تلاش می کنیم، اما حقیقت این است که بی حوصلگی گاهی ممکن است  مزایای سلامتی داشته باشد.

درست است - اینکه به خودتان اجازه دهید که گاهی کسل شوید، می تواند روی بهره وری، خلاقیت و توانایی مدیریت استرس شما تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، اگر خود را مجبور به تمرکز وکار 24 ساعته کنید، ممکن است در دراز مدت آرامش و رضایت  خودرا از دست دهید.

روانشناسان بر این باورند که وقتی حرف بی حوصلگی می شود اندکی شادی نیز در ان وجود دارد: ما نمی خواهیم آن را تجربه کنیم. بیایید ببینیم چه چیزی باعث بی حوصلگی می‌شود، چه نوع مشکلات و مزیت‌هایی می‌تواند داشته باشد، به‌علاوه بهترین راه‌های مقابله با آن در زمان بروز آن چیست.

فواید شگفت انگیز بی حوصلگی

تعریف بی حوصلگی چیست؟

کسل شدن به عنوان حالتی ازبی حوصلگی تعریف می شود، به معنای عدم اشتیاق یا علاقه نیز هست. شما می توانید بی حوصلگی را به عنوان یک نقص در معنا در نظر بگیرید. زمانی اتفاق می‌افتد که شما درگیر هیچ کاری نیستید یا کاری را انجام می‌دهید اما به آن اهمیت نمی‌دهید.


حتما بخوانید: بهبود حوصله با 8 ماده غذایی سالم و طبیعی


به گفته کارشناسانی که در مورد بی حوصلگی مطالعه کرده اند، سه نوع مختلف وجود دارد:

 • بی حوصلگی ساده یا پیش پا افتاده ، مانند انتظار در صف
 • بی حوصلگی وجودی، به معنای احساس نارضایتی از تجربه عمومی زندگی، یا  گم شدن چیزی
  به عبارت دیگر، آنچه که «بی حوصلگی ساده» (یا پیش پا افتاده) نامیده می شود، به نظر می رسد مدیریت آن آسان تر  باشد، زیرا می تواند باعث شود ما به چیزهای بیشتری در اطراف خود توجه کنیم و به دنبال کارهای جالب باشیم. از سوی دیگر، خستگی وجودی" به عنوان احساس پوچی و بیگانگی توصیف می شود که می تواند بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد.

تعریف بی حوصلگی چیست؟

علائم و علت بی حوصلگی

بی حوصلگی با انسان چه می کند؟ (علائم بی حوصلگی و کسالت)

در نهایت این به خود فرد بستگی دارد، زیرا برخی بیش از دیگران از استراحت و لحظات خسته کننده لذت می برند.

کسالت گاهی اوقات می تواند منجر به رفتارها و علائمی مانند:

 • احساس بیقراری و اضطراب
 • خستگی
 • غذا خوردن احساسی
 • گیجی مغزی
 • غم و اندوه یا ناامیدی به عبارت دیگر، این احساس که چیزی از دست رفته است یا اینکه ما یک فرصت ارزشمند را از دست می دهیم 
 • علائم افسردگی - افسردگی می تواند با بی حوصلگی ارتباط داشته باشد، که کارشناسان معتقدند ممکن است به دلیل درک برخی از افراد کسل کننده از زندگی خود باشد. آنها ممکن است فکر کنند که فاقد روابط معنی دار، هدف، اشتیاق، تخیل یا ابتکار هستند

حتما بخوانید: علائم افسردگی در مردان و زنان و درمان آن


 • خطر بالای سوء مصرف مواد (محققان نشان می دهند که نوجوانانی که به طور مکرر بی حوصله هستند ممکن است در مقایسه با همسالان با حوصله، 50 درصد بیشتر احتمال دارد که شروع به سیگار کشیدن ، نوشیدن و استفاده از مواد مخدر کنند)
 • خطر بالاتر برای اعمال بی احتیاطی مانند رانندگی خطرناک، ترک تحصیل، بیکار شدن یا قمارنیز بی تاثیر نیستند

علایم بی حوصلگی چیست؟

علت بی حوصلگی چیست

دلایل اساسی که باعث می شود ما احساس بی حوصلگی کنیم چیست؟ کارشناسان معتقدند که دلایل اصلی کسالت عبارتند از  (ما زیاد به کاری که انجام می‌دهیم اهمیت نمی‌دهیم) و حواس پرتی (به نظر می‌رسد که نمی‌توانیم روی یک کار یا فعالیت تمرکز کنیم).

وقتی در موقعیتی قرار می گیریم که از ان کار لذت نمی بریم  یا احساس پوچی می کنیم این زمانی است که کسالت به ما دست می دهد. زمان های مختلفی در زندگی ما وجود دارد که ممکن است احساس بی حوصلگی کنیم، مانند:

 • هنگام انجام کارهای یکنواخت در خانه.
 • هنگام رانندگی یا رفت و آمد به محل کار.
 • در هنگام ورزش، اگر آن فعالیت را سرگرم کننده یا با ارزش ندانیم.
 • هنگام گفتگو با افرادی که به نظرمان جالب نیست.
 • هنگام تماشا کردن، گوش دادن یا خواندن چیزی که به نظرمان کسل کننده است.

علت بی حوصلگی چیست

برخی از ویژگی های شخصیتی افراد را مستعد بی حوصلگی می کند، علائم اضطراب ، تکانشگری، افسردگی و مصرف مواد. افرادی که دارای اختلالات شخصیتی خاصی هستند، مانند اختلال شخصیت مرزی، ممکن است با احساس کسالت نیز دست و پنجه نرم کنند که می تواند باعث اضطراب شود.

کسانی که به دلیل مشکلات سلامتی یا بد خوابی با بی حوصلگی دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است بیشتر اوقات خود را در موقعیت های کسل کننده ای بیابند زیرا انرژی لازم  برای انجام تجربیات سرگرم کننده را ندارند. حتی افرادی که دچار برخی اختلالات مغزی یا ضربه به سر شده‌اند که بر قشر اوربیتوفرونتال تأثیر می‌گذارد، بیشتر مستعد کسالت هستند، زیرا این ناحیه از لوب فرونتال بر احساس  تأثیر می‌گذارد.

جالب اینجاست که محققان دریافته‌اند که افراد در سنین نوجوانی بیشترین کسالت را تجربه می‌کنند و در دهه 50 سالگی کمترین آن را تجربه می‌کنند. منطقی است که لحظات خسته کننده کمتری در میانسالی وجود داشته باشد زیرا در این زمان است که بیشتر افراد بیشترین مسئولیت ها را دارند، مانند کار، خانواده، مدرسه، داوطلبی، سرگرمی ها و غیره.


حتما بخوانید: علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است


بی حوصلگی در میان سالمندان کمی افزایش می یابد، زیرا این زمانی است که بسیاری از افراد بازنشسته هستند، کمتر معاشرت می کنند، انرژی کمتری دارند و ممکن است از نظر شناختی آسیب بیشتری داشته باشند.

بی حوصلگی سالمندان

مزایای بالقوه کسالت

این خبر خوب است: اگرچه بی حوصلگی خیلی هیجان انگیز به نظر نمی رسد، اگر  روی ان فکر کنید، در واقع می تواند زندگی شما را بهبود بخشد. همانطور که یکی از مقاله‌های منتشر شده توسط Psychology Today می‌گوید: «بی حوصلگی یک کاتالیزور برای تغییر و فرصتی برای تأمل است.»

مزایای بالقوه کسالت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش خودآگاهی در مورد کاری که انجام می دهید و از آن لذت نمی برید.
 • از تخیل و خلاقیت خود استفاده کنید، تا حدی به این دلیل که در هنگام بی حوصلگی بیشتر به خیال پردازی می پردازید. بی حوصلگی می تواند به ویژه برای کودکان مفید باشد، زیرا باعث تشویق به سرگرمی و اتکا به خود می شود.
 • تقویت مهارت های رابطه و حل تعارض، زیرا این فرصت را به شما می دهد تا به بحث ها یا اشتباهات گذشته فکر کنید.
 • تشویق شما به تجدید نظر در اولویت های خود و تغییر به سمت چیزهای رضایت بخش تر. (به عنوان مثال، اگر اغلب در محل کار بسیار بی حوصله هستید، ممکن است شغل دیگری را در نظر بگیرید.)
 • باعث می شود شما به دنبال تجربیات بدیع باشید، که می تواند ذهن و دیدگاه شما را باز کند.
 • کاهش اهمال کاری . اگر وقت آزاد دارید، این می تواند فرصت عالی برای شروع یک پروژه یا تکمیل یک کار باشد.
 • همانطور که گفته شد، برخی از افراد برای جلوگیری از رویارویی با افکار دردناک از تعلل و کسالت استفاده می کنند.

مزایای بالقوه کسالت

چگونه خستگی را از بین ببریم و درمان کنیم (درمان بی حوصلگی)

چگونه می توانید خستگی را از بین ببرید، و همچنین مهمتر از همه، آیا باید تلاش کنید؟

کلید استفاده از بی حوصلگی و استراحت به نفع خود این است که فعالیت هایی را پیدا کنید که هم مفید و هم جذاب باشند. در اینجا چند ایده برای انجام این کار وجود دارد:

1. زمان کمتری در لپ تاپ یا گوشی خود بگذرانید، از خود بیشتر مراقبت کنید

به‌جای گشتن درتلفن یا سایر دستگاه‌ها در زمانی که اوقات فراغت دارید، از این فرصت برای  تمرکز روی مراقبت از خود استفاده کنید ، مانند مدیتیشن، انجام تمرین‌های تنفسی، پیاده‌روی در بیرون یا مرتب کردن فضای زندگی‌تان.

محققان بر این باورند  که استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی در اوقات فراغت، از جمله استفاده از رسانه های اجتماعی ، می تواند باعث افزایش اضطراب و افسردگی شود. اگر از این زمان برای مراقبت از خود به روش‌های دیگری استفاده کنید، به احتمال زیاد احساس آرامش، رضایت خواهید داشت که به شما در مقابله با استرس کمک می‌کند.


حتما بخوانید: بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب


2. برای درمان بی حوصلگی: وارد کاری شوید

"وضعیت کاری" درگیر بودن کامل در یک کار را توصیف می کند. زمانی اتفاق می‌افتد که یک کار نه خیلی سخت و نه خیلی آسان باشد، بلکه آنقدر سخت باشد که به تلاش و تمرکز کامل ما نیاز داشته باشد. انجام دادن کار طبیعتاً با ارزش است و اساساً برعکس بی حوصلگی است.

چند راه برای انجام دادن چیست؟ فعالیتی را انتخاب کنید که شما را به چالش می کشد و آن را بدون حواس پرتی انجام دهید:

 • یک نوع ورزش یا ورزش متفاوت
 • یک بازی رومیزی جدید یا بازی کامپیوتری
 • چیزی خلاقانه، مانند ساختن هنر موسیقی
 • دوچرخه سواری در مکانی خوش منظره
 • تمرکز روی یک پروژه کاری
 • ساختن کاردستی

3. چیزی محرک را با چیزی کسل کننده ترکیب کنید

هنگامی که در حال انجام کارهای پیش پا افتاده هستید، مانند کارهای روزمره یا رفت و آمد، سعی کنید در عین حال کاری را نیز انجام دهید که لذت بخش است. به عنوان مثال، توجه خود را به یک فعالیت متفاوت، مانند گوش دادن به موسیقی یا پادکست هنگام مطالعه،یا تمیز کردن یا ورزش، هدایت کنید.

چگونه خستگی را از بین ببریم/درمان کنیم1

4. توانایی های ذهنی خود را تقویت کنید

برای اینکه با بالا رفتن سن مغز خود را در بهترین حالت نگه دارید، کارهایی را انجام دهید که ذهن شما را تحریک می کند، مانند حل جدول کلمات ،  درست کردن پازل، یادگیری زبان جدید یا دستور العمل های جدید، گذراندن یک دوره آموزشی و غیره.بسیاری از این موارد برای بهبود تمرکز و حافظه شما عالی هستند .

صرف نظر از سن شما، زمانی که در حال رویاپردازی یا استراحت هستید، می توانید برای روز یا هفته آینده برنامه ریزی  کنید. فهرست هایی در ذهن خود بسازید، یا سعی کنید تجسم را تمرین کنید ، که در آن با جزئیات تصور کنید که یک سناریو چگونه خواهد شد. همچنین می‌توانید از نظر ذهنی چیزهایی را فهرست کنید که برای آن‌ها شکرگزار هستید که در آن روز اتفاق افتاده است، که برای کاهش استرس عالی است.


حتما بخوانید: تقویت حافظه با 25 روش ساده، مؤثر و تأیید شده علمی


5. از مهارت ها و استعدادهای خود برای چیزی معنادار استفاده کنید

فعالیت هایی را بیابید که هم به شما حس مفید بودن بدهد و هم باعث خیرو کمک کردن به دیگران بشود. می‌توانید زمان یا منابع خود را داوطلبانه به یک سازمان محلی اختصاص دهید، یا کاری مانند نوشتن پست‌های وبلاگ مفید برای مشاوره دادن به افراد دیگر انجام دهید.

وقتی از اوقات فراغت خود برای بهتر کردن زندگی دیگران استفاده می کنید، یک برد است، زیرا در عین حال  احساس شادی و مفید بودن را در شما تقویت می کند.

چگونه خستگی را از بین ببریم/درمان کنیم2

نتیجه

وقتی حوصله‌مان سر می‌رود، فاقد اشتیاق یا علاقه هستیم. ممکن است اصلاً هیچ کاری انجام نمی دهیم یا کاری انجام می دهیم که توجه ما را جلب نمی کند یا به نظر می رسد هدف واقعی ندارد. علائم و نشانه های بی حوصلگی چیست؟ بی حوصلگی هم مزایا و هم معایبی دارد. زیاده روی می تواند باعث اضطراب، بی قراری و افسردگی شود، در حالی که کم بودن زمان کافی برای استراحت، تأمل و تخیل بودن را برای ما باقی نمی گذارد.
روانشناسان بر این باورند که کمی کسالت چیز خوبی است، زیرا این قدرت را دارد که ما را به دنبال اهداف جدید و تجربیات بدیع ترغیب کند. می تواند به بهبود خودآگاهی، حل تعارض و برنامه ریزی کمک کند.

سخن آخر

اگر بیشتر اوقات در موقعیت های خسته کننده ای قرار می گیرید که دوست دارید، به دنبال فعالیت هایی باشید که جدید و معنادار هستند. می توانید  بخوانید ، ورزش کنید،  وسایل هنری بسازید، به موسیقی گوش دهید، آشپزی کنید یا  خانه را تمیز کنید.


مقالات مرتبط:

بهترین دمنوش و داروی گیاهی برای کاهش استرس، خستگی و بی حالی

خودآگاهی چیست و انواع خودآگاهی کدام استاز
2
رای