کاربردهای دیمن هیدرینات (Dimenhydrinate): روش مصرف، عوارض و تداخلات آن

کاربردهای دیمن هیدرینات (Dimenhydrinate): روش مصرف، عوارض و تداخلات آن دیمن هیدرینات نوعی آنتی هیستامین است که برای پیشگیری و درمان حالت تهوع، استفراغ، و سرگیجه ناشی از حالت تهوع صبحگاهی استفاده می شود. یبوست، تاری دید و... برخی از عوارض جانبی آن است.

دیمن هیدرینات به شکل خوراکی با یا بدون غذا مصرف کنید. فرم مایع دیمن هیدرینات را با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری نمایید. در ادامه اطلاعات دارویی دیمن هیدرینات از جمله: روش مصرف، عوارض جانبی، نکات کلیدی پیش از مصرف و... بیان شده است.

موارد استفاده از دیمن هیدرینات

دیمن هیدرینات نوعی آنتی هیستامین است که برای پیشگیری و درمان حالت تهوع، استفراغ، و سرگیجه ایجاد شده توسط حالت تهوع صبحگاهی استفاده می شود. از این دارو نباید برای کودکان کوچک تر از دو سال استفاده شود، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد.

روش استفاده از دیمن هیدرینات (Dimenhydrinate)

 • از دستورالعمل درج شده بر روی برچسب محصول تبعیت کنید. اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده است، آن را مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. اگر درباره هر کدام از این اطلاعات شک دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • این دارو را به شکل خوراکی با یا بدون غذا مصرف کنید. فرم مایع این دارو را با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری نمایید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح دارو را دریافت نکنید. قرص های جویدنی قبل از بلع باید کاملا جویده شوند.
 • دوز مصرفی بستگی به سن، شرایط پزشکی و واکنش به درمان دارد. دوز مصرفی خود را افزایش نداده و یا دارو را بیشتر از دستورالعمل تجویزی مصرف نکنید.
 • برای پیشگیری از بیماری حرکت، دوز مصرفی اول را 30 تا 60 دقیقه قبل از شروع حرکت یعنی سفر مصرف کنید.

روش استفاده از دیمن هیدرینات (Dimenhydrinate)

عوارض جانبی دیمن هیدرینات

 • خواب آلودگی، یبوست، تاری دید، و یا خشکی دهان یا بینی یا گلو ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. برای تسکین خشکی دهان، آب نبات های سفت (بدون قند) یا چیپس های یخ، جویدن آدامس (بدون قند)، نوشیدن آب یا استفاده از بزاق جایگزین را امتحان کنید.
 • اگر پزشک تجویز کرده است که از این دارو استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری، گیجی)، ضربان قلب سریع یا نامنظم، لرز (رعشه)، مشکل در دفع ادرار.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تشنج.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دیمن هیدرینات

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دیمن هیدرینات

 • قبل از مصرف دیمن هیدرینات، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به دیفن هیدرامین حساسیت دارید یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: مشکلات تنفسی (مانند آسم، آمفیزم)، فشار زیاد در چشم (گلوکوم)، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبد، تشنج، مشکلات معده یا روده (مانند زخم، انسداد)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، مشکل در ادرار (مثلاً به دلیل بزرگ شدن پروستات).
 • این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا تاری دید شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان خواب آلودگی شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دیمن هیدرینات

 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • محصولات مایع یا جویدنی این دارو ممکن است حاوی قند و یا آسپارتام باشند. در صورت داشتن دیابت، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که شما را مجبور به محدود کردن و اجتناب از این مواد در رژیم می کند، باید احتیاط کنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن این محصول سوال کنید.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی می تواند باعث ایجاد هیجان در کودکان خردسال شود.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص خواب آلودگی، گیجی، یبوست یا مشکل در دفع ادرار حساس تر باشند. خواب آلودگی و گیجی خطر افتادن را افزایش می دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دیمن هیدرینات در بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی دیمن هیدرینات

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آنتی هیستامین هایی که بر روی پوست اعمال می شوند (مانند کرم، پماد، اسپری دیفن هیدرامین).
 • در صورت مصرف داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند مشتقات تریاک یا تسکین دهنده های سرفه (مانند کدئین یا هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (cannabis)، داروهای خواب و اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین و دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب ها بر روی تمام داروهای خود را (از جمله آلرژی یا داروهای سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این محصولات ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از این داروها را بپرسید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی) تداخل داشته باشد، احتمالاً باعث نتایج آزمایش غلط می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی دیمن هیدرینات

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: خواب آلودگی شدید، تشنج، عریض شدن مردمک چشم. در کودکان، تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری، تحریک پذیری، توهم) که ممکن است قبل از خواب الودگی رخ دهد.

تذکر

به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک و آزمایشگاه مراجعه کنید.

دوز فراموش شده دارو

از آنجا که دیمن هیدرینات در صورت نیاز استفاده می شود، ممکن است به طور منظم از آن استفاده نکنید. اگر به طور منظم استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی است، از دوز فراموش شده خود صرف نظر کنید. دوز مصرفی خود را دو برابر نکنید.

 اطلاعات دارویی دیمن هیدرینات

شرایط نگهداری
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در حمام نگهداری نکنید. نوع مایع این دارو را منجمد نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای