علائم کرمک در بزرگسالان؛ درمان خانگی کرمک و انگل در بزرگسالان

علائم کرمک در بزرگسالان؛ درمان خانگی کرمک و انگل در بزرگسالان درمان خانگی کرمک در بزرگسالان در طب سنتی؛ علائم کرمک در بزرگسالان، درمان انگل و کرمک مقعدی با قویترین داروی ضد کرمک، مترونیدازول، قرص و درمان کرمک واژن را در سلام دنیا بخوانید.

کرمک ها کرم‌های ریز و باریکی هستند که می‌توانند روده بزرگ و روده های انسان را آلوده کنند. افراد در هر سنی ممکن است به عفونت کرمک مبتلا شوند، اما این عفونت کودکان یا کسانی که در محله های تنگ و تاریک زندگی می کنند را تحت تاثیر قرار می دهد.عفونت کرمک شایع ترین عفونت کرم در ایالات متحده است. این عفونت بسیار مسری است و از طریق خوردن یا استنشاق تخم انگل به سرعت از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. عفونت کرمک زمانی رخ می دهد که کرمک ماده در چین های پوست اطراف مقعد تخم می گذارد. این تخم ها باعث خارش شدید به خصوص در شب می شوند.

هنگامی که فرد مبتلا ناحیه مقعد را می‌خراشد، تخم‌ها روی انگشتان دست و زیر ناخن‌ها قرار می‌گیرند و وسایلی مانند ملافه و لباس را آلوده می‌کنند. افرادی که در همان خانواده با فرد آلوده زندگی می کنند ممکن است با تخم ها تماس پیدا کنند و آنها هم به عفونت مبتلا شوند.ممکن است عفونت کرمک بدون هیچ علائمی در بدن وجود داشته باشد، بنابراین ضروری است که همه اعضای خانواده تحت درمان قرار گیرند. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره درمان خانگی کرمک در بزرگسالان صحبت خواهیم کرد.

علائم کرمک در بزرگسالان

همانطور که در ابتدا مطلب نیز اشاره شد بیشتر افراد مبتلا به کرمک، هیچ علامت و نشانه ای را تجربه نخواهند کرد. با این حال علائم کلی کرمک در بزرگسالان عبارتند از:

 • خارش مقعد، به خصوص در هنگام شب
 •  بی قراری در خواب
 • خارش واژن، در صورتی که کرمک در افراد بزرگسال به ناحیه واژن برسد
 •  دردهای شکمی

حتما بخوانید: کاربرد شیاف مقعدی مزالازین (Mesalamine)


درمان خانگی کرمک در بزرگسالان

برخی از افراد به روش های خانگی طبیعی برای درمان کرمک علاقه مند هستند.اگرچه درمان های خانگی برای کرمک وجود دارد، اما شواهد علمی کمی برای حمایت از استفاده از آنها وجود دارد.افرادی که به عفونت کرمک مبتلا شده اند باید ابتدا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. در ادامه می توانند از داروهای خانگی زیر به عنوان درمان های مکمل استفاده کنند.

1. درمان کرمک با گیاه افسنطین

مطالعات اولیه نشان می دهد که گیاه افسنطین ممکن است به عنوان درمانی برای برخی از عفونت های انگلی موثر باشد.مردم می توانند از افسنطین به عنوان چای یا تنتور استفاده کنند. بهتر است قبل از امتحان با پزشک صحبت کنید و استفاده از آن را حداکثر به 4 هفته محدود کنید.مردم قرن ها از افسنطین برای درمان کرمک استفاده می کردند و همچنین در دامپزشکی نیز به کار رفته است. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات موثر بودن افسنطین برای عفونت کرمک در انسان وجود ندارد.

درمان خانگی کرمک در بزرگسالان:گیاه افسنطین

2. درمان کرمک با سیر

سیر به دلیل اثرات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی آن شناخته شده است. برخی از افراد از آن به عنوان یک درمان مکمل برای عفونت های کرمک، کرم قلابدار و کرم گرد استفاده می کنند.برای استفاده از سیر در درمان کرمک، افراد می توانند حبه ها را به صورت خام بخورند یا از سیر خرد شده در انواع غذاها استفاده کنند.در روش دیگر، آنها می توانند سیر ریز خرد شده را با وازلین مخلوط کنند تا خمیری ایجاد کنند که می توانند مستقیماً روی پوست ناحیه مقعد بمالند.با این حال، بسیار مهم است که خمیر را روی بواسیر، نواحی آسیب دیده پوست یا پوست تحریک شده استفاده نکنید.

3. درمان کرمک با هویج

هویج خام سرشار از فیبر است که می تواند به سالم نگه داشتن سیستم گوارشی کمک کند و حرکات منظم روده را تقویت کند.محققان نمی‌دانند که آیا هویج مستقیماً می تواند با کرم‌ک ها مبارزه می‌کند یا خیر، اما ممکن است به بیرون راندن کرم‌ک ها از روده کمک کند.خوردن هویج به صورت خام یک درمان خانگی بی خطر برای کرمک در نظر گرفته شده است،مگر اینکه فردی به هویج حساسیت داشته باشد.بهتر است قبل از مصرف هویج را بشویید تا باکتری ها و آفت کش ها از بین بروند.

درمان خانگی کرمک در بزرگسالان: هویج

4. درمان کرمک با دانه کدو تنبل

دانه کدو حاوی ترکیبی به نام کوکوربیتاسین است. مطالعات اولیه نشان می دهد که این ترکیب ممکن است دانه کدو تنبل را در برابر انگل های داخل بدن موثر کند.در واقع، کتاب دستورات دارویی ایالات متحده، دانه های کدو تنبل را به عنوان درمان برای انگل های روده ای در سال های 1863-1936 ذکر کرده است.می توانید دانه کدو تنبل را میل کنید یا با آب مخلوط کرد تا خمیری برای خوردن تهیه شود. با این حال، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد دانه کدو تنبل می تواند به درمان کرمک کمک کند.

5. درمان کرمک با روغن نارگیل

روغن نارگیل کاربرد زیادی در مصارف مختلف خانگی و بهداشتی دارد. این روغن گیاهی یک درمان خانگی محبوب برای کرمک هم در نظر گرفته شده است، زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از روغن در اطراف ناحیه مقعد می تواند از تخم گذاری ماده در آنجا جلوگیری کند.برخی افراد نیز هر روز صبح یک قاشق چای خوری روغن نارگیل خالص مصرف می کنند. تا زمانی که افراد به روغن آلرژی نداشته باشند، امتحان کردن آن برای آنها بی خطر است. با این حال، هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه روغن نارگیل یک درمان موثر برای کرمک است وجود ندارد.

درمان خانگی کرمک در بزرگسالان: روغن نارگیل

6. درمان کرمک با دانه پاپایا 

مطالعه‌ای در سال 2012 بر روی موش‌ها نشان داد که دانه‌های پاپایا می‌توانند عفونت‌های کرمک را درمان کنند. با این حال، هیچ مطالعه ای بر روی انسان نشان نمی دهد که آنها برای درمان کرمک موثر هستند. برای استفاده از این درمان، فرد می تواند دانه های پاپایا را به تنهایی یا همراه با عسل برای شیرین کردن آن میل کند.


حتما بخوانید:قرص مترونیدازول برای چیست


7. درمان کرمک مقعدی

درمان استاندارد پزشکی برای عفونت کرمک مقعدی، مصرف دارو است، اما افراد باید با تمیز کردن و اتخاذ اقدمات بهداشتی، تمام آثار کرمک ها را از خانه خود پاک کنند.از آنجایی که کرمک ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند، پزشکان توصیه می‌کنند که همه افراد خانواده تحت درمان قرار گیرند تا از عفونت مجدد جلوگیری شود.رایج‌ترین و مؤثرترین داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) برای عفونت کرمک عبارتند از:

 • مبندازول
 • آلبندازول
 • پیرانتل پاموات
 • پیروینیوم

درمان کرمک مقعدی

یک دوره معمول درمان شامل یک دوز اولیه دارو و بعد دوز دوم چند هفته بعد است. همچنین تمیز نگه داشتن خانه و رعایت بهداشت در طول درمان ضروری است. اقدامات بهداشتی و  نظافت خانگی باید شامل موارد زیر باشد:

 • شستن تمام ملحفه، لباس خواب و حوله در آب داغ
 • جارو کشیدن مکرر فرش و تمیز کردن کف خانه
 • شستن مرتب دست ها، به خصوص بعد از استفاده از حمام، تعویض پوشک و قبل از غذا خوردن
 • تمام سطوح آشپزخانه و حمام را به طور روزانه تمیز کنید
 • ناخن ها را تمیز و کوتاه نگه دارید و آنها را نجوید
 • حمام کردن روزانه
 • تعویض روزانه لباس زیر
 • حوله و دستمال شستشو را در اختیار سایر افراد قرار ندهید
 • وسایلی که ممکن است حاوی تخم‌های کرمک باشند مانند ملحفه، لباس و حوله را تکان ندهید

حتما بخوانید: آبسه مقعدی چیست


8. قویترین داروی ضد کرمک

همانطور که اشاره شد یکی از اصلی ترین روش ها برای درمان انگل کرمک مصرف دارو است تجویز قرص مترونیدازول در کنار مبندازول یکی از قوی ترین داروهایی است که برای درمان کرمک تجویز می شو.مبندازول قرص جویدنی است و در زمان مصرف نباید با آب خورده شود.

9. درمان کرمک با مترونیدازول

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که انگل های روده را دفع می کند.به همین دلیل مترونیدازول یکی از داروهای موثر برای درمان کرمک در کودکان و بزرگسالان نظر گرفته می شود.این دارو معمولا به همراه داروهای دیگر مانند مبندازول با نظر پزشک برای درمان کرمک تجویز می شود.

درمان کرمک با مترونیدازول

10. قرص درمان انگلها در بزرگسالان

داروی مبندازول در گروه داروهای ضد کرم قرار دارد و برای درمان عفونت‌های ناشی از انگل‌ها در بزرگسالان استفاده می‌شود.این دارو از جذب قند (گلوکز) توسط انگل‌ها جلوگیری کرده و در نتیجه انگل‌ها انرژی خود را از دست داده و از بین می روند.علاوه بر این داروهای زیر نیز ضد انگل بوده و در درمان انگل در بزرگسالان تجویز می شود.

 •  پیرانتل پاموآت
 • تیابندازول

11. درمان کرمک در بزرگسالان طب سنتی

 • از خوردن شیرینی جات خودداری کنید.
 • یک شیاف قرقروت (قاوا) که از ترکیب آب ماست تهیه می شود را درست کرده در زمان موقع خواب استعمال کنید.
 • یک درمان سودمند کرمک تنقیه محلول نمک ده درصد است.
 • پنبه آغشته به نفت را در اخل مقعد بگذارید.
 • با استفاد از محلول مرکورکرم (مربرومین یا دواگلی ترکیب نمک جیوه ی ارگانیک دی سدیم و فلورسین سدیم) یا بتادین هر شب دور مقعد و داخل را شستشو دهید.
 • برگ درخت هلو را بکوبید و آب آن را بگیرید با قطره چکان در داخل مقعد بچکانید.
 • بعد از اینکه هسته هلو را له کردید آن را خمیر کرده و به شکل شیاف دربیاورید و در داخل مقعد قرار دهید.
 •  با استفاده از قطره چکان روزی 3 بار محلول پرمنگنات دوپتاس را در داخل مقعد بچکانید.
 • ابتدا مغز هسته بادام تلخ و مغز هسته هلو را بسوزانید و آسیاب کنید و بصورت شیاف دربیاورید و استعمال کنید.

حتما بخوانید: عفونت قارچی واژن چیست و راه های طبیعی درمان آن کدام است؟


درمان کرمک واژن

به دلیل عمر کوتاه مدت کرمک ها اصلی ترین روش درمان کرمک واژن رعایت بهداشت شخصی توسط فرد بیمار محسوب می شود.در حقیقت رعایت بهداشت فردی می تواند برای از بين بردن كامل کرمک کافی باشد.برای این منظور فرد بیمار باید رژیم درمانی زندگی و بهداشت برای 3-4 هفته ادامه دهد تا این وضعیت در صورت شدید نبودن درمان شود.در این مدت رعایت نکات زیر ضروری است:

 • روزانه لباس زیر خود را عوض کنید.
 • بعد از شستن لباس ها (در آب داغ) هم شلوار و یا دامن را با اتوی داغ اتو بزنید.
 • ملحفه ها باید هر دو تا سه روز اتو شوند.
 • واژن با استفاده از محلول های ضد عفونی کننده روزانه تمیز شود.
 • پارچه ها با جوشاندن ضد عفونی می شوند.
 • ناخن ها کوتاه شوند و از خاراندن نواحی خودداری کنید.
 • در کنار اقدامات زیر مصرف داروهایی مانند مبندازول ، قرص یا شربت پیپرازین با یک دوره طولانی و شدید لازم است.

درمان کرمک واژن

سخن پایانی:

عفونت کرمک معمولاً عوارض شدیدی ایجاد نمی کند، اما می تواند خواب فرد را مختل سازد و کیفیت زندگی او را کاهش دهد. برخی از افراد ممکن است بخواهند از داروهای خانگی برای کرمک استفاده کنند. با این حال، اگر علائم ادامه پیدا کرد، بهتر است برای دریافت درمان مناسب و ریشه کن کردن عفونت به پزشک مراجعه کنید.درمان عفونت کرمک با دارو و اقدامات بهداشتی خیلی ساده است.برای جلوگیری از عفونت مجدد تخم‌های کرمک، درمان همه افراد خانواده ضروری است.


مقالات مرتبط:

برای عفونت ادراری چی بخوریم

درمان اگزما با 10 درمان خانگی و گیاهی ساده

از
12
رای