در مورد عرق سرد چه باید کرد؟ (علل، نشانه و درمان آن)

در مورد عرق سرد چه باید کرد؟ (علل، نشانه و درمان آن) دو نوع غدد عرق در بدن وجود دارد که یکی از آنها غده عرق آپوکرین است که توسط استرس و تغییرات هورمونی فعال می شود و باعث بروز عرق سرد می شود. عواملی مانند: حمله قلبی، درد و شوک و... باعث عرق سرد می شوند.

عرق سرد نشانه استرس ناگهانی و قابل توجه است که منشاء آن می تواند جسمی یا روانی و یا ترکیبی از این دو باشد. یک فرد به طور متوسط 2 تا 4 میلیون غدد عرق دارد. دو نوع غدد عرق مختلف وجود دارد: اکرین، که در سراسر بدن یافت می شود و به کنترل دمای بدن کمک می کند، و آپوکرین، که در درجه اول در مناطق کشاله ران و زیر بغل واقع شده است. عرق تولید شده توسط غدد اکرین اکثرا آب است، که به خنک شدن بدن کمک می کند. در حالی که گرما بعضی اوقات می تواند غده های عرق آپوکرین را تحریک کند، این غدد معمولا توسط استرس و تغییرات هورمونی فعال می شوند، به همین دلیل در ایجاد عرق های سرد نقش بسزایی دارند.

حقایق سریع در مورد عرق سرد

 • معمولا عرق کردن روشی است که بدن برای خنک کردن خود از آن استفاده می کند.
 • فعال شدن پاسخ جنگ یا گریز (استرس) معمولا عرق سرد را ایجاد می نماید.
 • بهترین درمان برای عرق سرد، رفع مشکل از ریشه است.

عرق سرد: علل، علائم و روش های درمان آن

علل ایجاد عرق سرد چیست؟

اضطراب و استرس شایع ترین دلایل پاسخ جنگ یا گریز و عرق های سرد ناشی از آن است. سایر مواقع و شرایطی که بی درنگ باعث عرق سرد می شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. اختلالات اضطرابی

عرق سرد می تواند نشانه حملات عصبی، اضطراب اجتماعی و اضطراب عمومی باشد. افرادی که عرق سرد را تجربه می کنند، در کنار افزایش و، در بعضی مواقع میزان بیش از حد اضطراب، باید برای بررسی گزینه های درمانی به یک متخصص مراجعه کنند.

علل بروز عرق سرد

2. درد و شوک

عرق سرد همراه با درد، اغلب در اثر تصادفات و یا صدمات دیگر، می تواند نشانه ای از افزایش ضربان قلب، تغییر جهت جریان خون به اندام های اصلی و فشار خون پایین باشد. درمان فوری پزشکی مورد نیاز است. در صورت عدم درمان شوک می تواند کشنده باشد.

3. حمله قلبی

عرق سرد می تواند یک نشانه هشدار دهنده از حمله قلبی باشد. اگر فردی احساس کند که عرق کرده و مرطوب است، نفس کم می آورد و در قفسه سینه یا قسمت فوقانی بدن درد دارد، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

4. هیپوکسی

هیپوکسی اصطلاحی فنی برای کمبود اکسیژن است، که زمانی ایجاد می شود که برخی نواحی از بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکنند، شاید به دلیل انسداد، جراحت، یا قرار گرفتن در معرض سموم یا آلرژن ها. این امر می تواند باعث عرق سرد شود و نیاز به درمان فوری دارد.

عوامل بروز عرق سرد

5. هیپوگلیسمی

که به عنوان قند خون پایین نیز شناخته می شود، وقتی قند خون فرد از حد طبیعی پایین تر بیاید، هیپوگلیسمی رخ می دهد. این وضعیت یک خطر ویژه برای افراد مبتلا به دیابت است.

6. گر گرفتگی، تعریق شبانه و یائسگی

تغییر در میزان هورمون های مربوط به دوران یائسگی و پیش از یائسگی می تواند باعث ایجاد افزایش ناگهانی در میزان تعریق گردد.

7. عفونت

عرق کردن می تواند نشانه ای از واکنش بدن به بسیاری از عفونت های مختلف از جمله: سل و اچ آی وی باشد.

علائم عرق سرد

پاسخ جنگ یا گریز، که به انسان های باستان کمک کرد تا در یک دنیای خطرناک تر از لحاظ فیزیکی زنده بمانند، بدن را برای نبرد با دشمن یا فرار آماده نمود. پاسخ جنگ یا گریز همچنان در مردم فعال است، اما به احتمال زیاد این واکنش با ترافیک، بیشتر از یک ببر دندان شمشیری تحریک می گردد.

واکنش های فیزیکی ناشی از واکنش استرسی شامل موارد زیر است:

 • ضربان قلب سریع تر
 • تنفس سریع تر و سطحی تر
 • جریان خون را به دستگاه گوارش کاهش داده و منجر به بزاق کمتر و خشکی دهان می شود
 • انتشار اندورفین
 • باز شدن غدد عرق

عرق سرد با عرق های معمولی  متفاوت است زیرا به عنوان بخشی از واکنش خنک کننده بدن ایجاد نمی شود. این بدان معنی است که افرادی که دچار عرق سرد هستند ممکن است پوست سرد و خنک داشته باشند و ممکن است احساس سرماخوردگی کنند. بعضی اوقات ممکن است پوست کاملا رنگ پریده به نظر برسد.

علائم عرق سرد

 عوارض عرق سرد چیست؟

عرق سرد به خودی خود معمولا منجر به عوارض نمی شود. اما اگر عرق سرد به دلیل بیماری اساسی مانند بیماری قلبی باشد، عوارض خطرناک برای زندگی ایجاد می شود. همچنین به دلیل اینکه پوست اغلب مرطوب است، عفونت های پوستی یک عارضه بالقوه است.

روش های درمان عرق سرد

درمان های رایج برای عرق سرد شامل موارد زیر است:

درمان های خانگی

نکات زیر می تواند به افراد در مدیریت و جلوگیری از عرق سرد کمک کنند:

 • تمیز و خشک نگه داشتن پوست: استحمام منظم و استفاده از صابون ضد باکتری می تواند به افراد در کاهش بوهای مرتبط با عرق های سرد کمک کند. اطمینان از خشک بودن پوست، از پوست محافظت می کند، به دور نگه داشتن باکتری ها کمک می کند، و ناراحتی نمناک ناشی از عرق سرد را کاهش می دهد.
 • کفش های جایگزین: پوشیدن کفش های مختلف در روزهای مختلف می تواند به افراد با پاهای عرق کرده کمک کند که پاهایشان را خشک نگه دارند و بوها را کاهش دهند.
 • جوراب های جاذب بپوشید: جوراب های پشمی و جوراب های تولید شده برای ورزش، تمایل به جذب رطوبت بیشتری دارند و برای افرادی که مبتلا به عرق سرد هستند مفید می باشند.
 • یافتن راه هایی برای استراحت: تمرین یوگا، مدیتیشن، و بیوفیدبک می تواند به افراد کمک کند تا برخی از استرس های موجود در ریشه عرق های سرد را کاهش دهند.
 • تنظیم رژیم: برخی از غذاها و نوشیدنی ها، مانند کافئین، باعث عرق کردن افراد می شوند. بنابراین کاهش مصرف این مواد می تواند دفعات عرق سرد را کاهش دهد.

درمان های خانگی عرق سرد

نتیجه گیری

گاهی اوقات یک شرایط اساسی آشکار خواهد شد؛ به عنوان مثال، هنگامی که یک فرد به دلیل درد و شوک ناشی از آسیب دیدگی، عرق می کند. درمان جراحت و مدیریت علائم شوک معمولا می تواند عرق سرد را تحت کنترل قرار دهد. در بعضی مواقع، علل اساسی برای مقابله می تواند مشکل تر یا چالش برانگیزتر باشد. در حالی که افراد با ارائه دهندگان خدمات درمانی خود برای شناسایی مشکلات پیچیده تری کار می کنند، درمان علائم به صورت همزمان می تواند مفید باشد.

منبع: medicalnewstoday

از
0
رای