کاربرد دکس لانسوپرازول (Dexlansoprazole): روش استفاده و عوارض جانبی

کاربرد دکس لانسوپرازول (Dexlansoprazole): روش استفاده و عوارض جانبی دکس لانسوپرازول به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با نام «مهارکننده‌های پروتون پمپ» شناخته می شود. از دکسیلانت برای درمان مشکلات خاص مری و معده (مانند رفلکس اسید) استفاده می شود.

داروی دکسیلانت (dexilant) علائمی مانند سوزش معده، مشکل در بلع و سرفه مداوم را تسکین می دهد. در ادامه اطلاعات دارویی دکس لانسوپرازول (Dexlansoprazole) از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی و ... بیان شده است.

موارد استفاده از دکس لانسوپرازول

از دکس لانسوپرازول برای درمان مشکلات خاص مری و معده (مانند رفلاکس اسید) استفاده می شود. این دارو با کاهش میزان اسید معده عمل می کند. داروی دکسیلانت علائمی مانند سوزش معده، مشکل در بلع و سرفه مداوم را تسکین می دهد. این دارو با بهبود اسیدهای مری و معده عمل کرده، مانع از زخم معده شده، و ممکن است به جلوگیری از سرطان مری کمک کند. دکس لانسوپرازول به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با نام «مهارکننده‌ های پروتون پمپ» شناخته می شود.

نحوه استفاده از دکس لانسوپرازول (Dexlansoprazole)

 • قبل از شروع استفاده از دکس لانسوپرازول و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی، مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک مرتبه در روز با یا بدون غذا مصرف کنید. اگر علائم معمولا بعد از غذا رخ می دهد، پزشک ممکن است تجویز نماید که جهت بهترین تاثیرگذاری دارو، هر روز قبل از همان وعده غذایی دوز دارو را مصرف کنید. دوز مصرفی و طول درمان بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد.
 • کپسول ها را خرد نکرده و نجوید. کل دارو را ببلعید. اگر در مورد بلعیدن کل دارو با مشکل مواجه هستید، محتویات آن را باز کرده و در یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) آب سیب بریزید. بلافاصله کل دارو یا مخلوط شده با غذا را بدون جویدن ببلعید. دارو را از قبل برای استفاده بعدی آماده نکنید. انجام این کار ممکن است دارو را خراب کند.
 • اگر این دارو را با دستگاه یا سرنگ مخصوص اندازه گیری مایعات مصرف کرده و یا از طریق لوله به معده داده می شود (لوله تغذیه بینی یا معده) از پزشک متخصص خود بخواهید تا دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه مخلوط کردن درست و مصرف آن برای شما ارائه نماید.
 • در صورت نیاز، ممکن است آنتی اسیدها به همراه این دارو مصرف شوند. همچنین اگر سوکرالفات مصرف می کنید، دکس لانسوپرازول را حداقل 30 دقیقه قبل از سوکرالفات مصرف کنید.
 • از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. جهت کمک به یادآوری، هر روز این دارو را در یک زمان مشخص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی می کنید، به مصرف این دارو به طور کامل تا مدت زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید.
 • اگر علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید. خطر عوارض جانبی به مرور زمان افزایش پیدا می کند. از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید این دارو را مصرف کنید.

نحوه استفاده از دکس لانسوپرازول (Dexlansoprazole)

عوارض جانبی دکسیلانت

 • اسهال ممکن است رخ دهد. اگر این اثرات همچنان ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی، از جمله موارد زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم سطح پایین منیزیم در خون (مانند ضربان قلب غیر عادی سریع یا آهسته یا نامنظم، اسپاسم عضلانی مداوم، تشنج)، علائم لوپوس (مانند جوش در بینی و گونه ها، درد مفاصل جدید یا وخیم تر شدن درد مفاصل).
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود. در صورت ابتلا به بیماری های زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
 • به ندرت، مهار کننده‌ های پروتون پمپ (مانند دکس لانسوپرازول) باعث کمبود ویتامین B-12 می شود. اگر هر روز این دارو را به مدت طولانی (سه سال و یا بیشتر) مصرف کنید، این خطر افزایش پیدا می کند. در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیر معمول، درد گلو یا بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا) سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دکسیلانت

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دکس لانسوپرازول
 • قبل از مصرف دکس لانسوپرازول، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به داروهای مشابه (مانند لانسوپرازول، امپرازول) حساسیت دارید یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: بیماری کبد، لوپوس.
 • برخی از علائم، در واقع ممکن است نشان دهنده یک وضعیت جدی تر باشد. در صورت وجود هر یک از موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سوزش معده با گیجی یا سرگیجه یا تعریق، درد در قفسه سینه یا فک یا بازو یا شانه (به خصوص همراه با تنگی نفس، تعریق غیر عادی)، کاهش وزن غیر قابل توضیح.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • مهارکننده‌های پروتون پمپ (مانند دکس لانسوپرازول) ممکن است خطر شکستگی استخوان ها به ویژه با مصرف طولانی تر در دوزهای بالاتر و یا در افراد مسن را افزایش دهند. با پزشک خود در مورد روش های جلوگیری از پوکی یا شکستگی استخوان مانند مصرف کلسیم (مانند کلسیم سیترات) و مکمل های ویتامین D صحبت کنید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص پوکی و شکستگی استخوان و عفونت کلستریدیوم دیفیسیل حساس تر باشند.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این وجود، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. عوارض جانبی آنها بر روی کودک شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دکس لانسوپرازول

تداخلات دارویی دکسیلانت
 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید.
 • بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: متوترکسات (به خصوص در دوز بالا).
 • برخی از داروها به اسید معده نیاز دارند تا بتوانند به خوبی جذب شوند. دکس لانسوپرازول باعث کاهش اسید معده می شود، بنابراین ممکن است عملکرد این داروها را تغییر دهد. برخی از داروهایی که تحت تاثیر قرار می گیرند، به شرح زیر هستند: آمپی سیلین، آتازاناویر، ارلوتینیب، نلفیناویر، پازوپانیب، ریلپیویرین، برخی از ضد قارچ های آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول) و سایر داروها.
 • دکس لانسوپرازول بسیار شبیه به داروی لانزوپرازول است. از داروی لانزوپرازول در هنگام مصرف دکس لانسوپرازول استفاده نکنید.
 • این دارو ممکن است با آزمایشات خاص آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و ممکن است منجر به نتایج غلط در این آزمایش ها شود. اطمینان حاصل کنید که تمام پزشکان و پرسنل آزمایشگاه از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی دکسیلانت

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید.

تذکر

این دارو را با دیگران سهیم نشوید. اگر پزشک به شما تجویز کند که از این دارو بطور منظم برای مدت طولانی استفاده کنید، آزمایش های آزمایشگاهی و پزشکی (مانند آزمایش میزان منیزیم در خون، میزان ویتامین B-12) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک و آزمایشگاه مراجعه کنید.

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی دکس لانسوپرازول

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • دکس لانسوپرازول را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای