قرص فیناستراید برای چیست؛ روش مصرف و عوارض فیناستراید در مردان

قرص فیناستراید برای چیست؛ روش مصرف و عوارض فیناستراید در مردان قرص فیناستراید برای چیست؛ موارد و نحوه مصرف قرص فیناستراید برای زنان و مردان؛ عوارض قرص فیناستراید؛ تداخلات دارویی و اقدامات احتیاطی قبل از مصرف finasteride در سلام دنیا بخوانید.

قرص فیناستراید (finasteride) برای کاهش میزان هورمون های طبیعی بدن که منجر به بزرگی پروستات می شوند، به کار می رود. البته این دارو، برای جلوگیری از سرطان پروستات، تائید نشده است و گاهی حتی ممکن است ریسک ابتلا به آن را به طور جدی افزایش دهد. ما در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه قرص فیناستراید برای چیست و موارد کاربرد آن کدام است، نحوه مصرف و عوارض قرص فیناستراید در زنان و مردان و نکات مهم پیش از مصرف و روش نگهداری قرص فیتاسترید یا فیناگرو، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

قرص فیناستراید برای چیست و موارد کاربرد آن

فیناسترید برای کوچک نمودن غده پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) در مردان بالغ استفاده می شود. این دارو می تواند به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای کاهش علائم BPH استفاده شده و همچنین می تواند نیاز به جراحی را در بعضی موارد از بین ببرد. فیناسترید علائم BPH را بهبود بخشیده و مزایایی مانند کاهش تکرر ادرار، جریان بهتر ادرار با فشار کمتر، کاهش احساس خالی نشدن کامل مثانه پس از ادرار کردن و کاهش ادرار شبانه را ایجاد می کند.


حتما بخوانید: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست


این دارو با کاهش میزان هورمون طبیعی بدن (DHT) که باعث رشد پروستات می شود، عمل می نماید. مصرف فیناسترید برای جلوگیری از بروز سرطان پروستات تایید نشده است. این دارو گاهی حتی می تواند کمی ریسک بروز نوع خاصی از سرطان پروستات را افزایش دهد. درباره مزایا و معایب این دارو با پزشک تان مشورت نمایید.

قرص فیناستراید برای زنان

 • زنان و کودکان نباید از این دارو استفاده نمایند.
 • این دارو می تواند از طریق پوست جذب شود. اگر پوشش محافظ قرص این دارو پاره شده یا قرص خرد شده باشد، نبایستی با بدن زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند تماس پیدا کند. اگر پسران در حال رشد در معرض این دارو قرار بگیرند ممکن است ناهنجاری هایی در اندام های جنسی آنان ایجاد شود.
 • خانم ها نبایستی از این دارو استفاده کنند به ویژه در هنگام بارداری یا شیردهی. این دارو می تواند به جنین یا نوزادان در حال تغذیه با شیر مادر آسیب وارد کند. اگر در این خصوص سوالی دارید، آن را با پزشک تان در میان بگذارید.

فیناسترید چیست و موارد کاربرد آن

نحوه مصرف قرص فیناستراید

 • راهنمایی های لازم برای مصرف این دارو را که توسط مسئول داروخانه به شما ارائه می شود را قبل از شروع به مصرف و یا در طول مصرف این دارو به خاطر داشته باشید. اگر در این خصوص سوالی دارید، از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.
 • این دارو را به صورت خوراکی، همراه با غذا و یا بدون غذا معمولاً یک بار در روز یا بر اساس تجویز پزشک مصرف نمایید.
 • اگر این قرص شکسته یا خرد شده است، زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند، نباید با این دارو تماس داشته باشد (همچنین قسمت هشدارهای احتیاطی را نیز مشاهده کنید).
 • این دارو را به صورت منظم مصرف نمایید تا بیش ترین نتیجه را از آن بگیرید. نیاز است که این دارو را هر روز در زمان معینی مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف ننمایید.
 • ممکن است برای بهره مندی از مزایای این دارو به 6 الی 12 ماه زمان نیاز باشد. اگر پس از این مدت وضعیت شما بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

عوارض قرص فیناستراید در مردان

 • در صورت مصرف این دارو ممکن است علائمی مانند کاهش توانایی / میل جنسی بروز پیدا کند. در از بعضی آقایان، این دارو می تواند میزان منی آزاد شده در طول رابطه جنسی را کاهش دهد. این مساله بی خطر است اما در بعضی مردان حتی پس از متوقف کردن مصرف این دارو نیز این عارضه باقی مانده است. فیناسترید همچنین ممکن است رشد موها را افزایش دهد. اگر هر کدام از این عوارض باقی ماند یا تشدید گردید، بلافاصله موضوع را به اطلاع پزشک یا مسئول داروخانه برسانید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که او تشخیص داده که این دارو مزایای بیش تری نسبت به عوارض جانبی آن برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • اگر دچار هر کدام از این عوارض جانبی نادر اما جدی شدید، موضوع را بلافاصله به پزشک تان اطلاع دهید: ایجاد توده در سینه، ترشح از نوک سینه ها، بزرگ شدن/ حساس شدن/ درد سینه، درد بیضه ها، ناتوانی در دفع ادرار.

حتما بخوانید: علت درد بیضه ها چیست و چگونه درمان میشود


 • واکنش های بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند دانه و جوش، خارش و تورم (به ویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی فیناسترید

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف قرص فیناستراید

 • قبل از مصرف فیناسترید، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به این دارو یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیش تر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سوابق پزشکی خود به ویژه بیماری های کبدی، سرطان پروستات، عفونت ها و مشکلات ادراری اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف فیناسترید

تداخلات دارویی قرص فیناستراید

 • پزشک یا مسئول داروخانه ممکن است از قبل نسبت به تداخلات دارویی احتمالی این دارو آگاهی داشته و شما را از این نظر تحت کنترل داشته باشند. بدون هماهنگی با این افراد، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن ها را تغییر ندهید.
 • لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیرتجویزی و محصولات گیاهی) به همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید.
 • این دارو ممکن است در روند نتایج بعضی از آزمایشات برای تشخیص سرطان پروستات اختلال ایجاد کند (آنتی ژن خاص پروستات یا سطوح PSA). حتما پرسنل آزمایشگاه و تمامی پزشکان تان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

حتما بخوانید: علائم سرطان پروستات چیست و چگونه درمان میشود


 • این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی احتمالی نمی باشد. در نتیجه، قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا مسئول داروخانه را از تمامی محصولاتی که مصرف می نمایید، آگاه نمایید. لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کرده و آن را در اختیار این افراد قرار دهید.

مصرف بیش از حد قرص فیناستراید

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نموده و علائمی جدی مانند بی هوشی یا مشکل تنفسی داشت، با اورژانس (115) تماس بگیرید. 

عوارض مصرف بیش از حد فیناسترید

نکات مهم در رابطه با قرص فیناستراید

 • این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • تست های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند آزمایشات پروستات، سطوح PSA) بایستی به صورت دوره ای برای نظارت بر روند پیشرفت و بررسی عوارض جانبی احتمالی انجام شوند. برای جزئیات بیش تر در این زمینه با پزشک تان مشورت نمایید. 
 • به برنامه ملاقات با پزشک یا آزمایشات منظم توصیه شده پایبند باشید. شما بایستی معاینات بدنی کاملی داشته باشید. از دستورات پزشک تان برای معاینه سینه ها و بیضه هایتان پیروی کرده و تشخیص هر گونه توده ای را بلافاصله گزارش دهید.
 • هرچند معمولا بهبود اولیه قابل مشاهده می باشد اما در بعضی بیماران حداقل به 6 الی 12 ماه زمان برای اطمینان از موثر بودن یا نبودن دارو، نیاز است. در نتیجه، مهم است که به طور منظم با پزشک ملاقات کرده و آزمایشات خون را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که دارو موثر بوده است.
 • بسیاری از آقایانی که با این شرایط (غدد پروستاتی که از حد معمول کوچکتر هستند) متولید می شوند می توانند از یک زندگی عادی با میل جنسی مناسب برخوردار باشند.
در صورت فراموش کردن یک دوز از این دارو چه باید کرد؟

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز آن را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید.هیچ گاه برای جبران دوز فراموش شده دو دوز را به صورت هم زمان مصرف نکنید.

finasteride کاربرد های

طریقه نگهداری از فیناسترید (فیناگرو)

 • نمونه آمریکایی این دارو را در دمای اتاق و کمتر از 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی گراد) و به دور از رطوبت و نور در یک ظرف دربسته نگهداری کنید.
 • نمونه کانادایی این دارو را در دمای اتاق و بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) و دور از رطوبت و نور در یک ظرف در بسته نگهداری کنید.
 • دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر این که دستورالعمنل انجام این کار را داشته باشید.
 • این دارو را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیش تر در این خصوص مشورت نمایید.
سخن آخر

از داروی فیناستراید برای کوچک کردن پروستات بزرگ شده درمردان مسن، استفاده می شود و به طور کلی خانم ها و کودکان نباید از این دارو استفاده کنند. جهت کسب اطلاعات بیش تر با این دارو و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

6 درمان خانگی و داروی گیاهی برای بزرگ شدن پروستات

فواید و مضرات ماساژ پروستات

از
2
رای