دلیل نازک شدن موی سر چیست و چگونه موهای ضخیم داشته باشیم؟

دلیل نازک شدن موی سر چیست و چگونه موهای ضخیم داشته باشیم؟ در بسیاری از موارد، نازک شدن موها ربطی به سلامت کلی ندارد. با این حال، می تواند بر سلامت روحی و عزت نفس افراد تاثیر بگذارد. برخی از دلایل نازک شدن موها شامل: الگوی ریزش موی مردان یا زنان، کمبود ویتامین D است.

با بالا رفتن سن، حجم و ضخامت موها کم می شود. در برخی موارد، نازک شدن موها به رژیم غذایی، کمبود مواد مغذی یا ریزش موی ارثی مرتبط است. در بسیاری از موارد، نازک شدن موها ربطی به سلامت کلی ندارد. با این حال، می تواند بر سلامت روحی و عزت نفس افراد تاثیر بگذارد. افراد می توانند چندین درمان و روش خانگی را برای تقویت سلامت، ضخامت و استحکام موها امتحان کنند. در این مقاله، به دلایل ریزش مو و همچنین برخی درمان ها و داروهای خانگی آن می پردازیم.

علل ریزش و نازک شدن موها

با افزایش سن، اغلب افراد میزانی از ریزش مو را تجربه می کنند که طبیعی است. درجاتی از ریزش مو مسئله ای طبیعی است. با بالا رفتن سن، حجم و استحکام موها شروع به کاهش می کند. آکادمی پوست و موی آمریکا خاطر نشان کرد که افراد، ریزش 50 تا 100 تار مو در هر روز را تجربه می کنند. موهای تازه از محل فولیکول همان تارهای مو شروع به رشد می کند. با این حال، با گذشت زمان، برخی از فولیکول ها تولید مو را متوقف می کنند و ساقه موها نازک تر می شود. همچنین موها شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. اگر فردی متوجه نازک شدن قابل توجه موها یا ظاهر شدن کچلی در قسمت هایی از سر شد، ممکن دچار ریزش مو شده باشد. طبق گفته آکادمی پوست و مو بیشتر دلایل ریزش مو قابل توقف یا درمان است.

دلایل ریزش مو و نازک شدن موها

دلایل احتمالی نازک شدن موها

1. الگوی ریزش موی مردان یا زنان

الگوی طاسی مردانه و الگوی طاسی زنانه هر دو آلوپسی آندروژنتیک نامیده می شوند. ژن ها و هورمون ها علت آلوپسی آندروژنتیک هستند. آلوپسی آندروژنتیک یک علت متداول ریزش مو است. این مشکل در حدود 50 میلیون مرد و 30 میلیون زن را در ایالات متحده دیده می شود. بر اساس صفحه اصلی ژنتیک، احتمال بروز آلوپسی آندروژنتیک با افزایش سن افزایش می یابد. اگرچه این امر می تواند در نوجوانان تاثیر بگذارد، بیش از نیمی از مردان در سن 50 سال و بالاتر دچار ریزش مو می شوند. به احتمال زیاد یائسگی روی ریزش موی زنان تاثیر می گذارد. اغلب، افرادی که آلوپسی آندروژنتیک دارند، دارای اعضای خانواده با همین مشکل هستند. در مردان، نازک شدن مو از روی خط رویش مو تا پشت سر بروز می کند. در خانم ها روی فرق سر اثر می گذارد.

2. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا بیماری است که باعث ریزش مو به شکل لکه های دایره ای روی پوست سر می شود. این بیماری همچنین می تواند ابروها، ریش و دیگر نواحی دارای مو را نیز دچار کند. در آمریکا افراد در طول زندگی، 2.1 درصد احتمال ابتلا به آلوپسی آره آتا را دارند. اغلب این مشکل در دوران کودکی اتفاق می افتد. ژن ها و عوامل محیطی دلایل اصلی هستند. در آلوپسی آره آتا، فولیکول های مو هنوز زنده است و موهای آن دوباره رشد می کنند. پزشک ممکن است آلوپسی آره آتا را با با تزریق به پوست سر در هر 4 تا 6 هفته و برای مدت شش ماه درمان کند.

علل نازک شدن موها

3. رژیم غذایی، از علل نازک شدن موها

بدن برای ایجاد تارهای موی جدید و حفظ سلامت فولیکول های مو، نیاز به مواد مغذی دارد. پروتئین یکی از اجزای ضروری مو است. ریزمغذی ها، که شامل ویتامین ها و مواد معدنی هستند نقش کلیدی در چرخه رشد فولیکول مو دارد. سوء تغذیه و کمبود ویتامین می تواند علت ریزش مو باشد. داشتن رژیم غذایی سلامت و متنوع می تواند رشد موهای قوی و سالم را تقویت کند. داشتن یک رژیم غذایی مغذی همچنین می تواند از بروز علائم آسیب دیدگی مو جلوگیری کند، مانند:

  • تار موهای شکننده
  • ظاهر آسیب دیده
  • خشکی
  • شوره سر

4. کمبود ویتامین D

ویتامین D فولیکول های مو را تحریک می کند، در نتیجه باعث رشد مو می شود. وقتی شخصی ویتامین D کافی دریافت نمی کند، ممکن است در کنار سایر علائم کمبود آن، دچار ریزش مو نیز شود. برخی از تحقیقات ارتباط کمبود ویتامین D با آلوپسی آره آتا را نشان می دهد.

علت نازک شدن مو

5. استرس

بعد از یک دوره طولانی مدت وجود استرس، افراد ممکن است متوجه شوند که موهای آنها نازک تر از حد معمول شده است. این مسئله تلوژن افلوویم نامیده می شود. وقتی استرس علت نازک شدن مو باشد، افراد معمولاً با سپری کردن موقعیت استرس زا، متوجه بازگشت حجم موها به حالت عادی می شوند. متخصصان مراقبت از مو می توانند به افراد کمک کنند تا استرس خود را مدیریت کنند. صحبت کردن و رفتار درمانی می تواند در این زمینه مفید باشد. افراد می توانند همچنین درمان های خانگی را برای کنترل استرس و اضطراب امتحان کنند.

6. بارداری

زنان ممکن است متوجه ریزش مو در طول یا بعد از بارداری شوند. معمولاً پس از مدتی موها بدون هیچ درمانی دوباره شروع به رشد می کنند.

درمان نازک شدن موها

مردم می تواند داروهای تجویزی را برای درمان نازک شدن موها امتحان کنند. آکادمی غذا و داروی آمریکا (FDA) به طور رسمی دو دارو را برای درمان آلوپسی آندروژنتیک تایید کرده است: مینوکسیدیل و فیناستراید.

1. مینوکسیدیل

مینوکسیدیل 2% و 5% برای درمان تجویز می شود. بیمار باید دارو را به طور مستقیم روی ناحیه ای استعمال کند که موها نازک شده اند. این یک درمان موثر برای آلوپسی آندروژنتیک است. بین 6 تا 12 ماه طول می کشد تا رشد موها بهبود یابد. با این حال، افرادی که مینوکسیدیل مصرف می کنند باید آن را به طور دائم استفاده کنند در غیر اینصورت ریزش مو دوباره شروع می شود.

عوارض جانبی مینوکسیدیل 

  • درماتیت تماسی
  • سوزش پوستی
  • رشد بیش از حد مو

درمان نازک شدن موها

2. فیناستراید

فیناستراید (Propecia) یک داروی خوراکی است. بسیاری از افرادی که دچار ریزش مو هستند، روزانه 1 میلی گرم از آن مصرف می کنند. این یک داروی تجویزی برای مردانی است که داروی مینوکسیدیل را بدون موفقیت امتحان کرده اند.

عوارض جانبی مصرف فیناستراید

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای