آیا مکمل های کلسیم باعث دردهای شکمی می شوند؟ + میزان مصرف توصیه شده مکمل کلسیم

آیا مکمل های کلسیم باعث دردهای شکمی می شوند؟ + میزان مصرف توصیه شده مکمل کلسیم کلسیم یک ماده معدنی اساسی است که وظیفه عملکرد ضربان قلب، هدایت عصب، ترشح هورمون ها، لخته شدن خون و سلامت استخوان ها را بر عهده دارد. اما مصرف بیش از حد مجاز کلسیم باعث گرفتگی شکم، یبوست و... می شود.

به گفته مؤسسات ملی اداره بهداشت و درمان مکمل های غذایی، مکمل های کلسیم یکی از رایج ترین مکمل های غذایی هستند که امروزه در بازار به فروش می رسند. دانستن نحوه مصرف مکمل های کلسیم - از جمله چند بار، کدام مارک را بهتر تحمل می کنید و حداکثر میزان دوز تخصیص یافته در روز - به جذب کمک می کند و می تواند از عوارض جانبی ناخواسته مانند: گرفتگی شکم، حالت تهوع و یبوست جلوگیری کند.

مکمل های کلسیم

گزارشی در ژانویه سال  2011 در  «مجله تغذیه» ذکر می کند که بیش از نیمی از افرادی که در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف می کنند. کلسیم تقریبا در صدر لیست گسترده مکمل های محبوب رژیم غذایی قرار دارد. موسسه ملی آرتروز و ماهیچه های اسکلتی و اختلالات پوستی، مکمل کلسیم را برای افرادی که مقدار کافی کلسیم در رژیم غذایی خود مصرف نمی کنند، توصیه می کند. کلسیم یک ماده معدنی اساسی است که وظیفه عملکرد ضربان قلب، هدایت عصب، ترشح هورمون ها، لخته شدن خون و سلامت استخوان ها را بر عهده دارد.

میزان مصرف توصیه شده مکمل کلسیم

میزان مصرف توصیه شده مکمل کلسیم

ادارۀ مکمل های غذایی گزارش می دهد که میزان دریافت رژیم غذایی توصیه شده برای کلسیم از 1000 تا 1300 میلی گرم در روز برای جمعیت بزرگسال است. حداکثر میزان مجاز مصرف کلسیم 2000 میلی گرم در روز است. مصرف دوزهای بیشتر از حداکثر میزان توصیه شده ممکن است باعث گرفتگی شکم، یبوست، حالت تهوع و گرفتگی عضلات شود. توجه داشته باشید که خوردن غذاهای غنی از لبنیات به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی منظم همزمان با مصرف مکمل های کلسیم نیز ممکن است به درد شکم کمک کند.

دوز مکمل های کلسیم

برای به حداکثر رساندن میزان جذب کلسیم و جلوگیری از گرفتگی شکم، ادارۀ مکمل های غذایی، تقسیم دوز کلسیم را در طول روز توصیه می کند. بدن می تواند فقط 500 میلی گرم کلسیم را در یک زمان متابولیزه کند (بسوزاند). مصرف مقادیر بیشتر از 500 میلی گرم باعث از بین رفتن ادرار می شود و ممکن است باعث گرفتگی شکم، گاز و یبوست شود. بهتر است روزانه یک تا سه بار کلسیم مصرف کنید تا موجب سلامت استخوان ها شود و از عوارض جانبی در دستگاه گوارش جلوگیری کند.

عوارض جانبی مکمل کلسیم

نکات دیگر

مکمل های کلسیم اغلب از کربنات یا سیترات به عنوان عنصر پایه استفاده می کنند. افرادی که هنگام مصرف مکمل های کلسیم دچار درد شکم می‌ شوند، باید مصرف سیترات کلسیم را در نظر بگیرند، که اغلب نسبت به کربنات کلسیم بهتر تحمل می شود. قبل از شروع مصرف هر نوع از مکمل های غذایی با پزشک متخصص خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که با سایر داروهای تجویز شده تداخل نداشته باشد.

منبع: livestrong